Pink Floyd just shared this on their website

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
ΤDB 20 = the division bell 20th Aniversary (τελευταίο άλμπουμ του συγκροτήματος)
ίσως κάποια νέα έκδοση ή εκδήλωση κτλ, με το τέλος της αντίστροφης μέτρησης

αναμένω με ανυπομονησία! Thanx Xρήστο!
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Ποτέ μην λές ποτέ...
ΑΝ... λέω ΑΝ κάτσει καμιά φάση και φύγουν τουρνέ ΜΑΖΙ με τον WATERS, θα είναι το γεγονός του αιώνα (συναυλιακά).
Και βέβαια θα χ@στούν στα ντόλλαρς.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
μωρέ ας βγουν μαζί γκιλμορ και γουοτερς και θα τον δώσουμε τον οβολό μας χαχα
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,592
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Ωραιο το instrumental ( ... αν και λιγο τσιριζει το σολακι :p)

Εχει γινει σουπα καθε παλιο και νεο κομματι να συνδεεται με πλανα απο τον ISS.
Τετοια προβολη, πια .....
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,773
Kingdom of Rain
To σολάκι πρέπει να τσιρίζει.... λάμπες στα ενισχυτικά και full ένταση για να παραμορφώνουν!

Εκτός από το Θεϊκό reverb, ένας λόγος που επέλεξα τον ενισχυτή μου (αγαπημένος ενισχυτής και του Jim Campilongo) ήταν και αυτός!

fender_princeton_reverb.jpg
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Τα "πρωτόλεια" και "πρωτόγονα" πράγματα τα προτιμώ συνήθως από τα εξεζητημένα και πολυπλοκότερα. Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.

Ή τα πρωτόλεια είναι επαρκώς εξελιγμένα και σε αρμονία με τον δημιουργό και τις δυνατότητες του, άρα και στη βέλτιστη κατάσταση. Ή είναι πολύ μπροστά γιατί η πραγματική ευφυΐα νομίζω πως εμφανίζεται σε απλά πράγματα και φόρμες (Βλέπε Μόζαρτ) αφού ο δημιουργός έχει περάσει και το στάδιο του φορτωμένου πολλές φορές ως παιδική ασθένια ας πούμε, και αναγκαίο βήμα στην εξέλιξη των πεπερασμένων ικανοτήτων του (μας).

Η έπαρση όμως πολλές φορές μας τραβά σε φορτώματα και μπιχλιμπίδια εντυπωσιασμού χωρίς κανένα βάθος, υπόβαθρο και αντίκρησμα. Το καταλαβαίνω στους εφήβους μας όχι στους μεγαλύτερους. Σε μεγαλύτερους το βρίσκω θλιβερό.

Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στους παρακάτω, απλά με άφορμη το Wall και τον Waters που το πάει εδώ και εκεί, είπα να αναφέρω μερικές σκέψεις. Πάντως πάντα μου άρεσαν τα πρώτα χρόνια τους και η Πομπιία για μένα είναι το απόλυτο peak τους. Το τεχνο-ροκ ποτέ δεν μου κόλλησε, πάντα κάτι του έλειπε...

Έτσι λοιπόν ... "Le Pin Floid"
 

n_olympios

Supreme Member
17 June 2006
3,585
Πάντως πάντα μου άρεσαν τα πρώτα χρόνια τους και η Πομπιία για μένα είναι το απόλυτο peak τους. Το τεχνο-ροκ ποτέ δεν μου κόλλησε, πάντα κάτι του έλειπε...

Αναφέρεσαι στη Syd Barrett* εποχή τους, προφανώς. Ο ήχος και το στυλ τους μετά την αποχώρησή του ήταν αρκετά διαφορετικός, με κατηγορίες για άσκοπες κιθαριστικές φανφάρες και αυτοβιογραφικά στοιχεία άνευ νοήματος. Η αλήθεια είναι πως η επιρροή του Waters στον ήχο του group ήταν ολοένα και μεγαλύτερη, μέχρι την αναπόφευκτη αποχώρησή του το 1985.

Αν ασχοληθεί κάποιος με την πορεία των PF και την ιστορία του κάθε album ξεχωριστά, είναι σαν αυτές τις συνταγές που στα χαρτιά είναι καταδικασμένες να αποτύχουν, κι όμως με ένα μαγικό τρόπο καταφέρνουν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα! Και να σκεφτεί κανείς ότι ξεκίνησαν παίζοντας R&B...

*αυτή την τόσο χαρισματική μουσικά, αλλά ταυτόχρονα και τόσο προβληματισμένη προσωπικότητα...
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,592
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Re: Pink Floyd just shared this on their website

Αναφέρεσαι στη Syd Barrett* εποχή τους, προφανώς.

*αυτή την τόσο χαρισματική μουσικά, αλλά ταυτόχρονα και τόσο προβληματισμένη προσωπικότητα...

pink-floyd-syd-barrett-shine.jpg


Σαν χθες ητανε .... (θαρρω ....)
 

n_olympios

Supreme Member
17 June 2006
3,585
Επιτέλους, έστω και 6 χρόνια μετά κάποιος απάντησε στη δημοσίευσή μου! :BDGBGDB55:

(ούτε που το θυμόμουν)