Καλιμπράρισμα KDL-46W905???

greenpeace933

Established Member
11 March 2010
113
Γεια σας,

Απέκτησα πρόσφατα την παραπάνω τηλεόραση και ψάχνω ακόμα τις ρυθμίσεις της. Χρησιμοποιώ ένα dvd του Hitech που είχε κυκλοφορήσει παλιότερα για ρύθμιση εικόνας και ήχου. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος με την τηλεόραση αλλά θα ήθελα να δω αν είναι εφικτό να βελτιώσω κάποιους συγκεκριμένους τομείς...
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα σύνολο ρυθμίσεων για πλήρες συσκοτισμένο περιβάλλον θέασης;
Πιο πολύ θέλω να βελτιώσω την αντίθεση στις σκοτεινές σκηνές στις ταινίες (Βλέπω πολλές τρόμου ξέρετε...) όπου οι διαφορετικές αποχρώσεις του μαύρου γίνονται όλες μία... Νομίζω υπάρχει και όνομα γι αυτό το φαινόμενο...
Εννοείται ότι θα προτιμούσα μια λύση όπου η πίσω λάμπα να μην σβήνει καθώς αυτό με αποσπά από την ταινία που βλέπω...

Στο περιοδικό Ήχος (στο οποίο είμαι μανιώδης αναγνώστης τελευταία) είχα δει ότι είχαν πετύχει αρκετά καλά αποτελέσματα με σωστό καλιμπράρισμα. Υπάρχει περίπτωση να καταφέρουμε να βρούμε τις ρυθμίσεις αυτές;

Ευχαριστώ για τις όποιες γνώμες και βοήθεια μου προσφέρετε! Να είστε καλά! :grinning-smiley-043
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Πήγαινε στο νήμα με τις Lcd τηλεοράσεις στο αντίστοιχο για την 905 και μετά σελίδα 21 ποστ 205 και θα βρεις αυτό που ζητάς....
 

greenpeace933

Established Member
11 March 2010
113
Απάντηση: Re: Καλιμπράρισμα KDL-46W905???

Ευχαριστώ για την απάντηση,
Βλέπω έχεις κάνει καταπληκτική δουλειά... Πολύ οργανωμένη!
Με τι λογισμικό την καλίμπραρες αν επιτρέπεται;
Θα υπάρχει λογικά διαφορά στις ρυθμίσεις για το μοντέλο των 46" από των 55" αλλά θα δοκιμάσω με αυτές τις τιμές να δω τι παίζει...
Επειδή χρησιμοποιώ av receiver η ρυθμιση πηγών με δυσκολεύει λίγο... Αλλιώς συμπεριφέρεται το ps3 αλλιώς το bdp 450 pioneer που έχω, ποια η καλύτερη λύση κατά την γνώμη σου;
Και πάλι ευχαριστώ!
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: Απάντηση: Re: Καλιμπράρισμα KDL-46W905???

Ευχαριστώ για την απάντηση,
Βλέπω έχεις κάνει καταπληκτική δουλειά... Πολύ οργανωμένη!
Με τι λογισμικό την καλίμπραρες αν επιτρέπεται;
Θα υπάρχει λογικά διαφορά στις ρυθμίσεις για το μοντέλο των 46" από των 55" αλλά θα δοκιμάσω με αυτές τις τιμές να δω τι παίζει...
Επειδή χρησιμοποιώ av receiver η ρυθμιση πηγών με δυσκολεύει λίγο... Αλλιώς συμπεριφέρεται το ps3 αλλιώς το bdp 450 pioneer που έχω, ποια η καλύτερη λύση κατά την γνώμη σου;
Και πάλι ευχαριστώ!
- Το καλιμπράρισμα το έκανε επαγγελματίας.
- Ακόμα και με ίδιες ίντσες και με ίδια πηγή και υπάρχουν διαφορές στο αποτέλεσμα ανάμεσα σε δύο ίδιες τηλεόρασης, οπότε παίρνεις αυτές αν θες για μπούσουλα, που σίγουρα δίνουν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα, και δοκιμάζεις ανάλογα και τα γούστα σου. Τώρα σε αυτές που είδες υπάρχει για κάθε περίπτωση πηγής διαφορετική ρύθμιση. Από ότι είδες υπάρχει και για ps3 αλλά και για πηγή pioneer LX91 ( όχι ότι λέει και τίποτα σπουδαίο δηλαδή ότι είναι από ίδια μάρκα η πηγή, αλλά λέμε τώρα ).
Πάντως αν θες να έχεις το ότι καλύτερο για τη δική σου τηλεόραση, φωνάζεις επαγγελματία που έχει και τις γνώσεις και τον απαραίτητο εξοπλισμό. Αλλιώς δοκιμάζεςι με αυτές και είσαι ανάλογα και με τα γούστα σου αρκετά καλά, όχι όμως άριστα.
Ελπίζω να σε διαφώτισα.:firstprize:
 

greenpeace933

Established Member
11 March 2010
113
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Καλιμπράρισμα KDL-46W905???

Γρήγορο Update...

Δοκίμασα με τις ρυθμίσεις αυτές αλλά δυστυχώς η εικόνα μου βγήκε πολύ σκοτεινή για τα γούστα μου...
Προστέθηκαν από ότι είδα κάποιες λεπτομέρειες στο φόντο της εικόνας που δεν φαίνονταν αρχικά αλλά η εικόνα μου φαίνεται λίγο άτονη και χωρίς ίχνος ζωντάνιας.
Προσωπικά χρησιμοποιώ το προφίλ "γενικό" που το έχω φέρει στα μέτρα μου με το dvd του hitech και με το μάτι. Παρόλα αυτά θέλω να φτιάξω περισσότερο την αντίθεση στα σκοτεινά πλάνα χωρίς να σκοτώσω τελείως την φωτεινότητα.
Κάποια άλλη πρόταση;

Και πάλι φίλε Leonid σ' ευχαριστώ :grinning-smiley-043