iFi dsd micro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Είδα οτι δεν υπαρχει σχετικο νημα και είπα να κανω την αρχη ωστε καποιοι φιλοι του φορουμ που το εχουν να γραψουν σχετικα για να βοηθησουν καποιους υποψηφιους μελλοντικους αγοραστες. Βεβαια βλεπω ολοι έχεται πορωθει με το μικρο του αδερφο αλλα σιγουρα θα υπάρχουν και μελη που θα έχουν αδυναμια στον μεγαλο.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Eγώ ήδη έχω.. Το άκουσα το Σάββατο στον αντιπόσωπο και γιαυτό το nano βρίσκεται πλέον στις αγγελίες. Είναι σαφώς καλύτερο απο το μικρό και ακούγεται πιό μεγάλο πιό δυναμικό πιό καθαρό και ακόμα πιό μουσικό και συναγωνίζεται με άνεση τα κορυφαία ντάκ της κατηγορίας, ενδεικτικά μπορώ να πώ οτι στο σύστημα που έπαιξε (Ηχεία opera ενισχυτής vifa) αξίαςαρκετών χιλιάδων ευρώ όχι απλά στάθηκε αλλα το κολάκεψε κιόλας. Αν δε συνυπολογίσουμε τα specs, την παραμετροποίηση και τις κυριολεκτικά εξωπραγματικές επιδόσεις του σαν ενισχυτής ακουσττικών μιλάμε για το πιό killer dac αυτή την στιγμή στην αγορά που βγάζει τα άλλα εκτός συναγωνισμού.

Το άκουσα να οδηγεί τα Audeze και παρότι δεν είμαι και πολύ φίλος των ακροάσεων με ακουστικά μπριζώθηκα απίστευτα. Το μικρό τερατάκι τα οδηγεί με τέτοια άνεση αλλα και με τέτοια ποιότητα που είναι αδύνατον να μην μείνει κάποιος κόκαλλο. Ειλικρινά αυτός ο συνδυασμός είναι ίσως ο πιό οικονομικός τρόπος να ακούσει κάποιος που δεν έχει και πολλά χρήμματα καθαρόαιμο HI -END με την πλήρη σημασία της λέξης..

Προσωπικά είμαι..:love: και δεν βλέπω την ώρα να το πάρω στα χέρια μου.. Απο ότι έμαθα έχει εξαντληθεί προσωρινά αλλα σε δύο εβδομάδες θα υπάρχει και πάλι διαθέσιμο σε ικανοποιητικές ποσότητες..
 
Last edited:

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
εγω ακουσα οτι σε συγκριση με το nano δεν έχουν αρκετη διαφορα και πως το nano σε καποια σημεια ειναι καλυτερο πχ στα χαμηλα...

απο κει και περα το iusb και το καλωδιο που εχει με 2 usb...αξιζουν τα χρηματά τους;
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Κανένας δεν μπορεί να σε πείσει να πάρεις κάτι παρα μόνο ο ίδιος σου ο εαυτός. Για όλα γράφονται διάφορα και έτοιμες λύσεις σε προβληματισμούς σαν τους δικούς σου δυστυχώς δεν υπάρχουν.

Το micro είναι αστέρι και έχει μεγάλη διαφορά απο το nano και όσο πεντάστερο είναιτο nano για διακόσα ευρώ άλλο τόσο είναι και το micro για πεντακόσα. Απο εσένα εξαρτάται και αν περιμένεις απο το τί γράφει ο καθένας σε περιοδικά και στα forum να βγάλις συμπεράσματα η να πεισθείς είσαι φίλε μου σε πλάνη μεγάλη.

Επίσης αν ψάχνεις κάποιον giant killer στο πεντακοσάρικο δυστυχώς δεν υπάρχει. Τα ντάκ του πεντακοσάρικου δίνουν πολλά για τα χρήμματα τους αλλα όχι όλα. Το i dsd micro δίνει ακόμα περισσότερα αν συνυπολογίσεις το τί κάνει.

Πηγαινε μια βόλτα απο τον αντιπρόσωπο, άκου και τα δύο και ότι αξεσουάρ σου έχει γυαλίσει και βγάλε ο ίδιος τα συμπεράσματα σου.
 
Last edited:

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Kαλά θα κάνεις εγώ έχω ήδη τέτοιο και για την χρήση που το θέλω το MICRO είναι όνειρο..
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Θα στα φέρω και τα δύο τα μικρά μου για ακρόαση όταν το λάβω Πάνο!..

θέλουμε αποτελεσματα :D

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εγω παλι λεω να περιμενω το πιο μεγαλο που θα ειναι και balanced,

πιο θα ειναι balanced?!:worshippy:
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: iFi dsd micro

Ένα λίνκ με αρκετό ενδιαφέρον νομίζω. http://audio-gizmo.com/ifi-idsd-micro-tear/

Αλήθεια σαν Totsipaki δεν μπορώ παρα να ρωτήσω.. Τι τσιπάκια έχει στο ντάκ;..

Αν διαβάζω σωστά εδώ,χρησιμοποιεί το DSD1700 της ΒΒ.
Αυτό είχε παρουσιαστεί το 1999 από το λίγο που έψαξα.

Απρόσμενη επιλογή αν είναι αυτό.
Θα περίμενε κανείς να επιλέξει κάποιο από τα πιο σύγχρονα.
Βεβαίως οι μηχανικοί της ξέρουν καλύτερα.
 
Last edited:

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
To έχω παρλάβει εδώ και τρείς μέρες. Μέχρι τώρα όλα καλά όπως δηλαδή τα περίμενα αφου το είχα ήδη δοκμάσει. Με Μac Pc συνεργάζεται αψεγάδιαστα ενώ έκανα και το τελευταίο Firmware update.

Δυστυχώς με το HTC Desire 610 smartphone / Usb audio Pro app δεν έχω ακόμα κατα φέρει να το κάνω να συνεργαστεί. Αρχικά δεν το εβλεπε καθόλου, μετά απο πολλές απόπειρες μου έβγαζε ένα μύνημα οτι το Αndroid/Linux δέν μπορεί να συνεργαστεί με την συγκεκρμένη συσκευή.
Επικοινώνησα με το support της εφρμογής και μου είπαν οτι δεν φταίει η εφαρμογή αλλα το ντάκ που προσπαθεί να φορτιστεί απο εκεί, μου σύστησαν επαννεκίνηση του τηλεφώνου με το ντάκ συνδεδεμένο.
Μετά απο πολλές προσπάθειες κατάφερα να δεί το ντάκ η εφαρμογή αλλα μόνο για λίγα δευτερόλεπτα αφου αμέσως μετά μου έγραφε οτι αποσύνδεσα την συσκευή ενώ δεν θα έπρεπε (καμία σχέση δλδ). Υποθέτω οτι τα πράγματα θα φτιάξουν με κάποιο μελλοντικό Update του USB Audio Pro. Πάντως θα ήταν καλή ιδέα να φτιάξει η ιfi μια δική της εφαρμογή αναπαραγωγής απο smartphone..

Kατα τα άλλα είμαι κατευχαριστημένος, ήχος, ευελιξία και οδήγηση απο άλλο πλανήτη για την τιμή του.. Δεν μπορώ να ξεκολλήσω, ξαφνικά το Tagging στην τεράστια βιβλιοθήκη μου στο A+ έχει γίνει πολύ διασκεδαστικό!..