Χάμπα Χάμπα (ή όταν ο προ μπορεί να είναι ο "σπασμένος" κρίκος)!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

26 June 2006
14,830
Athens
"Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από ένα 5532 και μία σωστή τροφοδοσία με 317/337"

"Ο F5 με ένα ποτενσιόμετρο στην είσοδο οδηγεί ιδεατά ένα ζευγάρι ευαίσθητα ηχεία"

"Ένας καλός ενεργός προ κοστίζει πολλά χρήματα - και πάλι, υστερεί σε διαφάνεια σε σχέση με έναν παθητικό"

"Ένας καλός τελικός SS θέλει (ακριβή) λαμπάτη προενίσχυση"

"Τίποτα δεν ξεπερνάει έναν καλό παθητικό..." κλπ. κλπ.

Από θεωρίες καλά πάμε αλλά στην πράξη συμβαίνουν πολλές φορές αναπάντεχα πράγματα.

Όλα ξεκίνησαν από τη δημοσίευση της κατασκευής του φίλτατου Νίκου (Πετραλιά):
http://avclub.gr/forum/showthread.php/102946-Rigatoni-Preamp

Εντάξει, δεν πρόκειται και για την καλύτερη υλοποίηση :)grinning-smiley-043) αλλά τον Νίκο τον ξέρω. Η επιμονή του να δοκιμάζει σχεδιάσεις και να τις βελτιώνει είναι αξιοθαύμαστη. Είναι επίσης ευγενέστατος και εξυπηρετικός μέχρι αηδίας!

Εδώ και καιρό αναζητούσα έναν ενεργό προ - απλό αλλά με κορυφαίο ήχο - ικανό να συνοδέψει τον τελικό μου (Firstwatt F5). Δεν ξέρω γιατί, αλλά κάτι μέσα μου μου έλεγε ότι ο 12+ ετής ΟΡΑ627 μου ήταν ανεπαρκής στην οδήγηση των ηχείων (AP Step).

Αποφάσισα λοιπόν να εμπιστευτώ το σχέδιο του Νίκου. Φτιάχτηκε με τις συστάσεις του και χρησιμοποιήθηκαν τα συστατικά που εκείνος πρότεινε.

Και ιδού. Κυρίες και κύριοι σας παρουσιάζω τον νέο μου προ ονόματι....Hubba Hubba. (*)




(*) Προσφώνηση που γίνεται σε εξαιρετικά "ευπαρουσίαστη" θηλυκή ύπαρξη.
 

Attachments

  • DSC_1060.jpg
    DSC_1060.jpg
    98.3 KB · Views: 1,029
  • DSC_1044.jpg
    DSC_1044.jpg
    138.9 KB · Views: 1,031
26 June 2006
14,830
Athens
Χρησιμοποιήθηκαν κατά κόρον πολύ καλά έως και κορυφαία υλικά:

- Vishay δίοδοι και πυκνωτές εξομάλυνσης
- Kiwame αντιστάσεις
- Alps Black Beauty pot
- Multicomp Μ/Σ
- MCAP
- Επιλογέας πηγής δύο θέσεων στρατιωτικών προδιαγραφών (βλέπε Lamm)
- Original jfet Toshiba 2sk170BL ταιριασμένα σε idss 0.1 mA!

Το κουτί αλουμινένιο, κινέζικο αλλά με ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ συναρμογή μερών. Αυτό και ο Μ/Σ είναι τα πιο ακριβά συστατικά του προ με συνολικό κόστος 105 .
 
26 June 2006
14,830
Athens
Σχεδόν το 85% των καλωδιώσεων που βλέπετε είναι επιστροφές στους 2 κόμβους γείωσης (ο προ είναι σχεδίαση μονομπλόκ με κοινό πρωτεύον Μ/Σ).

Η τροφοδοσία είναι "μονοτελής" 43 V και χρησιμοποιείται ένα (!) jfet ανά κανάλι.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Άλλη μία:
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Χάμπα Χάμπα (ή όταν ο προ μπορεί να είναι ο "σπασμένος" κρίκος)!

Τι είναι αυτή η συγχώνευση μηνυμάτων πάλι? Καινούριο φρούτο?

Φρέσκο-φρέσκο!:flipout:

Με γεια και καλοάκουστος ο προ!
 
26 June 2006
14,830
Athens
Δεν ήθελα με τίποτα να τρυπήσω την πρόσοψη (8 mm) για να περάσω LED. Εκτός των άλλων, δεν ήθελα να το τροφοδοτήσω από την υπάρχουσα πηγή τροφοδοσίας.

Έτσι αποφάσισα να βάλω μικρή λαμπίτσα αλογόνου 230 V για ένδειξη λειτουργίας. Υπήρχε όμως ένα πρόβλημα: πως θα έφερνα μπροστά τη λαμπίτσα χωρίς παρεμβολές λόγω γειτνίασης στο "υπερευαίσθητο'' fet?

Η απάντηση στις παρακάτω φώτο:
 

Attachments

  • DSC_1050.jpg
    DSC_1050.jpg
    136.1 KB · Views: 999
  • DSC_1059.jpg
    DSC_1059.jpg
    98.2 KB · Views: 991
26 June 2006
14,830
Athens
Η κατασκευή "σφαλιάρισε" τον ΟΡΑ627 κανονικά και απογείωσε στην κυριολεξία τον ήχο του συστήματός μου, προσφέροντας τα εξής ανεπανάληπτα:

- Απύθμενο (συγκριτικά) μπάσο
- "Εξωγήινη" καθαρότητα
- Τεράστιο εύρος σκηνής
- Ψηλαφητή παρουσία
- Εκρηκτικά δυναμικά
- Εντελώς "άλλο" επίπεδο ήχου γενικότερα,

τόσο με τα ηχεία μου όσο και με τα "θηρία" (Hifiman HE-6)
 
Last edited:
26 June 2006
14,830
Athens
Φάτσα ο προ (πρέπει να πάρω κάποια στιγμή κάμερα της προκοπής - sorry παίδες).

Νίκο (Πετραλιά), chime in please...
 

Attachments

  • DSC_1056.jpg
    DSC_1056.jpg
    78.1 KB · Views: 977
26 June 2006
14,830
Athens
Έχω και άλλο hint: αν παρατηρήσετε στις φώτο υπάρχει ένας μικροδιακόπτης πάνω στην πλακέτα πίσω από το ποτ.

Αυτός χρησιμεύει σε περίπτωση που χρειαστεί να βγει ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός κυκλώματος το ποτ, διότι π.χ. η πηγή έχει καλή ρύθμιση της έντασης.

Σε κάθε περίπτωση όμως η προενίσχυση θα είναι παρούσα.:worshippy:
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Πολυ ωραία Σταυρο. Το "κολπο" με το ποτ που βγαίνει απο την αλυσίδα οταν εχεις ντακιδιο με έλεγχο έντασης εξαιρετικό αλλα και το γεγονος οτι δεν τσιμπάνε θορυβο τα ακουστικα δείχνει πολυ ήσυχη κατασκευή.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Ευχαριστώ πολύ Πάνο! Το "θέμα" τακτοποιήθηκε. Το άρθρο σου θα το διαβάσω με την ησυχία μου το πρωϊ με τον καφέ. Όπως γνωρίζεις, ξαναέγινα βινυλιάκιας!!:ernaehrung004:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παρεπιπτόντως, το ποτ βγαίνει εκτός βάζοντας τον δρομέα τέρμα δεξιά και "κόβοντας" τις γειώσεις των ακροδεκτών GND του ποτ. Η κίνηση αυτή ανεβάζει και τη φόρτιση της πηγής στα 47 K από 8 K.
 
Last edited:

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Πολλά μπράβο Σταύρο. Όμορφη και καθαρή κατασκευή. Όχι σε σχέση με τη δικιά μου -αυτό δεν είναι δύσκολο- αλλά γενικά. Δεν είναι το πιο απλό πράγμα να φτιάξεις αθόρυβο προ με μεγάλο κέρδος, το ποτ στην είσοδο, χωρίς ανάδραση και σταθεροποίηση... Η σχεδίαση δεν είναι τίποτα, η επιλογή των υλικών και η υλοποίηση είναι τα πιο κρίσιμα αλλά βοηθάει και το k170... παίζει καλά το άτιμο. Άντε... αφού έγινες βινυλιάκιας σειρά έχει το αντίστοιχο phono stage με το ίδιο fet...le pacific θα το βρεις να το λένε. Μόνο να του αλλάξουμε πρώτα 2-3-5-10 πράγματα.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Ωραία πράγματα... το τελευταίο διάστημα που κάνω λίγη παρέα με έναν ντιούη, έχω αρχίσει να εκτιμώ πολύ τις δουλειές σας, το μεράκι σας, την υπομονή και επιμονή σας... και βέβαια το βαλιου φορ μανι σας...

Δώκε πόνο Σταύρο!
 
26 June 2006
14,830
Athens
Το συνολικο κοστος τελικα ποιο ηταν;

Οχι τιποτα, να εχουμε μια εικονα

Αυτό που βλέπεις 280 , all inclusive!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ευχαριστώ Αντώνη! Πιάσε και εσύ κολλητήρι, μπορείς...

Ωραία πράγματα... το τελευταίο διάστημα που κάνω λίγη παρέα με έναν ντιούη, έχω αρχίσει να εκτιμώ πολύ τις δουλειές σας, το μεράκι σας, την υπομονή και επιμονή σας... και βέβαια το βαλιου φορ μανι σας...

Δώκε πόνο Σταύρο!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το κολλητηρι του καραγκιοζη εννοεις;

Το θεατρο σκιων με τεσσερα ανηψια το εχω. Για τα αλλα...

Μπραβο για το χρονο και το μερακι.