Περι ζωης λυχνιών η (Ax αυτές οι λάμπες)

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,137
Πάνω που είχα γίνει full τρανζιστοράτος (εκτος του Phono) ξεκίνησα μια συνεργασία για την κατασκευή ενος Dac.
Βασανίζοντας το πρωτότυπο μετα απο 6-7 ωρες ακροάσεων καθε μέρα με κουρασε η υπεραναλυση (λογικό)
Ανταλλαξα (ξανα) τον πρό μου Krell Kct με ενα Conrad Johnson ACT2.
Aπο τύχη φοράει 4 ρωσικες 6H30 που ειχα αρκετες stock απο ενα Bat που ειχα στο παρελθον.
Μιας και ακουω συνέχεια εβαλα τις πιο φθαρμένες που ειχα πανω απο 8000 ωρες. Εκπληξη καμία διαφορα στον ηχο.
Ψαχνωντας τα χαρακτηριστκα οι 6H30 pi εχουν 7000 με 10000 ωρες ζωης
Ποια ειναι τα ηχητικα και ισως και οπτικά γνωρισματα της λάμπας που τελειωνει?
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,137
Οταν λες κουρεμένα -- οχι αρκετα λαμπερα σαν να λειπει κατι οπως στο mp3 για παραδειγμα :chinscratch:
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
μόνο με λυχνιόμετρο μπορείς να μετρήσεις την κατάσταση της λυχνίας.
Η ηχητική αξιολόγηση μπορεί να οδηγήσει σε λανθασμένα συμπεράσματα.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,744
Ποια ειναι τα ηχητικα και ισως και οπτικά γνωρισματα της λάμπας που τελειωνει?
Οταν γνωριζεις τον ηχο του μηχανηματος σου καλα,θα καταλαβεις ποτε οι λυχνιες χρειαζονται αλλαγη.
7000-10000 ωρες μπορει να φαινονται πολλες αλλα εξαρταται και απο το μηχανημα.
Εχω mullard ecc83 με πανω απο 10000 ωρες και στο λυχνιομετρο δειχνουν σχεδον σαν καινουργιες,και ακουγονται καλα σε συγκριση με καινουργιες.
Οπτικα ισως να μην προσεξεις κατι τις πλειστες φορες,εκτος απο αλλαγες στο χρωμα καποιων μερων εσωτερικα.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,137
Οταν γνωριζεις τον ηχο του μηχανηματος σου καλα,θα καταλαβεις ποτε οι λυχνιες χρειαζονται αλλαγη.
7000-10000 ωρες μπορει να φαινονται πολλες αλλα εξαρταται και απο το μηχανημα.
Εχω mullard ecc83 με πανω απο 10000 ωρες και στο λυχνιομετρο δειχνουν σχεδον σαν καινουργιες,και ακουγονται καλα σε συγκριση με καινουργιες.
Οπτικα ισως να μην προσεξεις κατι τις πλειστες φορες,εκτος απο αλλαγες στο χρωμα καποιων μερων εσωτερικα.

Μιάς και δεν γνωρίζω καθόλου απο λυχνιομετρα πηγα να μετρησω ολες τις λυχνίες σε γνωστό αντιπροσωπο. Οι 8 ηταν αυτες που εβγαλα απο τον προενισχυτη μου και ειχαν τουλαχιστον 7000 ωρες στην πλατη.
Οι 4 το πολυ να ειχαν 1000 ωρες. Το πωρισμα ηταν οτι ολες ειναι οκ και δεν υπάρχει λογος αλλαγης σε καμία. Ολες οι λαμπες ειναι 6Η30pi,oι 8 του προ μου γράφουν BAT πανω.
Αρα η τα λυνιομετρα δεν μας τα λενε καλα η ο τυπος δεν μπηκε στον κοπο
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,618
Kως
Μιάς και δεν γνωρίζω καθόλου απο λυχνιομετρα πηγα να μετρησω ολες τις λυχνίες σε γνωστό αντιπροσωπο. Οι 8 ηταν αυτες που εβγαλα απο τον προενισχυτη μου και ειχαν τουλαχιστον 7000 ωρες στην πλατη.
Οι 4 το πολυ να ειχαν 1000 ωρες. Το πωρισμα ηταν οτι ολες ειναι οκ και δεν υπάρχει λογος αλλαγης σε καμία. Ολες οι λαμπες ειναι 6Η30pi,oι 8 του προ μου γράφουν BAT πανω.
Αρα η τα λυνιομετρα δεν μας τα λενε καλα η ο τυπος δεν μπηκε στον κοπο

Και μένα ένα παρόμοιο περιστατικό με περίεργη συμπεριφορά ,με έβγαλε έξω απ τον προϋπολογισμό μου αφού παράγγειλα καινούριες ( για 3 μηχανήματα ),έκανα τεστ τις παλιές και όλα τα λαμπάτα service και ακόμα ψάχνομαι από που να προήλθε το συγκεκριμένο πρόβλημα...
Η διάρκεια ζωής όλων των παλιών σύμφωνα με το μέτρημα με λυχνιόμετρο είχε δρόμο ακόμα,κάτι που ήξερα γιατί τις μετρούσα (υπάρχει ανάλογο threat),αλλά η απορία δεν έφυγε και δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα ,γιατί εναλάσσω τις παλιές με καινούριες και καμία ηχητική διαφορά.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,137
Και μένα ένα παρόμοιο περιστατικό με περίεργη συμπεριφορά ,με έβγαλε έξω απ τον προϋπολογισμό μου αφού παράγγειλα καινούριες ( για 3 μηχανήματα ),έκανα τεστ τις παλιές και όλα τα λαμπάτα service και ακόμα ψάχνομαι από που να προήλθε το συγκεκριμένο πρόβλημα...
Η διάρκεια ζωής όλων των παλιών σύμφωνα με το μέτρημα με λυχνιόμετρο είχε δρόμο ακόμα,κάτι που ήξερα γιατί τις μετρούσα (υπάρχει ανάλογο threat),αλλά η απορία δεν έφυγε και δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα ,γιατί εναλάσσω τις παλιές με καινούριες και καμία ηχητική διαφορά.

Αν θελεις πες μου περισοτερα πως τις μετρουσες και ποιο ειναι αυτο το thread.

Γιατί κι εγω εναλάσσω τις παλιές με καινούριες και καμία ηχητική διαφορά +1
 

Costis Ni

Established Member
15 November 2008
108
Μιάς και δεν γνωρίζω καθόλου απο λυχνιομετρα πηγα να μετρησω ολες τις λυχνίες σε γνωστό αντιπροσωπο. Οι 8 ηταν αυτες που εβγαλα απο τον προενισχυτη μου και ειχαν τουλαχιστον 7000 ωρες στην πλατη.
Οι 4 το πολυ να ειχαν 1000 ωρες. Το πωρισμα ηταν οτι ολες ειναι οκ και δεν υπάρχει λογος αλλαγης σε καμία. Ολες οι λαμπες ειναι 6Η30pi,oι 8 του προ μου γράφουν BAT πανω.
Αρα η τα λυνιομετρα δεν μας τα λενε καλα η ο τυπος δεν μπηκε στον κοπο

Ισχύει αυτό με τα λυχνιόμετρα, τα απλά μετράνε μόνο αν υπάρχει βραχυκύκλωμα κι αν έχουν διαρροή (κι αν έχουν πάρει αερα).Μόνο τα "καλά" μετρανε διαγωγιμότητα. Αλλά και πάλι, δεν είναι και πολύ σεχτική η μέτρηση, γιατί δεν μετράνε σις ίδιες συνθήκετς τασης κλπ με το κυκλωμα σου.
Γι αυτο κλίνω προς την πρώτη περίτωση.

Κατα τ άλλα σε Κ.Σ. 7000 ώρες για προενισχύτριες δεν είναι τίποτα. Βεβαια μερικοι ενισχυτε´ς έχουν την τάσι να τρωνε τις λάμπες λόγω κακής σχεδίασης, οπότε ποιός ξέρει.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,137
Ισχύει αυτό με τα λυχνιόμετρα, τα απλά μετράνε μόνο αν υπάρχει βραχυκύκλωμα κι αν έχουν διαρροή (κι αν έχουν πάρει αερα).Μόνο τα "καλά" μετρανε διαγωγιμότητα. Αλλά και πάλι, δεν είναι και πολύ σεχτική η μέτρηση, γιατί δεν μετράνε σις ίδιες συνθήκετς τασης κλπ με το κυκλωμα σου.
Γι αυτο κλίνω προς την πρώτη περίτωση.

Κατα τ άλλα σε Κ.Σ. 7000 ώρες για προενισχύτριες δεν είναι τίποτα. Βεβαια μερικοι ενισχυτε´ς έχουν την τάσι να τρωνε τις λάμπες λόγω κακής σχεδίασης, οπότε ποιός ξέρει.

Aρα μιας και μιλαμε για 2 προενισχυτές απο την αφρόκρεμα των λαμπάτων σχεδιάσεων Βalanced Audio Technologies VK-51se και Conrad Johnson Act2 οι οποιοι συν των αλλων καθε φορά που αναβουν παραμένουν για 2 ΛΕΠΤΑ σε αναμονη για την προθέρμανση των λυχνιων να υποθέσω οτι εχω ζωη ακομα στις λυχνίες. Ακουστικά πάντως ο προ παιζει αψογα με τις Β.Α.Τ 6Η30 των 7-8000 ωρων
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
αν μπορείς δοκίμασε να βάλεις στην θέση των 6h30 τις 6N6P ( 6H6Π )
εγώ τις έχω αλλάξει στο ayon skylla ii και είναι απίστευτα πολύ καλύτερες
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,137
αν μπορείς δοκίμασε να βάλεις στην θέση των 6h30 τις 6N6P ( 6H6Π )
εγώ τις έχω αλλάξει στο ayon skylla ii και είναι απίστευτα πολύ καλύτερες

Αν τις εχει δοκιμάσει δεν θα διαφωνίσω καθόλου, απλα αναφέρω οτι στο manual η Conrad Johnson αναφέρει ρητά (υπογραμισμένο) οτι το να αλλαξεις τυπο λυχνίας δεν φερει καμία διαφορά (βελτίωση) στον ηχο.
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
Αν τις εχει δοκιμάσει δεν θα διαφωνίσω καθόλου, απλα αναφέρω οτι στο manual η Conrad Johnson αναφέρει ρητά (υπογραμισμένο) οτι το να αλλαξεις τυπο λυχνίας δεν φερει καμία διαφορά (βελτίωση) στον ηχο.

δημητρη είναι πραγματικά ελάχιστοι ανάμεσα σε εκατοντάδες οι κατασκευαστές που εγκρίνουν την αλλαγή λυχνιών με άλλο τύπο, -bye-
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,137
δημητρη είναι πραγματικά ελάχιστοι ανάμεσα σε εκατοντάδες οι κατασκευαστές που εγκρίνουν την αλλαγή λυχνιών με άλλο τύπο, -bye-

Δεν εχεις και αδικο :ears:
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,618
Kως
Αν θελεις πες μου περισοτερα πως τις μετρουσες και ποιο ειναι αυτο το thread.

Γιατί κι εγω εναλάσσω τις παλιές με καινούριες και καμία ηχητική διαφορά +1

Πρώτα απ όλα συγγνώμη για την καθυστέρηση ,αλλά ...'ανωτέρω βία'.
´Σε μένα ξεκίνησαν περίεργες συμπεριφορές και τα 3 απ τα 4 λαμπάτα που έχω ταυτόχρονα και τις λυχνίες τους τις είχα αναλογικά (σε μπλοκ ) δλδ μετρημένες περί τις 1200-1300 τη μία.
Τις έστειλα για μέτρηση με λυχνιόμετρο κ.λ.π. σε τεχνικό στο Κέντρο,πράγμα που μερικώς το επιβεβαίωσε ,αλλά πέρασα και από service και τα τρία μηχανήματα...και δεν βρέθηκε κάτι ,εκτός από κάτι στο λογισμικό του ενός προ..
Σαν αιτίες μου είπαν για το ρεύμα,τάση ,'διακοπές' κ.λ.π.
Επίσημα καμία αιτία ή βλάβη.
Αυτό όλο μου κόστισε σε 'νεύρα' ,αντικατέστησα και τις 8 με καινούριες τσεκαρισμένες...και ακόμα ψάχνω.
Στη διαδρομή που έχω στο χώρο η φάση αυτή μου θύμισε μια απ τις πρώτες μου αγορές μέσα στα 80ς ,όπου ένας ενισχυτής της EAR ,με 'τρέλλανε' με την ακουστική συμπεριφορά του,μέχρι που ξεκίνησα αγορές μόνο με στερεάς κατάστασης μηχανάκια (άλλαξα πολλά) μέχρι το 2000 ,χωρίς το παραμικρό παρόμοιο πρόβλημα ..
Τη χρονιά αυτή άκουσα ένα συστηματάκι με λάμπα προ ,και παρ όλο το 'χρωματισμένο' άκουσμα ,μ έκανε να αποκτήσω ξανά λάμπα προ..κρατώντας μερικά τρανζίστορ ,κυρίως για ζευγάρι με τους προ.
Η περιοχή που μένω (νησί),όντως έχει πολύ άσχημο ρεύμα με πολλές ανεξήγητες 'διακοπές'.Να θυμίσω όμως ότι κάτι ημέρες σαν την κρίση των Ιμίων π.χ και τον καιρό που είχε ,περιμένοντας αμάξι για το 'επιστράτευση' στη μονάδα ,εκείνο τα βράδι,Linn/Naim/lUXMAN/Citation τα 'είδαν' όλα...αλλά ποτέ δεν έπαθαν τίποτα..
Με το παρόν σύστημα και τις συμπεριφορές ακόμα δεν έβγαλα άκρη...αλλά υποπτεύομαι την γνωστή μου MC ..
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,137
Πρώτα απ όλα συγγνώμη για την καθυστέρηση ,αλλά ...'ανωτέρω βία'.
´Σε μένα ξεκίνησαν περίεργες συμπεριφορές και τα 3 απ τα 4 λαμπάτα που έχω ταυτόχρονα και τις λυχνίες τους τις είχα αναλογικά (σε μπλοκ ) δλδ μετρημένες περί τις 1200-1300 τη μία.
Τις έστειλα για μέτρηση με λυχνιόμετρο κ.λ.π. σε τεχνικό στο Κέντρο,πράγμα που μερικώς το επιβεβαίωσε ,αλλά πέρασα και από service και τα τρία μηχανήματα...και δεν βρέθηκε κάτι ,εκτός από κάτι στο λογισμικό του ενός προ..
Σαν αιτίες μου είπαν για το ρεύμα,τάση ,'διακοπές' κ.λ.π.
Επίσημα καμία αιτία ή βλάβη.
Αυτό όλο μου κόστισε σε 'νεύρα' ,αντικατέστησα και τις 8 με καινούριες τσεκαρισμένες...και ακόμα ψάχνω.
Στη διαδρομή που έχω στο χώρο η φάση αυτή μου θύμισε μια απ τις πρώτες μου αγορές μέσα στα 80ς ,όπου ένας ενισχυτής της EAR ,με 'τρέλλανε' με την ακουστική συμπεριφορά του,μέχρι που ξεκίνησα αγορές μόνο με στερεάς κατάστασης μηχανάκια (άλλαξα πολλά) μέχρι το 2000 ,χωρίς το παραμικρό παρόμοιο πρόβλημα ..
Τη χρονιά αυτή άκουσα ένα συστηματάκι με λάμπα προ ,και παρ όλο το 'χρωματισμένο' άκουσμα ,μ έκανε να αποκτήσω ξανά λάμπα προ..κρατώντας μερικά τρανζίστορ ,κυρίως για ζευγάρι με τους προ.
Η περιοχή που μένω (νησί),όντως έχει πολύ άσχημο ρεύμα με πολλές ανεξήγητες 'διακοπές'.Να θυμίσω όμως ότι κάτι ημέρες σαν την κρίση των Ιμίων π.χ και τον καιρό που είχε ,περιμένοντας αμάξι για το 'επιστράτευση' στη μονάδα ,εκείνο τα βράδι,Linn/Naim/lUXMAN/Citation τα 'είδαν' όλα...αλλά ποτέ δεν έπαθαν τίποτα..
Με το παρόν σύστημα και τις συμπεριφορές ακόμα δεν έβγαλα άκρη...αλλά υποπτεύομαι την γνωστή μου MC ..
To προβλημα σου μαλλον ειναι η πολη κακή ποιοτητα ρευματος. Εγω μενω Αθήνα και εχω μια μικρη βιοτεχνία στο τετραγωνο μου. Ακουγα μουσική μονο μετα τις 4.00 μμ, πιο νωρίς ακουγα τις μηχανές του γείτονα μεσα απο τις λάμπες του προ. Ενα καλό isolator ανάμεσα στην μπρίζα του τοίχου και το πολυμπριζο του συστήματος ελυσε το πρόβλημα (και δυο ακόμα καλύτερα).
Αν θες στηλε π.μ να σου πω πως να φτιάξεις μονος σου ενα.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,618
Kως
To προβλημα σου μαλλον ειναι η πολη κακή ποιοτητα ρευματος. Εγω μενω Αθήνα και εχω μια μικρη βιοτεχνία στο τετραγωνο μου. Ακουγα μουσική μονο μετα τις 4.00 μμ, πιο νωρίς ακουγα τις μηχανές του γείτονα μεσα απο τις λάμπες του προ. Ενα καλό isolator ανάμεσα στην μπρίζα του τοίχου και το πολυμπριζο του συστήματος ελυσε το πρόβλημα (και δυο ακόμα καλύτερα).
Αν θες στηλε π.μ να σου πω πως να φτιάξεις μονος σου ενα.


Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια,απλά να προσθέσω ότι όπως πολλοί από μας είναι ' χωρισμένοι' σε σχολές με τους εκατέρωθεν φανατικούς..υπάρχουν και οι περιπτώσεις που ενώ αρέσκονται στα ηχοχρώματα των λυχνιών,δεν μπορούν να ανεκτούν τα πολλάκις τερτίπια τους.

Έχω ξαναγράψει πριν καιρό ότι σε ένα κατάστημα στη Gouda της Ολλανδίας που επισκέφτηκα αρκετές φορές,συνομίλησα,μ άφησε και έκατσα συγκεκριμένα ένα δεκάωρο μόνος μου και έκανα ακροάσεις,(αφού αγόρασα βέβαια κάποιο μηχάνημα),γινόταν έξαλλος όταν μιλούσα για λάμπες και παρ όλο που είχε λαμπάτα εκθέματα τα κατηγορούσε για τα τερτίπια τους ..αυτά.
Δεν ξέρω αν πρέπει να πω και το όνομα των ενισχυτικών που τα είχε μισοτιμής ,για να φύγουν αφού όπως μου είπε του έσπασαν τα νεύρα με μικροφωνισμούς,συντονισμούς,παρεμβολές...και διάφορα ...κάτι που το διαπίστωσα και εγώ..Να θυμίσω ότι ήταν μεγάλα τα ονόματα που εμπορευόταν.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,137
Τα εχω περάσει κι εγω αυτά και τελικά παράτησα τη λάμπα στην τελική ενισχυση, εκεί ταλαιπωρειται πιο πολυ και καταρέει πιο γρήγορα.
Στην προενίσχυση τα πράγματα ειναι πιο ομαλά και προβλέψιμα.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Περι ζωης λυχνιών η (Ax αυτές οι λάμπες)

Τα εχω περάσει κι εγω αυτά και τελικά παράτησα τη λάμπα στην τελική ενισχυση, εκεί ταλαιπωρειται πιο πολυ και καταρέει πιο γρήγορα.
Στην προενίσχυση τα πράγματα ειναι πιο ομαλά και προβλέψιμα.

Μία από τα ίδια ,με είχαν ταλαιπωρήσει πολύ οι ενισχυτές με λυχνίες,μέχρι που έπεσε στα χέρια μου ένας Copland,τέρας αξιοπιστίας,προς το παρόν τουλάχιστον...
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,137
Re: Απάντηση: Re: Περι ζωης λυχνιών η (Ax αυτές οι λάμπες)

Μία από τα ίδια ,με είχαν ταλαιπωρήσει πολύ οι ενισχυτές με λυχνίες,μέχρι που έπεσε στα χέρια μου ένας Copland,τέρας αξιοπιστίας,προς το παρόν τουλάχιστον...

Ολοκληρωμένος ειναι αυτός?
Τι λαμπες φοράει και περιπου ποσες ωρες εχουν?