Gioachino Rossini - Οι Εισαγωγές

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
rossini-150.jpg


Ο Gioachino Rossini (1792-1868) ήταν ένας bon viveur και αυτό αποτυπώνεται σε μεγάλο βαθμό στη μουσική του η οποία κάθε άλλο παρά βαριά και απρόσιτη ήταν. Η ταχύτητά του στη σύνθεση ήταν μνημειώδης. Ο ίδιος υποστήριζε ότι κάποτε συνέθεσε μια άρια ενόσω έβραζε το ρύζι για το βραδυνό του. Ήταν γνωστός gourmet και του αποδίδεται η πατρότητα (ή μέρος αυτής) των τουρνεντό Rossini. Εκτός από την ταχύτητά του στη σύνθεση, διακρινόταν και για την τεμπελιά του. Θρυλείται ότι κάποτε οι παραγωγοί μιας όπερας τον είχαν κλείσει, φρουρούμενο, σε ένα δωμάτιο απ'όπου δεν θα έβγαινε μέχρι να τους παραδώσει την εισαγωγή του έργου. Ίσως λόγω αυτής της τεμπελιάς, ίσως και για εμπορικούς λόγους, είναι συχνό το φαινόμενο των αυτοδανείων στο έργο του. Ορχηστρικά μέρη ή και άριες έχουν χρησιμοποιηθεί και ξαναχρησιμοποιηθεί σε διάφορα έργα.
Η μουσική του είναι τέρψη για τ'αυτιά, εύθυμη και κοχλάζουσα από ενέργεια με χαρακτηριστικό τα κλιμακωτά μακροσκελή crescendi. Σε καμμία περίπτωση δεν ήταν ένας μουσικός ο οποίος προσέγγισε το βάθος των ανθρώπινων συναισθημάτων. Ακόμη και το Stabat mater του δεν είναι όσο βαρύ, σκοτεινό και λυπητερό απαιτείται (εύστοχα σχόλια απο το Σπύρο εδώ).
Στο πακέτο της Philips υπάρχουν όλες οι Εισαγωγές του και μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει την εξέλιξη του συνθέτη από τα πρώιμα έργα μέχρι τον αριστουργηματικό Γουλλιέλμο Τέλλο.

Front.jpg
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Φοβερός μουσικός με πηγαία μουσική φλέβα.
Να σκεφτεί κανεί ότι πέθανε 76 ετών και σταμάτησε ουσιαστικά να συνθέτει από τα 38. Από ανάγκη μπας και κερδίσει τον παράδεισο στα 70 του συνέθεσε την petite masse solennelle. <Θεέ μου αυτό έφτιαξα για θρησκευτική μουσική. Εγώ ξέρεις γεννήθηκα για την opera comic. Λίγο από την τέχνη μου λίγο από την ψυχή μου αυτό είναι όλο. Σε παρακαλώ δέξου το και πάρε με στο παράδεισο>.

Απίστευτα δημοφιλής στις ευρωπαικές αυλές και πολύ πλούσιος από την δουλειά του. Άφησε πίσω του περιουσία 1,4 εκατ. δολάρια αφού στα 31 χρόνια του για να πάει στην Αγγλία πήρε 680.000 ευρώ bonus και ο ετήσιος μισθός του ήταν 75.000 ευρώ (σε αντιστοιχία με σημερινές αξίες).
Φοβερός καλοφαγάς με πιάτα που φέρουν και σήμερα το όνομα του όπως τα φιλετάκια μινιόν rossini με σάλτσα μαδέρα φουα γρα και μαύρη τρούφα.


Η επιλογή του Διονύση στo για το σύνολο των εισαγωγών του Rossini με τον Mariner είναι εξαιρετική. Επιπλέον η ηχητική απόδοση, τουλάχιστον στην έκδοση βινύλιων, σχεδόν audiofile. Από τις πολύ καλές δουλειές της Philips.
Εναλακτικά υπάρχει η επίσης αξιόλογη έκδοση της Naxos σε 24/96 με τον Christian Benda και την Prague Symphonia Orchestra.

01.jpg
 
Last edited:

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Για να μην παραξηγηθούν τα γραφόμενα στο προηγούμενο post το έργο petite messe solennelle είναι ένα μικρό αριστούργημα τόσο στην ορχηστική μορφή (Pappano-ορχήστρα di Santa Cecilia) όσο και για πιάνο, φωνές και χορωδία (διεύθυνση και πιάνο Wolfgang Sawallich-Fassbaender alto,Schreier tenor, Dieskau bariton, Munchner Vocalsolisten) .

Μεμονωμένες εισαγωγές υπάρχουν στο παρακάτω βινύλιο αναφοράς. Αναφοράς τόσο για την εκτέλεση όσο και για την ηχογράφηση.
Υπάρχει και σε υψηλή ανάλυση από την HDTT. Η ψηφιακή μεταφορά πολύ καλή αλλά υπολείπεται του βινυλίου παρά το μικρό επιφανειακό του φύσημα.

bild 1.jpg RossiniOverturesGamba.jpg

Μια ακόμη καλή εκτέλεση ακούσα από τον Karajan-Philarmonia στον geovar.

bild2.JPG

Τέλος σε μεμονωμένες εισαγωγές πολύ καλός ο Abbado-London Symphony Orchestra και λιγότερο καλός ο Maag-Paris Cosevatoire Orchstra
 
Εξαιρετική ερμηνεία των εισαγωγών, νευρώδης με πλούσια, φωτεινά ηχοχρώματα και εντυπωσιακή για την εποχή τους ηχογράφηση, έχει δώσει και ο Τσελ με την Ορχήστρα του Κλήβελαντ. Υπάρχει σε όλα τα φορμά.

Βινύλιο
61215.jpg


cd
ahhfwww+Classical+_0001.300x295.21.6K.jpg


sacd
CSON_89411_SA__8532__01152009112248-9166.jpg


Blue ray cd
mCAhzvRgKIaa6DmLSihVgNw.jpg
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Και η δική μου επιλογή είναι ο Γκάμπα ... έχει παίξει τις εισαγωγές με ανυπέρβλητη χάρη και το μπρίο που ταιριάζει στον Ροσίνι ... η αρχική ηχογράφηση του με το Λονδίνο στην Ντέκα ήταν ήδη εξαιρετικής ποιότητος, γιαυτό χρόνια τώρα ανατυπώνεται σε audiophile βέρσιονς (xrcd, κλπ) ...
 
17 June 2006
14,350
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εκδοχή του Riccardo Chailly στην Decca. Αγόρασα όμως και το τριπλό set του Marriner γιατί περιέχει μία από τις πολύ αγαπημένες μου, την σχετικά σπάνια La Cenerentola.