Επιλογή Variac

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Με την ευκαιρεία που κάηκε το τέστερ λάμπας, είπα ότι είναι καιρός να αφήσω τα χαζά και να πάρω κανένα Variac.

Καμιά πρόταση με μετρητές έντασης και τάσης μέχρι 100 ευρώ? Βρίσκω κάποια και με περίπου τα μισά χρήματα, αλλά έχουν μόνο μετρητή τάσης.

πχ
http://www.markidis.gr/index.php?cPath=36_598
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Το νέο παιχνίδι του Νίκου... Salas Folded Simplistic Phono

Γερό τό Κινέζικο Variac; Πώς τό βρίσκεις κατασκευαστικά;
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Το νέο παιχνίδι του Νίκου... Salas Folded Simplistic Phono

Για ελληνικό το πήρα... της Amarad το 3KVA... Κινεζιά/rebranding?

Ωραίο φαίνεται. Βαρύ και στιβαρό. Η μόνη βλακεία ότι δεν έχει ένδειξη έντασης, αλλά το ξεπέρασα κοτσάροντας πάνω ένα μετρητή πρίζας.
Το κακό ότι θέλει >100V για ν' αρχίσει να λειτουργεί. Σε κάποια φάση θα πάρω κανονικούς μετρητές να είμαι σίγουρος από χαμηλά V ότι δεν έχω βραχυκύκλωμα κάπου. Έτσι το καταλαβαίνεις μόνο αν κάτι αρχίσει να ψήνεται ή κάτι είναι πολύ off σε μετρήσεις V.

Ά και καμιά φορά μου ρίχνει την ασφάλεια λόγω μεγέθους...
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Το νέο παιχνίδι του Νίκου... Salas Folded Simplistic Phono

Κλασική περίπτωση Κίνα. Λές θέλω έτσι παραλλαγή features/look, yes sir λέει ό OEM. Παράδειγμα http://volteq.com/index.php?_a=category&cat_id=3

Πάντως ή τιμή είναι πολύ καλή ακόμα καί γιά διεθνή σύγκριση αλλά καί γιά τόν όγκο καί τό βάρος, δέν είναι νά φέρνεις τετοιο ένα ένα από Κίνα. Αυτό πού θέλει πάνω από 100VAC είναι περιορισμός τού πάνελ μετρητή ή όντως δέν βγάζει κάτω από 100VAC άν βάλεις πολύμετρο;
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Το νέο παιχνίδι του Νίκου... Salas Folded Simplistic Phono

φίλε dimkasta αν πήρες το κόκκινο amarad το έχω και εγώ άνοιξε το και κανε ανακατασκευή εσωτερικά το δικό μου ήταν χάλια μέσα με τα μισά εξαρτήματα καλώδια και τέτοια κακοβιδωμενα και επικίνδυνα
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Το νέο παιχνίδι του Νίκου... Salas Folded Simplistic Phono

Δυστυχώς είναι βλακεία της ηλίθιας ευρωπαϊκής πρίζας που είναι συμμετρική, μάλλον του ηλίθιου μονού διακόπτη που κόβει μόνο τη φάση και όχι και τον ουδέτερο, οπότε αν συνδεθεί ανάποδα η πρίζα, περνάει ρεύμα από το μετασχηματιστή κάνοντας το 0V που φαίνεται 220V που καταλήγει στην έξοδο από κάποια διαρροή.

Απ' όσο διαβάζω επίσης, είναι πρόβλημα το ότι έχει ασφάλεια μόνο στην είσοδο, μιας και σε χαμηλά V στην έξοδο έχουμε πολύ περισσότερα Α, οπότε μπορεί να ψηθεί ο μετασχηματιστής χωρίς να ιδρώσει η ασφάλεια.

Μάλλον ήμουν υπερβολικά κ@λόφ@ρδος μέσ' την άγνοιά μου και είχα σωστή γείωση, και είμαι αρκετά φοβιτσιάρης να ελέγχω πάντα με δοκιμαστικό.

Αυτό που με φοβίζει πλέον αρκετά είναι η ευκολία με την οποία προτείνεται το variac σε DIY κόσμο που κατά κανόνα δεν έχουν γνώση, χωρίς να δίνονται οι αντίστοιχες οδηγίες για τη λειτουργία του και τους κινδύνους.

Νίκο μήπως να ανοίγαμε κάτι πιο επίσημο να το συζητήσουμε και να γίνει και sticky? Και εδώ, αλλά και στο diyaudio.

Σκέψεις από δω και πέρα, είναι να μπει ασφάλεια και στην έξοδο, ο διακόπτης να αλλαχτεί με 2πλό που θα κόβει και τον ουδέτερο, να μπεί μετρηρής έντασης στην έξοδο και να συνδεθεί κάποιος μετασχηματιστής απομόνωσης, πριν ή μετά το Variac.

Ζητώ συγγνώμη για τα off topic, αλλά νομίζω είναι αρκετά σοβαρό το θέμα.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Re: Το νέο παιχνίδι του Νίκου... Salas Folded Simplistic Phono

Δυστυχώς είναι βλακεία της ηλίθιας ευρωπαϊκής πρίζας που είναι συμμετρική, μάλλον του ηλίθιου μονού διακόπτη που κόβει μόνο τη φάση και όχι και τον ουδέτερο, οπότε αν συνδεθεί ανάποδα η πρίζα, περνάει ρεύμα από το μετασχηματιστή κάνοντας το 0V που φαίνεται 220V που καταλήγει στην έξοδο από κάποια διαρροή.

Απ' όσο διαβάζω επίσης, είναι πρόβλημα το ότι έχει ασφάλεια μόνο στην είσοδο, μιας και σε χαμηλά V στην έξοδο έχουμε πολύ περισσότερα Α, οπότε μπορεί να ψηθεί ο μετασχηματιστής χωρίς να ιδρώσει η ασφάλεια.

Μάλλον ήμουν υπερβολικά κ@λόφ@ρδος μέσ' την άγνοιά μου και είχα σωστή γείωση, και είμαι αρκετά φοβιτσιάρης να ελέγχω πάντα με δοκιμαστικό.

Αυτό που με φοβίζει πλέον αρκετά είναι η ευκολία με την οποία προτείνεται το variac σε DIY κόσμο που κατά κανόνα δεν έχουν γνώση, χωρίς να δίνονται οι αντίστοιχες οδηγίες για τη λειτουργία του και τους κινδύνους.

Νίκο μήπως να ανοίγαμε κάτι πιο επίσημο να το συζητήσουμε και να γίνει και sticky? Και εδώ, αλλά και στο diyaudio.

Σκέψεις από δω και πέρα, είναι να μπει ασφάλεια και στην έξοδο, ο διακόπτης να αλλαχτεί με 2πλό που θα κόβει και τον ουδέτερο, να μπεί μετρηρής έντασης στην έξοδο και να συνδεθεί κάποιος μετασχηματιστής απομόνωσης, πριν ή μετά το Variac.

Ζητώ συγγνώμη για τα off topic, αλλά νομίζω είναι αρκετά σοβαρό το θέμα.

Δέν ξέρω άν έχουν ξανασχοληθεί στό παρελθόν μπορεί καί νά τά έχουν ξαναπεί στό diyA αλλά άν θές νά ανοίξεις θέμα γιά τίς εμπειρίες καί προφυλάξεις μέ VARIAC άνοιξε. Πιθανότατα θά βρεθούν γνώστες καί προτάσεις καί εκεί.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Το νέο παιχνίδι του Νίκου... Salas Folded Simplistic Phono

ειναι απλα για τα μπαζα απλα το μαζευεις και κανεις την δουλειασ σου με ασφαλεια
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Το πήρα τελικά, αλλά έχω κάποια θέματα.

Ενδιαφέρον διάβασμα είναι το άρθρο
http://sound.westhost.com/articles/variac.htm

Και ειδικά το σημείο που λέει για την έλλειψη ασφάλειας στην έξοδο, κάτι που γίνεται ακόμα πιο επικίνδυνο από την έλλειψη μετρητή έντασης.

Του άνοιξα το κατράν σήμερα το πρωί. Δεν είδα κάτι εμφανώς επικίνδυνο, αλλά οκ ένα χυμαδιό το βλέπεις...

Βασικό απ' ότι κατάλαβα είναι να διασφαλίσεις ότι το συνδέεις πάντα με τη σωστή φάση/ουδέτερο στο δίκτυο. Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι συνδέοντας τη φάση ανάποδα, ακόμα και με κλειστό το διακόπτη του, ένιωθα ρεύμα να γρατζουνάει στο σασί της συνδεδεμένης συσκευής, και με έλεγχο με το δοκιμαστικό κατσαβίδι, άναβε και στους 3 αγωγούς της εξόδου.

Αυτά που σκέφτομαι είναι ανακατασκευή του κατράν με προσθήκη ασφάλειας εξόδου, μεγαλύτερο μετρητή τάσης με καλύτερη ανάλυση, προσθήκη μετρητή έντασης, και προσθήκη μετασχηματιστή απομόνωσης 1:1, αν και δεν ξέρω αν πρέπει να τον βάλω στην είσοδο ή στην έξοδο. Στην είσοδο ουσιαστικά θα χάσω την απομόνωση αφού λογικά το variac έχει αναφορά στη γή, ενώ στην έξοδο ίσως έχω θέμα αν δώσω παραπάνω τάση (~250?)
Mάλλον στην έξοδο θα τον βάλω.

Επίσης, θα πρέπει να κάνω κάτι να διασφαλίσω ότι το συνδέω πάντα με τη σωστή φάση στο δίκτυο, οπότε θα πρέπει να σημαδέψω τις πρίζες και τα φις μου, μιας και οι καθυστερημένοι χρησιμοποιούμε συμμετρικα φίς...

Καμιά άλλη πρόταση?

Αν είναι εύκολο κάποιος μοντ να αλλάξει και τον τίτλο σε επιλογή και χρήση variac? Νομίζω είναι ενδιαφέρον να φαίνεται γιατί υπάρχει γενικά άγνοια για τη σωστή χρήση και τους κινδύνους του Variac
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Τα πολυ ενδιαφέροντα ποστ για το Variac μεταφερθήκαν στο εδω νημα. Καλη συνέχεια
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Κάπου εδώ υπήρχε ένα εύκολο κυκλωματάκι που μπορείς να φτιάξεις και να σου δείχνει με led ή ηχητική ειδοποίηση αν έχεις σωστά την φάση.
Σε ποιο νήμα ήταν είναι είναι το θέμα,θα το βρω;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δεν το βρίσκω.
Πάντως λέγεται outlet tester ή κάπως έτσι.
Όποιος το θυμάται ας κάνει έναν κόπο...
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Σ ευχαριστώ Σωκράτη.

Σε μάς που εχουμε συμμετρικά φίς δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη αξία το πως είναι καλωδιωμένη η πρίζα, αφού έχει εξίσου σημασία το πως βάζεις στην πρίζα το φίς. Τον έλεγχο τον κάνεις και με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι και σημαδεύεις με μια κουκίδα τη φάση. Απλά πρέπει να έχεις μετρημένο και σημαδεμένο και το φίς
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εγώ σκεφτόμουν να το τοποθετήσεις επάνω στο variac για ευκολία όταν αλλάζεις πρίζες πχ.
Αλλά κι έτσι όπως το λες μισό λεπτό δουλειά είναι,οπότε μια χαρά.
 

Costis Ni

Established Member
15 November 2008
108
Απ όσο ξέρω τα κλασσικά variac δεν προσφέρουν απομόνωση πό την πριζα, λόγω κατασκευής. Αν σκεφτείς οτι είναι ένας αυτομετασχηματιστής (δεν έχει δευτερεύον) και αλλάζεις τάση σέρνοντας ένα καρβουνάκι στις σπείρες, είσαι πάντα συνδεμένος χωρίς απομόνωση. Εγώ έχω το 1KVA από την Amarad. Ξεκιναει απο 0 βολτ. Αυτό που λες με την ασφάλεια είναι σοβαρό πάντως, με βλέπω να ανοίγω το δικό μου....
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Εντάξει δεν είναι και τόσο χάλια. Είναι λίγο spaghetti αν είσαι συνηθισμένος να έχεις τακτοποιημένα καλώδια, αλλά δε βλέπω κάτι επικίνδυνο. Όλα είναι μονωμένα κλπ.
Μόνο το κόλλημα της εξόδου πάνω στο μετασχηματιστή είναι χάλια κολλημένο και τελείως εκτεθημένο.

Το να προστεθεί μια ασφάλεια εξόδου είναι πολύ εύκολο, αν και κάνει θα κάνει ακόμα πιο σημαντική την προσοχή στη φάση.

Σκεφτόμουν να αλλάξω τα μπριζάκια και να βάλω IEC (που έχουν συγκεκριμένη φορά). Αν μπορώ και στην είσοδο, όσο και στην έξοδο. Θα δούμε...
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Κοίτα άν οί βίδες μεταξύ λαμαρίνων προσφέρουν καλή ηλεκτρική συνέχεια μέχρι τό σημείο πού βιδώνει στό σασί τό καλώδιο γείωσης. Ώστε νά είναι όλο τό κουβούκλιο καλά γειωμένο.