Επιλογή πλυστικού μηχανήματος.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

enduras1

Moderator
Staff member
Καλημερα στην παρεα!

Την Παρασκευη αγορασα κατι που θα σας αρεσει!

Πηρα αυτο το εξαρτηματακι για το πλυστικο μου!

dsc2122d.jpg


Ονομαζεται αφροποιητης και διπλα ειναι το ειδικο απορρυπαντικο του.

Προσαρμοζεται στο πιεστικο αντι της κανης πιεσεως και αναλαμβανει να σκεπασει τα προς πλυση αντικειμενα με ενα στρωμα αφρου.

Δειτε:

sam0146yz.jpg



sam0147ad.jpg



dsc2116h.jpg



dsc2117a.jpg



Το μαγικο ειναι πως δε χρειαζεται σφουγκαρι αρκει να περασει η δεσμη απο ολες τις επιφανειες μετα!
Και βεβαια να μην εχει κουτσουλιες που θελουν τριψιμο υπερβολικο.
 

flashlight

Senior Member
4 April 2013
636
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Καλοδουλευτος ο αφροποιητής!
Παντως μονο με τον αφροπιητή και μονο ειναι μύθος ότι μπορει να πλυθει το αυτοκίνητο. Ο αφροποιητής κανει προπλυση για να μαλακώσει
η πολύ βρωμιά και να γλιτώσουμε να τριβουμε λασπες χωματα κλπ τριβοντας το σφουγγάρι πανω στο χρώμα.
Μετα τον αφρο πλενουμε κανονικα με σαμπουαν αυτοκινήτου και δύο κουβάδες(ενα με σαπουναδα και ένα με καθαρο νερό
οπου ξεπλένουμε το σφουγγάρι). Αυτο για οποιον ειναι λίγο ''ψειρας'' για καποιον που δεν τον νοιαζει ιδιαιτερα ειναι μια χαρά.
 

xouan

Senior Member
28 March 2013
483
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

πω πω flashlight, μόνο που σε διάβασα κουράστηκα.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Ναι δεν εχεις αδικο!
Απλα οταν το αμαξι δεν ειναι πολυ βρωμικο κανει εξαιρετικη και το κυριωτερο πολυ ξεκουραστη δουλεια.

Τωρα μην περιμενει καποιος που εχει να το πλυνει 2 μηνες να την βγαλει καθαρη ετσι.
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Λεω για Πλυστικο Αυτοκινητου-Μηχανης .. τι λετε για τα παρακατω ..

11005407.jpg


ΠΛΥΣΤΙΚO ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ARGES BΗP 2300W 160 BAR MAX (1100540)
ΧΩΡΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ : ΙΤΑΛΙΑ


Τεχνικά Χαρακτηριστικά:

Τάση: 230v/ 50Hz
Iσχύς:2.300 watt
Πίεση max 160 bar (με το πρόσθετο κανόνι-μπεκ)
Παροχή 480 lt /h
Λάστιχο υψηλής πίεσης 6 m
Θερμοκρασία ύδατος: 400C
Πίεση εισαγόμενου ύδατος max 10 bar
Δοχείο καθαριστικού υγρού:2,6 λίτρων
Βάρος : 10,7kg
Eξοπλισμός:

Φίλτρο νερού
Βούρτσα καθαρισμού ταρατσών με ρυθμιζόμενη πίεση
Βούρτσα καθαρισμού
Βάση περιέλιξης καλωδίου
Βάση περιέλιξης λάστιχου
Αυλός με ρυθμιζόμενη βεντάλια
Ενσωματωμένο δοχείο καθαριστικού υγρού
Βάση στήριξης αξεσουάρ
2 Χρόνια εγγύηση

163,90



rt-hp-1750-tr-p001.jpg


ΠΛΥΣΤΙΚO ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ EINHELL RT-ΗP 1750 TR 2500W 170 BAR MAX


Τεχνικά Χαρακτηριστικά:

Τάση: 230v/ 50Hz
Iσχύς:2.500 watt
Πίεση max 170 bar (με το πρόσθετο κανόνι-μπεκ)
Παροχή 500 lt /h
Λάστιχο υψηλής πίεσης : 8 m
Θερμοκρασία ύδατος: 40oC
Πίεση εισαγόμενου ύδατος max 10 bar
Δοχείο καθαριστικού υγρού 2,6 lt
Βάρος : 11kg
Eξοπλισμός:

Φίλτρο νερού
Βούρτσα καθαρισμού ταρατσών με ρυθμιζόμενη πίεση
Βούρτσα καθαρισμού περιστρεφόμενη
Βάση περιέλιξης καλωδίου πέντε μέτρων
Αυλός με ρυθμιζόμενη βεντάλια
Ενσωματωμένο δοχείο καθαριστικού υγρού
Βάση στήριξης αξεσουάρ
Καρούλι με 8 μέτρα λάστιχο υψηλής πιέσης
2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΠΟ 191,80 --> 179,90
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

προσωπικα θα πηγαινα για το κοκκινο Einhel...
το πρωτο δειχνει να ειναι φασονια...αν προσεξεις το σημα της εταιριας εχει μπει με photoshop και πολυ προχειρα μαλιστα κατι που ισως δειχνει και το ποσο σοβαρη ειναι η εταιρια που το εμπορευεται...

ασε που το einhel ειναι στα σημεια και λιγο καλυτερο...

Προσωπικα για πλυσιμο αυτο/μοτο δεν θα επερνα κατι τοσο δυνατο...
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
προσωπικα θα πηγαινα για το κοκκινο Einhel...
το πρωτο δειχνει να ειναι φασονια...αν προσεξεις το σημα της εταιριας εχει μπει με photoshop και πολυ προχειρα μαλιστα κατι που ισως δειχνει και το ποσο σοβαρη ειναι η εταιρια που το εμπορευεται...

ασε που το einhel ειναι στα σημεια και λιγο καλυτερο...

Προσωπικα για πλυσιμο αυτο/μοτο δεν θα επερνα κατι τοσο δυνατο...





Και γω για το einhel λεω.. αλλα δεν ειναι καλυτερα να εχεις κατι πιο δυνατο και ας μη χρειαζεται, παρα να σου λειπει δυναμη πιεσης νερου πχ, ζεστο νερο κλπ..?
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Το παρακατω θα καλυπτει αραγε σε πιεση τα γρασα/λαδια στην αλυσιδα και διαφορες βρωμιες στο μηχανακι..?

Φαινεται καλυτερο απο το Einhell σε θεμα κατασκευης αλλα πιο αδυναμο σε θεμα πιεσης (130 Bar)



ΠΛΥΣΤΙΚO MICHELIN MPX 130B 1700W 130 BAR

mpx130b.jpg



HTML:
ΠΛΥΣΤΙΚO MICHELIN MPX 130B 1700W 130 BAR 

Πλυστικό μηχάνημα από τη Michelin, made in ITALY.
 Xρησιμοποιείστε το για καθαρίσετε με άνεση την αυλή σας, το αυτοκίνητο, τη μηχανή, το σκάφος κ.ο.κ.
 Διαθέτει αντλία αλουμινίου 3 αξονικών εμβόλων και αυτόματη βαλβίδα ασφαλείας με by-pass.

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

Μέγιστη Πίεση:130 bar.
Ισχύς max: 1700 W
Παροχή:370 ltr/h
Θερμοκρασία: 50oC
Βάρος: 13 kg

ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:

Πιστόλα με προέκταση κάνης
Κάνη vario
Λάστιχο 5m
Κιτ αφρού
Ακροφύσιο turbo
2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Καλησπέρα Δημήτρη από το αδελφό Yamahoforum εγώ είμαι στο TDMHELLAS!
Να ξέρεις πως αν δεν βάλεις και καθαριστικό στην αλυσίδα δέν θα φύγουν τα κολλημένα γρασσα.
Τα πλαστικά κάνουν κατά τα άλλα φοβερή δουλειά.
Εγώ έχω τρία Karcher και είμαι υπερευχαριστημενος.
Με το γεγονός πως είσαι στο όριο των 200 ευρώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις και προς τα εκεί θεωρώντας το σαν επένδυση σε μια μακροχρόνια σχέση!
Εξάλλου ότι φροντίζει την μηχανή μας το αγαπάμε!
Κυριάκος
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Καλησπέρα Δημήτρη από το αδελφό Yamahoforum εγώ είμαι στο TDMHELLAS!
Να ξέρεις πως αν δεν βάλεις και καθαριστικό στην αλυσίδα δέν θα φύγουν τα κολλημένα γρασσα.
Τα πλαστικά κάνουν κατά τα άλλα φοβερή δουλειά.
Εγώ έχω τρία Karcher και είμαι υπερευχαριστημενος.
Με το γεγονός πως είσαι στο όριο των 200 ευρώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις και προς τα εκεί θεωρώντας το σαν επένδυση σε μια μακροχρόνια σχέση!
Εξάλλου ότι φροντίζει την μηχανή μας το αγαπάμε!
Κυριάκος




Καλησπερα Αδερφε. Καλο δρομο να εχεις και παντα ορθιοι !

τα Karcher ειναι κορυφη.. το ιδιο και οι τιμες τους ! σε τι πιεση ειναι ικανοποιητικα περιπου για σιγουρα..?

απο την αλυσιδα σιγουρα θελουν καθαριστικο .. αλλα μιλαω γενικοτερα για δυσκολες βρωμιες πχ πανω στις ζαντες κλπ.

Να το πω αλλιως.. τα πιεστικα αυτα ειναι το ιδιο αποτελεσματικα με του πλυντηριου αυτοκινητων..?
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Το παρακατω θα καλυπτει αραγε σε πιεση τα γρασα/λαδια στην αλυσιδα και διαφορες βρωμιες στο μηχανακι..?

Φαινεται καλυτερο απο το Einhell σε θεμα κατασκευης αλλα πιο αδυναμο σε θεμα πιεσης (130 Bar)



ΠΛΥΣΤΙΚO MICHELIN MPX 130B 1700W 130 BAR

mpx130b.jpg



HTML:
ΠΛΥΣΤΙΚO MICHELIN MPX 130B 1700W 130 BAR 

Πλυστικό μηχάνημα από τη Michelin, made in ITALY.
 Xρησιμοποιείστε το για καθαρίσετε με άνεση την αυλή σας, το αυτοκίνητο, τη μηχανή, το σκάφος κ.ο.κ.
 Διαθέτει αντλία αλουμινίου 3 αξονικών εμβόλων και αυτόματη βαλβίδα ασφαλείας με by-pass.

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

Μέγιστη Πίεση:130 bar.
Ισχύς max: 1700 W
Παροχή:370 ltr/h
Θερμοκρασία: 50oC
Βάρος: 13 kg

ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:

Πιστόλα με προέκταση κάνης
Κάνη vario
Λάστιχο 5m
Κιτ αφρού
Ακροφύσιο turbo
2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ

Πλύσιμο αλυσίδας με πιεστικό...???
Δεν σου αρκεί ένα Κιτ καθαρισμού αλυσίδας...

Νομίζω ότι το einhel ειναι πιο δυνατό απο το πρώτο που είχες βάλει και εχει και λίγο μεγαλύτερη παροχή νερού...
 

manolaskakis

Senior Member
17 January 2007
395


Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και σε Nilfisk.
Είναι παρα πολύ ποιοτικά (αντίστοιχα των karcher) και πολύ συμαντικό οτι έχουν μεταλλική αντλία.
Για πλύσιμο αυτοκινήτου - μηχανής δεν χρειάζεται να κοιτάς 160 και 170 bar.. Με 110-130 είσαι ΥΠΕΡκαλυμένος..
Αυτό που θα σου προτείνω να πάρεις είναι ένας αφροποιητής (όχι αυτός που δίνουν οι εταιρίες μαζί..) και το αμάξι θα το κάνεις άσπρο σε 20 δευτερόλεπτα..
Εγώ είχα πάρει ατό το σετάκι απο το eshop http://www.skroutz.gr/s/3262620/Nilfisk-C-125-3-8-PAD.html (100-120ευρώ) και ένας φίλος μου πήρε αυτό http://www.skroutz.gr/s/2996268/Nilfisk-Compact-C-130-1-6-PAD-X-TRA.html (160ευρώ) και είναι πολύ καλά μηχανήματα. Έχε το νου σου στο crazy sundays του eshop βγάζει συχνά προσφορές για nilfisk πιεστικά..
Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα εχτρα πάρτο σκέτο.. (μεχρι στιγμής δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ουτε εγώ..)
 
Last edited:

KTM950

AVClub Addicted Member
23 January 2014
1,668
Απάντηση: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Μιας και ανοίξαμε την συγκεκριμένη κουβέντα σχετικά με τα πλυστικά μηχανήματα στην θεματική ενότητα θα ήθελα να θέσουμε τις απόψεις μας όσων αφορά το τι πρέπει να λάβουμε υπόψη μας όσον αφορά τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της ο κάθε μηχανήματος. Πέρα των κύριων χαρακτηριστικών ( ισχύς, παροχή λίτρων νερού, θερμοκρασία νερού, κ.α τα οποία είναι εύκολά συγκρίσιμα μεταξύ τους ) κάποια άλλα τα οποία διακρίνονται με πιο ενδελεχή ψάξιμο και έρευνα. Π.χ η μεταλλική κεφαλή ή η μπρούτζινη είναι καλύτερο χαρακτηριστικό για ένα μηχάνημα, η ανοξείδωτη αντλία του είναι σίγουρα ένα + του μηχανήματος που έχει. Τι άλλα τέτοια χαρακτηριστικά πρέπει να λάβουμε υπόψη στην διαδικασία επιλογής ενός πλυστικού συστήματος; Ισχύει ότι τα Nilfsk και τα Karcher είναι τα κορυφαία στο είδος τους, και αν ναι εσείς ποιο από τα δύο θα προτιμούσατε και γιατί;
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Καλησπερα Αδερφε. Καλο δρομο να εχεις και παντα ορθιοι !

τα Karcher ειναι κορυφη.. το ιδιο και οι τιμες τους ! σε τι πιεση ειναι ικανοποιητικα περιπου για σιγουρα..?

απο την αλυσιδα σιγουρα θελουν καθαριστικο .. αλλα μιλαω γενικοτερα για δυσκολες βρωμιες πχ πανω στις ζαντες κλπ.

Να το πω αλλιως.. τα πιεστικα αυτα ειναι το ιδιο αποτελεσματικα με του πλυντηριου αυτοκινητων..?

Παντα ορθιοι φιλε μου!

Κοιταξε, τα δικα μου πλυστικα ειναι της σειρας 5 και 6 με 150 μπαρ πιεσης και τα χρησιμοποιω παντου στον κηπο και στην αυλη.
Τα 150 μπαρ τα χρησιμοποιω στον καθαρισμο των μαρμαρινων επιφανειων οπου ειναι πολυ εντυπωσιακο το πως απο κιτρινο γινεται καταλευκο το μαρμαρο!
Εξαφανιζονται βρυα και χορτα σε χρονο
1988-dt200r.jpg

Μιας και ειμαστε Yamahakides...

Στο αμαξι ομως και στην μηχανη δεν το χρησιμοποιω σε τετοια πιεση καθως ισως κανει και ζημια.
Ετσι πολλες φορες πλενω και με το μικρο στα 110 μπαρ που εχω.
Οι ζαντες αστραφτουν και οπου χρειαζεται λιγο καθαριστικο ζαντων κανει την δουλεια πιο ευκολη.
Το ιδιο και με την αλυσιδα.
Ο σκοπος ειναι να φυγει η βρωμια και οχι να μπει μεσα στα O-Ring της.

Οποτε ξεχνα το αμαξι και την μηχανη οπου εκει δεν εχουμε απαιτησεις σε δυναμη και σκεψου που αλλου θα το χρησιμοποιησεις ωστε να καθορισει την αγορα σου.

Οσο για τον αφροποιητη τι να πω?
Ειναι για εμενα μαγικο εργαλειο!
Παντα με το καταλληλο σαμπουαν, (εγω εχω της Meguairs) κανει αφρο ξυρισματος που μενει στο αυτοκινητο η την μηχανη!!!!
http://www.meguiars.gr/product/288

6gdq.jpg


Αυτο στο εξωτερικο θεωρειται σαν προπλυση για να βγαλει την χοντρη βρωμια χωρις την χρηση σφουγγαριου που θα γρατζουνησει το χρωμα, αλλα εδω στην Ελλαδα ψεκαζουν και σαπουνιζουν με αυτο καθως θεωρειται, και ειναι, μεγαλη ευκολια.

Μιχαλη και κυριοι συντονιστες προτεινω το ανοιγμα ενος νεου τοπικ με θεμα "Επιλογη πλυστικου μηχανηματος" και την μεταφορα των μυνηματων εκει καθως ειναι πιστευω ενα ξεχωριστο και σημαντικο κεφαλαιο με σκοπο την ευκολη ληξη πληροφοριων απο τα μελη.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Λες για κιτ καθαριστικο ε..?

καλημερα φιλε μου,
προσωπικα δεν ξερω απο αλυσιδες...αξονατος V90 γαρ...
αλλα απο γνωστους εχω ακουσει οτι καθαριζουν καλα...
απο εκει και περα...ενα πιεστικο που εχω η χρηση του ειναι κυριως για καλο πλυσιμο μπαλκονιων μετα απο χειμωνα και καλοκαιρι (2 φορες τον χρονο), πατζουριων (μαζι με τα μπαλκονια), αυτοκινητου (2-3 φορες τον χρονο και αν) και μηχανης (σχεδον ποτε μιας και με το χερι κανω πολυ καλη δουλεια οποτε δεν μπαινω καν στον κοπο)...κτλ κτλ...

κανει θαυματα και ειναι μικρο και ευκολο στην αποθηκευση και μεταφορα...
μολις στα 100μπαρ και ειναι ΥΠΕΡαρκετο για οτι το εχω χρειαστει...το εχω εδω και μια 6ετια πλεον και για την χρηση που το θελω και του κανω ειμαι πολυ ευχαριστημενος ΔΕΝ μου λειπει κατι...κανει τα μαρμαρα και αρμους απο πλακακια στο μπαλκονι πεντακαθαρα...http://www.toolplanet.gr/prod/416/2904/BLACK & DECKER PW1300TD ΠΛΥΣΤΙΚΟ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ 1300W 100 bar

Μιας και εχω δει οτι με βολευει πολυ και μου κανει ολες τις δουλειες...και μιας και δεν εχω πλυντηριο αυτοκινητων αρα η χρηση του ειναι πολυ περιστασιακη 5-7 φορες τον χρονο...για αυτο ελεγα μηπως ειναι πολλα τα 130μπαρ καθως και τα χρηματα που θελεις να ξοδεψεις...ΔΕΝ ξερω τις αναγκες σου αλλα αν σκοπευεις να το χρεισιμοποιεις σαν εμενα 5-7φορες τον χρονο νομιζω οτι δεν αξιζουν τα εξτρα χρηματα...ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΡ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ΣΕ ΧΡΩΜΑ ΚΤΛ ΚΤΛ...
 
Last edited:

Ali Malik

Senior Member
11 December 2008
670
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Μιχαλη και κυριοι συντονιστες προτεινω το ανοιγμα ενος νεου τοπικ με θεμα "Επιλογη πλυστικου μηχανηματος" και την μεταφορα των μυνηματων εκει καθως ειναι πιστευω ενα ξεχωριστο και σημαντικο κεφαλαιο με σκοπο την ευκολη ληξη πληροφοριων απο τα μελη.


Συνυπογράφω!!


Στο thread εδώ υπάρχουν πληροφορίες για τα πλυστικά, αλλά όντας διάσπαρτες στις σελίδες, είναι σχεδόν αδύνατο να έχει κάποιος ολοκληρωμένη άποψη.
 

vespas

Senior Member
19 November 2013
500
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

για να επαναφέρω το θέμα στο τόπικ, να μην ξεχνάτε το πλυστικό μηχάνημα του Lidl, το έχω ένα χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος! :) έχει αλουμινένια αντλία (PHD 150 B2) και πολύ καλά χαρακτηριστικά (150bar, 450l) για την τιμή του, 110 αν θυμαμαι καλά: http://www.lidl-service.com/cps/rde...le=ΠΛΥΣΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ PHD 150 B2
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Μιχαλη και κυριοι συντονιστες προτεινω το ανοιγμα ενος νεου τοπικ με θεμα "Επιλογη πλυστικου μηχανηματος" και την μεταφορα των μυνηματων εκει καθως ειναι πιστευω ενα ξεχωριστο και σημαντικο κεφαλαιο με σκοπο την ευκολη ληξη πληροφοριων απο τα μελη.

Ανοιξε αν θες ενα νεο νημα με τον παραπανω τιτλο για να μεταφερθει εκει η συζητηση απο εδω και περα.
Επειτα θα προσπαθησω να μεταφερω ολα τα σχετικα ποστς απο εδω στο νεο νημα, λιγο αργοτερα.

Εντυπωσιακος ο αφρος στη φωτο!! Φταιει το σαμπουαν η το μηχανημα?
 
17 June 2006
9,768
Απάντηση: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Ο αφρός είναι συνδυασμός του μηχανήματος και του σαμπουάν που χρησιμοποιείς...έχοντας επιλέξει ένα φθηνό πιεστικό που κάνει μια χαρά τη δουλειά του για το αυτοκίνητο αλλά δεν αξιόλογο αφροποιητή, λέω με σιγουριά ΜΗΝ αγοράσετε ακόμη και το καλύτερο μηχάνημα που να μην έχει αξιοπρεπές εξάρτημα αφροποιητή...Η ευκολία του να έχεις πλυμένο αυτοκίνητο σε λίγα λεπτά (έστω και στο 90% αν το 100% είναι ένα πολύ σχολαστικό πλύσιμο) δεν παίζεται...