Καλώδιο USB, κάνει τη διαφορά;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Διάβαζα πρόσφατα σε παρακείμενο νήμα για μια διαφωνία για το αν αξίζει τον κόπο να επενδύσει κάποιος σε καλό καλώδιο USB για τη σύνδεση USB dac με τον υπολογιστή, και ψάχνοντας λίγο πρόχειρα για το αν έχει συζητηθεί ξανά το θέμα, δε βρήκα κάποιο αντίστοιχο νήμα. Αν υπάρχει κάτι και δεν το έχω δει, παρακαλώ καταρχάς τους διαχειριστές να διαγράψουν το παρών νήμα και αν γίνεται να μου γνωστοποιήσουν το αντίστοιχο νήμα με ένα pm.

Διαφορετικά, υπάρχει λόγος να το συζητήσουμε; Κάνει τη διαφορά; Κάποιοι λένε ότι επειδή πρόκειται απλά για ένα ψηφιακό σήμα, δε μπορεί να προσφέρει κάτι ένα ακριβό καλώδιο σε σχέση με το απλό καλώδιο USB του 1 . Από την άλλη τόσες εταιρείες να βγάζουν καλώδια USB και να διατείνονται ότι παρέχουν σαφή βελτίωση, να πατάνε μόνο στο φαινόμενο placebo; Ειλικρινά δεν ξέρω. Προσωπικά το καλώδιο που χρησιμοποιώ είναι αυτό που είχε στη συσκευασία του το dac και φαντάζομαι ότι δε θα είναι κάτι το σπουδαίο. Εμπειρία από άλλο "καλό" καλώδιο USB δεν έχω αλλά αν είναι να μου παράσχει βελτίωση, σαφώς και θα σκεφτόμουν την αγορά του.

Εσείς τι άποψη έχετε;
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Πολύ απλό πείραμα ...άλλαξε το καλώδιο usb που πάει από το PC σου στον εκτυπωτή και δες αν θα εκτυπώνει καλύτερα.
 

FaRMaX

Established Member
9 December 2009
256
Για το ψυχολογικο και μονο παρε ενα usbακι που να εχει μπλενταζ ετσι για μια στοιχειωδη θωρακιση(κ καλα) και ξεχασε το το θεμα μετα.
Η ας πουμε βαλτου μια καλτσα για να δειχνει ομορφο τελοσπαντων πετα ενα 20αρικο,πιο πολυ για το ονόρε
 
Last edited:

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Καλώδιο USB, κάνει τη διαφορά;

Για το ψυχολογικο και μονο παρε ενα usbακι που να εχει μπλενταζ ετσι για μια στοιχειωδη θωρακιση(κ καλα) και ξεχασε το το θεμα μετα.
Η ας πουμε βαλτου μια καλτσα για να δειχνει ομορφο τελοσπαντων πετα ενα 20αρικο,πιο πολυ για το ονόρε

Συμφωνώ,αυτοί οι άτιμοι οι ψυχολογικοί λόγοι!!!!
 
Στέργιο θυμάσαι το blind test της Τηλεοπτικης μέ τά καλώδια[ψηφιακά αν θυμάμαι καλά]

το θυμάμαιιιιι, νομίζω δεν ήταν ψηφιακά, είχαμε ακούσει αναλογικά interconnects.

χαχαχα

Πρώτο ανάμεσα σε ακριβούτσικα καλώδια είχε βγει αυτό που έδινε η toshiba μαζί με το sd900
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Σε λίγο θά μπεί ο Θανάσης -Panoramix καί θά μάς πεί γιά τίς διαφορές πού άκουσε μέ τό usb τών 70 ευρώ καί πόσο επιρρεάστηκε η ψυχολογία του μέ τό πού τό αγόρασε
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
το θυμάμαιιιιι, νομίζω δεν ήταν ψηφιακά, είχαμε ακούσει αναλογικά interconnects.

χαχαχα

Πρώτο ανάμεσα σε ακριβούτσικα καλώδια είχε βγει αυτό που έδινε η toshiba μαζί με το sd900

Κάπου στά 10-15 ευρουλάκια έκανε[θυμάμαι καλά;]
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Τις τελευταίες ημερες ένεκα κάποιων δοκιμών ντακ ασχολήθηκα λιγο παραπάνω με το θεμα καλώδιο usb.

Συγκεκριμένα περασαν απο εδω 4-5 ντακ και δοκιμάστηκαν 3 καλώδια USB. Να πω οτι το σύστημα ειναι αρκετα αποκαλυπτικό.

Τα 2 απο τα 3 USB ειναι πιστοποιημένα καλώδια αλλα φτηνά (το ενα ανώνυμο, το αλλο μιας Ιταλικης ονοματι G&BL). Το τριτο αρκετά ακριβό απο την Wireworld.

Στην δοκιμη αναμεσα στο ακριβο και το φτηνο ανώνυμο ο συνδαιτυμόνας μου ακουσε και περιέγραψε καποιες διαφορες. Εγω παλι τις διαφορές αναμεσα τους δεν τις ακουσα αλλα επιφυλάσσομαι για περαιτέρω δοκιμές.

Εχω παραγγείλει ενα κορυφαιο USB καλωδιο (μαζι με αλλους φιλους απο το φορουμ), τουλαχιστον κορυφαιο σύμφωνα το γνωστο περιοδικό The Abso!ute Sound στην εξωφρενική τιμη των 8 ευρω... Ειναι το μονο που υπαρχει στην λιστα τους σε φυσιολογική τιμη, τα υπόλοιπα ειναι πολυ ακριβα. Μολις ερθει στα χερια μου θα κανω πολυ πιο διεξοδικές δοκιμες και θα αναφέρω αποτελέσματα. Επειδη εχω παραγγείλει οπως ειπα αρκετά για διάφορους εδω γύρω (το συγκεκριμένο δεν πρεπει να εχει εισαχθεί εδω, οποτε υπηρχε θεμα με τα μεταφορικά), πιστεύω οτι θα εχουμε feedback και απο άλλους.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Τις τελευταίες ημερες ένεκα κάποιων δοκιμών ντακ ασχολήθηκα λιγο παραπάνω με το θεμα καλώδιο usb.

Συγκεκριμένα περασαν απο εδω 4-5 ντακ και δοκιμάστηκαν 3 καλώδια USB. Να πω οτι το σύστημα ειναι αρκετα αποκαλυπτικό.

Τα 2 απο τα 3 USB ειναι πιστοποιημένα καλώδια αλλα φτηνά (το ενα ανώνυμο, το αλλο μιας Ιταλικης ονοματι G&BL). Το τριτο αρκετά ακριβό απο την Wireworld.

Στην δοκιμη αναμεσα στο ακριβο και το φτηνο ανώνυμο ο συνδαιτυμόνας μου ακουσε και περιέγραψε καποιες διαφορες. Εγω παλι τις διαφορές αναμεσα τους δεν τις ακουσα αλλα επιφυλάσσομαι για περαιτέρω δοκιμές.

Εχω παραγγείλει ενα κορυφαιο USB καλωδιο (μαζι με αλλους φιλους απο το φορουμ), τουλαχιστον κορυφαιο σύμφωνα το γνωστο περιοδικό The Abso!ute Sound στην εξωφρενική τιμη των 8 ευρω... Ειναι το μονο που υπαρχει στην λιστα τους σε φυσιολογική τιμη, τα υπόλοιπα ειναι πολυ ακριβα. Μολις ερθει στα χερια μου θα κανω πολυ πιο διεξοδικές δοκιμες και θα αναφέρω αποτελέσματα. Επειδη εχω παραγγείλει οπως ειπα αρκετά για διάφορους εδω γύρω (το συγκεκριμένο δεν πρεπει να εχει εισαχθεί εδω, οποτε υπηρχε θεμα με τα μεταφορικά), πιστεύω οτι θα εχουμε feedback και απο άλλους.

Ποιό είναι; 8 ευρώ και να το συνιστά το Absolute sound, πολύ παράξενο μου φαίνεται.

edit. άκυρο, μάλλον βρήκα ποιό είναι.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αν και μάλλον ο πιο σκεπτικιστής από όλους,εγώ θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.

Επειδή λοιπόν το θέμα,όπως και όποιο άλλο θέμα άπτεται καλωδίων,έχει συζητηθεί πολύ και έξω,έψαξα αρκετά για κάτι χειροπιαστό.
Το παράξενο είναι πως βρήκα.
Όχι γνώμες,αλλά ομαδικά τεστ και μετρήσεις.

Κι επειδή είναι αρκετά,δεν χρειάζεται να βάλω συνδέσμους,με ελάχιστο ψάξιμο βρίσκει κανείς υλικό για μέρες διαβάσματος.
Κι επειδή όταν μιλάμε για audio καλό είναι καμιά φορά να αναζητούμε αλλού τα στοιχεία...

Αναρωτιόμουν τι δουλειά κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ ένα Usb καλώδιο.
Και ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να το μάθουμε παρά τα εργαστηριακά τεστ που του δίνουν τις πιστοποιήσεις του.
Εδώ λοιπόν είναι ένα τυπικό τεστ.
Μάλλον αποκαλύπτει και πλευρές που δεν συζητάμε συνήθως,δεν νομίζετε;
Τα συμπεράσματα δικά σας.
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Εγώ θα προσπαθήσω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και θα πω ότι εταιρείες με καλό όνομα του τύπου nordost, audioquest, kimber και άλλες, που νομίζω ότι αρκετοί από εμάς τις παραδεχόμαστε γενικότερα, απλά εκμεταλεύονται την ανάγκη μας για την παραμικρή βελτίωση στον ήχο και ουσιαστικά μας δουλεύουν εκμεταλλευόμενοι το όνομά τους, ή όντως προσφέρουν κάτι τι παραπάνω.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
http://www.theabsolutesound.com/articles/2013-tas-editors-choice-awards-digital-interconnects/

To συγκεκριμενο καλωδιο εχει χαλκινα/επιχρυσα βύσματα, ιδιαίτερα χοντρους twisted αγωγους για USB (20AWG) και διπλη θωράκιση με foil + μπελταζ. Επίσης δεν εχει φερριτες που ενδέχεται να κανουν καποια ζημιά. Οπως λεει και το περιοδικο, το πρωτο και τελευταιο USB καλωδιο που θα αγορασω ποτε.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Παρτε κανα δυο του μετρου ακομα να συνδεσουμε κανενα εξωτερικο σκληρο βρε δοκτωρα :)
Ακη αν θες να πειραματιστεις μπορω να σου δωσω το audioquest carbon να το δοκιμασεις στο συστημα σου. Θεσσαλονικη δε μενεις; στειλε πμ
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Εχω κανα 2 εξτρα στην παραγγελια αλλα εισαι Θεσ/νικη και δεν ξερω αν σε συμφέρει με τα μεταφορικα απο Αθηνα. Αν χρειάζεσαι παραπάνω απο ενα θα σου ερθει μια η αλλη η τιμη αν τα παραγγείλεις απο Αμερική. (το μήκος πάντως ειναι η 6 η 10 ποδια, δλδ 1.80 η 3 μετρα. Εμεις πήραμε τα 1.8)
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Οταν φτασουν θεωρησε οτι το 1 ειναι για μενα. Θα στειλω κουριερ μεσω της δουλειας (κανενα τριαρι ευρω δηλαδη). Μπορω να παρω και το δευτερο αν περισσεψει κι αυτο. Οταν ερθει η ωρα τα λεμε.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Αν και μάλλον ο πιο σκεπτικιστής από όλους,εγώ θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.

Επειδή λοιπόν το θέμα,όπως και όποιο άλλο θέμα άπτεται καλωδίων,έχει συζητηθεί πολύ και έξω,έψαξα αρκετά για κάτι χειροπιαστό.
Το παράξενο είναι πως βρήκα.
Όχι γνώμες,αλλά ομαδικά τεστ και μετρήσεις.

Κι επειδή είναι αρκετά,δεν χρειάζεται να βάλω συνδέσμους,με ελάχιστο ψάξιμο βρίσκει κανείς υλικό για μέρες διαβάσματος.
Κι επειδή όταν μιλάμε για audio καλό είναι καμιά φορά να αναζητούμε αλλού τα στοιχεία...

Αναρωτιόμουν τι δουλειά κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ ένα Usb καλώδιο.
Και ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να το μάθουμε παρά τα εργαστηριακά τεστ που του δίνουν τις πιστοποιήσεις του.
Εδώ λοιπόν είναι ένα τυπικό τεστ.
Μάλλον αποκαλύπτει και πλευρές που δεν συζητάμε συνήθως,δεν νομίζετε;
Τα συμπεράσματα δικά σας.

δεν μου εμφανιζει κατι το λινκ.