Απο που κατεβάζουμε μουσική?

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Σε αυτο το νημα θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε μια λιστα με ολα τα site απο τα οποια κατεβάζουμε μουσική.

Δωστε μας ιδεες, και φυσικα τις εμπειριες σας. Ταχυτητα, ευκολια, κοστος και οτι αλλο πρεπει να γνωριζουμε




2L Μέχρι και DXD studio master quality

Amazon digital music O κολοσσός πωλήσεων τωρα και στην ψηφιακή μουσική

Bandcamp για ανεξάρτητες παραγωγές!

HD Klassik Μεγάλη συλλογή κλασσικής μουσικής

HD Tracks Πασιγνωστο..

High Definition Tape Transfers παραγωγές 1950-1960 ψηφιοποιημένες με μεράκι

HIGHRESAUDIO
Μεγάλος καταλογος απο Γερμανία

iTrax Ολα τα είδη μουσικής

Linn Records Ποικιλία σε διαφορετικές ποιότητες από MP3 μέχρι studio master

Naim Label Απο την γνωστή εταιρια Naim, οι μουσικές παραγωγες της

Native DSD Music Όπως λεει και ο τιτλος, ηχογραφήσεις σε μορφη DSD

Pristineclassical. Aποκλειστικά παλιές ηχογραφήσεις (μέχρι το 1962), αλλά με πολύ καλό restoration.

ProMates HD music store Διαθέτει DXD ηχογραφήσεις

Pro Studio Masters πλήθος 24bit ηχογραφήσεων

qobuz Ειδίκευση στην κλασσική, μεγάλη ποικιλία κυρίως σε ποιότητα CD

Super Hirez με ολα τα ειδη μουσικης απο την Acoustic sounds
 
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Τνχ Κωστα, το προσθεσα. Εχεις κανει και σύγκριση τιμων ανάμεσα στις διάφορες υπηρεσίες?
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Έχω κάνει πάρα πολλές αγορές φέτος από bandcamp. Δε θα βρείτε σε αυτό γνωστές παραγωγές. Όσοι όμως ακούτε ανεξάρτητες παραγωγές, θα μπορέσετε να ψωνίσετε επί της ουσίας απευθείας από τις μπάντες που είναι σε αυτή την υπηρεσία. Έχει διαφορά formats για να διαλέξεις. Επιλέγω πάντοτε flac 16/44.1 ενώ ταυτόχρονα μπορώ να κατεβάσω και όλα τα υπόλοιπα προσφερομενα formats.

Το κόστος ποικίλει, αλλά ότι έχω αγοράσει κινείται περίπου στα 6 ευρώ.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Πολυ ενδιαφέρουσα πρόταση, δεν περίμενα κατι διαφορετικο απο ενα "πιγκουινο". Γιατι οχι μεγαλύτερη ανάλυση?
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Δε μου έχει τύχει να προσφέρουν παραπάνω. Πιθανότατα θα υπάρχουν και τέτοιες παραγωγές.

Για να δώσω ένα παράδειγμα αγοράς που έκανα φέτος:

http://mybrightestdiamond.bandcamp.com/album/all-things-will-unwind

Απ τη στιγμή που πληρώσεις σου ανοίγει link να διαλέξεις σε τι μορφή θες να κατεβάσεις και ανά πάσα στιγμή μπορείς να μπεις να κατεβάσεις και άλλο format.

Επίσης ακόμα καλύτερα μπορείς να κάνεις και account για να έχεις καλύτερο έλεγχο των αγορών. Αλλιώς κάθε φορά μπαίνεις από link μέσω του email που έχεις από την αγορά που έχεις κάνει.

Επίσης υπάρχουν εταιρίες που έχουν επίσημη παρουσία στο bandcamp, δεν είναι απαραίτητο ότι τα χρήματα πάνε όλα στον καλλιτέχνη απευθείας.
 
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Διαβάζω αρκετές κακες κριτικες για το HD Tracks, συγκεκριμένα υποστηρίζουν οτι κανει upsample απο 16/44.1 (redbook CD δλδ) σε υψηλες αναλύσεις και μετα τις χρεώνει σαν audiophile.. Έχετε τετοιες εμπειρίες ?
 

Aurum

Established Member
8 April 2013
242
Γενικότερα είναι λίγοι αυτοί που γράφουν στο στούντιο σε 24/96 ή 24/192. Τα πιο πολλά γράφονται σε 24/48 ή πιο κάτω και οι audiophile εκδόσεις προέρχονται από upsample. Βέβαια δεν αποκλείω το γεγονός ότι κάποιες εταιρείες όντως γράφουν σε 24/96, αλλά μάλλον είναι λίγες. Σε κάποιο νήμα υπήρχε μία συζήτηση πάνω στο θέμα με ενδιαφέρουσες πληροφορίες από τον sonus. Αν το βρώ θα το ποσταρω.

EDIT: εδώ
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Εγώ από hdtracks είχα την εξής εμπειρία :
Ένα άλμπουμ που είχα αγοράσει σε 24/88.2 παρουσίαζε έναν υψίσυχνο θόρυβο στο πιάνο πχ... Όχι συνεχώς. Με το πάτημα των πλήκτρων... Τους έστειλα ότι είναι προβληματικό και μου επέτρεψαν να κατεβάσω άλλο ένα high-rez άλμπουμ κρατώντας και το προβληματικό. Ήμουν περίεργος να το κατεβάσω και σε κανονική ανάλυση να δω αν το έχει το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν το έκανα...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
pristineclassical. Σχεδόν μόνο κλασική, ελάχιστη τζαζ, αποκλειστικά παλιές ηχογραφήσεις (μέχρι το 1962), αλλά πολύ καλό restoration.

Πολύ ενδιαφέροντα πράγματα... Άνετα θα ψώνιζα καμιά 200αρα χωρίς πολύ πολύ σκέψη.... ΆΤΙΜΗ ΚΡΊΣΗ!!!!