BenQ 1070+

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Το Best Buy των προβολέων Home Cinema (BenQ W1070) στην χαμηλή κατηγορία τιμής θα αντικατασταθεί με τον BenQ W1070+.
Τα χαρακτηριστικά του σχεδόν όμοια. Φωτεινότητα κατά 200 Ansi Lumens μεγαλύτερη και 13.000:1 Contrast αντί του 10.000:1.
Το μεγάλο πλέον ατού του είναι και η ασύρματη έκδοση του.
Στην Ελλάδα διαθέσιμο κατά τα Χριστούγεννα.
Τιμές παρόμοιες με το απερχόμενο μοντέλο για το απλό μοντέλο ενώ η ασύρματη έκδοση θα είναι ακριβότερη κατά 300 περίπου.
Δεν έχουμε παρά να τον περιμένουμε.

BenQ-W1070+-300x166.jpg


BENQ-W1070+-HDMI-RECEIVER-300x222.jpg


BENQ-W1070+-HDMI-SENDER-300x182.jpg




Πηγή: http://www.perfectimage.gr/2014/07/17/νεοσ-benq-w1070-2/
 

xrsrz

New member
5 January 2015
26
London
Re: BenQ W1070

Καλησπέρα παιδιά, πήρα και εγώ τελικά τον 1070+ και όπως περίμενα διαβάζοντας εδώ έμεινα με το στόμα ανοικτό με την εικόνα, έχω όμως κάποιες ερωτήσεις. Παρατήρησα οτι η φωτεινότητα και η ευκρίνεια χειροτερεύουν απο κάτω δεξια προς πανω αριστερά. Αυτό το παρατηρώ βέβαια στο desktop η σε patterns που κατέβασα αλλά όχι στην ταινία. Είναι λογος να το επιστρέψω? Έχω 5 χρόνια εγγύηση βέβαια οποτε δεν ανχωθηκα τόσο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Edit: Επίσης παρατήρησα ενα ακαριαίο ας πούμε flicker τυχαία οπου η οθόνη για κάποια ms γίνεται χάλια, νομιζω πρασινίζει. Αυτό συμβαίνει ίσος 2-3 φορες κατα τη διαρκεια μιας ταινίας
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: BenQ W1070

Καλησπέρα παιδιά, πήρα και εγώ τελικά τον 1070+ και όπως περίμενα διαβάζοντας εδώ έμεινα με το στόμα ανοικτό με την εικόνα, έχω όμως κάποιες ερωτήσεις. Παρατήρησα οτι η φωτεινότητα και η ευκρίνεια χειροτερεύουν απο κάτω δεξια προς πανω αριστερά. Αυτό το παρατηρώ βέβαια στο desktop η σε patterns που κατέβασα αλλά όχι στην ταινία. Είναι λογος να το επιστρέψω? Έχω 5 χρόνια εγγύηση βέβαια οποτε δεν ανχωθηκα τόσο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Edit: Επίσης παρατήρησα ενα ακαριαίο ας πούμε flicker τυχαία οπου η οθόνη για κάποια ms γίνεται χάλια, νομιζω πρασινίζει. Αυτό συμβαίνει ίσος 2-3 φορες κατα τη διαρκεια μιας ταινίας

Είναι σχετικά φυσιολογικό αυτό που αναφέρεις. Τα περισσότερα αν όχι όλα τα μηχανάκια αυτής της κατηγορίας δυσκολεύονται να δώσουν τέλεια ευκρίνεια από άκρη σε άκρη. Ο λόγος απλός: φακός. Ακόμα και προβολέις με διπλάσια χρήματα αντιμετωπίζουν αυτό το θέμα. Γενικά, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, σπάνια έχω πετύχει προβολέα που να είναι αλφάδι από άκρη σε άκρη.

Αν δεν σε ενοχλεί στην ταινία, θα σου έλεγα να τον κρατήσεις, εκτός αν το θόλωμα είναι αρκετά ενοχλητικό.

Για το φλίκερ με το πρασίνισμα θα σου έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα κάποιο άλλο καλώδιο.
 
Last edited by a moderator:

xrsrz

New member
5 January 2015
26
London
Re: Απάντηση: Re: BenQ W1070

Ναι, Αντώνη, μ' ένα εισαγωγικό κολορίμετρο και με το κάλμαν μια χαρά δουλίτσα θα κάνεις. Προσοχή! Το Munki δεν συνεργάζεται με το κάλμαν (έχω καιρό να ενημερωθώ, όμως, αυτό ίσχυε). Χρειάζεται να πας στο ID3 ή να χρησιμοποιήσεις το Munki με ένα ελεύθερο λογισμικό όπως είναι το HCFR.



Είναι σχετικά φυσιολογικό αυτό που αναφέρεις. Τα περισσότερα αν όχι όλα τα μηχανάκια αυτής της κατηγορίας δυσκολεύονται να δώσουν τέλεια ευκρίνεια από άκρη σε άκρη. Ο λόγος απλός: φακός. Ακόμα και προβολέις με διπλάσια χρήματα αντιμετωπίζουν αυτό το θέμα. Γενικά, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, σπάνια έχω πετύχει προβολέα που να είναι αλφάδι από άκρη σε άκρη.

Αν δεν σε ενοχλεί στην ταινία, θα σου έλεγα να τον κρατήσεις, εκτός αν το θόλωμα είναι αρκετά ενοχλητικό.

Για το φλίκερ με το πρασίνισμα θα σου έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα κάποιο άλλο καλώδιο.
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Το φλικερ το κανει με διαφορετικά καλώδια και pc οποτε δε νομιζω να είναι αυτό. Είναι δε τόσο λίγο, ίσος μια φορά κάθε 15 λεπτα το πολύ, οποτε δεν νομιζω να αξίζει τον κόπο να αλλάξω. Η εικόνα πάντως πανω αριστερά δείχνει λιγοτερο χρωμα και contrast, σαν πιο ξεπλυμενη. Αυτό φαντάζομαι είναι απόρροια του focus και φωτισμού, όχι κάτι νεο; Γενικά όπως λέω και πιο πανω στην ταινία δεν ενοχλεί οποτε οκ προς το παρών.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ευχαριστώ. Και εδώ και στο projectorjunkies λένε οτι ο + δεν έχει τα θέματα του παλιού, οτι η εικόνα είναι ομοιόμορφη...
 
19 June 2006
35,671
17 June 2006
3,031
Απάντηση: BenQ W1070

Ευχαριστούμε για το ριβιού Μανώλη.

''Το contrast ratio on/off full field μετρήθηκε στο 1.850:1 στη θέση Tele και το Ansi Contrast 460:1 μεγαλύτερο από του W-1700 που είχαμε δοκιμάσει.''

1700??

Γιάννη παραθέτω αντίστοιχα νουμερα από το review του 1070:

" Το contrast ratio on/off full field μετρήθηκε στο 1.350:1 στη θέση Tele και το Ansi Contrast 350:1 μεγαλύτερο από του W-1100 που είχαμε δοκιμάσει. Η φωτεινότητά του μετρήθηκε στα 1.120 AΝSI Lumens με το Brilliant Color ενεργοποιημένο."

BENQ W1070 FULL REVIEW
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,486
Αθήνα
"Παρόλα αυτά το Ansi contrast αποτελεί, ακόμη και έτσι, το δυνατό του σημείο
γεγονός που καθιστά την έλλειψη καλού επιπέδου μαύρου άνευ σημασίας".

Θα πηδηχτώ απ´το παράθυρο... -bye-
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Απάντηση: BenQ 1070+

"Παρόλα αυτά το Ansi contrast αποτελεί, ακόμη και έτσι, το δυνατό του σημείο
γεγονός που καθιστά την έλλειψη καλού επιπέδου μαύρου άνευ σημασίας".

Θα πηδηχτώ απ´το παράθυρο... -bye-

έχω στείλει το λάκη και σε περιμένει με ανοιχτές αγκάλες. :music-smiley-005:

Καταλαβαίνω ότι κρατάει φωτεινότητα στη σκακιέρα και το νούμερο ανσι το παίρνεις από το φώς και όχι από το μαύρο. Αν κάνω λάθος με διορθώνει ο Μανώλης.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
"Παρόλα αυτά το Ansi contrast αποτελεί, ακόμη και έτσι, το δυνατό του σημείο
γεγονός που καθιστά την έλλειψη καλού επιπέδου μαύρου άνευ σημασίας".

Θα πηδηχτώ απ´το παράθυρο... -bye-


εδω νομιζω κολαει το ρητο:
''τι να τα κανεις τα λεφτα,αν δεν εχεις φραγκο;''
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,486
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: BenQ 1070+

έχω στείλει το λάκη και σε περιμένει με ανοιχτές αγκάλες. :music-smiley-005:

Για να μην ανησυχώ μου το λές τώρα αυτό; -bye-


Καταλαβαίνω ότι κρατάει φωτεινότητα στη σκακιέρα και το νούμερο ανσι το παίρνεις από το φώς και όχι από το μαύρο. Αν κάνω λάθος με διορθώνει ο Μανώλης.


Κάτι εννοεί βέβαια ο ποιητής αλλά δεν μας εξηγεί, μας έχει γραμμένους... Κι εγώ θεωρώ οτι μιλάει για το Ansi contrast αλλά έτσι όπως ειναι διατυπωμένο η πρώτη εντύπωση είναι οτι αφού έχει καλό Ansi contrast τι το θέλει το μαύρο;
 
17 June 2006
3,031
"Παρόλα αυτά το Ansi contrast αποτελεί, ακόμη και έτσι, το δυνατό του σημείο
γεγονός που καθιστά την έλλειψη καλού επιπέδου μαύρου άνευ σημασίας".

Θα πηδηχτώ απ´το παράθυρο... -bye-

Μπάμπη ο προβολέας είναι πιο φωτεινός από τον W1070. Λόγω φακου και μειωμένου flair το ANSI CONTRAST είναι καλύτερο.
Τι δεν καταλαβαίνεις;
 
19 June 2006
35,671
Έχω την αίσθηση βλέποντας τα διαγράμματα ότι έχουν βελτιώσει και την συνολική χρωματική διαχείριση. Το λέω αυτό διότι πριν μερικές βδομάδες έτυχε να βάλω χέρι στον 7500 του Γιάννη. Οι κορεσμοί και οι αποχρώσεις έκατσαν θαυμάσια σχεδόν σε όλα τα χρώματα πλην μιας μικρής απόκλισης στο πράσινο (το γνωστό θέμα με τα 100άρια στο πράσινο των Μπενκ). Πάντως, αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι η φωτεινότητα των χρωμάτων ήταν τόσο καραμπάμ που στα 3 από τα 6 χρώματα δεν ακούμπησα τίποτα!! Μακάρι να είναι έτσι και στον μικρό.