[TV Series] Babylon 5 - Star Trek - Battlestar Galactica - StarGate....

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

(( Multiple Choice Poll ))


  • Total voters
    21

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Βabylon 5, Star Trek. Battlestar Galactica, StarGate - 4 διαφορετικές ιστορίες, 4 διαφορετικοί κόσμοι.
Ολα μου άρεσαν, αλλά οπωσδήποτε ο καθένας μας έχει τις προτιμήσεις του.

Eχοντας δει και τα 4, τα βάζω κατα σειρά προτίμησης
BG - SG - B5 - ST


Aν μπορεί να γίνει... Αλλά με τέτοιο τρόπο που να φαίνεται η σειρά προτίμησης - οχι απλα, ποιό προτιμούμε περισσότερο απο τα 4...
 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,482
Εκεί ψηλά.....
Re: Babylon5 - Startrek - Galactica - Stargate

Και το Firefly θα εβαζα εγω οπως και τα Back Rogers, Lost in Space , Space 1999 (απο αυτα που εχω δει γιατι υπαρχουν κι αλλα...)
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Babylon5 - Startrek - Galactica - Stargate

Το Firefly είναι διαμάντι... Το τελείωσαν κι αυτό ξαφνικά - πάλι καλά που το έκλεισαν με ταινία...
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
Re: Babylon5 - Startrek - Galactica - Stargate

πιστευω εδω δεν ψηφιζουμε μεμονωμενη σειρα αλλα τηλεοπτικό "συμπαν",και καλουνται να πουν την γνωμη τους τουλαχιστον αυτοι που εχουν μια καλη ιδεα για την προτίμηση τους π.χ ο ψηφος BSG πρεπει να περιλαμβανει bsg,caprica,blood n chrome.Σαν συνολο λοιπον εγω λεω STAR TREK,STARGATE,BSG,BABYLON 5.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Re: Babylon5 - Startrek - Galactica - Stargate

πιστευω εδω δεν ψηφιζουμε μεμονωμενη σειρα αλλα τηλεοπτικό "συμπαν",και καλουνται να πουν την γνωμη τους τουλαχιστον αυτοι που εχουν μια καλη ιδεα για την προτίμηση τους π.χ ο ψηφος BSG πρεπει να περιλαμβανει bsg,caprica,blood n chrome.Σαν συνολο λοιπον εγω λεω STAR TREK,STARGATE,BSG,BABYLON 5.

Ναι όλο το "concept". Αν και λάτρης του BSG, το Caprica μου ήταν αδιάφορο, και το BnC άρμεγμα μιας σειράς που τελείωσε.
Ομοίως στο Stargate, αν και μου άρεσαν πολύ τα SG1 και SGA, και πέρασα πολύ και ρό μαζί τους, το SGU μου έκατσε καλύτερα - σε αντίθεση με τους περισσότερους φίλους του Stargate.
H στο Babylon 5, το Crusade το θεωρώ δυσφήμιση, ή στο Star Trek το Enterprise αρμεχτήρι...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

και farscape ισως? STARGATE-BSG-STARTREK-BABYLON 5

Aυτό βλέπω αυτές τις μέρες (το Farscape).... Παρεμπιπτόντως, οι 2 πρωταγωνιστές Cameron Mitchell και Claudia Black μετα το τέλος της σειράς πήγαν απ'ευθείας και σχεδον ταυτόχρονα στο Stargate... :)))
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Babylon5 - Startrek - Galactica - Stargate

To Universe ηταν οντως το καλυτερο απο τα SG.
Mαλλον γι'αυτο πεθανε νεο...
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Re: Babylon5 - Startrek - Galactica - Stargate

Το πιο βασικό σημείο σε μια σειρά sci-fi για μένα είναι οι χαρακτήρες και μετά η ιστορία. Για αυτό τον λόγο για μένα υπάρχει μια και μόνο σειρά κατάταξης.

Klingons/Romulans/Borg - Shadow/Mimbari - Cyclons

Klingons - Narn/Mimbari - Viper pilots

Jean-luc Picard - Benjamin Sisko - Jeffrey Sinclair - John Sheridan - William Adama

Data - Worf - Odo- 7 of 9 - G'Kar - Londo - Doctor - No 6 - Kara

Θα μπορούσα να συνεχίσω, αλλά όπως μπορείτε να δείτε έστψ και με αυτά τα παραδείγματα, μακράν το μεγαλύτερο και πιο πολύπλοκο universe είναι του Star Trek (η μεγάλη μου αγάπη).
Από εκεί και πέρα Babylon 5 και Galactica. Το Stargate μετά την ταινία, δεν υπάρχει για μένα. Το Firefly, καταπληκτικό αλλά μόνο μια σαιζόν. Το Farscape δεν το θυμάμαι, θα πρέπει να το ξαναδώ.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Babylon5 - Startrek - Galactica - Stargate

1η θέση: Star Trek
2η θέση: Babylon 5 / BSG

Σε μεγάλη, πολύ μεγάλη απόσταση πιο πίσω, ακολουθεί το Stargate... :silly:
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Re: Babylon5 - Startrek - Galactica - Stargate

Παιδιά είναι ιεροσυλία να συγκρίνετε το Star Trek με τα αλλα.... :grinning-smiley-043

Καλά... γούστα είναι αυτά, ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι και καταδικαστικοί για τις υπόλοιπες σειρές.

:stoned:






























όμως τώρα που το ξανασκέφτομαι έχεις δίκιο,,,
+1


:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,482
Εκεί ψηλά.....
Re: Babylon5 - Startrek - Galactica - Stargate

BSG βεβαια υπαρχει και το παλιο που ηταν κωμωδια :D


Οσο για την σειρα αγαπημενων ειναι οντως το

StarTrek (εκπληξη !)
Babylon 5
Lost in space (με αυτο μεγαλωσαμε βασικα)
Space 1999
BSG το νεοτερο
Firefly


Tα οποιαδηποτε SG τα θεωρω αναξια εισοδου στην οποιαδηποτε λιστα μου . Οντως οπως λεει ο Μαριος μετα την ταινια τελος....
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Babylon5 - Startrek - Galactica - Stargate

Tα οποιαδηποτε SG τα θεωρω αναξια εισοδου στην οποιαδηποτε λιστα μου . Οντως οπως λεει ο Μαριος μετα την ταινια τελος....

Εντάξει, δεν θα συγκρίνεις τις τσιχλόφουσκες με τα γκουρμέ, αλλά ως τσιχλόφουσκα, το SG-1 το βρήκα συμπαθές (ειδικά μετά τον 3ο-4ο κύκλο, που ο κύριος κακός έπαψε να είναι ο παζαρτζής από τη Τζουμαγιά και οι επισκέψεις σε εξωγήινους πλανήτες άρχισαν να θυμίζουν λιγότερο τα περίχωρα του Vancouver. :aetsch: Βέβαια, παρέμεινε η ανεξήγητη άπταιστη γνώση της Αγγλικής από όλους τους εξωγήινους, στοιχείο εντελώς παράταιρο σε σχέση με το πώς χειρίστηκε το συγκεκριμένο ζήτημα η ταινία...), το SGA προορίζονταν κυρίως για οπαδούς του SG-1, ενώ το SGU ήταν το πιο πιστό στο πνεύμα της ταινίας, αλλά δυστυχώς ατύχησε...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Babylon5 - Startrek - Galactica - Stargate

To SGU (έστω οι δύο αυτές σαιζόν...) ήταν sci fi, ειχαν την αύρα. Εμένα με κράτησαν μια χαρά.
1 και Αtlantis πραγματικά υπέφερα...

Το BSG ήταν απο ευχάριστο ως απολαυστικό. Ποτέ δεν έγινε όμως κάτι παραπάνω απο θέαμα. Ίσως ένα δύο επεισόδια που έπαιζε να βρούν τη γή.

Β5 δοκίμασα 5-6 φορές ως τώρα. Ξεκίνησε παιδικό, πήγε κάτι να πει,,, δεν τα κατάφερα.

Firefly... μία σαιζόν και ένα διπλό? Με space cowboy? Not for me. Nα περνάει η ώρα (ωραία πέρασε).

Τελικά το μόνο που ίσως είχε το υπόβαθρο (αξιοπρεπες universe σε σύγκριση με τα ST) ήταν imo το SW.
Θα μπορούσε να πατήσει άνετα μια σαπουνόπερα πάνω σε αυτό, ειδικά σήμερα με τα "εύκολα εφέ" θα ήταν ταμαμ.

Με αυτά και με αυτά αναμένουμε κάτι καινούριο, μπας και... αλλά το βλέπω χλωμό να ξαναυπάρξει. Πάμε προς άλλη κατεύθυνση (super heroes και mystery)
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Babylon5 - Startrek - Galactica - Stargate

Star Trek πανω απ'ολα.
Θεωρω εξαιρετικα κωλοφαρδο τον εαυτο μου που εκει στα μικρατα μου επεσα σε αυτη τη σειρα (μιλαω για το οριτζιναλ).Η συναντηση ηταν απο αυτες που λεμε mind-changing.
Mιλαμε για μια σειρα που αν μη τι αλλο διαμορφωσε αισθητικες στο πως θελουμε μια σειρα.Πραγματα που τα κουβαλαμε...ακομα.
Οτι πιο κοντινο υπηρξε σε αυτο ηταν το Babylon 5 (σε αγαπημενο εννοω).Kαι επειδη εχω "κραξει" τον Πικαρντ θα πω οτι περισσοτερο το εκανα για να πικαρω τους οπαδους του.Μια χαρα ηταν κι αυτος αλλα οπως λεει και ενας φιλος...the first cut is the deepest...
Aπο εκει και περα το πρωτο galactica που βλεπαμε τοτε ηταν χαβαλες (οπως και το Buck Rogers) κατι χαλαρο πριν πεσουμε στα...σκληρα (Σταρ Τρεκ).Το υστερο δεν μου ειπε τιποτα.Πολυ garage αισθητικη μονο που το γκαραζ το γουσταρω στη μουσικη και οχι στην εικονα....
Το Stargate θεωρω οτι ηταν η καλυτερη ταινια του Εμεριχ.Απο εκει και περα η σειρα δεν...