Εγκατασταση Nova με multiview με δυνατοτητα θεασης για περισσοτερα απο 2 δωματια

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
καλησπερα

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε για μια νεα εγκατασταση νοβα με multiview σε μεζονετα.

οπως διχνω και στο σχεδιο απο το πιατο στην ταρατσα κατεβενουν 3 καλωδια και καταλειγουν στην αποθηκη.

Απο καθε δωματιο του σπιτιου ξεκινανε ανεξαρτητα καλωδια και καταληγουν και αυτα στην αποθηκη.

οποτε οπως καταλαβενετε η αποθηκη θα ειναι το κεντρο οπου θα γινουν ολες οι ρυθμισεις και οι συνδεσεις.

ο pvr θα ειναι στο σαλονι σαν master δεκτης και ο απλος θα ειναι στο δωματιο 2. και θα ενονοντε μεταξυ τους με ενα καλωδιο για να λειτουργει το multiview.

Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι τι μπορω να κανω , ετσι ωστε αν θελω να μπορω να δω νοβα στην σοφιτα η στο δωματιο 1? δηλαδη πχ το καναλι που θα διχνει ο pvr στο σαλονι , να στελνω ασυρματα η ενσυρματα το σημα στην σοφιτα η στο δωματιο κατο στο υπογειο. Υπαρχει καποια αξιοπιστη λυση?? Να πω ομως οτι με ενδιαφερουν κυριως τα HD καναλια οποτε ο αναμεταδωτης θα πρεπει να μπορει απαρετητα να μεταφερει HD 1080P σημα.

Καποια HDMI wirelless transmiter που υπαρχουν γνωριζετε αν κανουν για την περιπτωση μου? πχ αυτο http://www.amazon.com/Nyrius-Wireless-Transmitter-Receiver-Extender/dp/B005H3AU1Y , επειδη ειναι ομως πολυ ακριβα, σχεδον 300 ευρω , δεν θα ηθελα να το αγορασω και μετα να κλεω τα λεφτα μου, γιαυτο και ρωταω

ΓΖ’Γβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ΄ΓŽΒΉΓŽΒΏ.png
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Εχει δικο της παρκινγκ η μεζονετα; :)
Για μεταφορα του σηματος, μπορεις να το κανεις με το RF-out, αναλογικά όμως. Αν θελεις κατι σε hd, τοτε μπορεις να κοιταξεις κατι τετοιο μαζι με ενα powerline οπως αυτο, αρκει η ηλεκτρολογικη σου εγκατασταση να υποστηριζει το powerline. Παρεπιπτοντως, εχει ακουστει κατι για κανονικο multiview σε 3 και 4 δωματια, οποτε μπορει να σε ενδιαφερει κατι τετοιο.
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
αυτο που μου διχνεις ειναι HDMI extender και αν δεν κανω λαθος λειτουργει με 2 ζευγη cat6 καλωδιο η κανω λαθος? αλλα σηγουρα μπορει να λειτουργησει πανω σε powerline?
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Για το powerline δεν ειμαι 100% σιγουρος. Εχω δοκιμασει hdmi extender μονο με το καλωδιο, οχι με powerline. Στη χειροτερη μπορεις να το εχεις με καλωδιο ή να παρεις το powerline απο τοπικο μαγαζι που να δεχεται επιστροφές σε περιπτωση που δε παιζει.