Mag 250 Box

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

EvAK2

New member
20 July 2014
2
καλησπερα παιδια σκεφτομαι να αγορασω ενα mag250 iptv box αλλα θα ηθελα να μαθω εαν απο αυτο το box θα μπορουσα να δω οτε tv (καθοτι ειμαι λιγο ασχετος απο αυτα)
 

FISHERMANDSL

Senior Member
21 August 2009
382
Ξάνθη
Re: MAG 250 BOX

Το mag250 είναι αρκετά αξιοπρεπές "κουτάκι" και δουλεύει μια χαρά...και οτε και ο,τι θες βλέπεις...
 

FISHERMANDSL

Senior Member
21 August 2009
382
Ξάνθη
Re: MAG 250 BOX

Μου κάνει εντύπωση που ανακάλυψες το mag250 και δεν αναζήτησες αρχικά τον τρόπο να πετύχεις αυτό που θέλεις. Ο "πάροχος" σου δίνει και το κουτάκι έτοιμο και σεταρισμένο. http://otetv.ote.gr/portal/page/portal/OTETV/adsl και όλα θα γίνουν εύκολα και γρήγορα.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: MAG 250 BOX

Μια πολύ απλή ερώτηση: νόμιμα θέλεις να δεις ή αβαβά; Αν ισχύει το δεύτερο, σε λάθος forum μπήκες.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: MAG 250 BOX

Με το MAG δεν βλέπεις νόμιμα οτε και καλό θα είναι το θέμα κάπου εδώ να λάβει τέλος...
 

gefior

New member
7 March 2013
38
Κω-Δωδεκανησα
Re: MAG 250 BOX

Με το MAG δεν βλέπεις νόμιμα οτε και καλό θα είναι το θέμα κάπου εδώ να λάβει τέλος...

Να ανοιξω ξανα το θεμα.
Ειμαι νομιμος συνδρομητης OTE IPTV και εχω στην κατοχη μου ένα Pirelli που μου εδωσε ο ΟΤΕ, για καποιους λογους θελω να τον αντικαταστησω μ’ένα MAG 250.
Μπορω και αν ναι, που μπορω να βρω τις καταλληλες ρυθμισεις???
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: MAG 250 BOX

Όταν μιλάμε για συνδρομητικά κανάλια μιλάμε πάντα για το νόμιμο τρόπο θέασης τους με τον ιδιοκτησιακό δέκτη.....

Οτιδήποτε άλλο είναι παράνομο....
 

Principe

Senior Member
27 October 2014
436
Re: MAG 250 BOX

Αγόρασα σήμερα από το Πλαίσιο ένα wifi adapter (stick). Με σκοπό φυσικά να συνδέσω ασύρματα το mag 250 στο ίντερνετ. Όμως πηγαίνω να ρυθμίσω το δίκτυο από το Network Settings και δεν βρίσκει κανένα δίκτυο με scan. Δεν βρίσκει κανένα δίκτυο, ούτε από τα γύρω διαμερίσματα. Καμία ιδέα;
 

Principe

Senior Member
27 October 2014
436
Re: MAG 250 BOX

Πώς μπορώ να το ξέρω φίλε Κώστα; Υπάρχει κάπου μία λίστα συμβατότητας; O adapter που αγόρασα είναι ένας των 10 ευρώ, μου τον σύστησε ο πωλητής. Σου βάζω το λινκ.

http://www.plaisio.gr/periferiaka-o...rbo-X-Wireless-USB-N150-Antenna-ZC-WL0183.htm

Aν μπορείς να με βοηθήσεις, θα σου είμαι ευγνώμων. Κι αυτό γιατί αυτήν τη στιγμή ένα καλώδιο 15 μέτρων διασχίζει το σπίτι μου, ώστε να παρέχω ίντερνετ στο κουτάκι :) Εκτός αυτού, δεν έχω καθόλου HD εικόνα, σε κανένα κανάλι. Αλλά αυτό θα το κοιτάξω αργότερα.
 

Principe

Senior Member
27 October 2014
436
Re: Απάντηση: MAG 250 BOX


Φίλε Σεραφείμ ευχαριστώ πάρα πολύ.
Ειλικρινά δεν πίστευα ότι θα υπήρχε θέμα "συμβατότητας" κι ότι έπρεπε να προβώ σε αγορά συγκεκριμένου wifi adapter. Θα φροντίσω να βρω έναν από τη λίστα αυτή και ελπίζω να δουλέψει.
Πάντως, στα διάφορα σάιτς που διάβασα reviews, πουθενά δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο. Δηλαδή έγραφαν ότι συνδέουν έναν αντάπτορα και δουλεύουν μία χαρά. Θα μου πεις τώρα... ε και; Ότι θέλουν γράφουν :)
Ευχαριστώ και πάλι.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: MAG 250 BOX

επειδή σε αυτόν τον δέκτη παρακολουθείς από stream (Δεν μας ενδιαφέρει τι παρακολουθείς) θα σε συμβούλευα να πάρεις powerline για τη σύνδεση στο δίκτυο και όχι wifi stick..
 

Principe

Senior Member
27 October 2014
436
Re: Απάντηση: MAG 250 BOX

Και πώς θα είμαι σίγουρος ότι θα δουλέψει με powerline? Με λίγο ψάξιμο εδώ και μία ώρα, διαπίστωσα ότι οι μισοί κάτοχοι του mag δεν έχουν καταφέρει να δικτυώσουν τη συσκευή τους λόγω ασυμβατότητας, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε πριν λίγο από εσάς. Ήδη εγώ ξόδεψα 10 ευρώ άσκοπα. Οκ, όχι άσκοπα, το έβαλα στον υπολογιστή μου και δουλεύει. Να ξοδέψω 50 ευρώ για powerlines κλπ και να ψάχνω πάλι για συμβατότητες; Να μην κλαίω τα λεφτά μου δηλαδή :) Ξέρω εγώ; Δηλαδή, παίρνω ένα ζευγάρι και σίγουρα είναι ο δέκτης ονλάιν;

Αυτά που βλέπω, τα βλέπω σε sd πάντως, ακόμα κι αν γράφει hd. Με καλώδιο ethernet.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: MAG 250 BOX

Εγώ λέω να αφήσεις το καλώδιο, αφού υπάρχει :)

Στο HTPC και στον επίγειο δέκτη μου έχω κινέζικο adapter με RaLink RT5370 και δεν έχω πρόβλημα
 

Principe

Senior Member
27 October 2014
436
Re: MAG 250 BOX

Το καλώδιο δεν μπορώ να το αφήσω. Ήδη ακούω γκρίνιες χωρίς τελειωμό.
Είναι 15 μέτρα και περνάει στη μέση του χωλ, του σαλονιού και δεν φτάνει ούτε στο δέκτη. Τον έχω στο πάτωμα στη μέση του δωματίου! Πρέπει να κάνω κάτι να συνδέσω το δέκτη ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΩΔΙΟ.


Και το στικάκι που αγόρασα από Πλαίσιο, άρα καταλαβαίνεις και τι μάρκα είναι :) κι αυτό Ralink λέει κάτω στην taskbar, αλλά σύνδεση μηδέν όταν το βάζω στο mag250 :))))))