Service και κόστη

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Εχω μια απλή απορία και θα ήθελα την γνώμη σας για να δω αν έχω κάπου λάθος.
Έχω πάει για service μία συσκευή σε γνωστό κατάστημα.
Με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι δεν μπορούν να το φτιάξουν, γιατί η αντιπροσωπεία του έχει βάλει χέρι και έχει καταστρέψει την πλακέτα και να πάω να το παραλάβω.
Μου ζητάνε επίσης να πληρώσω ένα ποσό για τον έλεγχο.

Και ρωτάω τώρα εγώ.
Ας αφήσουμε εκτός το θέμα της αντιπροσωπείας με την χαλασμένη πλακέτα, γιατί δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο.
Την στιγμή όμως που δεν μπορεί να το φτιάξει, γιατί πρέπει να πληρώσω αυτό το ποσό;

Ξέρω άλλες περιπτώσεις όπου σου λένε πχ το κόστος επισκευης είναι 100 ευρω, θελετε να το φτιάξουμε;
Αν αρνηθεις, πληρώνεις κάποιο ποσο για τον έλεγχο.

Τώρα ομως που δεν μπορεί να το φτιάξει, είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω το ποσό που μου ζητάει;
 
Απάντηση: Service και κόστη.

Εχω μια απλή απορία και θα ήθελα την γνώμη σας για να δω αν έχω κάπου λάθος.
Έχω πάει για service μία συσκευή σε γνωστό κατάστημα.
Με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι δεν μπορούν να το φτιάξουν, γιατί η αντιπροσωπεία του έχει βάλει χέρι και έχει καταστρέψει την πλακέτα και να πάω να το παραλάβω.
Μου ζητάνε επίσης να πληρώσω ένα ποσό για τον έλεγχο.

Και ρωτάω τώρα εγώ.
Ας αφήσουμε εκτός το θέμα της αντιπροσωπείας με την χαλασμένη πλακέτα, γιατί δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο.
Την στιγμή όμως που δεν μπορεί να το φτιάξει, γιατί πρέπει να πληρώσω αυτό το ποσό;

Ξέρω άλλες περιπτώσεις όπου σου λένε πχ το κόστος επισκευης είναι 100 ευρω, θελετε να το φτιάξουμε;
Αν αρνηθεις, πληρώνεις κάποιο ποσο για τον έλεγχο.

Τώρα ομως που δεν μπορεί να το φτιάξει, είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω το ποσό που μου ζητάει;

Ναι, αλλά θα έπρεπε να σε ενημερώσει προκαταβολικά (αν δεν το έκανε).
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Απάντηση: Service και κόστη.


Δεν μπορώ να το καταλάβω.
Ετσι ανοιγει ο καθένας μαγαζί, παίρνει λεφτά από τον κόσμο και δεν φτιάχνει τίποτα.
Αν δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι, πως ζητας λεφτά για ελεγχο;

Όχι δεν είχα κάποια ενημερωση όταν το παρεδωσα
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,334
Αθήνα
Re: Service και κόστη.

Αν δεν ενημερώθηκες με κανένα τρόπο, τότε κακώς. Το χαρτί επάνω τι γράφει; Μήπως με μικρά γράμματα σε κάποια γωνία αναφέρει ότι ο έλεγχος χρεώνεται; Για δες το.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Απάντηση: Service και κόστη.

Συμφωνα με τα λεγομενα του, ειδε πειραγμενη την πλακετα και δεν εβγαλε ακρη.
Εγω δεν θα μπορουσα να ζητησω χρήματα αν δεν το εφτιαχνα.
Ο σκοπος του ελεγχου εχει να κανει οταν ζητησεις να μην φτιαχτει το μηχανημα λογω υψηλου κοστους.
Εκει οντως θα του εδινα το ποσο ελέγχου

Δεν λεω οτι εχω δικιο, γι αυτο και ζηταω την γνωμη σας

το χαρτι ειναι ενα απλο δελτιο αποστολης και δεν αναφερει τιποτα
 
Απάντηση: Service και κόστη.


Δεν μπορώ να το καταλάβω.
Ετσι ανοιγει ο καθένας μαγαζί, παίρνει λεφτά από τον κόσμο και δεν φτιάχνει τίποτα.
Αν δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι, πως ζητας λεφτά για ελεγχο;

Όχι δεν είχα κάποια ενημερωση όταν το παρεδωσα

Για να μπορέσει να σου πει κάποιος αν φτιάχνεται αυτό που του πήγες πρέπει να ξοδέψει κάποιο χρόνο.
Αυτός ο χρόνος πρέπει να πληρωθεί. Φαντάζεσαι ένα συνεργείο να έχει 10 συσκευές οι οποίες δε φτιάχνονται? Θα δούλευε όλη μέρα και δε θα έπαιρνε φράγκο (εεε ευρώ)
Εσύ έπρεπε να είχες ενημερωθεί με κάποιο τρόπο από τον μαγαζάτορα και όχι να στο πει κατόπιν εορτής.
 
Απάντηση: Service και κόστη.

Συμφωνα με τα λεγομενα του, ειδε πειραγμενη την πλακετα και δεν εβγαλε ακρη.
Εγω δεν θα μπορουσα να ζητησω χρήματα αν δεν το εφτιαχνα.
Ο σκοπος του ελεγχου εχει να κανει οταν ζητησεις να μην φτιαχτει το μηχανημα λογω υψηλου κοστους.
Εκει οντως θα του εδινα το ποσο ελέγχου

Δεν λεω οτι εχω δικιο, γι αυτο και ζηταω την γνωμη σας

το χαρτι ειναι ενα απλο δελτιο αποστολης και δεν αναφερει τιποτα

Αν δεν αναφέρει πρέπει να του κάνεις μανούρα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,334
Αθήνα
Re: Απάντηση: Service και κόστη.

Συμφωνα με τα λεγομενα του, ειδε πειραγμενη την πλακετα και δεν εβγαλε ακρη.
Εγω δεν θα μπορουσα να ζητησω χρήματα αν δεν το εφτιαχνα.
Ο σκοπος του ελεγχου εχει να κανει οταν ζητησεις να μην φτιαχτει το μηχανημα λογω υψηλου κοστους.
Εκει οντως θα του εδινα το ποσο ελέγχου

Δεν λεω οτι εχω δικιο, γι αυτο και ζηταω την γνωμη σας

το χαρτι ειναι ενα απλο δελτιο αποστολης και δεν αναφερει τιποτα

Δες το λίγο από την ανάποδη. Σκοπός του ελέγχου είναι να διαπιστωθεί το κόστος της επισκευής και να ενημερωθείς γι' αυτό πριν προχωρήσει. Με την ίδια λογική που περιγράφεις θα μπορούσε να το επισκευάσει χωρίς να σε ρωτήσει και να χρεωθείς πολύ περισσότερα.

Το χαρτί από το service (και όχι το κατάστημα που είναι τρίτος) οφείλει να αναφέρει ότι ο έλεγχος επιβαρύνεται με κόστος.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Απάντηση: Re: Απάντηση: Service και κόστη.

Δες το λίγο από την ανάποδη. Σκοπός του ελέγχου είναι να διαπιστωθεί το κόστος της επισκευής και να ενημερωθείς γι' αυτό πριν προχωρήσει.

Ως εδω συμφωνω. Αν δεν συμφωνουσα με το κοστος επισκευης, πολυ σωστα θα επρεπε να πληρωσω το κοστος του ελεγχου.
Μου εχει τυχει αρκετες φορες.
Αυτο που δεν μου εχει τυχει ποτε, ειναι να μου πει ο αλλος δεν μπορω να στο φτιαξω και να μου ζηταει χρηματα απο πανω
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Απάντηση: Service και κόστη.

Μετά από 3 εβδομαδες περιφεροντας το ενεργο subwoofer (η συσκευή που είχε πρόβλημα) από το ενα service στο αλλο, κατέληξε σημερα στο σπιτι μου, πιθανόν πιο χαλασμένο από ότι ήταν.
Το sub είναι το JBL ES-250P.
Τα σχέδια των κυκλωμάτων καθώς και τα υλικά υπάρχουν εδώ
Αν υπάρχει κάποιο μέλος ή έχει κάποιος κάποιον φίλο ηλεκτρονικό, ο οποίος έχει τον χρόνο να ασχοληθεί, δίνω 100 ευρω για την επισκευή του.
Ας μου στειλει με pm το τηλέφωνο του και θα τον καλέσω

Για την ιστορια και προς ενημερωση των μελων.
Το πρόβλημα που είχε το sub είναι ότι σταμάτησε απλά να παίζει.
Το είχα στην θέση auto για να ενεργοποιείται αυτόματα και παρόλο που άναβε πράσινο το led δείχνοντας ότι δεχόταν κανονικά σήμα, στην έξοδο δεν έπαιζε το woofer.
Έπαιζε μόνο όταν άνοιγα τέρμα το volume του sub, αλλά και πάλι έπαιρνα ένα "βρώμικο" μπασο, γεματο παραμορφώσεις.
Θεώρησα λοιπόν ότι πρόκειται για μια απλή βλάβη σε κάποιο κύκλωμα προενισχυτή ή τελικού ενισχυτή.

Το πηγαίνω λοιπόν στην Audio & Vision service center που είναι και το εξουσιοδοτημένο service για JBL, όπου μετά από μέρες μου λένε ότι έχει πρόβλημα η πλακέτα και χρήζει αντικατάσταση.
Δυστυχως όμως δεν υπάρχει διαθέσιμη αυτην την στιγμη και είναι αόριστο το πότε θα είναι διαθέσιμη.
Σε ερώτηση μου γιατί δεν επισκευάζετε την ίδια πλακέτα, μου είπαν ότι είναι φθηνά τα εξαρτήματα της jbl, 50-60 ευρω, οπότε δεν συμφέρει να έχει τον τεχνικό να δουλεύει 3-4 ώρες για να ψάχνει να βρει την βλάβη.
Θα ανέβει το κόστος της επισκευής και δεν υπάρχει λόγος.
Λογικά μου ακούστηκαν τα όσα μου είπε, αλλά επειδή δεν μπορώ να περιμένω αόριστα το πότε θα έρθει η πλακέτα, αποφάσισα να το παω σε κάποιον ηλεκτρονικό με σκοπό να επισκευάσει την ίδια.

Κάνοντας ένα search στο forum και για να μην ανοίξω κάποιο θέμα ζητώντας τεχνικό, έπεσα πάνω στο μέλος east electronics.
Εφόσον του εξήγησα τηλεφωνικά την όλη κατάσταση, μου είπε ότι αναλαμβάνει να το επισκευάσει γιατί είναι διακριτά τα εξαρτήματα και δεν έχει τίποτα smd.
Την ίδια μέρα που το πήγα, με παίρνει τηλεφωνο και μου λέει ,ότι το έχουν πειράξει, έχουν κάνει προσπάθειες να το επισκευασουν και "πληγωσαν" την πλακετα και δεν αναλαμβάνει να το επισκευάσει.
Γενικα η ιστορία του δεν ήταν και τοσο πιστευτη. Από την μία μου έλεγε ότι ειδε τα πειραγματα στην πλακετα και δεν εκανε τιποτα, μετα μου ελεγε οτι παιδευοταν 3 ωρες να βγαλει ακρη (παρολο που το πήγα στις 11:00 και με πήρε τηλέφωνο στην 13:30 να με ενημερωσει)
Μου έλεγε ότι η audio & vision δεν κανει service και οτι εχει καποιον αλβανο παππου να αλλάζει τίποτα ασφάλειες και αυτός με καποιο παλιο κολλητηρι σου χαλασε τους οδηγους στην πλακετα.

Βασικά επειδη είδα τις κολλήσεις μετά σπίτι μου, πρεπει οντως να τις εχει κάνει κάποιος άσχετος ή να έχουν γίνει επίτηδες.
Ειναι σε 4 σημεια στην πλακετα
Μόνο σε ένα τραζίστορ έχει φύγει λίγο η γραμμή από την πλακέτα, αλλά και πάλι ευκολα μπορείς να το βραχυκυκλώσεις και να κάνεις δουλεια.
Δεν μπορω να πιστεψω όμως ότι έγιναν τετοιες κολλήσεις ουτε από το επίσημο service αλλά ουτε και από την east electronics. Ειναι σαν να πιανεις 1η φορα κολλητηρι.
Τελος παντων δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο και ποιος με δουλευει.
Το επίσημο service μου κάνει πιο πιστευτο παντως

Το sub το είχα πάρει πριν 3-4 χρόνια περίπου στα 400 ευρω, γι αυτό οπως είπα πρίν, δίνω μέχρι 100 ευρω για την επισκευή του.
Αν κρίνει ο διαχειριστής ότι πρέπει να μεταφερθεί σε άλλη κατηγορία για να το δουνε περισσότεροι ενδιαφερόμενοι, ας το κάνει.
 
Last edited:

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Απάντηση: Service και κόστη.

Η ιστορία τελικά έκλεισε με αίσιο τέλος.
Μέσω γνωστού, μου δόθηκε το τηλέφωνο ενός ηλεκτρονικού και μου τον χαρακτήρισε ως έμπειρο τεχνικό γύρω από τον ήχο.
Ψηφιακοί ενισχυτές, τάξη Α, Β, C, D δεν υπάρχει κάτι που να μην το φτιάχνει αρκεί να υπάρχει το τσιπάκι ως ανταλλακτικό αν έχει καεί.
Ωραία λοιπόν, εδώ είμαστε λέω.
Του δίνω την πλακέτα την Πέμπτη και του αναφέρω την όλη ιστορία για να ξέρει με τι έχει να κάνει ο άνθρωπος.
Μου λέει όλα φτιάχνονται δεν υπάρχει θέμα και να την έχει πειράξει ο άλλος ο τεχνικός θα το φτιάξω.

Σήμερα το πρωί με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει, έτοιμος ο ενισχυτής !
Κόστος 50 ευρώ.

Οπότε αυτο που κατάλαβα είναι ότι ο east electronics είναι άσχετος και μακριά από αυτόν μην έχετε μπλεξίματα.

Αν κάποιος φίλος έχει πρόβλημα με οτι έχει σχέση με ήχο (μου είπε τηλεόραση και projectors δεν αναλαμβάνει γιατί δεν τα γνωρίζει τέλεια) και δεν μπορεί να το φτιάξει η αντιπροσωπεία ας μου στείλει pm να δοκιμάσει με τον συγκεκριμένο τεχνικό μήπως και έχει θετικό αποτέλεσμα.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,832
Αθήνα
....
Έχω πάει για service μία συσκευή σε γνωστό κατάστημα. Με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι δεν μπορούν να το φτιάξουν, γιατί η αντιπροσωπεία του έχει βάλει χέρι και έχει καταστρέψει την πλακέτα και να πάω να το παραλάβω.

Πως κατάλαβε ότι το χέρι το έχει βάλει η αντιπροσωπία και όχι άλλος;
Η Χ αντιπροσωπία κατέστρεψε αντί να επιδιορθώσει μηχάνημα που πουλάει;
Δεν μου στέλνετε ΡΜ με τον τεχνικό που το έφτιαξε, να τον έχω υπόψιν καλού-κακού.
 
Last edited:

takis1964

Senior Member
8 October 2007
588
Παιδια τηλ υπαρχει;

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
588
Ok ευχαριστω!!

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

panhassiotis

New member
30 November 2011
44
Ενα τηλεφωνακι αδερφε στειλε μου κι εμενα!! Μπας και γλυτωσουμε καποια στιγμη απ τα λαμογια και ζησει και κανας χριστιανος που το αξιζει κιολας!