...if I was your girlfriend.....

14 December 2006
4,265
shamir_zpscfe4423c.jpg



Λίγα πράγματα προς το παρόν είναι γνωστά για τον 19 χρονο αμφιλεγόμενο Shamir Bailey από το Las Vegas, που πρόσφατα κυκλοφόρησε την πρώτη του δισκογραφική δουλειά (Northtown ep).

Το Northtown ξεκινάει με τον Shamir να ηδονίζεται σε ένα εξόχως ψυχωτικό disco/funk ρυθμό (If It Wasn’t True ***1/2)! Γρήγορα αντιλαμβάνεται κανείς πως κάτι δεν πάει καλά γενικώς. Τρεισήμισι λεπτά είναι αρκετά για τον Shamir να διακηρύξει την καλλιτεχνική του υστερία που μοιάζει με ξεθωριασμένη 80ς αφίσα κοριτσίστικου περιοδικού κορνιζαρισμένη μαζί με λερωμένες του Prince της εποχής I wanna be your lover!Ακούγεται ρομαντικό ίσως όλο αυτό το concept αλλά λόγω ηλεκτροπληξίας το κομμάτι καταλήγει mutant…και αυτό μόνο καλή αρχή το λες!

Το κλίμα αλλάζει αμέσως στο I Know It's a Good Thing(*****), επίσημα το πρώτο single από το Northtown! Πύρινο μινιμαλιστικό ποπ, με εξαιρετικά backing vocals και τον Shamir να ερμηνεύει με την άνεση ενός έμπειρου gospel ερμηνευτή! Με το χέρι στην καρδιά, ένα από τα καλύτερα ποπ την τελευταίας πενταετίας και το καλύτερο για το 2014.

Στο sometimes a man(****), o Shamir επιχειρεί να συνδυάσει δυο διαφορετικές τάσεις της underground dance κουλτούρας! Από την μία post disco/ high energy των αρχών της δεκαετίας του 80, με όλα τα βασικά τρικ όπως πχ τα heavy manly background vocals (εντελώς cruising αισθητική), και από την άλλη η house dance σκηνή στα τέλη της δεκαετίας του 80, αρχές 90ς τύπου Adeva! Περίπου στην μέση το κομμάτι υποβοηθούμενο από άρρυθμα synths ξεχαρβαλώνεται τελείως, καταλήγοντας έτσι αντί να χορεύεται να “σνιφάρεται”! Και ενώ ο Shamir ερμηνεύει με τα φωνητικά του να θυμίζουν Nina Simone, ξαφνικά στο φινάλε του κομματιού σε μία επίδειξη αυτοελεγχόμενης ταχυπαλμίας, οι στροφές ανεβαίνουν για να καταλήξουν σε ένα “you make me feel mighty real” κρεσέντο! ( είναι οφθαλμοφανές ότι ο Shamir λατρεύει τον Sylvester )
Το Video που συνοδεύει το κομμάτι είναι εξίσου ψυχωτικό
Υποκλίνομαι στην παράνοια!!!!!

Μπαλάντα κοπής Jimmy Somerville/ Fine Young Cannibals, που θυμίζει βροχερό απόγευμα στο Λονδίνο κάπου μεταξύ 87-93 το I'll Never Be Able to Love(***1/2), δραπετεύει από την retromania τελικά, σε dupstep χρονοκάψουλα κόβοντας γενναία το νήμα στο 2014! Αν ήταν λιγότερο squeak, θα ήταν και αυτό πεντάρι…….

Η αυλαία πέφτει επεισοδιακά με ένα απίστευτο κοντράστ! Ακουστική κιθάρα, μικρόφωνο, μία αίσθηση χαλασμένου γραμμοφώνου από την μία και η κοριτσίστικη φωνή του Shamir από την άλλη στην διασκευή του κάντρι Lived and Died Alone(****1/2) της Lindi Ortega.Είναι η ώρα των νεκρών να ξεθαφτούν για να πάρουν την αγάπη που δεν είχαν ποτέ…..(Άφωνος!)

“When the sun has set, I will go dig up the dead
Lift their bodies from their graves
And I'll lay them in my bed
To fill their hollow hearts with all my broken parts
And all the love they were never shown
To all those who have lived and died alone”

To Northtown έχει όλα τα φόντα να είναι ένα εμπορικά επιτυχημένο mainstream ep, αλλά επειδή τρώγεται συνεχώς με τα ρούχα του και φλερτάρει με “σκουλήκια” και άλλα πλάσματα που ζουν μέσα στην γη, καταλήγει ευτυχώς για λίγους και εκλεκτούς…
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Βρε συ, τι τρομερή περσόνα είναι αυτή;
Δεν ξέρω αν τελικά θα υποκύψω στα θέλγητρά του, αλλά έχω πεισθεί ότι εδώ υπάρχει πρόταση με νοστιμιά, σε επίπεδο υπερδιέγερσης των γευστικών καλύκων...
:worshippy:
 
14 December 2006
4,265
Βρε συ, τι τρομερή περσόνα είναι αυτή;
Δεν ξέρω αν τελικά θα υποκύψω στα θέλγητρά του, αλλά έχω πεισθεί ότι εδώ υπάρχει πρόταση με νοστιμιά, σε επίπεδο υπερδιέγερσης των γευστικών καλύκων...
:worshippy:

Όχι ακόμα! Να περιμένεις την επόμενη του δουλειά που υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να είναι πανκ, μιας και όπως ισχυρίζεται συμμετείχε σε ένα πανκ σχήμα!!
Το φαντάζεσαι αυτό? Ο Shamir πανκ?
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Στο sometimes a man(****), o Shamir επιχειρεί να συνδυάσει δυο διαφορετικές τάσεις της underground dance κουλτούρας! Από την μία post disco/ high energy των αρχών της δεκαετίας του 80, με όλα τα βασικά τρικ όπως πχ τα heavy manly background vocals (εντελώς cruising αισθητική), και από την άλλη η house dance σκηνή στα τέλη της δεκαετίας του 80, αρχές 90ς τύπου Adeva! Περίπου στην μέση το κομμάτι υποβοηθούμενο από άρρυθμα synths ξεχαρβαλώνεται τελείως, καταλήγοντας έτσι αντί να χορεύεται να “σνιφάρεται”! Και ενώ ο Shamir ερμηνεύει με τα φωνητικά του να θυμίζουν Nina Simone, ξαφνικά στο φινάλε του κομματιού σε μία επίδειξη αυτοελεγχόμενης ταχυπαλμίας, οι στροφές ανεβαίνουν για να καταλήξουν σε ένα “you make me feel mighty real” κρεσέντο! ( είναι οφθαλμοφανές ότι ο Shamir λατρεύει τον Sylvester )
Το Video που συνοδεύει το κομμάτι είναι εξίσου ψυχωτικό
Υποκλίνομαι στην παράνοια!!!!!

Εντάξει...Μπορεί να μην έχουμε φάει τα νιάτα μας στο είδος,αλλά το djιλικι το έχουμε σπουδάσει...
Μπορεί να φανεί σαν άτοπο αλλά τα φωνητικά στο τέλος του κομματιού μου θύμισαν μια τεράστια επιτυχία του παρελθόντος,η οποία,παρόλο που δεν κουβαλούσε πάνω της κανένα είδος underground ασπόνδυλου ,βρήκε εν τέλει την θέση της στο ερμαφρόδιτο αναπαραγωγικό σύστημα πολλών συμπαθέστατων κατά τα άλλα,παρασίτων...

Οπότε αγαπητέ Μπαιρα,αν βρεθείς σε πάρτι και θολώσεις ψάχνοντας για το ιδανικό ταιρι του παζλ,σου έχω έτοιμη την λύση (κόβεις εισαγωγή και ξεκινάς από το μπάσο) :ADFADF1:

https://www.youtube.com/watch?v=etviGf1uWlg
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,804
Αθήνα
shamir_zpscfe4423c.jpg




Στο sometimes a man(****), o Shamir επιχειρεί να συνδυάσει δυο διαφορετικές τάσεις της underground dance κουλτούρας! Από την μία post disco/ high energy των αρχών της δεκαετίας του 80, με όλα τα βασικά τρικ όπως πχ τα heavy manly background vocals (εντελώς cruising αισθητική), και από την άλλη η house dance σκηνή στα τέλη της δεκαετίας του 80, αρχές 90ς τύπου Adeva! Περίπου στην μέση το κομμάτι υποβοηθούμενο από άρρυθμα synths ξεχαρβαλώνεται τελείως, καταλήγοντας έτσι αντί να χορεύεται να “σνιφάρεται”! Και ενώ ο Shamir ερμηνεύει με τα φωνητικά του να θυμίζουν Nina Simone, ξαφνικά στο φινάλε του κομματιού σε μία επίδειξη αυτοελεγχόμενης ταχυπαλμίας, οι στροφές ανεβαίνουν για να καταλήξουν σε ένα “you make me feel mighty real” κρεσέντο! ( είναι οφθαλμοφανές ότι ο Shamir λατρεύει τον Sylvester )
Το Video που συνοδεύει το κομμάτι είναι εξίσου ψυχωτικό
Υποκλίνομαι στην παράνοια!!!!!

Όχι μόνο μουσικό ύφος αλα - Adeva αλλά κια κούρεμα.

http://www.youtube.com/watch?v=n8g3NAqCbog


Δισκάρα Γιώργο...μ'έβαλες σε έξοδα!:ernaehrung004:
 
14 December 2006
4,265
Εντάξει...Μπορεί να μην έχουμε φάει τα νιάτα μας στο είδος,αλλά το djιλικι το έχουμε σπουδάσει...
Μπορεί να φανεί σαν άτοπο αλλά τα φωνητικά στο τέλος του κομματιού μου θύμισαν μια τεράστια επιτυχία του παρελθόντος,η οποία,παρόλο που δεν κουβαλούσε πάνω της κανένα είδος underground ασπόνδυλου ,βρήκε εν τέλει την θέση της στο ερμαφρόδιτο αναπαραγωγικό σύστημα πολλών συμπαθέστατων κατά τα άλλα,παρασίτων...

Οπότε αγαπητέ Μπαιρα,αν βρεθείς σε πάρτι και θολώσεις ψάχνοντας για το ιδανικό ταιρι του παζλ,σου έχω έτοιμη την λύση (κόβεις εισαγωγή και ξεκινάς από το μπάσο) :ADFADF1:

https://www.youtube.com/watch?v=etviGf1uWlg


Διαφωνώ μόνο σε ένα! Αν βρεθώ σε παρτι δεν θα κάνω εγώ την αλλαγή αλλά εσύ! Εισαι απο τις πιο μεγάλες μούρες της νυχτερινής Αθήνας, ειδικά μετα την τελευταία σου δήλωση σε άλλο νήμα πως......"τραγουδίστρια συγκροτήματος κόντεψε να σου μείνει στα χέρια"...το έχεις πολύ!!!!!Είσαι γεννημένος νυχτοπερπατητής.....:Banane0::ernaehrung004:
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Διαφωνώ μόνο σε ένα! Αν βρεθώ σε παρτι δεν θα κάνω εγώ την αλλαγή αλλά εσύ! Εισαι απο τις πιο μεγάλες μούρες της νυχτερινής Αθήνας, ειδικά μετα την τελευταία σου δήλωση σε άλλο νήμα πως......"τραγουδίστρια συγκροτήματος κόντεψε να σου μείνει στα χέρια"...το έχεις πολύ!!!!!Είσαι γεννημένος νυχτοπερπατητής.....:Banane0::ernaehrung004:

Όχι στα δικά μου βρε...Στο τσιμέντο στα πλακάκια θα έπεφτε...Σιγά μην την έπιανα εγώ..Τόσοι νοματαίοι εκεί γύρω..Τι με πέρασες;;Μπάρκουλη :flipout:. Άσε που αν αφήσεις την μπύρα σου σε τέτοιες περιπτώσεις,άντε να την ξαναβρεις..
 
14 December 2006
4,265
Όχι στα δικά μου βρε...Στο τσιμέντο στα πλακάκια θα έπεφτε...Σιγά μην την έπιανα εγώ..Τόσοι νοματαίοι εκεί γύρω..Τι με πέρασες;;Μπάρκουλη :flipout:. Άσε που αν αφήσεις την μπύρα σου σε τέτοιες περιπτώσεις,άντε να την ξαναβρεις..

Παλαμάκια παλαμάκια
να χτυπούν τα τακουνάκια
να κτυπούν τα τακουνάκια
στο τσιμέντο στα πλακάκια
........................:Banane0:



έχω λαλήσει καθώς ασχολούμαι με φορολογικές δηλώσεις! στην Ελλάδα για να υποβάλλεις ηλεκτρονική δήλωση πρεπει να είσαι από στέλεχος ΝΑΣΑ και πάνω ....
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Thanx chief..Να σου πω την αλήθεια είχα το μυαλό μου περισσότερο στην αρμονία της διφωνίας και στο τέμπο...Έτσι μου ήρθαν οι deee-Lite... Εσύ το έθεσες σε σωστότερη βάση...

Μας λείπεις...Αλλά έχουμε πολύ ''διάβασμα'' και δεν το δείχνουμε...
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Παλαμάκια παλαμάκια
να χτυπούν τα τακουνάκια
να κτυπούν τα τακουνάκια
στο τσιμέντο στα πλακάκια
...
Παίδες, εσείς που συχνάζετε ακόμη σε μέρη που λικνίζονται αισθησιακά κορμιά, όλα μπορεί να συμβούν. Το πρόβλημα για μένα αλλού έγκειται. Υπάρχει η απαιτούμενη ενέργεια και η συμμετοχική διάθεση για να "υποστηριχθούν" οι εκπηγάζουσες καταστάσεις ή αρκούμαστε στον υποδαυλισμό και στη δημιουργία κλίματος; Ελπίζω, σαν μικρότεροι και τσαχπίνιδες, να ανήκετε στη πρώτη κατηγορία, αφήνοντας τη δεύτερη σε μας τους ...απόμαχους.

Γιώργη, οι μουσικές σου, σίγουρα συνηγορούν σε αυτό, τώρα ο Σπύρος με μπερδεύει συνέχεια... :laugh: