Συνηθίζοντας την αγένεια

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Aπο την Καθημερινη

Aπαιτητικός είναι ο ρόλος του Κέβιν Σπέισι που φέτος γιορτάζει 10 χρόνια στην καλλιτεχνική διεύθυνση του Old Vic του Λονδίνου και γι’ αυτό έκανε παρατήρηση στον θεατή που δεν προνόησε να κλείσει το κινητό του πριν αρχίσει η παράσταση, αποφάνθηκαν κάποιοι στο Διαδίκτυο. Η αντίδραση του ηθοποιού στο επίμονο και ενοχλητικό κουδούνισμα: «Αν δεν απαντήσεις εσύ, θα το κάνω εγώ», τους φάνηκε υπερβολική.

Μήπως γιατί συνηθίσαμε την αγένεια;

http://www.kathimerini.gr/771284/article/politismos/8eatro/synh8izontas-thn-ageneia

Μου εχει συμβει, παραπανω απο μια φορα, πιο πολλες απ οσες θυμαμαι πια. Οι περισσοτεροι να εχουν κλεισει τον ηχο των κινητων τους αλλα καποιος να πιστυει οτι οι δουλειες του ειναι πιο σημαντικες απο την παρασταση. Και δεν μιλαω απλα επειδη καποιος ξέχασε να χαμηλώσει την ενταση, αναφερομαι σε αυτους που εχουν το θρασος να απαντήσουν στην κληση και να μιλήσουν οσο χρειαστεί.

Και εξω τα πράγματα δεν ειναι καλυτερα απο εδω. Ισως καποιοι να σεβονται τα πολυ ακριβα εισιτήρια κάποιων θεατρων-παραστασεων αλλα θυμάμαι και σε κονσερτο του Lazar Berman στην Ιταλια καποιο καλοντυμένο κυριο να μιλαει για 2-3 λεπτα στο κινητο του.

Στις παραστασεις χωρις εισοδο βεβαια γινετε το πανδαιμονιο. Κανεις δεν σεβεβται τπτ, γιατι πολυ απλα ειδαν φως και μπηκαν. Πριν χρονια μαλιστα ειχα παρει ορκο να μην ξαναπαω σε παραστάσεις ελευθερης εισόδου για να μην χαλαω τα νευρα μου, αφου δεν υπηρχε περίπτωση να τις απολαύσω.

Καποια στιγμη εφτασα να πιστευω οτι ορισμενοι το κανουν επιτηδες, προκαλουν οι ιδιοι τις κλησεις για να απαντησουν στο τηλεφωνο οτι "ξερεις, ειμαι στο μεγαρο/ηρωδειο κτλ", η μουσικη για αυτους δεν ειναι ο σκοπος, θελουν απλα να δειξουν οτι πηγαίνουν σε "σοβαρές παραστάσεις" γιατι ειναι "άνθρωποι με κουλτούρα".
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
έπιασες ωραίο θέμα Πάνο , είναι καλοκαίρι , άρα ιδιαίτερα επίκαιρο , ξέρετε φίλοι μου τί είναι να είσαι σε ένα αίθριο , να ακούς π.χ. ένα φλάουτο ή μια άρπα σόλο και να αρχίζει η αγενής την παρλα ΑΚΡΙΒΩΣ δίπλα μου (προ εβδομάδος) να την κοιτάω ΓΟΥΡΛΩΝΟΝΤΑΣ και αυτή να μην πτοείται ...
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,698
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Ειμαστε μια κοινωνια ΠΕΙΘΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ επικοινωνιας.
Ολοι ξερουμε οτι το κινητο, εκτος απο επικοινωνια, εξυπηρετει και την αυτοπροβολη
"ειμαι εδω, αλλα καπου αλλου με αναζητουν", ειτε για δουλεια ειτε για διασκεδαση.
Αραγε, ο κοσμος ΠΡΙΝ την κινητη τηλεφωνια ... πως εκανε την δουλεια του ?

Υπαρχουν, ορισμενα ελαχιστα επαγγελματα που ΑΠΑΙΤΟΥΝ ειτε να μην κλεινεις
το κινητο, ειτε να μην πηγαινεις σε χωρους που το απαιτουν κλειστο.
Δεν υπαρχουν τετοια επαγγελματα ? Αδελφος φιλου μου στις ΗΠΑ ειναι Νο2
σε πυρηνικο εργοστασιο ! Αν κλεισει το κινητο (περα απο την μια βδομαδα τον
χρονο που εχει αντικαταστατη) .... απολυθηκε (αποζημιωνοντας κιολας την εταιρια).
Το ιδιο και καποιες συγκεκριμενες ειδικοτητες ιατρων.

Τι κανουν ολοι αυτοι ?
Παλια ειχαν ενα pager (που ηταν μονο απ'την δουλεια), τωρα βαζουν την δονηση.
Ομως, ετσι η αλλιως, το να σηκωνεσαι και να σηκωνεις και αλλους για να βγεις εξω
απο μια αιθουσα .... ειναι μικροτερη ενοχληση ?

Η κινητη επικοινωνια, περα απο αγενεια ειναι και ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ τροπου ζωης.
Οπου εκει, τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο μια απλη ενοχληση σε μια αιθουσα.
 
Last edited:

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Λες αυτοι που σηκώνουν το κινητό είτε στον κινηματογράφο είτε σε συναυλίες να ειναι διευθυντές σε πυρηνικά εργοστάσια; wait, δεν υπάρχουν πυρηνικά εργοστάσια στην Ελλάδα.
 
Last edited:

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,037
127.0.0.1
Υπαρχουν, ορισμενα ελαχιστα επαγγελματα που ΑΠΑΙΤΟΥΝ ειτε να μην κλεινεις
το κινητο, ειτε να μην πηγαινεις σε χωρους που το απαιτουν κλειστο.

Αυτοί δεν χρησιμοποιούν το προσωπικό τους τηλέφωνο για την εργασία τους.
Και αν χτυπήσει το τηλέφωνο κάποιου που δουλεύει σε πυρηνικό εργοστάσιο μάλλον δεν θα συνεχίσει να βλέπει ανέμελος την ταινία ή τη συναυλία. :smile:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Σε τετοιους τυπους, οπως και σε οσους επιμενουν να καπνιζουν στους ανελκυστηρες, αξιζουν ραβδισμοι απο σιγκαπουρεζο. Ειναι το ειδος ποινης που θα καταλαβουν.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,698
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Ας μην επικεντρωνομαστε στο ποια επαγγελματα ειναι τοσο κρισιμα στην Ελλαδα.
Αλλωστε δεν ειναι ολος ο κοσμος Ελλαδα. Τους ανεφερα μονο και μονο για να κανω τον
συνηγορο του διαβολου. Η συντριπτικη πλειοψηφια των μονιμως ενοχλητικων κινητακηδων
επιζητουν την διαρκη αυτοπροβολη τους. Θα προφασιστουν το οτιδηποτε για να προβληθουν.

Απο την δικη μου, πολυ μικρη εμπειρια, οι μικρες ηλικιες ειναι λιγοτερο αγενεις (με φωτεινη
εξαιρεση τις σχολικες πιπινοζουζουνες μεταξυ 13 και 18). Κατι ηλικιες μεταξυ 40 και 55 ....
ΔΕΝ ΧΑΜΠΑΡΙΑΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ (δεν εχω κανει ερευνα, βεβαια .... :p)
 
Last edited:
17 June 2006
9,794
Αν κάνεις σημαντική δουλειά και είσαι stand-by κάτσε σε μια ακριανή θέση, βάλε το κινητό στη δόνηση και αν λάβεις κλήση, βγες για λίγο έξω...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Και το χειρότερο σε όλα αυτά,είναι πως κάποιοι δείχνουν να μην καταλαβαίνουν πως ενοχλούν,δείχνουν να το θεωρούν φυσιολογικό.
Από ότι φαίνεται λοιπόν,δεν υπάρχει ελπίδα.
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Απο την δικη μου, πολυ μικρη εμπειρια, οι μικρες ηλικιες ειναι λιγοτερο αγενεις (με φωτεινη
εξαιρεση τις σχολικες πιπινοζουζουνες μεταξυ 13 και 18). Κατι ηλικιες μεταξυ 40 και 55 ....
ΔΕΝ ΧΑΜΠΑΡΙΑΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ (δεν εχω κανει ερευνα, βεβαια .... :p)

Είναι που δεν έχεις πετύχει πιπινοπαρέα να βλέπουν 10 άτομα στη σειρά και να μη το κλείνουν στιγμή...

Και να σου βγάζουν και γλώσσα όταν τους κάνεις παρατήρηση...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Συμφωνώ. Πλέον οι μικρότερες ηλικίες δεν καταλαβαίνουν χριστό. Από τη μια οι γονείς δεν παίζουν τον ρόλο ενηλίκων που να θέτουν κανόνες, αλλά από γεννησιμιού του παιδιού έναν ρόλο προστατευτικό απέναντι σε ένα κατά τη φαντασία τους εχθρικό κοινωνικό σύνολο, του οποίου οι κανόνες και συμβάσεις περνούν σε δεύτερη μοίρα. Με ελεύθερη την παιδική φύση, η οποία είναι η πιο άναρχη και βάρβαρη εκδοχή της ανθρώπινης φύσης, και δίχως τους κανόνες της κοινωνίας να την ελέγχουν και να βάζουν όρια, ζούμε καταστάσεις τύπου Lord of the flies.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,698
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Είναι που δεν έχεις πετύχει πιπινοπαρέα να βλέπουν 10 άτομα στη σειρά και να μη το κλείνουν στιγμή...

Και να σου βγάζουν και γλώσσα όταν τους κάνεις παρατήρηση...

Οσες φορες ημουν σε λεωφορειο και χτυπησε κινητο εφηβου (οχι κατ'αναγκη πιπινοζουνας) ο εφηβος απαντησε χαμηλοφωνως.
Μονο στον δρομο (πεζοδρομιο) βροντοφωναζουν. Αλλα εκει ... ειναι ενας χωρος που υπερκαλυπτεται απο καθε λογης θορυβους.
Επισης και μεσα σε καποιες διαλεξεις (του Ομιλου Φιλων Αστρονομιας που πηγαινω) οι εφηβοι ειναι οι πρωτοι που σβηνουν το
κινητο οταν, ακομα και εγω, ξεχνω να το κλεισω :p. Ειδικα στις διαλεξεις του ομιλου, ειναι ΕΝΑΣ 60αρης (γιατρος νομιζω) που
οχι μονο απανταει στο τηλεφωνο, αλλα δεν προσπαθει καν να μιλησει χαμηλοφωνως. Ολοι οι αλλοι, κλεινουν το κινητο,
βγαινουν εκτος της αιθουσας, μιλουν και ξαναγυρνουν στην παρουσιαση. Ο ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ ο 60αρης .... δεν χολοσκαει για τετοια.

Επισης, βλεπω συνεχεια ατομα (απο 20 μεχρι 35) να βγαινουν εξω απο καφετερια για να μιλησουν (λογω δυνατης μουσικης
η συνολικου θορυβου). Το οποιο ερχεται σε ασχημο contrast με τις πιπινοζουζουνες (15-17) που επειδη δεν μπορουν να
ακουσουν καθαρα, τσιριζουν και ξαναρωτουν συνεχεια "ε ? ... ε ? ... δεν σ'ακουω". Δεν ειναι θεμα παιδειας η αυστηρων
γονεων (οπως το θετει ο Τασος). Ειναι θεμα προσωπικοτητας, συνειδησης και κομπασμου. Ειτε εισαι 16 ειτε εισαι 66.
Οταν φωναζεις περισσοτερο απο τον οποιονδηποτε διπλα σου, δεν χρειαζεσαι γονεα η δασκαλο να στο επισημανει.
Εισαι φαουλ και κατι πρεπει να κανεις. Απο μονος σου. Δεν διδαχτηκαμε απο κανεναν, οταν πρωτοπηραμε κινητο,
να βγαινουμε εξω απο το μαγαζι (η την αιθουσα) που μοιραζομαστε με μια παρεα. Το θεωρησαμε αυτονοητα λογικο.
Και βγαιναμε ΕΞΩ. Τιμωντας και την παρεα αλλα .... κυριοτερα .... τον εαυτο μας και τα νευρα μας.

Απο την αλλη, δεν μπορω να φανταστω ατομο να πηγαινει να ακουσει μια ακρως ενδιαφερουσα ομιλια η συναυλια,
που περιμενε τοσο καιρο, και ..... ΝΑ ΜΗΝ ΣΒΗΝΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ. Ειναι ανοητο να σκεφτει οτι οσοι θα τον παρουν
θα παρεξηγηθουν. Εχω παρει πολλες φορες φιλους μου στο κινητο και ΔΕΝ απαντησαν. Δεν παρεξηγηθηκα.
Περιμενα και καποια στιγμη με πηραν (μερικοι μου ειπαν και τον λογο που εκλεισαν το κινητο, οχι οτι χρειαζοταν).
Τι νοημα εχει το personal privacy αν ΩΦΕΙΛΕΙΣ να απαντας συνεχεια σε ενα κινητο ? ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ :devil-smiley-029:
με την Σαβουρα-Βιβα τους (Savoir Vivre :icon15:). Εαν κατι ειναι επαγγελματικα επειγον, υπαρχει ολοκληρο το πρωινο μεχρι
και το απογευμα για να επικοινωνησουν. Στις 7 το βραδυ, να βγαλουν τον σκασμο απαντες. Να περιμενουν την αλλη μερα
το πρωι. Εκτος απο πολυ συγκεκριμενες κατηγοριες επαγγελματων (που εκει τουλαχιστον αναγνωριζω την "ομηρια" !!!!)

ΟΧΙ ..... το κινητο ειναι η προεκταση του ΕΓΩ μας.
Εαν εχουμε υπερφιαλο και αλαζονικο ΕΓΩ, το κινητο θα πολλαπλασιασει την προβολη του.
Οτι μορφωση, παιδεια και κουλτουρα αν εχει αποκτηθει.
 
Last edited:

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
σε αιθουσες συνεδριων παντως εχουν εγκαταστησει κοφτη κινητων που οταν τον αναβουν δεν περναει κουνουπι
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
σε αιθουσες συνεδριων παντως εχουν εγκαταστησει κοφτη κινητων που οταν τον αναβουν δεν περναει κουνουπι

Είναι ωραίο πράγμα να κάνεις τις βόλτες σου με το αμάξι στο κέντρο και μαζί
Ηλεκτρονικές παρεμβολές
Να πέφτει η γραμμή που μιλά στο κινητό η θείτσα που οδηγεί τη τζιπάρα
Να χάνει ο πιτσιρικάς το γκομενάκι από τη γραμμή και να αναρωτιέται το γιατί

Εάν κάνεις ταυτόχρονα και μια παρεμβολή στο GPS εκεί να δεις κακό,
Κάποιοι θα συνεχίσουν τα κυκλακια μέχρι να πατήσουν κόσμο

Γενικά οι παρεμβολές δεν είναι ότι καλύτερο
Εγώ θεωρώ ότι είμαι προσεκτικός και η οποία παρεμβολή μπορεί να είναι επικίνδυνη

Είμαι έναντι των παρεμβολών
Που είναι πιο μεγάλη αγένεια και από αυτό που περιγράφετε

Δε μπορείς να είσαι standby στη δουλειά, ή να είναι άρρωστη μαμά , και να μην μπορείς να δεις μια κλήση.

Μe θυμάμαι μικρό στο πρώτο camel club, παίρναμε εάν άδειο ποτήρι και βάζαμε μέσα το κινητό, δίπλα στα σφηνάκια και τα ποτά μη χάσουμε ένα sms. Γιατί θα ήταν σημαντικό!

Ούτε μπορούμε να πάμε να κάνουμε παρεμβολές κάτω από την ακρόπολη και μαζί με το Ηρώδειο να μη πιάνει κανείς στην περιοχή.

Συγνώμη για την παράθεση αυτή και τη λοξοδρόμηση από το κύριο θέμα
Ας επανέλθω για να συμφωνήσω απόλυτα για την αγένια αυτή
Η οποία είναι εμφανής και σε πιο απλά μαγαζιά
Δεν είναι ανάγκη να είναι κανείς στο Μέγαρο, ούτε σε ακριβά μέρη
Ώρες ώρες ακόμα και σε μικρά τζαζαδικα, στιλ Παράφωνο , υπάρχουν ενοχλητικοί
Ακόμα και στο μπαράκι της γειτονίας όπου προβλέπετε φασαρία, κάποιοι καταφέρνουν να ακούγονται περισσότερο από το συγκρότημα
 
19 June 2006
35,671
Αφ' ης στιγμής η παράκληση εναπόκειται στην ευγένεια του καθενός, και ως γνωστόν υπάρχουν διάφοροι στ@ρχιδιστές, δεν μπορεί να γίνει κάτι παραπάνω (όπως η βίαιη παύση της λειτουργίας των κινητών με μπλοκάρισμα της εκπομπής). Θα μπορούσε η παράκληση να συνοδεύεται και με μια υπόσχεση:

''Παρακαλούνται όλοι να κλείσουν τα κινητά τους, διότι σε αντίθετη περίπτωση θα τους τα βάλουμε στον κ@λ@''.:nurse:

Τάσε, όσοι έχουν θέματα ανάγκης, ας πάρουν μια ειδική άδεια πριν την έναρξη τηρώντας φυσικά κάποιες προϋποθέσεις (σηκώνομαι, βγαίνω έξω, μιλάω χαμηλοφώνως κ.λ.π.)
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,698
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Εγω παλι ειμαι της αποψης να γενικευθει αυτος ο κοφτης ...

Υπαρχουν νοσοκομεια οπου η επιγραφη "παρακαλω υσηχια" απλα δεν τηρειται.
Ομως, ειναι καποια περιστατικα που εχουν ΑΠΟΛΥΤΗ αναγκη την ηρεμια και υσηχια.
Θα μισθωσεις ενα ατομο, να λεει απ'το πρωι μεχρι το βραδυ, "παρακαλω, το κινητο σας στο αθορυβο" ??
Η θα βαλεις κερι στα αυτια των ασθενων ??
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Απάντηση: Συνηθίζοντας την αγένεια

Αφ' ης στιγμής η παράκληση εναπόκειται στην ευγένεια του καθενός, και ως γνωστόν υπάρχουν διάφοροι στ@ρχιδιστές, δεν μπορεί να γίνει κάτι παραπάνω (όπως η βίαιη παύση της λειτουργίας των κινητών με μπλοκάρισμα της εκπομπής). Θα μπορούσε η παράκληση να συνοδεύεται και με μια υπόσχεση:

''Παρακαλούνται όλοι να κλείσουν τα κινητά τους, διότι σε αντίθετη περίπτωση θα τους τα βάλουμε στον κ@λ@''.:nurse:

Τάσε, όσοι έχουν θέματα ανάγκης, ας πάρουν μια ειδική άδεια πριν την έναρξη τηρώντας φυσικά κάποιες προϋποθέσεις (σηκώνομαι, βγαίνω έξω, μιλάω χαμηλοφώνως κ.λ.π.)


Δεν είναι δυνατό να αποκοβόμαστε πια από το δίκτυο.
Ένα οικογενειακό ατύχημα φέρνω πάλι σαν παράδειγμα
Όχι ‛υπεύθυνο πυρηνικού εργοστασίου’
(από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες ο Homer Simpson άλλωστε :D )

Το πότε θα έρθει η κρίση ή η στιγμή της ανάγκης για ένα πρόσωπο που αγαπάμε – δεν μπορεί να προγραμματιστεί για μετά τη λήξη της συναυλίας.
Εγώ είπα για τη μαμά, άλλος θα πει για την κόρη για το μόρο.

Φυσικά καταλαβαίνω τους κανόνες ευγένειας, και φυσικά μπορείς να σηκωθεί να φύγεις.

Και χωρίς κινητό κάποιοι πιάνουν κουβέντα
Μήπως να δηλώνουν στην είσοδο όσοι θέλουν να μιλήσουν, και χαρτόσημο?
Δεν είναι ρεαλιστικό

Ούτε ρεαλιστικό είναι σήμερα που μιλάμε να ρίχνουμε παράσιτα ή να κόβουμε την επικοινωνία, !για μια παράσταση!

Τα πάντα με αρμονία,
Δεν είναι θέμα τεχνολογίας
Θέμα του κάθε ανθρώπου είναι να το κατανοήσει το πότε μπορεί να ενοχλεί τον δίπλα του

Καλά εγώ σε μέρη ακριβά τους ενοχλώ καμία φορά που δε φοράω και φράκο … αλλά τι να λέμε τώρα για κατά τα άλλα ευγενείς και το βλέμμα τους. Περισσότερο ενοχλητικό μπορεί να είναι η κύρια με το απαξιωτικό βλέμμα ‛που βρεθήκαν εδώ αυτοί οι αλίτες οι μαλιαδες’
Παρά ο τύπος που θα φύγει σφαίρα γιατί γεννάει η γυναίκα του

Προσοχή πάντα με τις απαγορεύσεις, είναι πάντα δίκοπο μαχαίρι
Η αγένεια είναι άλλο πράγμα και η απαγόρευση άλλο.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Συνηθίζοντας την αγένεια

Μήπως να δηλώνουν στην είσοδο όσοι θέλουν να μιλήσουν, και χαρτόσημο?
Δεν είναι ρεαλιστικό

Τόσα χρόνια που δεν υπήρχαν τα κινητά τι γινόταν, δηλαδή? Πόσες κόρες, γυναίκες, παιδιά, σώθηκαν επειδή ανακαλύφθηκε και σε τι ποσοστό στις 2 ώρες που ο άλλος πήγε στο θέατρο? Ο παλιός καλός βομβητής, τι τους εμποδίζει να αποχωρήσουν ησύχως και να πάνε στη δουλειά τους χωρίς όλος ο κόσμος στο θέατρο να γνωρίζει ποιος και γιατί του τηλεφώνησε?

Τάσε, αν θέλεις τη γνώμη μου, εύκολο είναι να γίνει η τρίχα τριχιά σε κάθε υπόθεση εργασίας (και αν έρχεται ένα μετεωρίτης και δεν προλάβω να κατουρήσω style). Το βασικό είναι ο καθένας να σέβεται τους κανόνες του χώρου στον οποίο εισέρχεται και εξυπηρετεί τις ανάγκες πολλών. Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν μπορεί να το κάνει, ας κάτσει σπίτι του. So simple..

Τίποτα δεν αναπληρώνει τον χρόνο του καθενός και την ιδιωτικότητα. Το κινητό προσπαθεί να στο αλλάξει αυτό με το να υπεισέρχεται βιαίως όποτε του καπνίσει. Φυσικά και υπάρχει η επιχειρηματολογία ''και αν είναι κάτι σοβαρό?''...όμως, κατ' εμέ, είναι πολύ λίγη για να αντισταθμίσει την ηρεμία και τον ρυθμό που έχουμε απολέσει από την στιγμή της χρήσης του εν λόγω διαόλου...

Αύριο το πρωί να καταργούνταν τα κινητά, καθόλου δεν θα με χάλαγε...μάλλον, η ζωή μου θα βελτιωνόταν. Η ψυχική ηρεμία και ο τρόπος ζωής του καθενός είναι πάνω από οποιαδήποτε τεχνολογία η οποία μας την μικραίνει καθημερινά. Όταν κάθομαι να φάω, κάθομαι να φάω...όταν πάω στην παράσταση, πάω στην παράσταση...όταν παίζω με τα παιδιά μου, παίζω με τα παιδιά μου. Το κινητό να πάει να κάνει τούμπες.

Εν ολίγοις, κατ' εμέ, μεγαλύτερος βιασμός της προσωπικότητας και του χρόνου του καθενός από το κινητό τηλέφωνο, δεν υπάρχει.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
ρε εδω του λες του γειτονα,να σεβαστει τις ωρες κοινης ησυχιας,σου λεει οκ εχεις δικιο και παραυτα συνεχιζει ακαθεκτος να κοπαναει μεσημερι και βραδυ..!!
και μου λετε τωρα για κινηματογραφο και σινεμα..?
την δουλεια τους να κανουν και χεστηκαν για τους υπολοιπους..!