Λάμπες, τρανζίστορ, MOSFET, κλπ. Απορίες...

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,525
Θεσσαλονίκη
Αυτό το thread θα μπορούσε να χρησιμεύσει σαν οδηγός για εμάς τους νεότερους.

Αν και έχω στο περίπου μια ιδέα, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με το κάθε υλικό.

Αρχικά, ποια η διαφορά των μοσφέτ από τα απλά τρανζίστορ;

Ποια η διαφορά μεταξύ single-ended και push-pull τοπολογίας στις λυχνίες;

Ποιες οι διαφορές ανάμεσα στις τριόδους και τις πεντόδους;

Για ποιο λόγο κάποιοι κατασκευαστές φτιάχνουν υβριδικούς ενισχυτές;

Ποια τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε κάθε υλικό;

Τέλος, τι είδους ηχητική συμπεριφορά να περιμένουμε από το καθένα από αυτά;


Με όσο πιο απλά λόγια γίνεται, αν γίνεται...
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,525
Θεσσαλονίκη
Τώρα που το ξαναβλέπω, παραέχει πολλές ερωτήσεις για ένα μόνο thread.

Αν κρίνουν οι συντονιστές ότι είναι υπερβολικό, καλό είναι να το "σπάσουν" σε δυο θέματα...
 

skouloumoundras

New member
23 July 2007
59
Αθήνα
Επειδή και εγώ βρίσκομαι σε αναζήτηση (... αιώνια) γύρω από κάποια από αυτά τα θέματα, μήπως μετακινήθηκε ή έσπασε το συγκεκριμένο thread?
 
28 June 2006
2,941
Αυτό το thread θα μπορούσε να χρησιμεύσει σαν οδηγός για εμάς τους νεότερους.

Αν και έχω στο περίπου μια ιδέα, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με το κάθε υλικό.

Αρχικά, ποια η διαφορά των μοσφέτ από τα απλά τρανζίστορ;

Ποια η διαφορά μεταξύ single-ended και push-pull τοπολογίας στις λυχνίες;

Ποιες οι διαφορές ανάμεσα στις τριόδους και τις πεντόδους;

Για ποιο λόγο κάποιοι κατασκευαστές φτιάχνουν υβριδικούς ενισχυτές;

Ποια τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε κάθε υλικό;

Τέλος, τι είδους ηχητική συμπεριφορά να περιμένουμε από το καθένα από αυτά;


Με όσο πιο απλά λόγια γίνεται, αν γίνεται...

Να συνεισφέρω σε ένα από τα ερωτήματα:

Πέντοδος-τρίοδος:

Η τρίοδος είναι το γραμμικότερο εξάρτημα ενίσχυσης που φτιάχτηκε ποτέ.
Έχει "λογική" εσωτερική αντίσταση (το πολύ 1-2 κΩ, αν μιλάμε για λυχνίες ισχύος). Γι' αυτό το λόγο, μετράει παραδεκτά σαν ενισχύτρια σε τελικά στάδια χωρίς ανάδραση.
Εκπρόσωποι: 2Α3, 300Β - ο ορισμος της γραμμικότητας-, 845. Όλες προπολεμικές σχεδιάσεις.
Στην ενίσχυση τάσης (μικρές λάμπες) είναι μονόδρομος, τουλάχιστον στις ακουστικές συχνότητες.
Οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Εκπρόσωποι:
1) φτηνιάρικες μετριας-χαμηλής ποιότητας , φτιαγμένες για χρήση σε ενισχυτές με τελικό σταδιο με πεντόδους: ΕCC83-82, 6SN7.

2) Γραμμικότερες και με δυνατότητες οδήγησης δύσκολων (τριοδικών) φορτίων: 5842, ECC801, 5687, ΕCC88, 6Ν6, 6C45 (ρώσικες) και κάτι σούπερ πεντοδάκια που "κάνουν" τρομερές τριόδους συνδέοντας το G2 με την άνοδο: C3g, D3 και μερικά ρώσικα που ανακαλύψαμε εσχάτως, στα οποία άλλοι είναι πιο ειδικοί από μένα.

Μειονεκτήματα: Μικρός βαθμός απόδοσης, μικρή ενίσχυση, δυσκολία οδήγησης.

Πέντοδος:
Πλεονεκτήματα: Τα αντίθετα από τα μειονεκτήματα της τριόδου και τίποτα άλλο. Μακράν χειρότερη σαν ενισχύτρια ισχύος με κάθε κριτήριο απόδοσης.

Με τη χρήση ανάδρασης φτιάχνει ενισχυτές που μετράνε θαύμα και κοστίζουν λιγότερο από αυτούς με τριόδους.
Οι μετρήσεις είναι βέβαια πάντα χειρότερες από των τριόδων σε αντίστοιχα κυκλώματα, η οικονομία όμως σε υλικά και κατανάλωση (για τα ίδια βαττ) μεγάλη.

Εκπρόσωποι: EL84, 6L6, EL34, KT88, 6550. Οι τρείς τελευταίες κάνουν αξιόλογες τριόδους, συνδεμένες όπως έγραψα πιο πάνω.

Προσωπικά, επειδή αποδόσεις της τάξης των 80-100 βαττ δεν μου χρειάζονται και επειδή δεν είμαι κατ/τής για το εμπόριο, με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
Ας κοστίσουν και κάτι παραπάνω τα 30-40 βαττ, δε χάλασε ο κόσμος όταν πρόκειραι για ΕΝΑ μηχάνημα.

Για συναισθηματικούς όμως και άλλους "θολούς" λόγους , έχω ένα EL84 push-pull στο σπίτι.-bye-
 
Last edited:

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,525
Θεσσαλονίκη
Κωνσταντίνε, τα σέβη μου!

Ως τώρα, το μόνο που ήξερα μεταξύ τριόδου-πεντόδου, ήταν: τρίοδος=καλύτερο αποτέλεσμα, χειρότερη απόδοση/κατανάλωση και πέντοδος το αντίθετο...
 
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Re: Λάμπες, τρανζίστορ, MOSFET, κλπ. Απορίες...

Κωνσταντίνε, τα σέβη μου!

Ως τώρα, το μόνο που ήξερα μεταξύ τριόδου-πεντόδου, ήταν: τρίοδος=καλύτερο αποτέλεσμα, χειρότερη απόδοση/κατανάλωση και πέντοδος το αντίθετο...

Άρα μια χαρά τα ήξερες. Την κεντρική ιδέα την είχες.
 
28 June 2006
2,941
Για ποιο λόγο κάποιοι κατασκευαστές φτιάχνουν υβριδικούς ενισχυτές;

Α, κι αυτό είναι εύκολο και σύντομο: Για λόγους μόδας. Οι λάμπες είναι μόδα, ας τις βάλουμε λοιπόν στο προϊόν μας. Πού; Μα εκεί που είναι πιο εύκολο: στην προενίσχυση.

Άσχετα αν ταλαιπωρούνται οι δύσμοιρες, για να οδηγήσουν τις χαμηλές αντιστάσεις εισόδου των τρανζίστορ και πάει εντελώς στο βρόντο το βασικό τους "ατού": μεγάλες στάθμες εξόδου.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Ωραια μεχρι εδω, αλλα αν εχουμε 110dB αποδωση απο τους κινητηρες, μπορουμε να χρησιμοποιησουμε λυχνιες? Χωρις να ακουμε και τα παρατραγουδα? Εδω μιλαω για εμενα προσωπικα και ισως και μερικους ακομα!
Χαιρετησματα
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Για να γινω λιγακι ποιο ακριβης, αυτο που προβληματιζει ειναι ο θορυβος και η παραμορφωση. Την γνωμη σας πανω σε αυτες τις 2 παραμετρους.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Ωραια, εχουμε κατι συγκεκριμενο για ησυχες λυχνιες η μαλλον ησυχες κατασκευες? Τα πεπετημενα η κατι ποιο εξυπνο?
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Εξυπνάδες πολλές για απόριψη θορύβων.
Αλλά το θέμα είναι πόσο επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα.

Προσωπικά παραμένω παραδοσιακός βλάκας με καλά αποτελέσματα για τ αυτιά μου.

Για την παραμόρφωση σε σωστές σχεδιάσεις παραμένουν σε πολύ χαμηλά επίπεδα.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
ευχαριστω συντροφε
εδω θα ηταν και ευκαιρια για καμμια συγκεκριμενη προταση και αναζηταω εναν τελικο περιπου στα 5 βαττ, αλλα με Push-Pull λυση. Το συστημα μου πανω θα αρχιζει απο 100 κυκλους οποτε δεν θελω και το απολυτο μπασο απο αυτον τον ενισχυτη.
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
τελικά με δυο λόγια μπορούμε να δούμε όλο αυτό το θέμα από μια μεριά .
από τη μεριά που το κάθε κύκλωμα αντιμετωπίζει την παραμόρφωση.
Εκεί είναι και η διαφορά από κύκλωμα σε κύκλωμα .ο λόγος δηλαδή και το ποσοστό των αρμονικών παραμορφώσεων.
Όσο για τα υβρίδια η άποψη μου είναι τελείως άλλη .
Ο λόγος που φτιάχνουμε υβρίδια είναι για να εκμεταλλευτούμε τα πλεονεκτήματα της κάθε διάταξης .
Αυτό όπως καταλαβενεις δεν είναι τόσο απλό για όλους αφού όλοι οι κατασκευαστές εξειδικεύονται σε μια τεχνολογία και δεν πάνε παραπέρα .
Είναι προφανές ότι όλα τα κυκλώματα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα .πχ τα mosfet είναι πολύ καλύτερα από τα τρανζίστορ αφού έχουν πολύ μεγαλύτερη γραμμική περιοχή και πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες αποκατάστασης αλλά από την άλλη θέλουν προσοχή γιατί φτιάχνουν ασταθέστερα κυκλώματα .
Έτσι αν δεις όλους τους κακόηχους ενισχυτές με μοςφετ θα δεις ότι υπό συνθήκες ταλαντώνουν.
Αυτό δεν συμμενει όμως ότι ένα σωστό κύκλωμα με μοσφετ δεν είναι πολύ καλύτερο από κάποιο με τρανζιστορ.
Σε ότι αναφορά τα στάδια ενίσχυσης τάσης ουσιαστικά για μένα η τρίοδος είναι μονόδρομος .
Στα στάδια εξόδου οι λάμπες για μένα είναι ακατάλληλες για πάρα πολλούς λόγους.
Κάπως έτσι προκύπτουν τα διάφορα υβρίδια και προσωπικά πιστεύω ότι λύνουν όλα τα προβλήματα των επί μέρους τεχνολογιών .
Μην ξεχνάμε την ευκολία οδήγησης ενός μοσφετ από μια λάμπα.
Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι απατεώνες ονομάζουν υβρίδια πχ κάποιους τελικούς που ενώ είναι κανονικοί τρανζιστορατοι έχουν και ένα μπαφερ με λάμπα στην είσοδο ή CD που ενώ κάνουν όλη τη δουλειά κ…τελεστικοι μετά βάζουν και μια λάμπα στην έξοδο για να τσιμπάνε οι «ηλίθιοι»
 
28 June 2006
2,941
Αγαπητέ kontr, έχεις ένα δίκιο με τα υβρίδια - όντως μια τρίοδος σε ενίσχυση τάσης είναι αξεπέραστη, τα solid state κυκλώματα που την ξεπερνούν σε επιδόσεις βασίζονται σε μπόλικη ανάδραση.
Αν πας όμως να οδηγήσεις τρανζίστορ τη σκοτώνεις. Ακόμα και με cathode follower τα ρεύματα είναι μεγάλα και η θερμότητα πολλή.

Τα μόσφετ είναι πιο εύκολα, αλλά έχουν κι αυτά μεγάλες χωρητικότητες εισόδου, οπότε ξεχνάς π.χ. ECC83-81 και ίσως και τις 82. Εκτός αν προσθέσεις follower (άλλο ένα στάδιο).

Ο πιο πρακτικός τρόπος να οδηγήσεις μόσφετ κατ εμέ, είναι με κανά δυό ακόμα μόσφετ..
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,525
Θεσσαλονίκη
Ουσιαστικά δηλαδή ένα σωστό υβρίδιο υλοποιείται με τη χρήση λαμπάτου προ, solid τελικού, απ' ό,τι καταλαβαίνω.
Το κατά πόσον σωστά είναι υλοποιημένα όλα αυτά σ' έναν hybrid ολοκληρωμένο, το μαθίνουμε δυστυχώς αφού τον "σφάξουμε"...

Λύση την οποία χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος απ' ό,τι βλέπω...