Edision mini-triton 2 HD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

D_Satellite

Established Member
27 August 2011
253
Κορινθία
Αυτός είναι ο καινούργιος δέκτης της σειράς mini triton απο την Edision : " Mini Trition 2 HD " ---> http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=779

Τον έχει πάρει κανείς να μας πει εντυπώσεις ? Έχει καλή λήψη ? Η ροή στο τηλεκοντρόλ είναι οκ ? Media player και pvr παίζουν καλά ?
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Edision Mini-Triton 2 HD

Εμφανισιακά, μεγάλη ομοιότητα με τον Ferguson Ariva T650i.
http://avclub.gr/forum/showthread.php/103909-Ferguson-Ariva-T650i
Αλλά στην σελίδα της Edition υπάρχει και manual. Και εκεί φαίνεται και το μενού του. Έχει άλλον επεξεργαστή από τον Ferguson.
Ο Edition έχει M-Star (7818 κατά πάσα πιθανότητα), έχει επιλογή απενεργοποίησης του PMT, κάτι που σημαίνει ότι είναι κατοπινό, μετά την ανακάλυψη του προβλήματος με το PMT στους M-Star 7818. Οπότε λογικά δεν θα έχει το πρόβλημα με το χάσιμο της σειράς των καναλιών. Αλλά δεν φαίνεται ρύθμιση για χρόνο παραμονής και διαφάνειας της μπάρας πληροφοριών. Αυτό από το manual, αλλά βλέπω υπάρχει ήδη και αναβάθμιση λογισμικού, οπότε μπορεί να έχει λίγο διαφορετικά πράγματα από ότι φαίνεται στο manual.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Edision Mini-Triton 2 HD

Πάντως το εγχειρίδιο έχει τις ίδιες φωτογραφίες που είχε ο παλιός δέκτης τους με 7818. Ίσως και το ίδιο κείμενο.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Edision Mini-Triton 2 HD

Συνεχίζεται η ίδια τακτική με κυκλοφορία νέων δεκτών και εγκατάλειψη των παλιών μοντέλων χωρίς να λυθούν τα προβλήματά τους. Ευχαριστώ, δε θα πάρω.
 

georgevlas

New member
5 September 2012
39
Re: Απάντηση: Edision Mini-Triton 2 HD

Τον αγόρασα πρόσφατα και τον εγκατέστησα με σχετική ανυπομονησία θα έλεγα, καθώς έχω και τον + HD και ήθελα να δω αν έχουν εξαλειφθεί τα bugs του παρελθόντος. Αρχικα εντυπωσιάστηκα καθώς μου φάνηκε πως έχει πολύ καλή εικόνα κι επιτέλους λειτουργούν και οι μπάρες ποιότητας και στάθμης σήματος. Καθ´όλη τη διάρκεια της δοκιμής ο δέκτης ανταποκρίνοταν πολύ γρήγορα στις εντολές που του έδινα, το control αν κι εμφανισιακά δε σε εμπνέει καθόλου, έχει το μισό μέγεθος του + HD και θυμίζει control πολύ φθηνότερων δεκτών, εντούτοις πιάνει πολύ καλά ακόμα καλύτερα και από του Τ 65. Και τώρα τα άσχημα, κάθε φορά που αλλάζω κανάλι, παρεμπιπτόντως έχω την αίσθηση πως κάνει γρήγορο zapping για mstar, η εικόνα "κολλάει" και στα πρώτα 1 - 2 δευτερόλεπτα είναι σαν να βλέπεις slow motion και μετά δείχνει κανονικά. Αυτό συμβάνει σε όλες τις αναλύσεις με hdmi και με scart. Το απογοητευτικότερο όλων όμως είναι πως υπάρχει ακόμα το bug που σταματάει τις ταινίες στις 02.03'.19''. Αν είναι δυνατόν. Πρίν καιρό όταν αγόρασα τον + HD είχα στείλει mail στην edision για το συγκεκριμένο θέμα και μου απάντησαν πως θα το δουν σε μελλοντική αναβάθμιση. Αυτό το τελευταίο bug με ώθησε στο να τον βγάλω από τη 42αρα και να βάλω τον Τ 65. Τέλος να πω πως δεν υπάρχει επιλογή "go to" στις ταινίες. Αυτό δεv υποτίθεται πως είναι θέμα των ali; Ακόμα αν τον έχει και κάποιος άλλος ας μου πει αν αντιμετωπίζει το "slow motion" φαινόμενο για να δω αν τελικά είναι προβληματικός ο δικός μου ή αν πρόκειται για bugακι. Ο δέκτης έχει το τελευταίο f/w. Και προς απάντηση στον D_Satellite μου φαίνεται πως η λήψη του είναι καλή αφού στην ίδα τηλεόραση και με εσωτερική κεραία έπιανε κανάλια που ο +HD δεν έπιανε. PVR δε δοκίμασα.
 
Last edited:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Edision Mini-Triton 2 HD

κάθε φορά που αλλάζω κανάλι, παρεμπιπτόντως έχω την αίσθηση πως κάνει γρήγορο zapping για mstar, η εικόνα "κολλάει" και στα πρώτα 1 - 2 δευτερόλεπτα είναι σαν να βλέπεις slow motion και μετά δείχνει κανονικά.
Μάλλον μείωσαν πολύ την διάρκεια της μαύρης οθόνης όσο «γεμίζει» με βίντεο και ετοιμάζεται να ξεκινήσει την κανονική προβολή του.


Τέλος να πω πως δεν υπάρχει επιλογή "go to" στις ταινίες. Αυτό δεv υποτίθεται πως είναι θέμα των ali;
Ναι, οι ALi δεν έχουν τέτοια λειτουργία (το έχω δει μόνο σε εγχειρίδιο δορυφορικού με ALi). Λες να τους ξέφυγε κάτι τέτοιο;


Το απογοητευτικότερο όλων όμως είναι πως υπάρχει ακόμα το bug που σταματάει τις ταινίες στις 02.03'.19''.
Η πλάκα είναι ότι αυτός ο κατασκευαστής είχε προμηθευτεί firmware από την MStar για τον παλιό Τ65/Τ55 που διόρθωνε αυτό το πρόβλημα.


Μπορείς να δεις αν έχει και κάποια άλλα προβλήματα;
-Παίζει υπότιτλους με κείμενο UTF-8; Πιθανώς έχεις ήδη τέτοιους, αλλά μπορείς να βρεις συνδέσμους για δοκιμές και στο αρχείο της υπογραφής μου.
-Οι υπότιτλοι που πιάνουν δύο γραμμές εμφανίζονται κανονικά ή καλύπτει η μια γραμμή την άλλη;
-Αν τον κλείσεις σε κανάλι που δεν έχει EPG (μικρό περιφερειακό), ξεκινάει για να κάνει εγγραφή σε κάποιο από τα μεγάλα κανάλια ή την χάνει;
-Όταν πατάς να εμφανίσει τις εγγραφές, εμφανίζει κατευθείαν την λίστα ή τα περιεχόμενου του usb σου;
-Τα ονόματα των εγγραφών περιλαμβάνουν μόνο την ημερομηνία ή έχουν και το όνομα της εκπομπής;
-Αν ξεκινήσει μια προγραμματισμένη εγγραφή ενώ βλέπεις κάποιο βιντεάκι, κάνει κανονικά την εγγραφή ή την χάνει; (π.χ. αντί εγγραφής δείχνει τηλεόραση)
-Όταν σταματήσεις το timeshift, ρωτάει αν θέλεις να κρατήσεις ή όχι την εγγραφή; Δες μήπως την κρατάει και έτσι σου γεμίζει το στικάκι.
 

perastikos

New member
26 March 2012
29
Re: Edision Mini-Triton 2 HD

Γεια σας.

Σύνδεσα τον Edision στο σπίτι ενός συγγενή. Εγώ περιμένω τον Ferguson :)

Έκανα αυτόματη σάρωση καναλιών. Υπάρχει τρόπος (πλην της χειροκίνητης σάρωσης) να βάλω τα κανάλια στη σειρά που θέλω;
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Edision Mini-Triton 2 HD

Ναι, πρέπει να απενεργοποιήσεις το LCN και να κάνεις ταξινόμηση με ONID, αν θυμάμαι καλά..
 

perastikos

New member
26 March 2012
29
Re: Edision Mini-Triton 2 HD

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω. Το LCN είναι απενεργοποιημένο, θα αλλάξω σε ONID. Μετά πάλι μέσα από το μενού αρχίζω και αλλάζω σειρά στα κανάλια;
 

perastikos

New member
26 March 2012
29
Re: Edision Mini-Triton 2 HD

Απενεργοποίησα LCN, άλλαξα την ταξινόμηση σε ONID αλλά δεν ξέρω πως να τα βάλω στη σειρά που θέλω. Με βλέπω να τα ξαναψάχνω χειροκίνητα.

Κάτι ακόμα πιο σημαντικό παιδιά. Δεν βρήκα στο τηλεχειριστήριο το κουμπί GOTO/USB (στο manual που υπάρχει στη σελίδα του κατασκευαστή το αναφέρει) οπότε αναγκάζομαι να μπαίνω στο μενού και να μεταβαίνω στην επιλογή USB. Δεν μπορεί να μη δεν υπάρχει απευθείας πλήκτρο. Ξέρει κανείς κάτι;

Και τέλος, μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει δυνατότητα να ρυθμίσει κάποιος την τηλεόραση (4-5 χρονών) με το άνοιγμά της να ξεκινάει κατευθείαν από την πηγή HDMΙ χωρίς να χρειάζεται να το αναζητείς χειροκίνητα;

Ευχαριστώ.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Edision Mini-Triton 2 HD

Τι εννοείς δεν ξέρεις πως να τα βάλεις στη σειρά; Δεν έχει επιλογή για ταξινόμηση στην ίδια καρτέλα του μενού όπου είναι και το LCN;
Οδηγίες έχει το manual.
 

perastikos

New member
26 March 2012
29
Re: Edision Mini-Triton 2 HD

Τι εννοείς δεν ξέρεις πως να τα βάλεις στη σειρά; Δεν έχει επιλογή για ταξινόμηση στην ίδια καρτέλα του μενού όπου είναι και το LCN;
Οδηγίες έχει το manual.

Δες λίγο ΑΥΤΟ στη σελίδα 9. Από τη στιγμή που βάλω ONID, μετά πως ακριβώς θα βάλω το Κανάλι Χ από την θέση 20 π.χ στη θέση 3;

Για τις άλλες δύο απορίες κάποια ιδέα;
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Edision Mini-Triton 2 HD

Χάθηκαν στη μετάφραση πάλι...

Αυτό που θέλεις είναι η "Επεξεργασία Προγράμματος", στη σελίδα 8. Αν διακρίνω καλά, με το κόκκινο πλήκτρο γίνεται η μετακίνηση σε νέα θέση.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για τα άλλα δύο, τι να πω; Η περιγραφή του τηλεκοντρόλ στο manual είναι προφανώς για άλλη συσκευή. Το κίτρινο πλήκτρο φαντάζομαι είναι για τους υπότιτλους;

Για την τηλεόραση τώρα, εξαρτάται απο το μοντέλο. Άλλες θυμούνται αν ήταν σε HDMI όταν κλείνουν και ανοίγουν πάλι σε αυτό. Άλλες καταλαβαίνουν οτι έχει σήμα το HDMI και γυρνάνε εκεί αυτόματα ενώ άλλες (όπως η "καλή" Panasonic μου) δεν κάνουν τίποτα.
 

perastikos

New member
26 March 2012
29
Re: Edision Mini-Triton 2 HD

Να 'σαι καλά. Ναι το κίτρινο είναι όντως για τους υπότιτλους. Θα το δοκιμάσω το βράδυ αυτό με την Επεξεργασία Προγράμματος.

Απίστευτο αυτό με το USB. Αν κάποιος έχει το ίδιο μοντέλο ας επιβεβαιώσει ότι υπάρχει το ίδιο θέμα. Μέχρι να φτάσεις στο στικάκι θέλεις 5-6 πατήματα.
 

perastikos

New member
26 March 2012
29
Re: Edision Mini-Triton 2 HD

Αυτό που θέλεις είναι η "Επεξεργασία Προγράμματος", στη σελίδα 8. Αν διακρίνω καλά, με το κόκκινο πλήκτρο γίνεται η μετακίνηση σε νέα θέση.

Όντως αυτό ήταν. Να 'σαι καλά ευχαριστώ πολύ.
 

giorgos1978

New member
9 February 2013
3
Re: Edision Mini-Triton 2 HD

Νέα αναβάθμιση για τον δέκτη, με ρύθμιση PMT.
Θα τη βρείτε στο επίσημο site της edision.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Edision Mini-Triton 2 HD

Ακόμα μια φορά φαίνεται οτι το manual στο site είναι εκτός πραγματικότητας. Εκεί αναφέρεται ήδη το PMT Monitor και το αρχείο έχει ημερομηνία δημιουργίας 14-7-2014...
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Edision Mini-Triton 2 HD

Νέα αναβάθμιση για τον δέκτη, με ρύθμιση PMT.
Πλάκα κάνουν; 2,5 χρόνια έχει που το έβαλαν στον mini triton +HD, και δεν το είχε ο καινούριος τους δέκτης; Δεν θέλω να ξέρω τι άλλο λείπει...
 

perastikos

New member
26 March 2012
29
Re: Edision Mini-Triton 2 HD

Αν και δεν τον έχω εγώ τον Edision όπως είπα αλλά συγγενικό πρόσωπο είναι τελικά απαράδεκτο να μην μπορείς με ένα πάτημα να μεταφερθείς στο USB ή να πας στο επόμενο/ προηγούμενο αρχείο του φακέλου. Το μετάνιωσα ήδη που τους τον πρότεινα κυρίως λόγω της 5ετούς εγγύησης. Έστειλα mail στην εταιρεία μήπως μου λέγαν κάτι, έχει ήδη 5 μέρες ουτέ φωνή ούτε ακρόαση.

Κάπου πήρε το μάτι μου αλλά δεν είμαι σίγουρος....όταν κάνουμε αναβάθμιση, πρέπει πρώτα να κάνουμε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και μετά προχωρούμε στην αναβάθμιση;