Samsung UE H6400 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

SteelGandalf

New member
10 January 2008
59
Ρώτησα για το ίδιο μοντέλο σε 50", αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμο στο κατάστημα και μπορεί να ξεπερνούσε και τις 20 ημέρες η παράδοση του.

Την είδα από κοντά την 48" και δεν είχε 50"άρα για να δω. Είχε όμως 55"άρα και μάλιστα διαθέσιμη, οπότε υπέκυψα στον πειρασμό και φόρτωσα ανελέητα την πιστωτική μου κάρτα!!!

Samsung UE55H6400WXXH

Δεν συγκρίνεται η διαφορά των 48" με τις 55"...

Άλλο πράγμα!!!

Τώρα μέσω αυτής σας στέλνω αυτό το μήνυμα.

Μου αρέσει που έβαλα και ταβάνι τα 800 (άντε 900 ευρώ).
 

NaGR

New member
15 March 2014
28
Re: Συμβουλές ευπρόσδεκτες για αγορά καινούργιας τηλεόρασης

Δεν συγκρίνεται η διαφορά των 48" με τις 55"...

Άλλο πράγμα!!!
ακριβώς.
εκάνες πολύ καλή αγορά.θα το μετάνιωνες με την 48-50αρα.
να τη χαίρεσαι.
 

SteelGandalf

New member
10 January 2008
59
Re: Συμβουλές ευπρόσδεκτες για αγορά καινούργιας τηλεόρασης

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Υγεία να έχουμε κι ευτυχία για να χαιρόμαστε αυτές τις χαρές τις ζωής. Δεν μας άφησαν και άλλες...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Απάντηση: Συμβουλές ευπρόσδεκτες για αγορά καινούργιας τηλεόρασης

Αν χρειαστείς πληκτρολόγιο για το smart tv μια φτηνή και καλή λύση είναι αυτό...

https://www.skroutz.gr/s/3405131/Element-KB-600.html

Το είχα αγοράσει από κατάστημα electronet.
 
Last edited by a moderator:

SteelGandalf

New member
10 January 2008
59
Σ' ευχαριστώ φίλε μου Yperion (Γιάννη αν δεν κάνω λάθος).

Έχω ασύρματο πληκτρολόγιο-ποντίκι της logitech, αλλά ούτως ή άλλως δεν θα τα χρησιμοποιήσω στην tv, επειδή το pc μου την χρησιμοποιεί ως monitor.

Δυστυχώς δεν έχω την εμπειρία για να κάνω αναλυτική παρουσίαση με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του συγκεκριμένου μοντέλου.

Ίσως, με την δική σας καθοδήγηση, να μπορούσα να γράψω μερικά πράγματα.

Θα τα ξανά πούμε. ;)
 

NaGR

New member
15 March 2014
28
άμα έχεις όρεξη βγάλε καμία φωτό σε σκοτάδι και χωρίς είσοδο ώστε να δούμε πως τα πας απο clouding.

και μια ερώτηση προς όποιον γνωρίζει, ισχύει και φέτος η διαφορά σε panel μεταξύ 6400 vs 6500 ως προς τα led ή φέτος και η 6400 έχει δύο σειρές?
 

iraola

New member
10 June 2014
14
Καλημερα παιδια. Μηπως γνωριζει κανεις πως τα παει η 6200 50" απο θεματα clouding και banding ?
 

iraola

New member
10 June 2014
14
55"...[hdtvpolska.com]...Samsung UE55H6400 review...http://hdtvpolska.com/page/articles...amsung/test-3d-lcd-led-samsung-ue55h6400-r937

μετάφραση google pl to en.
Φιλε xavito ευχαριστω για το post αλλα επειδη δεν ειμαι ειδημων μπορεις να μου πεις το αν ειναι καλο το οτι εχει psa panel ? ειναι κατωτερης ποιοτητας και τεχνολογιας ? αυτη την στιγμη το va panel ειναι καλυτερο ? va χρησιμοποιει η σειρα w8 της sony ?
 

iraola

New member
10 June 2014
14
xavito δεν ηθελα να στο στειλω σε σενα . Γραψε ακυρο σε παρακαλω!
 

vandervagos

New member
22 October 2009
18
Ξέρει κανείς τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα στην H6400 και την Η6410? Είναι μόνο στο design οι διαφορές;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Φιλε xavito ευχαριστω για το post αλλα επειδη δεν ειμαι ειδημων μπορεις να μου πεις το αν ειναι καλο το οτι εχει psa panel ? ειναι κατωτερης ποιοτητας και τεχνολογιας ? αυτη την στιγμη το va panel ειναι καλυτερο ? va χρησιμοποιει η σειρα w8 της sony ?

To PSA είναι υποκατηγορία του VA , ουσιαστικά για το ίδιο πράγμα μιλάμε.

Δες και εδώ...

http://www.digitalversus.com/tv-television/ces-2014-psa-panels-all-samsung-s-2014-tvs-n32650.html
http://www.digitalversus.com/tv-television/screen-technology-sub-pixels-up-close-a1547.html

Το PSA της Samsung έχει μεγαλύτερη αντίθεση από το αντίστοιχο της AUO χωρίς όμως να υπάρχει σημαντική διαφορά.

Τέλος η H6400 (και η H6200) είναι direct LED , θεωρητικά αυτό σημαίνει καλύτερη ομοιομορφία σε σχέση με τις edge LED.

ΥΓ. Με βάση τις μετρήσεις των Πολωνών η H6400 ξεπερνάει σε αντίθεση ANSI τις δυο καλύτερες LED LCD της περυσινής χρονιάς , η H6400 έχει πάνω από 4000:1 έναντι 2774 : 1 της Samsung F8000 και 3765 : 1 της Sony W905.
 
Last edited:

iraola

New member
10 June 2014
14
To PSA είναι υποκατηγορία του VA , ουσιαστικά για το ίδιο πράγμα μιλάμε.

Δες και εδώ...

http://www.digitalversus.com/tv-television/ces-2014-psa-panels-all-samsung-s-2014-tvs-n32650.html
http://www.digitalversus.com/tv-television/screen-technology-sub-pixels-up-close-a1547.html

Το PSA της Samsung έχει μεγαλύτερη αντίθεση από το αντίστοιχο της AUO χωρίς όμως να υπάρχει σημαντική διαφορά.

Τέλος η H6400 (και η H6200) είναι direct LED , θεωρητικά αυτό σημαίνει καλύτερη ομοιομορφία σε σχέση με τις edge LED.
Ευχαριστω πολυ Yperion! Πολυ καλο forum με πολυ γρηγορες απαντησεις και ουσιαστικες :worshippy:
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Ενημερωθηκα οτι η lg μου πίστωσε την επιστροφη της LM670 σήμερα..
δεδομενου οτι εχω 1110 ευρα για σκοτωμα σκέφοτμαι πολυ σοβαρά να κάνω το βήμα προς την συγκριμένη.. επειδη φλερταρω με λευκο, με βλεπω για την 6410.. απ οσα διαβαζω πρεπει να ειναι η καλυτερη απο αποψη επιδοσεων φετος σε αυτο το κοστος... θυσιαζω το passive 3d αλλα νομιζω οτι η σαμυ ειναι ενα η και περισσοτερα κλικ παραπανω απο lg...
ελπίζω να μην απγοητευθω...
ΥΓ ενδιαφερομαι σε 48 γατι λευκο εχιε μεχρι 48. μετα η 50αρα ειναι 170 ευρω ακριβοτερη.. για 2 ιντσες, δε νομιζω να αξιζει..
μπαινω σοβαρα στον πειρασμο... και μαλιστα κατοπιν δοκιμης μιας 55es8000 που μοθ εβγαλε τα ματια.. κριμα ποθυ δεν μπορω να παω σε περισσοτερες ιντσεςμ δεδομενου οτι ειμαι στα 2,5 μετρα με το ζορι και εχω μικρα παιδια που καθονται πολυ κοντα..
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Η έκδοση 6410 εχει εκτός απο bezel σε λευκό και τα χειριστήρια σε λευκό?
κατάλαβα καλά?
κάτι τέτοιο μου φανηκε σε ένα βιντεο....
δεν αναγράφει κάτι η samy στο επίσημο, νομίζω...
 

NaGR

New member
15 March 2014
28
νομίζω οτι η 6410 είναι ασημί.
μπορείς να πας στις 55 και να μείνεις εντός budget
http://www.e-shop.gr/samsung-ue55h6410-55-3d-led-smart-tv-full-hd-p-PER.157484
το οτι τα παιδιά σου πάνε κοντά δεν είναι πρόβλημα. δεν είναι crt να φοβάσαι κάτι. θα καταλάβουν οτι δεν μπορούν να δουν όλη την οθόνη και θα κάθονται πιο πίσω μετά απο λίγο.
 
Last edited:

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
1) Εχω δωροεπιταγή κωτσόβολου.. μονόδρομος η αγορά από εκεί
2) στα 2-2,5 μέτρα είναι πολύ μεγάλη η διάστηαση νομίζω για 55. θα κουράζει, δεδομένου ότι θα είναι ανοιχτή 7-8 ώρες την ημέρα (παιδικά, ποδόσφαριο και πρόγραμμα digea). ετσι νομίζω δηλαδή..
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
1) Εχω δωροεπιταγή κωτσόβολου.. μονόδρομος η αγορά από εκεί
2) στα 2-2,5 μέτρα είναι πολύ μεγάλη η διάστηαση νομίζω για 55. θα κουράζει, δεδομένου ότι θα είναι ανοιχτή 7-8 ώρες την ημέρα (παιδικά, ποδόσφαριο και πρόγραμμα digea). ετσι νομίζω δηλαδή..

Αν είναι εύκολο πήγαινε μια βόλτα στα καταστήματα και κάτσε στα στα 2-2.5 μέτρα να δείς τόσο τηλεοπτικό όσο και hd (πολλά έχουν και τηλεοπτικό). Για χρήση με αρκετή digea ναι ίσως είναι μεγάλη και μια 46 -50 να είναι καλύτερη περίπτωση. Για ταινίες και να την συνδυάσεις με το home cinema που βλέπω στην υπογραφή σου και για δορυφορικό hd (βλέπω καλό εξοπλισμό) πάει μάλλον προς μικρή. Για hd περιεχόμενο μην τη φοβάσαι σε digea και sd γενικά θάχεις τα θεματάκια σου. Ζυγίζεις σε ποιές θέασεις δίνεις βαρύτητα και αποφασίζεις.