Φακοί Fujinon X-mount

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Ας υπάρχει ένα ξεχωριστό νήμα για τους φακούς Fujinon της σειράς X.

Ξεκινώ με την παραλαβή του Fujinon 23mm f/1.4.

o9sl0.jpg





blrm.jpg
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ. Θα δώσω μια ευκαιρία στη Fuji και βλέπουμε.
Εντός ημερών καταφτάνει και το σώμα X-M1 για τις πρώτες δοκιμές.

Ο φακός πάντως είναι κουκλί και από ποιότητα κατασκευής σκίζει.
Η μεταλλική κατασκευή δίνει ωραία αίσθηση στο χέρι.

Το δαχτυλίδι επιλογής διαφράγματος είναι ανάποδο, από αυτό που έχω συνηθίσει στον PanaLeica 42.5.
To A είναι δίπλα στο f16, χωρίς να ασφαλίζει με κάποιον τρόπο. Στον Nocticron δεξιά από το Α ξεκινά το 1.2 κ.ο.κ.

Μεγάλη ευκολία το push-pull για την επιλογή manual focus. Τραβώντας το δαχτυλίδι προς τα μέσα επιλέγεις χειροκίνητη εστίαση και απελευθερώνονται και οι ενδείξεις απόστασης.

dp5h.jpg
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ! Ο πρώτες εντυπώσεις που πιάνω στα χέρια μου τον φακό θετικότατες.

Που η Fuji δεν βάζει με τους ακριβούς φακούς της ένα πουγκί για φύλαξη δεν μ' ενοχλεί. Το μαλακό ύφασμα για τύλιγμα που συνηθίζει να προσφέρει είναι και πιο πρακτικό.

Αυτό όμως που είναι σκέτη απογοήτευση και σκέτη παραφωνία στον 23άρη είναι το σκίαστρο. Το διάβαζα αλλά δεν πίστευα ότι είναι τόσο τραγικό.
Πέρα από το ότι είναι φτηνή πλαστικούρα, απλά με ραβδώσεις στην εσωτερική πλευρά (χωρίς βελούδο), κουδουνίζει κιόλας αφού δεν ασφαλίζει κατά την τοποθέτησή του στον φακό!
Αίσχος για τέτοια κατηγορία τιμής. Αν δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω τον φακό, θα το έριχνα το παρασολέιγ στο πάτωμα και θα το ποδοπατούσα να σπάσει.
Απαραίτητη επομένως η αγορά ενός μεταλλικού σκιάστρου.

759jo.jpg


d9mb.jpg
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Με γεια το κανόνι!

Πόσα εκατοστά είναι από άκρη ως άκρη μαζί με το σώμα και το σκίαστρο;
Με κλειστό τον φακό και με ανοιχτό.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Στον 23 1.4 το δαχτυλίδι εστίασης γδέρνει. Δεν έχει τη βουτυράτη αίσθηση που έχει π.χ. ο Nocticron 42.5 που χρησιμοποιώ.

Η μετακίνηση των οπτικών στοιχείων κατά τη χειροκίνητη εστίαση είναι θορυβώδης, και στην αυτόματη είναι ακόμη πιο αισθητό αυτό, όπως φυσικά και στο βίντεο.
 
Last edited:

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Στον 23 1.4 το δαχτυλίδι εστίασης γδέρνει. Δεν έχει τη βουτυράτη αίσθηση που έχει π.χ. ο Nocticron 42.5 που χρησιμοποιώ.

Η μετακίνηση των οπτικών στοιχείων κατά τη χειροκίνητη εστίαση είναι θορυβώδης, και στην αυτόματη είναι ακόμη πιο αισθητό αυτό, όπως φυσικά και στο βίντεο.

_tzo_ θα ήθελα να δω φωτογραφία μ αυτόν το φακό ανέβασε σε παρακαλώ θέλω να τον συγκρίνω με τον minolta μου
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Πρακτικός ο XF10-24 f/4 R OIS, αλλά αν δει κανείς άμεση σύγκριση με τον 14 2.8 R και τον 23 1.4 R, αποθαρρύνεται λίγο από την εμφανή διαφορά σε οξύτητα τόσο στα άκρα όσο και στο κέντρο.

http://admiringlight.com/blog/fuji-10-24mm-vs-fuji-14mm-f2-8-fuji-23mm-f1-4/2/

Εναλλακτικά υπάρχει βέβαια και ο ενδιαφέρων fisheye Rokinon (Samyang) 8mm f/2.8 II, που είναι και οικονομικός (250 ευρώ).
http://admiringlight.com/blog/review-rokinon-samyang-8mm-f2-8-fisheye-ii-fujifilm-x-mount/
 

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
θέλω να πάρω έναν καλόν prime για την ΧΕ2. παλιότερα είχα τον 35/1.4 με την Χpro1, και μου άρεσε αρκετά αλλά μου είχε φανεί λίγο αργός στην εστίαση.
Τώρα είμαι μεταξύ του 23/1.4 και του 56/1.2, αλλά δεν ξέρω αν δικαιολογούν τη μεγάλη διαφορά χρημάτων από τον 35/1.4...
Εντωμεταξύ στα περισσότερα τεστ που έχω διαβάσει τους βγάζουν όλους τους XF τρομερούς κι έτσι δυσκολεύουν την τελική επιλογή
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Δυσκολη η απόφαση γιατί και οι τρεις φακοί είναι εξαιρετικοί.
Δες καλύτερα πιο εστιακό μήπως σε βολευει και μετά επέλεξε.
Πάντως και τιμολογιακα απέχουν.
35αρης 400 ευρώ.
23αρης 670 ευρώ.
56αρης 800 ευρώ.
Νομιζω πάντως οτι ο 56αρης οπτικά είναι ενα κλικ πανω από ολους τους fuji x mount φακούς.
 

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
περισσότερο με βολεύουν οι 23 & 35. Αλλά έχω τον 24/1.8 zeiss στην Α6000 και προσπαθώ να αποφεύγω να παίρνω φακούς με ίδιο ή παραπλήσιο εστιακό μήκος.
Ο 35άρης είναι ο πιο οικονομικός απ'όλους, αλλά ταυτόχρονα και ο πιο παλιός και με την πιο αργή εστίαση.
Ο 56άρης όπως λες κι εσύ είναι ο καλύτερος οπτικά, αλλά είναι διπλάσια τιμή και δε με βολεύει τόσο το εστιακό μήκος..
μάλλον στον 35άρη θα καταλήξω