Microsoft Windows 10

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά



Microsoft-Windows-10.png




Τα Windows 9 θα ονομάζονται… Windows 10! Αυτό το όνομα επέλεξε η Microsoft να δώσει στην νέα γενιά Windows,
θέλοντας ίσως να τονίσει τις μεγάλες αλλαγές, καθώς «Ξεκλειδώνουν νέες εμπειρίες που επιτρέπουν στους
καταναλωτές να δουλεύουν να παίζουν και να συνδέονται
».

Η πρώτη μεγάλη αλλαγή αφορά την ενοποίηση όλων των πλατφόρμων εφαρμογών, καθώς πλέον θα υπάρχει
μόνο ένα Store για όλες τις εκδόσεις του λογισμικού και έτσι οι χρήστες θα μπορούν να αγοράζουν/κατεβάζουν
μια εφαρμογή και αυτή να είναι διαθέσιμη σε όλες τις συσκευές τους.

Φαίνεται πως έχουν δημιουργηθεί μεγάλες προσδοκίες για τα Windows 10 και τον επιχειρησιακό κόσμο. Η Microsoft
θεωρεί ότι η νέα αυτή έκδοση του λειτουργικού είναι ότι καλύτερο έχει δημιουργήσει για τις επιχειρήσεις, χωρίς να
δοθούν πολλές παραπάνω λεπτομέρειες μέχρι τώρα.



windows_10.png




Φυσικά, ανακοινώθηκε η μεγάλη επιστροφή του start menu, που βρίσκεται καρφιτσωμένο στην μπάρα εργασία και
είναι όπως ακριβώς το περιμέναμε: Μια μίξη του κλασσικού μενού έναρξης, μαζί με τα live titles που για πρώτη
φορά είδαμε στους υπολογιστές μας στα Windows 8. Η Microsoft εργάστηκε έτσι ώστε να προσφέρει μια οικεία
εμπειρία, αλλά ταυτόχρονα αναβαθμισμένη εμπειρία στους χρήστες των Windows 7. Παράλληλα, βελτιωμένη
εμφανίζεται και η αναζήτηση στο νέο λειτουργικό. Πλέον, τόσο οι κλασσικές desktop εφαρμογές, όσο και οι
modern εφαρμογές θα τρέχουν στο ίδιο περιβάλλον, προκειμένου οι χρηστές να είναι εξοικειωμένοι με το
γραφικό περιβάλλον.



windows_10_2.jpg




Εγκαινιάζεται επίσης το Task View, το οποίο θα θυμίσει σε κάποιους το Expose του OS X, και το οποίο σε αφήνει
να χειριστείς τα ανοιχτά παράθυρα με διάφορους τρόπους, ενώ υποστηρίζονται και οι πολλαπλές επιφάνειες εργα-
-σίας, έτσι ώστε να είναι δυνατή η εκτέλεση εφαρμογών σε διαφορετικά «περιβάλλοντα». Η Charm bar τελικά
δεν καταργείται, όπως φημολογούταν, ενώ η οθόνη έναρξης των Windows 10 έχει μικρές σχεδιαστικές αλλαγές,
αλλά δεν δόθηκαν πολλές λεπτομέρειες.

Τέλος, ένα χαρακτηριστικό με το οποίο πολλοί (κυρίως power users) θα ευχαριστηθούν και πολλοί θα αναρωτιούνται
γιατί δεν υπήρχε σε προηγούμενες εκδόσεις, είναι η δυνατότητα της συντόμευσης του πληκτρολογίου για επικόλληση
(ctrl+v) στην Γραμμή Εντολών (command prompt).

Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά που ανακοινώθηκαν σήμερα, ενώ περισσότερα θα δούμε από αύριο, όταν θα δοθεί στην
δημοσιότητα η έκδοση technical preview για σταθερούς και φορητούς υπολογιστές. Τις επόμενες μέρες θα κυκλοφορή-
-σει και η έκδοση για τους servers. Ταυτόχρονα θα τρέξει το πρόγραμμα Windows Insider με το οποίο χρήστες
θα μπορούν παρέχουν feedback στην Microsoft για την διαμόρφωση χαρακτηριστικών της νέας έκδοσης πριν από την
επίσημη κυκλοφορία. Περισσότερες λεπτομέρειες και χαρακτηριστικά θα δημοσιευτούν στις αρχές του 2015, ενώ η
επίσημη έκδοση θα εκδοθεί στα μέσα του 2015, κάποια στιγμή μετά το συνέδριο Build, ενώ δεν δόθηκε κάποια
πληροφορία για την τιμολόγηση και τα σχέδια αναβάθμισης των χρηστών.



- -


-


- -


-





[via] . [via]
 
Last edited:

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Πολύ σωστά έκαναν και ξανα έβαλαν το start menu. Είναι πολύ βολικό.

Δηλαδή τώρα όποιος έχει Nokia και windows 10 θα έχει ουσιαστικά το ίδιο λογισμικό !
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
H Microsoft σύντομα δεν θα μπορεί να χρησιμοποιεί το όνομα Nokia στα κινητά της καθώς λήγει η συμφωνία , οπότε θα λέγονται Microsoft Lumia...

http://www.ibtimes.co.uk/nokia-wind...ia-smartphones-unreleased-devices-get-1465359

Το λογισμικό όχι δεν είναι το ίδιο (δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο) , θα είναι άλλο το desktop και άλλο το Mobile OS (αν και το όνομα θα είναι ίδιο για λόγους marketing).
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Ένα λεπτό γιατί κάτι δεν κατάλαβα. Στις διευκρινίσεις γράφει ότι ''οι χρήστες θα μπορούν να αγοράζουν μία εφαρμογή και αυτή να είναι διαθέσιμη για όλες τις συσκευές τους''. Δηλαδή θα την αγοράζω μία φορά και θα δουλεύει και στο κινητό και στο pc, ή θα πρέπει να την αγοράσω δύο φορές ?
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Απάντηση: Re: [Επίσημο] Microsoft Windows 10

Ένα λεπτό γιατί κάτι δεν κατάλαβα. Στις διευκρινίσεις γράφει ότι ''οι χρήστες θα μπορούν να αγοράζουν μία εφαρμογή και αυτή να είναι διαθέσιμη για όλες τις συσκευές τους''. Δηλαδή θα την αγοράζω μία φορά και θα δουλεύει και στο κινητό και στο pc, ή θα πρέπει να την αγοράσω δύο φορές ?

Μια φορά θα την αγοράζεις!

Το θέμα είναι σε αυτές που έχουμε είδη αγοράσει άμα θα παίζουν στις άλλες συσκευές.
 

KleKoR

Supreme Member
30 November 2007
7,568
Επίσης αυτό θα ισχύσει και στο Office?

Και πως δεν θα γίνεται μπέρδεμα με το office το εταιρικό που έχω στο γραφείο με αυτό στο σπίτι; υποθέτω πως λογικά θα συνδέεις microsoft account με συσκευή...

μυστήριο...
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Η technical preview, κοινώς η alpha, είναι 3.8 gb και με σύνδεση στον Microsoft account σας μπορείτε κιόλας να την κατεβάσετε. Για να δούμε....
 

raspoutin

New member
13 July 2014
74
Αν έχω μπει στο νόημα είναι κάτι που γίνεται και τώρα στα win 8.1. Για την ακρίβεια είχα έναν desktop με win 8.1 και όταν αγόρασα ένα λάπτοπ με έτοιμα τα 8.1 και έβαλα όνομα χρήστη των windows το hotmail που έχω και στο desktop μου έβγαλε αυτόματα το wallpaper. Η μόνη αλλαγή ήταν αυτή. Τώρα κάτι τέτοιο πρέπει να εννοούν.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Πρώτη εντύπωση εντελώς 'επιφανειακή' είναι ότι αυτά είναι τα 8 και τα 8 ήταν τα 10.Θελουν να προσεγγίσουν όσους έχουν 7αρια πχ εταιρίες. Πίσω το start button menu, έκρυψαν την charm bar (win+c) .... περιμένετε ασυμβατότητα με εφαρμογές (xbmc μου έκανε εγκατάσταση με compatibility win7) και η τελευταία tmt6 μου κάνει restart μπλε οθόνη ενώ η πρώτη έκδοση τρέχει. Σίγουρα θέλουν ψάξιμο γιατί από 'κάτω' θα έχουν ενδιαφέρον.
 

raspoutin

New member
13 July 2014
74
Η ασυμβατότητα σίγουρα θα υπάρχει για ένα διάστημα. Όπως και παλαιότερα από xp σε 7 υπήρχαν πάλι ασυμβατότητες μεταξύ τους.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Re: Απάντηση: [Επίσημο] Microsoft Windows 10

Alex τα πέρασες;

Δεν τα πέρασα Ανδρέα.
Ίσως δοκιμάσω στο thinkpad 8 αν και φοβάμαι με τα κλειδι των 8.1 που είναι αποθηκευμένα στο bios μήπως με το που βάλω τα 10 δεν ενεργοποιηθούν με το προσωρινό κλειδί που σου δίνει η ms.
Και επίσης φοβάμαι αν τυχών θέλω να γυρίσω στα 8.1 μην έχω πρόβλημα με την ενεργοποίηση των 8.1 εξίσου,είτε με καθαρή εγκατάσταση είτε επαναφορά απο το recovery partition.

Στο surface δεν το δοκιμάζω πάντως,μην μου τύχει οτιδήποτε στραβό μιας και για δουλειά το χρησιμοποιώ κατα κόρων.
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Και εγω το σκέφτομαι να τα περάσω , αυτές της μέρες περιμενω και ενα Thinkpad Tablet 10 Demo και σκέφτομαι μήπως τα βάλω εκει.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Εγώ θα τα περάσω τελικά στο thinkpad 8 με καθαρή εγκατάσταση διατηρώντας βέβαια το recovery partition και αν θέλω να γυρίσω πίσω το κάνω απο usb boot των 8.1 που θα έχω πάρει backup αρχικά.

Αυτό περιγράφετε εδώ

If you want to stop using Windows Technical Preview and return to your previous version of Windows, you'll need to reinstall your previous version from the recovery or installation media that came with your PCβ€”typically a DVD. If you don't have recovery media, you might be able to create a USB recovery drive.

After you install Windows Technical Preview, you won’t be able to use the recovery partition on your PC to go back to your previous version of Windows

Αρα μεσα απο τα 10 επαναφορα δεν γινεται στα 8.1 παρα μονο με bootable usb/dvd που θα εχουμε δημιουργησει απο το υπαρχουν recovery partition που ηρθε η συσκευη μας πριν επιχειρησουμε να εγκαταστησουμε τα 10

Υπάρχει επίσης η δυνατότητα για dual boot 10 με 8.1 με την παρακάτω διαδικασία που εγώ θα αποφύγω διότι θα γίνει αναγκαστικά με δημιουργία νέου partition όπου θα μπουν τα 10 και μετά αν θελήσουμε να επανέλθουμε στα 8.1 θα είναι πιο μπελάς διαδικασία πχ πες οτι θελουμε να καταργήσουμε το δεύτερο partition που κάναμε,να το ενώσουμε στο βασικό και να μπουταρουμε μόνο με τα 8.1.

Θα γίνει ειρηνικά η διαγραφή του δεύτερου partition και θα μπουταρουμε στα 8.1 η καθόλου δεν θα μπουταρουμε άρα format αναγκαστικά μετά να ενώσουμε τα 2 partition σε 1 και boot απο το recovery partition που θα εχουμε πατεί έξ αρχής.

Εδώ για όσους θέλουν αυτη τη διαδικασία.




Οδηγός γιά DUAL BOOT Windows 10 Technical Preview με Windows 7 ή 8 ή 8.1


Tutorial: How to Dual Boot Windows 10 Technical Preview with Windows 7 or 8 or 8.1

Microsoft finally revealed the next Windows two days. They also promised a insider program for IT Professionals so that users can get a sneak peek at the new Windows. While the program ran successful and users downloaded the preview OS, there remains a question. Is it advisable to install Windows 10 as a primary OS? If you use your computer for work purposes they it is not advisable to install as it has some bugs and maybe all the apps will not run properly. So what's the best way to use Windows 10 Technical Preview? It is to dual boot the OS into another partition and run both the primary as well as Windows 10 Technical Preview easily. Doing this is very easy and below is the process.

1. Download the Windows 10 preview ISO file from insider.windows.com. Once you’re on the site, you will need to hit the Get Started button, click Join Now, sign in with your account and accept the terms and conditions. You’ll then click the Install technical preview link and look for the correct ISO file (you may have to click a link that says β€œGet the ISO files” first).
2. Download and install the Windows 7 USB/DVD Download Tool. Don’t be fooled by the name; this software will burn the Windows 10 installer to a USB stick so you can use it like a bootable DVD.
3. Insert a USB Flash drive that’s at least 4GB into your PC. Make sure there’s no data on it that you need to keep, because the burning process will erase it.
4. Launch Windows 7 USB/DVD Download Tool.
5. Select the ISO file by hitting the Browse button and then click Next.
6. Click USB device. If you have an optical drive, with a blank disc you could choose DVD instead, but for most people, USB is easier.
7. Select the USB drive and click Begin copying.
8. Click Erase USB Device and click OK to confirm if prompted.
9. Create a new partition using Disk Management.
10. Boot off of your USB drive. You may need to hit a special key such as F11 or F12 as soon as your computer starts in order to select your boot device.
11. Click Next, leaving the language, time and keyboard settings intact.
12. Click Install Now.
13. Accept the license terms and click Next.
14. Select Custom Install.
15. Select the partition you just created, which may be marked as β€œunallocated space.” Click Next.

Now Windows will install usually. After a few minutes, the system will restart and display a boot menu.

16. Select Windows Technical Preview. If you have Windows 7, the menu will work the same way but display as ASCII text rather than a graphical interface.

After this, setup your Windows as usual and reboot your computer to get Windows 10 Tech Preview.

I hope this short tutorial helps you. If you have any queries then comment below.

http://www.windowsappmania.com/2014/10/tutorial-how-to-dual-boot-windows-10.html

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Θα ενημερώσω.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Τα έβαλα στο Thinkpad,ολα φυσιολογικά και γρήγορα η εγκατάσταση.
Αλλα οι drivers για wifi δεν με αφήνει να τους εγκαταστήσω,το bt τους εγκατέστησε,αλλα στη διαχείρηση σαν να μην τα έβαλα ποτέ.
Έβαλα chipset drivers για να έχω αφή,αλλα η αφή είναι προβληματική πάει σαν slow motion η φωτεινότητα είναι σε μόνιμο βαθμό 100% και δεν μετάβαλετε με τίποτα.
Κοινός αποτυχία.
Γυρίζουμε πίσω στα 8.1.

Τελικά κατάφερα και έβαλα wifi αλλα στη διαχείρηση συσκευών όπως με το bt σαν να μην ολοκληρώθηκε ποτέ και βγάζει θαυμαστικά.

μαλλον θα περιμένουμε την consumer preview.
 
Last edited:

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Παραείναι ριψοκίνδυνο να βάζεις alpha έκδοση σε φορητό, πόσο μάλλον σε tablet, για dual boot σε pc ή μόνο του σε δεύτερο pc. Πάντως περίμενα λιγότερες ασυμβατότητες..... εντάξει η preview των vista απλά δεν υπήρχε... είχε κιτρινίζει το σύμπαν στην διαχείριση συσκευών, στην αλλαγή από xp.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Παραείναι ριψοκίνδυνο να βάζεις alpha έκδοση σε φορητό, πόσο μάλλον σε tablet, για dual boot σε pc ή μόνο του σε δεύτερο pc. Πάντως περίμενα λιγότερες ασυμβατότητες..... εντάξει η preview των vista απλά δεν υπήρχε... είχε κιτρινίζει το σύμπαν στην διαχείριση συσκευών, στην αλλαγή από xp.

Ίσως σε αλλα μηχανήματα,ίσως πιο παλιά η με Intel Core να δουλέψει.
Αλλα στην δικιά μου περίπτωση τα windows δεν αναγνώρισαν απο μόνα τους βασικά στοιχεία(wifi,bt,ήχο,προβληματική αφή) και όταν επιχείρησα να βάλω τους drivers για 8.1 τζίφος!

Άρα στην ουσία ετςι όπως είναι η συσκευή μου με τα 10 είναι για πετάμα!
Αύριο γυρίζουμε στα 8.1 να βρούμε την ηρεμία και σταθερότητα μας!

Δεν περίμενα τέτοιο χαλι όμως.