Καθαρισμός οθονών τηλεοράσεων...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

antonios

AVClub Addicted Member
14 July 2006
1,366
Λοιπόν το έβαλα σε αυτή την κατηγορία το θέμα.
Έχει πέσει μια μικρή σταγόνα κάτι δεν ξέρω τι (μάλλον από φαγητό σε κατάσταση πανηγυρισμού γκολ ή κάποιου σχετικού μπινελικιού σε παίχτη, δεν θυμάμαι τώρα) στο panel της τηλεόρασης. Έχει κολλήσει εκεί, δεν φαίνεται απολύτως τίποτα βέβαια εκτός αν πλησιάσει κανείς στο μισό μέτρο...
Στο manual λέει μην βρέχεται το panel. Δεν είχα σκοπό να το βρέξω (ούτε με πανάκι) αλλά ξέρετε πως στην ευχή θα φύγει, χωρίς να προκύψουν προβλήματα?
 

Κρυωνάς Νίκος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,407
Κιλκίς
Re: Καθαρισμός panel lcd

Καθαρισμός lcd panel

1. Από σκόνη : Με πανάκια τύπου σουιφερ που μαγνητίζουν τη σκόνη εύκολα και γρήγορα
2. Από λεκέδες : Σε σβηστή κρύα τηλεόραση με πανάκι που δεν αφήνει χνούδι ελαφρώς υγρό με νεράκι (σταγόνες) και από πίσω αμέσως με στεγνό. Προσοχή δεν πιέζουμε.
3. Από επίμονους λεκέδες : Κυκλοφορούν στην αγορά διάφορα ειδικά καθαριστικά (δεν τα έχω χρησιμοποιήσει δεν έχω άποψη). Όποιος τολμηρός πάρει την απόφαση ας εφαρμόσει πρώτα σε μια γωνίτσα να δει για παρενέργειες και μετά σε όλη την οθόνη

ΑΖΑΧ και λοιπά αλοκολούχα αποριπαντικά για τζάμια ή για γενικο καθαρισμό Μ Α Κ Ρ Ι Α
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Καθαρισμός panel lcd

Εχω ενα καθαριστικό που λέει απέξω "DATA FLASH(r)" screen cleaner για CRT/LCD/filters με το οποίο καθαρίζω ότι οθόνη έχω (CRT/LCD/phone/pda/κτλ) και κάνει καταπληκτική δουλεία...το panel μετα είναι σαν να βγήκε απο το κουτι!
 

antonios

AVClub Addicted Member
14 July 2006
1,366
Re: Καθαρισμός panel lcd

ωχ don'tbuy? Μήπως με προειδοποιεί για το αποτέλεσμα?
 

spycon69

Banned
22 June 2006
1,218
Re: Καθαρισμός panel lcd

Το συγκεκριμένο μπορείς να το βρείς και σε όλα τα καταστήματα που εμπορεύονται υπολογιστές καθώς και γραφική ύλη. Η τιμη είναι η ίδια...
 

marios18t

New member
26 September 2006
87
Ηλιουπολη
Απάντηση: Καθαρισμός panel lcd

Αντώνη,
Εγώ χρησιμοποιώ ένα σπρέυ της Polaroid που λέγεται PolaClear για την lcd του υπολογιστή μου το οποίο καθαρίζει καλά και δεν αφήνει λεκέδες αρκεί να το σκουπίσεις αμέσως ελαφρά με ένα μαλακό πανί που δεν αφήνει χνούδι. Δυστυχώς δεν θυμάμαι από που το πήρα μιας και το έχω αρκετά χρόνια τώρα και δεν τελειώνει. Τώρα, όπως είπα το χρησιμοποιώ για την lcd του υπολογιστή μου και φεύγουν όλα (δακτυλιές κλπ). Δεν πιστεύω να υπάρχει διαφορά με τα lcd panels των tvs. Ξέρει κανείς αν υπάρχει διαφορά μη σε πάρω και στο λαιμό μου.

Μάριος
 

venias

New member
3 August 2006
2
Αθήνα
Απάντηση: Καθαρισμός panel lcd

Ισοπροπυλική αλκοόλη από το φαρμακείο σου και αφιονισμένο νερό (για ηλεκτρικά σίδερα) σε διάλυμα 50% (αναλογία 1:1). Πανί microfiber από το εμπόριο και είσαι έτοιμος. Όλα τα εμπόρικά υγρά για αυτές τις δουλειές έχουν τα παραπάνω συστατικά και είναι πανάκριβα.
Μακριά από πανιά, χαρτιά, υφάσματα και άλλα τέτοια και φυσικά όπως είπε και άλλος φίλος πιο πάνω, μακρυά από απορρυπαντικά!
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Καθαριστικα οθονων

Καλημερα σε ολους.

Απο την εμπειρια σας τι προιον να διαλεξω για καθρισμο lcd οθονης που να μην της κανει και ζημια? γιατι με τοσα που κυκλοφορουν ευκολα χανεις το μπουσουλα, αμα δεν ξερεις και πολλα...:nounder:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Απάντηση: Καθαριστικα οθονων

Την οθόνη του pc την καθαρίζω με υγρό για τζάμια και χαρτί ή μαλακό πανί.
Δεν έχει πάθει τίποτα ποτέ.
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Απάντηση: Καθαριστικα οθονων

μαλακο πανι που να μην αφηνει χνουδι και εμφιαλωμενο νερο την οθονη του pc με απαλες κινησεις για να μην κανω ζημια στο panel.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Καθαριστικα οθονων

Παιδια ευχαριστω, δε μπορουσα να φανταστω κατι τοσο απλο. Πιο πολυ βεβαια λογω υπαρξης ολων αυτων των προιοντων που σε μπερδευουν...αλλα και του manual της τηλεορασης μου που απαγορευει τη χρηση σκληρων καθαριστικων (βλεπε υγρο για τζαμια ... Κωστα).
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Απάντηση: Re: Καθαριστικα οθονων

Παιδια ευχαριστω, δε μπορουσα να φανταστω κατι τοσο απλο. Πιο πολυ βεβαια λογω υπαρξης ολων αυτων των προιοντων που σε μπερδευουν...αλλα και του manual της τηλεορασης μου που απαγορευει τη χρηση σκληρων καθαριστικων (βλεπε υγρο για τζαμια ... Κωστα).

Θα το δοκιμάσω.
Πάντως όλα τα lcd για pc που πέρασαν απο τα χέρια μου με καθαριστικό τζαμιών τα πέρναγα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Καθαριστικα οθονων

Καλημερα σε ολους.

Απο την εμπειρια σας τι προιον να διαλεξω για καθρισμο lcd οθονης που να μην της κανει και ζημια? γιατι με τοσα που κυκλοφορουν ευκολα χανεις το μπουσουλα, αμα δεν ξερεις και πολλα...:nounder:

Πηγαινεις σε ενα μαγαζι με PC (πλαισιο , Multirama η κατι παρομοιο) και παιρνεις ενα καθαριστικο για οθονη LCD.

Nερα , Αjax κτλ. νομιζω οτι ειναι ακαταλληλα.

Ειδικα με Ajax εχουν παθει ανθρωποι ζημια και εχουν καταστρεψει οθονες και τηλεορασεις.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Καθαριστικα οθονων

Απ οτι βλεπω οι περισσοτεροι αναφερεστε σε οθονες lcd για pc ενω εγω λεω για μεγαλη lcd τηλεοραση, πιστευω τα ιδια θα ισχυουν?