Μουσική χαλάρωσης (Soothing οr Αmbient music)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Αν υπαρχει αναλογο νηματακι, ενσωματωστε με εκει.

Η Χαλαρωτικη Μουσικη ειναι ενα genre που ισως το συναντησετε με πολλα αλλα ονοματα.
Ethereal, Astral, Healing, Αural και καμια δεκαρια αλλα ονοματα που εχουν απο μικρη εως
καθολου σχεση με το genre που θα προσπαθησω να αποτυπωσω με το παρακατω γιουτουμπι.


Τωρα που το ακουσατε, ξερετε την στοχευση του νηματος.
Δεν ειναι μια μουσικη για να κανεις focus σε καταπληκτικα σολα η φωνητικες κορωνες.
Ειναι μουσικη για να απολαυσεις ενα δειλινο σε παραλια (πολλα beach-bar το γνωριζουν αυτο),
μια μουσικη υποκρουση που θα κρατα τον συλλογισμο σου επικεντρωμενο και οχι αποδιοργανωμενο,
μια μουσικη λιγο πριν πεσεις να κοιμηθεις ...... κατι που συνοδευει, ΔΕΝ υφαρπαζει τον νου .... :p

Για τον φιλο μου τον Υπερηχα .... και τον ByProxy >
ΝΑΙ ειναι μια μουσικη για ασανσερ, ΝΑΙ ειναι μια μουσικη για σουπερ-μαρκετ, ΝΑΙ ειναι μια
ιεροσυλια για την μουσικη ενοτητα ..... επιτρεψτε μας να υπαρξουμε μεσα στην ανυπαρξια μας.
Στο φιναλε, ισως να ακουω μονο εγω τετοιες ανυπαρξιες ... θα φανει -bye-

Tωρα, που ερχεται καλοκαιρακι .... τουλαχιστον θα ξερετε ΠΟΥ αλλου ακουσατε εκεινο το ονειρικο
κομματακι που επαιζε σε εκεινο το μικρο beach-bar στο τελος του χωματοδρομου, χαμενο μεσα
στο πυκνο πευκοδασος που δεν φαινοταν απ'τον δρομο ... γεματο μυρωδιες απο θυμαρι και πευκο
και θαλλασα !
 
Last edited:

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,921
127.0.0.1
Δεν είσαι μόνος.

Ψάξου σε Max Folmer και Schawkie Roth.
Και μετά θα σε πάρω αγκαζέ να ψωνίσεις singing bowl...
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Ωπ ..... μπηκε πελατης στο μαγαζι .... :p
Μια στιγμη να φερω κανα δυο μαξιλαρακια, ακομα.
Δεν εχω πουφ (γμτ μου). Αλλα εχει ο γειτονας :laugh:

-bye-
 

spacefreak

New member
20 August 2013
84
Αρκεί να μην είναι new age...

Πρεμπιπτόντως, το μεγαλύτερο για μένα post 90s ambient σύνολο είναι οι WOOB.
 

indikos001

Senior Member
3 October 2007
510
https://www.youtube.com/watch?v=gM2ecdCPr4A


Luciana, released in 1994, is the second album by Juno Reactor. It contains only one track, named "Lu.ci-ana" which runs for 61 minutes and 20 seconds. It differs from Juno Reactor's other releases in that it is a more experimental and dark ambient-focused album, compared to their other psytrance works.

http://www.discogs.com/Juno-Reactor-Luciana/release/61352

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Geir Jenssen aka Biosphere..


Biosphere is the main recording name of Geir Jenssen,
a Norwegian musician who has released a notable catalogue of ambient electronic music.

https://www.youtube.com/watch?v=LF_s4rSUtA8


http://www.biosphere.no/
 

Ynos1

Banned
24 March 2016
18
https://www.youtube.com/watch?v=rT5zCHn0tsg

Το Alpha του Παπαθανασίου, έχει ως το δεύτερο λεπτό όλα τα στοιχεία ambient χαλάρωσης. Μετά ο συνθέτης το "γυρίζει" σε επικό δραματικό όπως μας έχει συνηθίσει.

Mην ξεχνάμε ότι η σύνθεση είναι του 1976 και φυσικά από τον κορυφαίο Έλληνα δημιουργό.
 
14 December 2006
4,265
Είμαι στην δουλειά οπότε δεν μπορώ να ακούσω τα κομμάτια για να πάρω γραμμή πλεύσης
αλλά...
για μένα η έννοια του smooth όταν και εφόσον είναι σε συνάρτηση με την έννοια του dope , τότε έχουμε αυτό που συχνά ονομάζω " easy listening για να πλένεις πιάτα αλλά με προσοχή γιατί μπορεί να κόψεις κανένα δάχτυλο"
Δεν έχει συγκεκριμένο μουσικό είδος αυτή η φάση
Υποτίθεται πως υπηρετείται καλά από Ambiemt δημιουργίες αλλά υπάρχει και ambient που μόνο σε δειλινά δεν σε παραπέμπει....και ούτε δάχτυλο κόβεις γιατί είσαι μόνιμα σε κατάσταση Rapid Eye Movement και δυστυχώς εδώ δεν αναφέρομαι στους REM αλλά στο original και γνωστό σε όλους μας ύπνο.....
Τρία ανεξαρτήτως είδους λοιπόν...
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Το Alpha του Παπαθανασίου, έχει ως το δεύτερο λεπτό όλα τα στοιχεία ambient χαλάρωσης. Μετά ο συνθέτης το "γυρίζει" σε επικό δραματικό όπως μας έχει συνηθίσει.

Mην ξεχνάμε ότι η σύνθεση είναι του 1976 και φυσικά από τον κορυφαίο Έλληνα δημιουργό.

Φερνεις αναμνησεις απο ενα τοσο μακρινο, παιδικο και oμορφο παρελθον ωστε
δακρυζω απο νοσταλγια. Σ'ευχαριστω !

Ο Βαγγελης τιμησε την παγκοσμια μουσικη σκηνη οσο κανεις αλλος ελληνας συνθετης.
Συγνωμη αν ειμαι απολυτος ... αλλα ειμαι της electro-orchestral με τα τσαρουχια.
Και σ'αυτο το συγκεκριμενο ειδος .... αλλη τετοια ελληνικη κορυφη δεν γνωριζω !

Ομως, επιτρεψε μου να επισημανω οτι το ασματακι (ασμα ασματων) που ποσταρες
ΔΕΝ εντασσεται ακριβως στο ειδος μουσικης χαλαρωσης που εξερευνα το νημα,
λογω της επικοτητας που "ξεσπα" μετα το 1:50. Η χαλαρωση δεν θελει αποτομα
μεταβατικα ... η μαγεια της βρισκεται στην αμβλυνση, σχεδον στο flatness (αλλα
οχι εντελως flat).

Αν πρεπει (ντε και καλα) να εντοπισω και να ποσταρω κατι χαλαρωτικο απο τον
τιτανα Βαγγελη, θα ποσταρα αυτο ...


Kαι παλι ομως ειναι περισσοτερο space aura (η solar aura) παρα ambient music.
Ειναι δυσκολο genre μουσικης αυτο με το οποιο καταπιανομαστε γιατι υπαρχουν
τοσοι πολλοι τροποι να πετυχεις soothing αποτελεσμα στον ηχο. Δυο σταλες να
βαλεις να πεφτουν ρυθμικα σε λιμνουλα ... εχεις φτασει το 80% του αποτελεσματος.
Βεβαια .... το υπολοιπο 20% δινει ολη την μαγεια.

Stay tuned ... -bye-
 
Last edited:

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Τρία ανεξαρτήτως είδους λοιπόν...

Γεωργιε, περα απο το πρωτο (Rios - Murcof) που προστεθηκε στα favorites :love:,
τα αλλα δυο ... ειναι easy listening που τζαζιζουν επικινδυνα :laugh:

Δεν ξερω αν εκφραζω απαντες, αλλα η χαλαρωτικη μουσικη ωφειλει να ειναι ... χαλαρωτικη.
Αν το μπασο η το τυμπανο (η η φωνη της τραγουδιστριας) αρχιζει να φευγει πανω απο
ορισμενες σταθμες db ... η χαλαρωση επαψε να ειναι το ζητουμενο. Οχι οτι προκυπτει
κατι ασχημο ... αλλα σιγουρα δεν θεωρειται αμβλυνση αιχμων και κορυφων.

Ακουσε μερικα απο τα προηγουμενα links και πιστευω θα μπεις στο κλιμα ... -bye-
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Ομως, επιτρεψε μου να επισημανω οτι το ασματακι (ασμα ασματων) που ποσταρες
ΔΕΝ εντασσεται ακριβως στο ειδος μουσικης χαλαρωσης που εξερευνα το νημα,
λογω της επικοτητας που "ξεσπα" μετα το 1:50. Η χαλαρωση δεν θελει αποτομα
μεταβατικα ... η μαγεια της βρισκεται στην αμβλυνση, σχεδον στο flatness (αλλα
οχι εντελως flat).

Βρε SR δεν νομίζω να μη σου επιτρέπει, αλλά το λέει εξ'αρχής ο άνθρωπος ότι μέχρι το δεύτερο λεπτό κλπ κλπ.
:smile:

Το Alpha του Παπαθανασίου, έχει ως το δεύτερο λεπτό όλα τα στοιχεία ambient χαλάρωσης. Μετά ο συνθέτης το "γυρίζει" σε επικό δραματικό όπως μας έχει συνηθίσει.
Mην ξεχνάμε ότι η σύνθεση είναι του 1976 και φυσικά από τον κορυφαίο Έλληνα δημιουργό.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Γλυκακι .... για τον Ynos (που μαλλον το αρπαξα απ'τον γιακα)
απο περιπου την ιδια χρονια με το Alpha (οχι 1976 αλλα 1977).


Ambient music ... απο ... Alan Parsons ! (βεβαια ειναι λιγο δυνατο το τυμπανο αλλα οχι πολυ).
 

Ynos1

Banned
24 March 2016
18
Άλλο ένα αγαπημένο κομμάτι που ακούω στο αυτοκίνητο και ηρεμώ, είναι το Radioactivity από τους θρυλικούς Kraftwerk. Aν και είνα πεσιμιστικό και λυπηρό, και έχει και σταθερό ρυθμό γύρω στα 60 bpm που σημαίνει δεν είναι τόσο κατάλληλο για οδήγηση, (τα καλύτερα bpm για χαλαρωτική οδήγηση, είναι γύρω στα 90 ώστε να μην αποκοιμηθείς) , δεν ξέρω σε τι gerne μπορεί να κατηγοριοποιηθεί.......
https://www.youtube.com/watch?v=M0D7MBBI2Ik

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Γλυκακι .... για τον Ynos (που μαλλον το αρπαξα απ'τον γιακα)
απο περιπου την ιδια χρονια με το Alpha (οχι 1976 αλλα 1977).


Ambient music ... απο ... Alan Parsons ! (βεβαια ειναι λιγο δυνατο το τυμπανο αλλα οχι πολυ).


Αllan Parsons Project ολόκληρη σχολή από μόνος του, νομίζω μηχανικός ήχου των Beetles!
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,773
Kingdom of Rain
Θέλετε να μπούμε στα βαθιά?



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---