Πώς διαγράφω συσκευές που δεν έχω πλέον από το Google?

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Μού έκλεψαν (διαρρηξη σπιτιού) 2 tablets android.
Τα είχα δηλώσει στο (Google) Play Store (για να κατεβάζω apps) και επίσης στο (Google) Gmail μου (για να συγχρονίζουν τον κατάλογο επαφών)

Φυσικά θέλω να τα διαγράψω (unregister) από το Google αλλά δεν βρίσκω πώς.
Μηπως δεν γίνεται?

Aν ξέρει κάποιος ας ποστάρει εδώ γιατί έχουν αυτή την απορία αρκετοί απ' ότι κατάλαβα...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Δεν γίνεται. Το μονο που μπορείς να κανείς απο τον device manager ειναι hide.
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Έτσι κατάλαβα κι εγώ! Είναι πολύ σπαστικό. Δηλαδή αν αλλάξω συσκευή πρέπει να βλέπω συνέχεια και την παλιά? Και αυτός που την πήρε την παλιά με το ΙΜΕΙ τι κάνει?

Κάποιο λόγο θα έχουν στην Google αλλά γιατί άραγε???

ΥΓ: Μήπως γίνεται με διαγραφή ολου του Account; Μπελάς βέβαια αλλά ίσως έτσι γίνεται.
 
Last edited:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Και εγώ το είχα ψάξει παλιότερα. Πούλησα μία συσκευή που είχα και δεν ήθελα να φαίνεται στις διαθέσιμες συσκευές όταν κοίταζα μία εφαρμογή, και ήθελα να δω για ποια από τις συσκευές μου υπάρχει συμβατότητα.
Δεν είχα βρει τρόπο να την διαγράψω, απλά μόνο hide από την λίστα συμβατότητας μίας εφαρμογής. Και αυτό από τον υπολογιστή. Φαντάζομαι ότι στο κινητό θα μπορούσε να φαίνεται κανονικά. Οπότε για να το πουλήσω έκανα hard reset για να διαγραφούν τα πάντα, και ο λογαριασμός μου μέσα στην συσκευή.
Φαντάζομαι εσένα που στην έκλεψαν δεν γίνεται αυτό. Οπότε θα μπορεί να συνδεθεί στον λογαριασμό σου. Και το πιο σπαστικό: Να μπαίνει και στα email σου στο gmail. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να γίνεται αυτόματη σύνδεση στο gmail. Δεν είχα βρει τρόπο να μπορώ να το κλειδώσω από την συσκευή, και να πρέπει να ξαναπερνάω τα στοιχεία (username και password) όποτε ήθελα να το κλειδώνω. Το ρημάδι το gmail πάντα με πήγαινε αμέσως στα email μου.
Οπότε σκέφτηκα ότι ένας τρόπος σε περίπτωση ανάγκης είναι να αλλαχθεί το password του λογαριασμού μέσα από τον υπολογιστή. Φαντάζομαι ότι ο κλέφτης δεν θα μπορεί να συνδεθεί έτσι. Υποθέσεις κάνω, δεν ξέρω αν ισχύει. Δεν ξέρω καν αν μπορείς να αλλάξεις το password, αλλά νομίζω γίνεται.
Το πιο ριζικό είναι η διαγραφή του λογαριασμού, αλλά χάνονται νομίζω και όλες οι εφαρμογές που υπήρχαν στον λογαριασμό, και εννοώ και οι πληρωμένες. Πρέπει νομίζω να μπουν από την αρχή στον νέο λογαριασμό.
Έχω σκεφτεί ακόμα και αλλαγή του username. Δεν έχω ιδέα αν γίνεται, και αν μπορεί να γίνει μάλλον θα αλλάξει και το email. Θα πρέπει να το ξαναδώσεις σε όσους χρειάζεσαι. Αλλά δεν θα έχει πρόσβαση ο κλέφτης, και θα γλιτώσουν και οι εφαρμογές, αφού θα υπάρχει ο λογαριασμός.
Αλλά όπως είπα δεν ξέρω καν αν μπορεί να αλλάξει το username σε έναν λογαριασμό.
Το σωστότερο θα ήταν όντως να μπορεί να διαγραφεί τελείως η συσκευή από τον λογαριασμό. Βέβαια τότε θα υπήρχαν άλλοι κίνδυνοι (και ίσως εκβιασμοί) σε περίπτωση χακαρίσματος του λογαριασμού.
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: Πώς διαγράφω συσκευές που δεν έχω πλέον από το Google?

αν στην εχουν κλέψει τοτε πας στον device manager ( https://www.google.com/android/devicemanager ) και μπορείς η να την εντοπίσεις η να πατήσεις κατευθείαν ενα erase για να διαγράψει τα πάντα απο μέσα.

Δεν μου τις βγάζει αυτές τις 2 συσκευές στον Device Manager.
Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι στο Internet ή κάτι άλλο?
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,731
Clermont-Ferrand, France
Re: Απάντηση: Re: Πώς διαγράφω συσκευές που δεν έχω πλέον από το Google?

Δεν μου τις βγάζει αυτές τις 2 συσκευές στον Device Manager.
Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι στο Internet ή κάτι άλλο?

Όταν λες δεν σου τις βγάζει, εννοείς δεν τις εμφανίζει ή δεν τις εντοπίζει? Εάν δεν τις εντοπίζει πατάς απλά το lock and erase και άμα συνδεθούν ποτέ ίντερνετ πριν τις σβήσουν θα κλειδωθούν και θα γίνουν erase. Εάν όταν σου τις κλέψανε ήταν μόνο με wifi δικό σου, δεν θα γίνει τίποτα.
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πώς διαγράφω συσκευές που δεν έχω πλέον από το Google?

Όταν λες δεν σου τις βγάζει, εννοείς δεν τις εμφανίζει ή δεν τις εντοπίζει? Εάν δεν τις εντοπίζει πατάς απλά το lock and erase και άμα συνδεθούν ποτέ ίντερνετ πριν τις σβήσουν θα κλειδωθούν και θα γίνουν erase. Εάν όταν σου τις κλέψανε ήταν μόνο με wifi δικό σου, δεν θα γίνει τίποτα.
Δεν τις εμφανιζει.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Πώς διαγράφω συσκευές που δεν έχω πλέον από το Google?

αν στην εχουν κλέψει τοτε πας στον device manager ( https://www.google.com/android/devicemanager ) και μπορείς η να την εντοπίσεις η να πατήσεις κατευθείαν ενα erase για να διαγράψει τα πάντα απο μέσα.
Αυτό το σημείο το έχω δει και εγώ, και το έχω προσέξει, αλλά δεν ξέρω πως δουλεύεται!
Όταν πατάω το: Ρύθμιση λειτουργίας "Κλείδωμα και διαγραφή δεδομένων συσκευής", μου βγάζει αυτό:
"Αποστολή ειδοποίησης ρύθμισης;
Για να χρησιμοποιήσετε τις επιλογές κλειδώματος ή διαγραφής, θα πρέπει να τις ενεργοποιήσετε για την επιλεγμένη συσκευή. Στείλτε μια ειδοποίηση για να ξεκινήσετε." Και έχει ένα κουμπί αποστολής, και ένα ακύρωσης.
Τι ειδοποίηση εννοεί; Τι γίνεται μετά; Δεν ξέρω τι θα κάνει, και πάντα σταματάω εκεί. Ελπίζω να μην χρειαστεί να το δοκιμάσω εξ ανάγκης.
Αλλά καλό είναι ότι λέτε ότι εκεί πας σε περίπτωση ανάγκης. Να το ξέρουμε.

Εμένα πάντως εμφανίζονται κανονικά εκεί και οι 3 συσκευές που είναι συνδεδεμένες με τον ίδιο λογαριασμό. Μήπως αυτό σημαίνει ότι στου Messenger έχουν διαγράψει ήδη τον λογαριασμό, ίσως και να έχουν κάνει ήδη hard reset, για τον φόβο εντοπισμού; Τότε το καλό είναι ότι δεν θα ασχοληθούν με τον λογαριασμό του Messenger.
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Re: Πώς διαγράφω συσκευές που δεν έχω πλέον από το Google?

Google Device Manager..
Ναι, πρέπει σε κάθε μία από τις συσκευές μας που είναι συνδεδεμένες στον ίδιο λογαριασμό google , να έχουμε αποδεχτεί την λειτουργία κλειδώματος ή διαγραφής εξ αποστάσεως.
Αλλιώς δεν γίνεται τίποτα, μόνο εντοπισμός.
Αυτό γίνεται στέλνοντας ειδοποίηση από την μία στην άλλη. Θα εμφανιστεί ένα μενού όπου απλώς θα ενεργοποιήσεις την (εξ αποστάσεως) διαχείριση της συσκευής, άρα κ διαγραφή - κλείδωμα.
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: Πώς διαγράφω συσκευές που δεν έχω πλέον από το Google?

...

Εμένα πάντως εμφανίζονται κανονικά εκεί και οι 3 συσκευές που είναι συνδεδεμένες με τον ίδιο λογαριασμό. Μήπως αυτό σημαίνει ότι στου Messenger έχουν διαγράψει ήδη τον λογαριασμό, ίσως και να έχουν κάνει ήδη hard reset, για τον φόβο εντοπισμού; Τότε το καλό είναι ότι δεν θα ασχοληθούν με τον λογαριασμό του Messenger.
Μακάρι...
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Πώς διαγράφω συσκευές που δεν έχω πλέον από το Google?

Google Device Manager..
Ναι, πρέπει σε κάθε μία από τις συσκευές μας που είναι συνδεδεμένες στον ίδιο λογαριασμό google , να έχουμε αποδεχτεί την λειτουργία κλειδώματος ή διαγραφής εξ αποστάσεως.
Αλλιώς δεν γίνεται τίποτα, μόνο εντοπισμός.
Αυτό γίνεται στέλνοντας ειδοποίηση από την μία στην άλλη. Θα εμφανιστεί ένα μενού όπου απλώς θα ενεργοποιήσεις την (εξ αποστάσεως) διαχείριση της συσκευής, άρα κ διαγραφή - κλείδωμα.
Ενδιαφέρον. Δεν φαίνεται να κάνει κάτι επικίνδυνο δηλαδή κατ'αρχήν. Απλή ενεργοποίηση. Ίσως να πρέπει να το ενεργοποιήσω, και μακάρι να μην χρειαστεί.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Βοηθάει στο να μην μπορεί να συνδεθεί το τηλέφωνο σε δίκτυο. Αλλά όλες οι άλλες λειτουργίες του τηλεφώνου χρησιμοποιούνται χωρίς σύνδεση. Κάμερα, εφαρμογές, χρήση ίντερνετ μέσω Wi Fi κτλ. Εγώ έχω ένα τηλέφωνο android σαν δεύτερο. Συνήθως το έχω στην λειτουργία πτήσης, αφού δεν χρειάζομαι σύνδεση σε αυτό. Έχω και ένα tablet που όπως πολλά άλλα tablet, δεν έχουν καθόλου σύνδεση. Δεν έχουν δηλαδή σύνδεση 3G ή 4G, δεν παίρνουν κάρτα SIM.