YAMAHA RX-V661 πρόβλημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Ο πιστός YAMAHA μου αποφάσισε ξαφνικά να απέχει...

Καμία αντίδραση στο power switch, σαν να μην είναι στην πρίζα.

Δοκίμασα να τον αφήσω λίγο εκτός ρεύματος (1-2 λεπτά) μπας και πάρει μπρος αλλά τίποτα.

Καμιά ιδέα?
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Η ίδια πρίζα δίνει ρεύμα σε άλλη συσκευή. Επίσης έχω δοκιμάσει και άλλη πρίζα (η οποία επίσης τσεκαρίστηκε με άλλη συσκευή).

Για την επαφή που λες στο καλώδιο, sorry αλλά δεν κατάλαβα. Εννοείς αν φαίνεται κάπου κομμένο ή κάτι άλλο?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το καλώδιο καταλήγει να είναι ενσωματωμένο στη συσκευή ή βγαίνει; Εννοώ αν είναι απ αυτά που το συνδέεις εσύ το καλώδιο βάλε ένα άλλο να δεις αν είναι θέμα της συσκευής ή του καλωδίου. Αν δεν έχεις καλώδιο πας μ αυτό σ έναν ηλεκτρολόγο να δει με πολύμετρο αν τα άκρα του φις επικοινωνούν με την έξοδο. Αν είναι ενσωματωμένο θα πρέπει να ανοίξεις το σασί του ενισχυτή και μ ένα δοκιμαστικό τοποθετημένο το φις στην πρίζα να δεις αν δίνει στο τροφοδοτικό ρεύμα. Αν δεν μπορείς να το κάνεις, στον ηλεκτρολόγο - ηλεκτρονικό της γειτονιάς σου ο οποίος πιθανόν να σου πει και τι φταίει.
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Το καλώδιο είναι ενσωματωμένο. Τσέκαρα και για τυχόν ασφάλεια αλλά απ'ότι είδα σε ένα video στο youtube είναι μέσα στο PSU στο οποίο να φτάσω δεν υπάρχει περίπτωση.

Μήπως έχετε κανένα καλό ηλεκτρονικό (από πλευράς γνώσης-εμπειρίας-κόστους) να προτείνετε, κατά προτίμηση Καλλιθέα-Ταύρο ή κάπου σχετικά κοντά?
 
Απάντηση: Re: YAMAHA RX-V661 πρόβλημα

Για την επαφή που λες στο καλώδιο, sorry αλλά δεν κατάλαβα. Εννοείς αν φαίνεται κάπου κομμένο ή κάτι άλλο?

Οχι, εννοω την επαφη του φις στην πριζα. Συνηθως, αν το φις ειναι απλο διπολικο και πριζα "Σουκο" , η επαφη δεν ειναι καλη γιατι το φις δεν κουμπωνει καλα.
Δεν ξερω τι ειδους φις εχει ο ΥΑΜΑΧΑ σου.
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: YAMAHA RX-V661 πρόβλημα

Έχει απλό διπολικό σε σούκο. Θα το ξανακοιτάξω μιας και το λες...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δεν αναβει ουτε το λαμπακι standby. ?
Ειχα χαρισει στον αδελφο μου εναν παλαιοτερο AV DENON και πριν μηνες μου ανεφερε το ιδιο προβλημα.
Πατουσε το power button και δεν εκανε τιποτε, ουτε η οθονη ενδειξεων λειτουργουσε. Μονο το κοκκινο λεντακι του standby.

Του ειπα την ακολουθια πληκτρων να του κανει ενα hard reset και τοτε ξανα λειτουργησε κανονικα.

Θα ελεγα πριν τον παρεις παραμασχαλα για σερβις να εξετασεις εαν υπαρχει το ενδεχομενο να λυθει και σε εσενα με ενα hard reset. (θα πρεπει να ψαξεις στο internet ή στο manual εαν αναφερεται, πως να του κανεις hard reset, εαν ηδη δεν γνωριζεις)

Βεβαια υστερα απο το Hard reset θα επαναφερθουν ολες οι εργοστασιακες ρυθμισεις, οποτε παλι σεταρισμα απο τα μενου του.
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Ο δικός μου δεν έχει λαμπάκι για stand-by ώστε να έχω μία ένδειξη ότι περνάει ρεύμα, αλλά είναι καλή ιδέα το hard reset, θα ψάξω το μανουάλι να βρω πως γίνεται...
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Ευχαριστώ. Το δοκίμασα τo hard reset αλλά καμία απόκριση...

Τσέκαρα και αυτό με την πρίζα αλλά φαίνεται να κουμπώνει μια χαρά.

Φαντάζομαι τροφοδοτικό ή ασφάλεια τροφοδοτικού ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
ελπιζω τουλάχιστον να ειναι καποια καμμένη ασφαλεια και οχι κατι πιο βαρύ.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Όταν πατάς το power πρόσεξες αν ακούγεται ένας μικρός σύντομος ήχος (σαν "τικ") από το εσωτερικό της συσκευής; Αν πάντως δεν ακούγεται απολύτως τίποτα έχεις πιο πολλές πιθανότητες να έχεις σταθεί τυχερός και να έχει καεί η ασφάλεια εσωτερικά, η οποία κοστίζει μόλις 10-20 λεπτά.
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Δεν ακούγεται κάτι (εκτός αν είναι κάτι σε πολύ χαμηλή ένταση και δεν το πιάνω).

Αφού μάλλον προς τα κει θα πάει απ'ότι βλέπω, επανέρχομαι :)

Μήπως έχετε καμιά πρόταση για καλό ηλεκτρονικό (από πλευράς γνώσης-εμπειρίας-κόστους) να προτείνετε? Έστω και με pm αν υπάρχει κάποιο θέμα...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν ακούγεται κάτι (εκτός αν είναι κάτι σε πολύ χαμηλή ένταση και δεν το πιάνω).

Αφού μάλλον προς τα κει θα πάει απ'ότι βλέπω, επανέρχομαι :)

Μήπως έχετε καμιά πρόταση για καλό ηλεκτρονικό (από πλευράς γνώσης-εμπειρίας-κόστους) να προτείνετε? Έστω και με pm αν υπάρχει κάποιο θέμα...

Ψαξε μεσω ηλεκτρονικου οδηγου της πολης σου.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Μήπως έχετε καμιά πρόταση για καλό ηλεκτρονικό (από πλευράς γνώσης-εμπειρίας-κόστους) να προτείνετε? Έστω και με pm αν υπάρχει κάποιο θέμα...

Εχω έναν συμπαθητικό, σου στελνω pm :)
 

gedi

Established Member
2 November 2007
268
Αθήνα
Η διάγνωση του ηλεκτρονικού είναι ότι το τροφοδοτικό είναι μια χαρά, αλλά έχει γίνει ζημιά σε μεγάλο βαθμό στην κεντρική πλακέτα (πιθανότερος λόγος από στιγμιαία υπέρταση της ΔΕΗ) και ότι δεν έχει νόημα να φτιαχτεί...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λυπάμαι για την απώλειά σου φίλε, στη θέση σου πριν αγοράσω καινούριο ενισχυτή θα ψαχνόμουν για καλό πολύπριζο, μην λυπηθείς τα λεφτά εκεί για να μην ξαναπάρεις ενισχυτή στο χέρι.