Hχεία για πολλαπλή Desktop χρήση

TR-909

New member
27 October 2012
66
Καλησπέρα!

Είμαι σε φάση αναζήτησης ζεύγους ηχείων για χρήση σε Η/Υ και ερασιτεχνικά σύνθεσης μουσικής - εννοείται ασφαλώς ότι απασχολεί και η ακρόαση όπως και το PC gaming. Ενώ κοιτούσα για κάποιο 2.1 PC set (πχ Klipsch Pro Audio 2.1) κατάλαβα ότι στη σύνθεση δεν θα με εξυπηρετούσε καθώς θα άκουγα πολλά ...λάθος πράγματα. Διαβάζοντας λίγο και εδώ όπου όλοι σχεδόν συστήνετε ζεύγος Αctive Νearfield Monitors αλλά και συν το γεγονός ότι πολύ καιρό τώρα "ζαχαρώνω" τα KRK Rokit 6 είπα να ζητήσω και την δική σας άποψη επί του θέματος.

Με ενδιαφέρει η ποιότητα του ήχου και η αποδοσή της σε καλές εντάσεις (σίγουρα όχι ...τέρμα) αλλά και η "ζωντάνια" στις χαμηλές. Όποιες γνώμες είναι ευπρόσδεκτες.Θα εκτιμηθούν δεόντως VFM προτάσεις.

ΥΓ - κάρτα ήχου υπάρχει ήδη και είναι η Focusrite Saffire Pro DSP 24

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Αν τα έχεις ακούσει κιόλας τα KRK Rokit 6 , προχώρα άφοβα :)
 

Aurum

Established Member
8 April 2013
242
Κλασσική πρόταση θεωρούνται και τα Fostex 0.4. Σε υψηλότερες τιμές παίζουν και κάποια μοντέλα της focal.

Όσον αφορά το μπάσο, πολλά συστήματα Νearfield Monitors προσφέρουν προαιρετικά και ένα subwoofer για να "συμπληρώσει" καλύτερα το κάτω μέρος του φάσματος. Πάντως ό,τι και να πάρεις θα πρότεινα να το ακούσεις πρώτα σκέτο και εαν δεν σου φτάνει το μπάσο, τότε παίρνεις και το subwoofer της ίδιας σειράς.
Φυσικά πριν αγοράσεις οτιδήποτε πρέπει να προηγηθεί ακρόαση.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Hχεία για πολλαπλή Desktop χρήση

Φυσικά πριν αγοράσεις οτιδήποτε πρέπει να προηγηθεί ακρόαση.

+1
Και σύγκριση θα προσέθετα.
Να μην είσαι μετά με το "αν".
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,828
Dystopia
Είμαι σε φάση αναζήτησης ζεύγους ηχείων ................σύνθεσης μουσικής .................................................
.................................................. ..... ζεύγος Αctive Νearfield Monitors.................
......... αποδοσή της σε καλές εντάσεις (σίγουρα όχι ...τέρμα) αλλά και η "ζωντάνια" στις χαμηλές

.................................Focusrite Saffire Pro DSP 24


................................

JBL LSR 305

322770.jpg



Θεωρώ ότι είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει για μικρά ενεργά ηχεία σε λογική τιμή.
Αν μπορείς να πας και για το LSR308 ακόμα καλύτερα.

Φλατ ήχος στα ψηλά και στα μεσαία, ενώ θα τα κοιτάς και δεν θα πιστεύεις τι μπάσο που μπορούν να βγάλουν αυτά τα πεντραράκια.
Αν πρόκειται να είναι το πρώτο σου μόνιτορ ετοιμάσου να πάθεις την πλάκα σου και με το το soundstage.

Άν έχεις αμφιβολία και οι μετρήσεις στο ιντερνετ είναι πολύ καλές.

1237950_10152338049956224_7212656922342495584_n.jpg




Κλάσεις ανώτερα από τα KRK τα οποία για μένα είναι ενεργά , είναι nearfield αλλά δεν είναι monitor.
Έχουν χρωματισμένο ήχο και τονισμένα χαμηλά ...για μένα είναι κακό monitor.
Είναι ένα καλό ηχείο για κάποιον bedroom Dj ή για κάποιον που θέλει να μάθει να φτιάχνει μουσική αλλά μέχρι εκεί.


Σου βάζω και ένα συγκριτικό βίντεο.


Πίστεψε με οι διαφορές real-life είναι πολύ μεγαλύτερες.
 
Last edited:

TR-909

New member
27 October 2012
66
Re: Απάντηση: Hχεία για πολλαπλή Desktop χρήση

tmjuju δεν τα έχω ακούσει αλλά σκοπεύω να πάω για ακρόαση, θεού και δουλειάς θέλοντος =)

Tyler ? Durden Είχα ακούσει παλιότερα Tanoy και δεν μπορώ να πώ ότι είχα ενθουσιαστεί, αλλά σίγουρα πάει καιρός από τότε και το πιθανότερο να έχουν αλλάξει τα δεδομένα.

Aurum Λίγα χρόνια πίσω που ήμουν πάλι ...στο παρα πέντε για monitors και είχα ακούσει fostex vs JBL έτεινα προς τα δεύτερα ωστόσο τίθεται στα υπ' όψιν η πρόταση σου. ;-)

sokmav έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό και άλλωστε το αυτί του κάθε ένα από εμάς δεν "ακούει" τα ίδια.

Portioli Πολύ καλή η πρότασή σου και την εξετάζω σοβαρά.Budget friendly και φαίνεται γενικά τίμιο deal.


Συνεχίζοντας την έρευνα να προσθέσω ότι πρόκειται για μικρό χώρο (περίπου 15τμ) οπότε ίσως και 5" woofer να με καλύπτει χωρίς να χρειάζομαι απαραίτητα sub- τι λέτε?
Επίσης με ενδιαφέρει η καλή "εικόνα" (αλλά και η ...ποσότητα) στις χαμηλες-μεσοχαμηλές διότι άσχολούμαι κυρίως με ηλεκτρονική μουσική.
Θα είναι τα πρώτα μου monitor και θα ήθελα να επιλέξω όσο καλύτερα διότι γενικά προτιμώ να αγοράζω κάτι σχετικά καλό και να ζω με αυτό κάμποσο καιρό.

Τέλος τo budget μου οριακά καλύπτει τα 6αρια KRK.

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,828
Dystopia
Απάντηση: Re: Απάντηση: Hχεία για πολλαπλή Desktop χρήση

Συνεχίζοντας την έρευνα να προσθέσω ότι πρόκειται για μικρό χώρο (περίπου 15τμ) οπότε ίσως και 5" woofer να με καλύπτει χωρίς να χρειάζομαι απαραίτητα sub- τι λέτε?
Επίσης με ενδιαφέρει η καλή "εικόνα" (αλλά και η ...ποσότητα) στις χαμηλες-μεσοχαμηλές διότι άσχολούμαι κυρίως με ηλεκτρονική μουσική.
Θα είναι τα πρώτα μου monitor και θα ήθελα να επιλέξω όσο καλύτερα διότι γενικά προτιμώ να αγοράζω κάτι σχετικά καλό και να ζω με αυτό κάμποσο καιρό.



Το LSR 305 έχει μπάσο. Τώρα δεν ξέρω με τι ακριβώς ηλεκτρονική μουσική ασχολείσαι αλλά αν δεν ακούς κάτι εξειδικευμένο που να κατεβαίνει υπερβολικά χαμηλά με πολλά breakz , dubstep δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Για house, tech-house minimal, θα είσαι άνετος. Δεν νομίζω αρχικά να χρειαστείς sub. Το πέρνεις και βλέπεις.
Και πάλι δεν θα είναι πρόβλημα που θα στο λύσει άλλο ηχείο ίδιας κατηγορίας. Θα πρέπει να ανεβάσεις το pricerange σου.

Το άλλο μεγάλο του θετικό είναι η εικόνα. Εϊναι φοβερή κατασκευή. Έχει αυτό το waveguide που δημιουργεί εκπληκτικό soundstage.

Στο νήμα συμμετείχα κυρίως γιατί είδα το ΤR-909 :p
 
Last edited:

Aurum

Established Member
8 April 2013
242
Re: Απάντηση: Hχεία για πολλαπλή Desktop χρήση

Σου βάζω και ένα συγκριτικό βίντεο.


Πίστεψε με οι διαφορές real-life είναι πολύ μεγαλύτερες.

+1 για τις διαφορές. Σαφώς και είναι μεγαλύτερες στην πραγματικότητα
Ακόμα και στο βίντεο φαίνεται ο χρωματισμός του krk εντονότερα από όλα τα υπόλοιπα.
 
Last edited:

TR-909

New member
27 October 2012
66
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Hχεία για πολλαπλή Desktop χρήση

Το LSR 305 έχει μπάσο. Τώρα δεν ξέρω με τι ακριβώς ηλεκτρονική μουσική ασχολείσαι αλλά αν δεν ακούς κάτι εξειδικευμένο που να κατεβαίνει υπερβολικά χαμηλά με πολλά breakz , dubstep δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Για house, tech-house minimal, θα είσαι άνετος. Δεν νομίζω αρχικά να χρειαστείς sub. Το πέρνεις και βλέπεις.

Μέσα είσαι! Γύρω από το house "κινούμαι" κυρίως progressive, tech, minimal και συχνά πυκνά deep tech.Μου έβαλες ιδέες με τα JBL (...JBL και το sub στο αυτοκίνητο) και μάλλον καταλήγω ανάμεσα σε αυτά και τα KRK. TR-909 legendary! Για την ώρα "ξεσπάω" σε ένα MC-909. =)
 

papakitou

AVClub Addicted Member
9 April 2012
1,817
Πειραιάς
Μιας και μπηκε στην συγκριση το yamaha mh5, να πω οτι εχω ακουσει απο κοντα krk rokit 6, yamaha hs5, m-audio bx5 ( carbon και απλα) και τα yamaha κερδισαν με διαφορα στα αυτια μου
 

Moutro9

New member
9 April 2014
43
Thessaloniki
Φίλε Καλό είναι να ακούσεις και τα παραπάνω ηχεία 1 https://www.skroutz.gr/s/3736646/Presonus-Eris-E5.html 2 https://www.skroutz.gr/s/3878612/Pioneer-S-DJ50X.html 3 https://www.skroutz.gr/s/4444398/Tannoy-Reveal-502.html τα HS 5 τα lsr 305 και τα fostex σου τα πρότειναν πιο πάνω. Οσο για τα krk rokit 6 είναι υπερβολικά χρωματισμένος ο ήχος κατα την γνώμη μου όπως και στα M-AUDIO. Γνώμη μου επίσης να πας για ακρόαση με το laptop σου και την κάρτα ήχου....κάνεις την ακρόαση και τα αγοράζεις. Είμαι περίπου σε αυτή την φάση και εγώ....παρήγγειλα τα καλώδια και μόλις θα με έρθουν θα κατέβω στην Αθήνα για να δοκιμάσω και εγώ ενεργά ηχεία. Και εγώ είμαι λάτρης της παλιάς progressive trance 1996-2004 και στο λέω με κάθε βεβαιότητα εαν <<δέσει>> το σύστημα σου θα σου θυμίσει τις νύχτες του ξέφρενου clubbing.
 

TR-909

New member
27 October 2012
66
@papakitou - Έχω άκουσμα από τα NS-10 τα οποία μπορεί να ήταν εξαιρετικά για συγκεκριμένα στυλ, αλλά δεν μου ταίριαξε ποτέ ο ήχος τους.Αν τα βρω πάντως demo θα τα ακούσω. :)

@Moutro9 - Eυχαριστώ για τις προτάσεις.Θα ψάξω για reviews.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Hχεία για πολλαπλή Desktop χρήση

Το LSR 305 έχει μπάσο. Τώρα δεν ξέρω με τι ακριβώς ηλεκτρονική μουσική ασχολείσαι αλλά αν δεν ακούς κάτι εξειδικευμένο που να κατεβαίνει υπερβολικά χαμηλά με πολλά breakz , dubstep δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Για house, tech-house minimal, θα είσαι άνετος. Δεν νομίζω αρχικά να χρειαστείς sub. Το πέρνεις και βλέπεις.
Και πάλι δεν θα είναι πρόβλημα που θα στο λύσει άλλο ηχείο ίδιας κατηγορίας. Θα πρέπει να ανεβάσεις το pricerange σου.

Το άλλο μεγάλο του θετικό είναι η εικόνα. Εϊναι φοβερή κατασκευή. Έχει αυτό το waveguide που δημιουργεί εκπληκτικό soundstage.

Στο νήμα συμμετείχα κυρίως γιατί είδα το ΤR-909 :p
+1 για τα krk...μονιτορς ΔΕΝ ειναι! Τα fostex είναι πολύ πιο moinitors αλλά τα pm0.4 δεν θα κατέβουν εύκολα κάτω απο τα 50-60hz
 

papakitou

AVClub Addicted Member
9 April 2012
1,817
Πειραιάς
Εγω οταν ειχα ακουσει απο κοντα τα krk, μονο monitor δεν θα τα ελεγα.
Ο ηχος τους δεν μου αρεσε καθολου
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,828
Dystopia
Μέσα είσαι! Γύρω από το house "κινούμαι" κυρίως progressive, tech, minimal και συχνά πυκνά deep tech.Μου έβαλες ιδέες με τα JBL (...JBL και το sub στο αυτοκίνητο) και μάλλον καταλήγω ανάμεσα σε αυτά και τα KRK. TR-909 legendary! Για την ώρα "ξεσπάω" σε ένα MC-909. =)

Ωραίος. Με τέτοια μηχανήματα πρέπει οπωσδήποτε να επισπεύσεις την αγορά των ηχείων.

Από τα υπόλοιπα που έχουν αναφερθεί θα ήθελα να ακούσω τα pioneer.
Πιο πολύ από περιέργεια, όχι για αγορά μιας και τα πλασάρουν πιο πολύ σαν Dj Gear παρά Studio Monitor.
 
Last edited:

TR-909

New member
27 October 2012
66
Από την Παρασκευή είμαι ένας ευτυχής κάτοχος των LSR 305, ευχαριστώ όλους σας για την πολύτιμη βοήθεια.Σαν πρώτη εντύπωση (...2η μετά το σύντομο demo) είναι εξαιρετικά για το μέγεθος τους τόσο σε ένταση όσο και στις χαμηλές που είχα μια αμφιβολία.Τολμώ να πω ότι για το χώρο για τον οποίο τα προόριζα είναι too much και προσπαθώ να βρω πως θα τα αξιοποιήσω καταλληλότερα.Υποσημείωση όσο αφορά τη σύνθεση/ακρόαση πλέον ακούω τα πάντα πεντακάθαρα και σωστά χωρίς χρωματισμούς - έχουν εξαιρετική εικόνα.Για το κόστος τους είναι μια άξια επιλογή!

Το μόνο που αντιμετωπίζω είναι ότι πάνω στο desktop τα ηχεία μου βγάζουν ένα buzzing sound το οποίο αυξομειώνεται όσο κουνάω το ...mouse (!). Αυτό συμβαίνει ανεξαρτήτως κάρτας ήχου που τα συνδέω (on-board, focusrite) και εκκινεί πριν καν ο Η/Υ μπει windows, για την ακρίβεια μόλις τεθεί σε λειτουργία το sound device στο οποίο είναι πάνω τα ηχεία. Στον φορητό μου, στο κινητό μου (με minijack), στην κάρτα ήχου με το MC-909 πάιζουν πεντακάθαρα!

Στα πλαίσια του troubleshooting έλυσα το motherboard και το έβαλα "στον αερα", έκλεισα όλα τα devices (USB, SATA controllers, NIC, κτλπ) και έπαιξα από την focusrite πάλι το ίδιο. Ουσιαστικά με το που συνδέω το firewire αρχίζει ο "βώμβος". Όποια ιδέα ευπρόσδεκτη...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Hχεία για πολλαπλή Desktop χρήση

Από την Παρασκευή είμαι ένας ευτυχής κάτοχος των LSR 305, ευχαριστώ όλους σας για την πολύτιμη βοήθεια.Σαν πρώτη εντύπωση (...2η μετά το σύντομο demo) είναι εξαιρετικά για το μέγεθος τους τόσο σε ένταση όσο και στις χαμηλές που είχα μια αμφιβολία.Τολμώ να πω ότι για το χώρο για τον οποίο τα προόριζα είναι too much και προσπαθώ να βρω πως θα τα αξιοποιήσω καταλληλότερα.Υποσημείωση όσο αφορά τη σύνθεση/ακρόαση πλέον ακούω τα πάντα πεντακάθαρα και σωστά χωρίς χρωματισμούς - έχουν εξαιρετική εικόνα.Για το κόστος τους είναι μια άξια επιλογή!

Το μόνο που αντιμετωπίζω είναι ότι πάνω στο desktop τα ηχεία μου βγάζουν ένα buzzing sound το οποίο αυξομειώνεται όσο κουνάω το ...mouse (!). Αυτό συμβαίνει ανεξαρτήτως κάρτας ήχου που τα συνδέω (on-board, focusrite) και εκκινεί πριν καν ο Η/Υ μπει windows, για την ακρίβεια μόλις τεθεί σε λειτουργία το sound device στο οποίο είναι πάνω τα ηχεία. Στον φορητό μου, στο κινητό μου (με minijack), στην κάρτα ήχου με το MC-909 πάιζουν πεντακάθαρα!

Στα πλαίσια του troubleshooting έλυσα το motherboard και το έβαλα "στον αερα", έκλεισα όλα τα devices (USB, SATA controllers, NIC, κτλπ) και έπαιξα από την focusrite πάλι το ίδιο. Ουσιαστικά με το που συνδέω το firewire αρχίζει ο "βώμβος". Όποια ιδέα ευπρόσδεκτη...

Με γεια και καλοάκουστα!

Στα πλαίσια των δοκιμών και μόνο (ΚΑΙ ΜΟΝΟ,επιμένω) δοκίμασε να καλύψεις την γείωση του φις ώστε να απομονώσεις την γείωση.
Πολύ κόσμος παίζει έτσι,εγώ δεν το συνιστώ με τίποτα,στα πλαίσια των δοκιμών και μόνο για να δούμε αν είναι ground loop.
 

TrankLL

Established Member
19 June 2011
230
Να ρωτήσω και εγώ κάτι,
το παιδί είπε ότι τα θέλει για πολλαπλή χρήση με τον υπολογιστή.
Ρωτάω λοιπόν κάνουν τα ενεργά μόνιτορ μαζι με ενα sub για μουσική-παιχνίδια-ταινιες; Δηλαδή γίνετε από ενα 2.1 συστημα ενεργών ηχείων να βγει μορφή ήχου ψεφτο 5.1; (πχ στις ταινιες και στα παιχνίδια) και αν γίνετε πως μπορούμε να το κάνουμε ;