Θέμα τροφοδοσίας...;

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Καλησπέρα σε όλους και θα ήθελα την βοήθειά σας.
Έχω μία lg 37lf65 και εδώ και καιρό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, το οποίο γίνεται όλο και συχνότερο...
Όταν πατώ το on για να την ανοίξω, η κόκκινη ένδειξή της αρχικά αναβοσβήνει (ορθά), εν συνεχεία όμως, αντί να γίνει πράσινη, σβήνει εντελώς, με αποτέλεσμα να μην ανοίγει. Την δυσλειτουργία αυτή την λύνω βγάζοντας το καλώδιο τροφοδοσίας από το πολύπριζο, όπου είναι συνδεδεμένο (στο οποίο έχω αλλάξει και θέση σύνδεσης του καλωδίου αλλά τίποτα).
Ποιά είναι η γνώμη σας; Είναι πρόβλημα του τροφοδοτικού; Ενδεικτικό κόστος; Αξίζει η επισκευή;
Ρωτώ γιατί εάν πάει στο service, η διάγνωση του κόστους έρχεται ως γνωστόν αφού την ελέγξουν (ορθά) και χρεώσουν τον αντίστοιχο έλεγχο.
Προς διευκόλυνση σε τυχόν απαντήσεις, επισημαίνω ότι η τηλεόραση είναι συνδεδεμένη με hdmi με ψηφιακό δέκτη της f&u, με τον οποίον το τηλεχειριστήριό της εκπέμπει στις ίδιες συχνότητες και ως εκ τούτου το on πατιέται στο χειριστήριο του δέκτη.
Ευχαριστώ.
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Θέμα τροφοδοσίας;...

Καλησπέρα και χρόνια πολλα.
Ανασύρω το νεκρό αυτό θέμα, διότι η ένδοξη αυτή LG έχει πάλι θέματα...
Εκεί που έβλεπα για κάνα 10λεπτο μια ταινία μέσω του εξωτερικού ψηφιακού δέκτη, ξαφνικά η οθόνη άρχισε να κάνει κάθετα "νερά" που παραμορφωναν την εικόνα, ενώ ταυτόχρονα τα χρώματα χάλασαν και υπήρχε μια έντονη μωβ αποχρωση.
Βγάζοντας το καλώδιο του ρεύματος από την πρίζα για μερικά λεπτά όλα λειτουργούν εντάξει, μέχρι όμως να περάσει ξανά κάνα 10λεπτο και να έχουμε τα ίδια.
Την τελευταία φορά, μάλιστα, αρνιόταν να κλείσει μέσω του χειριστηρίου της, η δε λυχνία λειτουργίας κόλλησε και αναβοσβηνε μόνιμα στο πράσινο (όπως όταν ανοίγει), ακόμα και κλειστή!!!
Άρα, κάτι παίζει με την τροφοδοσία της... Να σημειώσω ότι το πρόβλημα παρατηρείται και χωρίς τον δέκτη, άρα δεν φταίει ούτε αυτός ούτε το καλώδιο hdmi (το οποίο ούτως ή άλλως δοκίμασα και ήταν εντάξει).
Γνώμες;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,750
Βόλος
Re: Θέμα τροφοδοσίας;...

Προβληματική κόλληση ή εξάρτημα; Μόλις ζεσταίνεται αρχίζει να κάνει νερά!
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Θέμα τροφοδοσίας;...

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Φαντάζομαι πως αν είναι κάποια κόλληση το κόστος επισκευής θα είναι χαμηλό.
Εάν, όμως, είναι θέμα εξαρτήματος, ποιο θα μπορούσε να είναι αυτό;
Ρωτάω διότι προσπαθώ να έχω εικόνα κατά πόσον θα με συμφέρει η επισκευή της καθως πρόκειται για τηλεόραση άνω των 11 ετών, με εξωτερικό ψηφιακό δέκτη.
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Θέμα τροφοδοσίας;...

https://www.youtube.com/watch?v=esH6A3qOrJY
Αυτό ακριβώς κάνει η τηλεόρασή μου. Λειτουργεί κανονικά και μετά από λίγα λεπτά αρχίζει να συμπεριφέρεται όπως στο παραπάνω βίντεο.
Σύμφωνα με αυτόν που το ανέβασε, ήταν θέμα μητρικής...
Με μια γρήγορη ματιά στο Ebay, οι μητρικές κοστίζουν 40 -50 . Και περίπου 30 ο μάστορας πάμε στα 70 -80 . Άρα δεν αξίζει.
Άραγε να επιδιορθώνεται; Αν ναι, πόσα περίπου θα ζητήσει ο ηλεκτρονικός;
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Καλησπέρα.
Τελικά, η τηλεόραση πήγε για επισκευή.
Σύμφωνα με τον τεχνικό, αλλάχθηκε κάποιο εξάρτημα της μητρικής (δεν ξέρω τί ακριβώς καθώς άλλος πήγε και την πήρε).
Κόστος: 15 το εξάρτημα και 15 η εργασία του.