Αγορά Tablet

alfie

AVClub Enthusiast
8 October 2012
752
Καλημέρα παιδιά,

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το τι tablet να προτιμήσω. Είμαι ανάμεσα σε 2 tablet το ένα είναι της Apple το iPad mini Wifi (16GB) και το άλλο είναι το LG G Pad V500 8.3 (16 GB). Η αλήθεια είναι ότι κλείνω προς το LG αλλά θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας και ειδικότερα απο κάποιους οι οποίοι το έχουν ή το έχουν δοκιμάσει. Έχω δεί κάποια reviews και άλλα ήταν θετικά προς την LG και άλλα αρνητικά οπότε είμαι σε δίλημμα...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. (Εάν το θέμα δεν είναι στην σωστή κατηγορία παρακαλώ να μεταφερθεί και να μην διαγραφει)
 

satmatrix

Senior Member
17 June 2010
470
XANIA
Μπορεις να πεις και τιμες, τεχνικα χαρακτηριστηκα
και για ποιο λογο το χρειαζεσαι?
 

Anastasios Mallios

Established Member
27 April 2013
120
Μάνδρα Αττικής
Στα 160 περίπου αγοράζεις αυτό.
Πολύ καλύτερο από αυτά που αναφέρεις αλλά και πολύ πιο φτηνό. Είναι μηχάνημα που έχει πουλήσει τρελά και συνεχίζει να πουλάει. Περιμένω να πληρωθώ για να το αγοράσω κι εγώ.
 
17 June 2006
9,797
Μεταξύ των δύο που αναφέρεις ουσιαστικά πρέπει να επιλέξεις "οικοσύστημα" εταιρίας και συνεπακόλουθα λειτουργικό σύστημα. Το ένα προσφέρει τα καλά και κακά της apple, ενώ το δεύτερο του android.
Να αναφέρω ότι για παράδειγμα δεν μπορείς να κάνεις copy-paste αρχεία στην εσωτερική μνήμη του ipad έτσι όπως θα το βγάλεις από το κουτί. Θα πρέπει να εγκαταστήσεις προγράμματα (itunes) στο desktop σου για να μεταφέρεις mp3 κλπ. Επίσης οι περισσότερες εφαρμογές από το κατάστημα είναι επί πληρωμή.
Από την άλλη με το android μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα ελεύθερα, όμως θα είναι πιο εύκολο κάτι να μην πάει καλά.
Ανοίγω αυτή τη γενική κουβέντα, γιατί ουσιαστικά εφόσον παραθέτεις μόνο αυτές τις επιλογές, η επιλογή για μένα πρέπει να γίνει τελικά στη βάση του λειτουργικού συστήματος...
 

alfie

AVClub Enthusiast
8 October 2012
752
Κατέληξα τελικά στο G Pad, λόγω του πιό εύκολου λογισμικού και της ελευθερίας που δίνει.
Έως τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα απλά σίγουρα θα χρειαστώ κάρτα μνήμης, ευτυχώς η επέκταση φτάνει μέχρι τα 64 GB οπότε δεν πιστεύω να έχω κανένα θέμα.
Τέλος για επερχόμενους αγοραστές θα ήθελα να αναφέρω ότι υπάρχει μία μικρή καθυστέρηση στην απόκριση του tablet στο διπλό tap (το είχα διαβάσει κι εγω με την σειρά μου στα σχόλια άλλων χρηστών γι' αυτό και ήμουν λίγο έως πολύ προιδεασμένος) για να ανοίξει η οθόνη κατά τα άλλα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο την αγορά που πραγματοποίησα.