Εργαλεία από Lidl - Aξιολόγηση, σχόλια, προσφορές

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Ανοιγω αυτο το ξεχωριστο νημα λογω του μεγαλου ενδιαφεροντος που υπαρχει για τα εργαλεια του Lidl (Parkside, Powerfix, etc).
Τα εργαλεια Parkside εχουν αποδειξει γενικοτερα οτι ειναι αξιοπιστα budget εργαλεια που συνοδευονται συνηθως με πραγματικη 3ετη εγγυηση.

Περα του γεγονοτος οτι θα εχουμε ενημερωση για τα διαθεσιμα εργαλεια καθε βδομαδας, αυτο το νημα θα αποτελεσει σε συντομο χρονικο διαστημα μια εξαιρετικη βαση αναφορας για ολα τα εργαλεια του Lidl.

Προσκαλω λοιπον ολους μας, να γραφουμε τις εντυπωσεις μας, τα σχολια μας και τις παρατηρησεις μας αναφορικα με τα συγκεκριμενα εργαλεια καθως και να ενημερωνουμε το νημα για μελλοντικες προσφορες.

Κανω την αρχη με ενα σετακι μυτες που εχει απο σημερα 16/6 το Lidl το οποιο περιεχει, εκτος αλλων bits, 6 μακριες μυτες βιδωματος των 75μμ. Αυτος ηταν και ο λογος που αγορασα το σετακι.

14435031675_d6a08ef16f_c.jpg
 
  • Like
Reactions: KOSSTV and jgl

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Εχω το αλλο σετακι με τα πολλα μικρα Bit διαφορων τυπων και ειναι εξαιρετικο!
Το θεμα ειναι πως εχω και ενα την ΜΕΤΑΒΟ και ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΙΔΙΑ!!!!!!!!!

Του λιντλ εχει 9.99 και της ΜΕΤΑΒΟ 29 ευρω!!!!!!!!!!!
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Έχω πάρει εργαλεία από το Lidl.
Έχει κάποια εργαλεία που δεν τα βρίσκεις αλλού .


Μια φορά που ήρθε η κουβέντα με ένα μάστορα (για τα εργαλεία από το Lidl κ.λ.π) σε σχέση με άλλα ακριβότερα επώνυμα , μου είπε ότι το μέταλλο σε αυτά τα εργαλεία (π.χ κατσαβίδια,μύτες από το Lidl κ.λ.π) δεν είναι καλό , και μετά μερικά χρόνια θα έχει "φαγωθεί".
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Απάντηση: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Έχω πάρει εργαλεία από το Lidl.
Έχει κάποια εργαλεία που δεν τα βρίσκεις αλλού .


Μια φορά που ήρθε η κουβέντα με ένα μάστορα (για τα εργαλεία από το Lidl κ.λ.π) σε σχέση με άλλα ακριβότερα επώνυμα , μου είπε ότι το μέταλλο σε αυτά τα εργαλεία (π.χ κατσαβίδια,μύτες από το Lidl κ.λ.π) δεν είναι καλό , και μετά μερικά χρόνια θα έχει "φαγωθεί".

Δεν εχει πολυ αδικο ο μαστορας, αλλα κανει ενα ΜΕΓΑΛΟ λαθος που συγκρινει ακριβοτερα επωνυμα και προφανως επαγγελματικα με τα εργαλεια του lidl που ειναι ξεκαθαρα ερασιτεχνικα.

Οποιοδηποτε ερασιτεχνικο μηχανημα ακομα και επωνυμο οταν χρησιμοποιειται σαν επαγγελματικο (συνεχως και καθημερινα), μεσα σε λιγους μηνες, η και νωριτερα, θα βγει -εγγυημενα- οff.

Για τα αναλωσιμα εχει εν μερει δικιο. Οι μυτες που ερχονται με καποια δραπανακια ειναι μετριας προς χαμηλης ποιοτητος. Οι μυτες ομως που εβγαλε σημερα πχ., πιστευω οτι ειναι αρκετα καλες.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Ενα αξιολογοτατο εργαλειο, με επαναφορτιζομενη μπαταρια λιθιου, σε εξαιρετικη τιμη! Το Σαββατο 28 Ιουνιου.

14248790699_919197497b_b.jpg
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Δεν τις ξέρω αυτές τις μύτες που βγήκαν σήμερα , δεν μιλάω για αυτές .
Αυτές ούτε τις έχω δει .


Επειδή και η δική μου χρήση είναι ερασιτεχνική δεν έτυχε να δω να "φαγώνονται" εργαλεία.


Φυσικά τα καλύτερα επώνυμα εργαλεία είναι και πολύ ακριβότερα , ανάλογα τη χρήση παίρνεις αυτό που χρειάζεσαι.
 
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Ενα αξιολογοτατο εργαλειο, με επαναφορτιζομενη μπαταρια λιθιου, σε εξαιρετικη τιμη! Το Σαββατο 28 Ιουνιου.

14248790699_919197497b_b.jpg

Πολύ ενδιαφέρον!Μια ερώτηση Μιχάλη:Αναλώσιμα θα μπορεί κανείς να βρεί;Πχ τριγωνικά γυαλόχαρτα;Ή μήπως κόβουμε τα κανονικά που κυκλοφορούν;
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Και εμενα δεν εχει τυχει να μου χαλασει εργαλειο parkside αν και τα χρησιμοποιω αρκετα.

Αυτες τις μυτες που βγηκαν σημερα τις ανεφερα σαν παραδειγμα καλης ποιοτητας.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Ειναι αρκετά καλη η ποιοτητα. Εχω τσιμπήσει καποια (σετ λιμες μου ερχετε στο μυαλο) αλλα και φιλος επαγγελματίας μου λεει τα καλύτερα σε σχεση με το vfm.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Πολύ ενδιαφέρον!Μια ερώτηση Μιχάλη:Αναλώσιμα θα μπορεί κανείς να βρεί;Πχ τριγωνικά γυαλόχαρτα;Ή μήπως κόβουμε τα κανονικά που κυκλοφορούν;

Φερνει και το Lidl. Aν το αγορασεις παρε και το σετακι με τα εξτρα προσαρτηματα και αναλωσιμα.
Παιρνει τα ιδια αναλωσιμα σε γυαλοχαρτα που παιρνουν και τα αντιστοιχα εργαλεια του εμποριου (bosch einhell etc). Αν θες αγοραζεις και γυαλοχαρτο τυπου velctro και το κοβεις.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,486
Αθήνα
Απάντηση: Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Πολύ ενδιαφέρον!Μια ερώτηση Μιχάλη:Αναλώσιμα θα μπορεί κανείς να βρεί;Πχ τριγωνικά γυαλόχαρτα;Ή μήπως κόβουμε τα κανονικά που κυκλοφορούν;

Νίκο, και στο εμπόριο βρίσκεις ό,τι θές. Το καλό είναι οτι υπάρχει συμβατότητα, και υπάρχει και αντάπτορας για όσα (ελάχιστα) δεν ταιριάζουν.
Κάποια απ´αυτά δες τα εδώ κι εδώ
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Aπο Δευτερα, εργαλειακια στα Lidl (το λινκ του lidl φαινεται εχει προβλημα προς το παρον, δεν ανοιγει τα εργαλεια και τις αλλες προσφορες)

http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/www_lidl_gr


www.lidl.gr
 
Last edited:

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Νομίζω θα τιμήσω το καρφωτικό , φαίνεται καλό! (Με την επέμβαση και αυτά, εχω να πατήσω στο lidl πάνω από 2 μήνες !!!)
Δεν θα το χρησιμοποιήσω άμεσα βέβαια, ο doctor ειπε "μαστορέματα μετά τις διακοπές "..

Και το πολυεργαλείο ενδιαφέρον φαίνεται (Εχω προμηθευτεί την έκδοση με ρεύμα...)
 
Last edited:

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Αντε περαστικα!
Αν ο θεραποντας ειπε μαστορεματα μετα τις διακοπες, ετσι πρεπει να ειναι. Oμως, αλλο τα μαστορεματα και αλλο οι αγορες :))

Το καρφωτικο ειναι μια χαρα, προσφατα το χρησιμοποιησα σε μια πολυθρονα που ανοιξα απο κατω γιατι ηθελε ενισχυση ο σκελετος.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Ευχαριστώ πολύ. Ετσι είναι, αλλά και η μερική αποχή από τις αγορές .. θεραπεύει την τσέπη !!
 
17 June 2006
9,768
Απάντηση: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Είχα πάρει εδώ και καιρό (από τα Χριστούγεννα αν θυμάμαι καλά) την κατσαβιδίερα των 7.2 V (PAS 7.2 A1). Αυτό στη λογική να έχω ένα μικρό εύχρηστο κατσαβίδι, γιατί παίζει και μια κατσαβιδιέρα στα 14.4 V (που είναι και κρουστική), όπως και το ηλεκτρικό πνευματικό που έχω. Ως τώρα την είχα χρησιμοποιήσει για μερικά απλά βιδώματα/ξεβιδώματα απροβλημάτιστα. Τώρα όμως είχα να συναρμολογήσω κάτι καρέκλες από το ΙΚΕΑ. Η λογική ήταν ότι στήριζες τα κομμάτια της καρέκλας με καβίλιες (χωρίς ξυλόκολλα) και μετά βίδωνες σε 3 σημεία από κάθε πλευρά μεγάλες ξυλόβιδες (κάπου 8 cm πρέπει να ήταν). Το κατσαβίδι με μια μύτη allen τα κατάφερε μια χαρά και δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω κάτι δυνατότερο! Πάντως μέχρι μέσα πήγαινε τις βίδες μόνο στην μεγαλύτερη ρύθμιση ροπής. Αν ξεκίναγες με λιγότερη ροπή κάπου σκάλωνε μέχρι να ανέβαζες βαθμίδα. Αυτό σημαίνει ότι με το κατσαβίδι των 3.6 V είναι αδύνατο να κάνεις τέτοια δουλειά, οπότε πρότασή μου είναι αν θέλετε κάτι σε αυτό το μέγεθος, να προτιμήσετε την δυνατότερη των 7.2 V γιατί μπορεί να ανταπεξέρθει σε περισσότερες εργασίες. Και σίγουρα το μικρό της μέγεθος και βάρος είναι πολύ πιο ξεκούραστο από ένα δραπανοκατσάβιδο στα 14.4 ή 18 V.
 
  • Like
Reactions: nikfor

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Το καρφωτικό το έχω κι εγώ

Μια χαρά είναι. Μόνο 25άρι MDF που ήθελα να καρφώσω δεν κατάφερνε να το πάει μέχρι τέρμα, αλλά δεν περίμενα να το καταφέρει έτσι κι αλλιώς.

Για πιο λεπτά ή μαλακά υλικά δεν το συζητάμε... έχω κάνει άπειρα καδράκια και τελάρα και δεν έχει κανένα πρόβλημα
 
Last edited:

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

main.jpeg


Όσον αφορά το ηλεκτρικό πιστόλι βαψίματος, εδώ και 10 μέρες έχει βάψει περίπου 70 λιτρα πλαστικό και υπολογίζω ότι πρέπει να έχει δουλέψει 60 ώρες.

Μέχρι στιγμής όλα καλά, το μόνο που έχει ανάγκη (αν θέλετε να διατηρήσετε ζωντανό το μηχανάκι) είναι το συχνό καθάρισμα του μηχανισμού και ειδικά ο πύρος και το ελατήριο.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Ανοιγω αυτο το ξεχωριστο νημα λογω του μεγαλου ενδιαφεροντος που υπαρχει για τα εργαλεια του Lidl (Parkside, Powerfix, etc).
Τα εργαλεια Parkside εχουν αποδειξει γενικοτερα οτι ειναι αξιοπιστα budget εργαλεια που συνοδευονται συνηθως με πραγματικη 3ετη εγγυηση.

Περα του γεγονοτος οτι θα εχουμε ενημερωση για τα διαθεσιμα εργαλεια καθε βδομαδας, αυτο το νημα θα αποτελεσει σε συντομο χρονικο διαστημα μια εξαιρετικη βαση αναφορας για ολα τα εργαλεια του Lidl.

Προσκαλω λοιπον ολους μας, να γραφουμε τις εντυπωσεις μας, τα σχολια μας και τις παρατηρησεις μας αναφορικα με τα συγκεκριμενα εργαλεια καθως και να ενημερωνουμε το νημα για μελλοντικες προσφορες.

Κανω την αρχη με ενα σετακι μυτες που εχει απο σημερα 16/6 το Lidl το οποιο περιεχει, εκτος αλλων bits, 6 μακριες μυτες βιδωματος των 75μμ. Αυτος ηταν και ο λογος που αγορασα το σετακι.

14435031675_d6a08ef16f_c.jpg
Το πηρα και εγω το παραπανω σετακι...και το δοκιμασα τοσο σε εργασια...βιδωμα ξεβιδωμα σε ενα τραπεζι και κατι καρεκλες...καθως και σε δοκιμαστικα βιδωματα σε παλιο σουιδικο ξυλο...ειναι αρκετα σκληρο σαν ξυλο αλλα οχι ιδιαιτερος σκληρο...βιδωσα 5αρες βιδες χωρις κανενα προβλημα...καθως και 4αρες και 6αρες (στο τραπεζι)...Δειχνει να περνει ζορια χωρις προβληματα και φαγωματα στις κεφαλες...Για την ακριβεια της 6αρες και 4αρες βιδες που ερχοταν το τραπεζι μαζι (της πλακας) τους χαλαγε τα κεφαλια οταν εβαζες τερμα ροπη στην 10αρα κατσαβιδιερα του Lidl...Πολυ καλης ποιοτητας τα τορξακια του επισης (τα ισια μπιτ ΔΕΝ τα δοκιμασα) μιας και κατι αλενοβιδες τις ξεπεταξε για πλακα...και ας μην ειναι φτιαγμενο για αλεν...Επισης ο μαγνητικος φορεας που εχει ειναι ιδιαιτερος ευχρηστος...(τον δοκιμασα και αυτον) μιας και ειναι μαγνητικος...εχει δε το κολπακι της αποσυμπλεξεις του μπιτ οταν πιεζεις την κοκκινη ροδελα προς τα πισω...Γενικα για 9.99 που το πηρα δειχνει να κανει την δουλεια του παρα πολυ καλα...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: big_theo