Πρόβλημα με ανέβασμα ηλεκτρικού Πανιού.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

msan

New member
7 July 2006
85
Παιδιά καλησπέρα!!!
Την πολύτιμη συνδρομή σας για άλλη μια φορά!!.

Στο σπίτι που μένω τώρα εδώ και 8 περίπου χρόνια τοποθέτησα μία ηλεκτρική οθόνη 92 inc 4:3 και με προβολέα (τότε) ένα Optoma hd 72..
Τελευταία άλλαξα τον προβολέα με έναν benq w1070. ( Στην αρχή είχα κάποια μικροπροβληματάκια μ' αυτόν, αλλά με την καθοριστική βοήθεια των ανθρώπων του site, τα ξεπέρασα ( προβλήματα σωστής τοποθέτησης , με αποτέλεσμα να έχω παραμορφωμένη εικόνα ). Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος μ' αυτόν , σε σχέση και με τα χρήματα που κοστίζει...

Βέβαια τα πιο πάνω προβλήματα δεν εξαλείφθηκαν ολοσχερώς, και τούτο διότι η οθόνη στο κάτω μέρος είχε αρχίσει να παρουσιάζει ανεξήγητους κυματισμούς, με αποτέλεσμα να υπάρχει μια μικρή παραμόρφωση και η οποία γίνονταν αντιληπτή στους υπότιτλους και κύρια στους κινούμενους χαρακτήρες ( τρεϊλερ)

Ρωτώντας έμαθα ότι τα πανιά το παθαίνουν αυτό μετά από χρόνια και πρέπει να γίνει αντικατάσταση.. ( Λεφτά εν τω μεταξύ δεν περισσεύουν )

Συμβιβάστηκα ότι έπρεπε να βλέπω έτσι και την αντικατάσταση την ξέχασα προς το παρόν...

Ομως έκανα την εξής μ******α χθες βράδυ..

Αφού είδαμε μια ταινία, ξεκίνησα την διαδικασία του μαζέματος του πανιού. Παράλληλα πήγα να ασχοληθώ στην κουζίνα με κάτι άλλο στο χρόνο που αυτό θα ανέβαινε.. Ομως ο χρόνος τελικά ήταν μεγαλύτερος με αποτέλεσμα όταν επέστρεψα στο σαλόνι το πανί βέβαι είχε μαζευτεί, αλλά το μοτερ έκανε το θόρυβο που έκανε και τις άλλες φορές όταν είχε τερματίσει το ανέβασμα του πανιού. ( Βέβαια ο χρόνος που παρουσίασε αυτόν ήταν πολύ μεγαλύτερος, όπως προηγούμενα αναφέρθηκα... )

Σήμερα λοιπόν που θέλησα χα χρησιμοποιήσω εκ νέου τον προβολέα, η οθόνη κατέβηκε όπως προηγούμενα, αλλά όταν ήρθε η στιγμή να την μαζέψω εμφανίσθηκε ο ίδιος θόρυβος από το μοτέρ του τερματισμού της οθόνης , χωρίς όμως να μαζεύεται...!!!

Με λίγα λόγια κατεβαίνει, αλλά δεν ανεβαίνει... Από ότι καταλαβαίνω πρέπει να υπάρχει ένας μηχανισμός (με γρανάζια?) ο οποίος έχει φύγει από την θέση του, ή αυτός έχει καταστραφεί...

Μπορώ να κάνω κάτι?

ΥΓ. Πέστε μου επίσης αν υπάρχει τρόπος της εξάλειψης του κυματισμού της οθόνης....

Ευχαριστώ πολύ


Μανώλης
ΣΑΜΟΣ
 

msan

New member
7 July 2006
85
Κανείς που να ξέρει παιδιά?. Είδα σε εικόνες μοτέρ στο μήκος του πανιού, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι πως είναι ο μηχανισμός και πως αυτός λειτουργεί....!!! SOS ρε παιδιά.. !! Εάν δεν γίνεται κάτι πέστε μου για κάποια νέα με όσο το δυνατόν καλύτερη σχέση τιμης/απόδοσης...
Ευχαριστώ

Μανώλης
 
Σίγουρα κάποιο πρόβλημα υπάρχει, που μπορείς αρχικά και μόνος να δεις, πρόσεξε μόνο όταν κατεβάσεις την οθόνη να είστε τουλάχιστον δύο άτομα και να έχεις εηασφαλίσει χώρο να την ξαπλώσεις, το σημαντικότερο είναι να μην σου τσακίσει το πανί. Δεν χάνεις τίποτα να ρίξεις μια ματιά, αν σου είναι δύσκολο να το κάνεις ή είναι μη επισκευάσιμη "που είναι το πιο πιθανό", βάλε αγγελία να τη χαρίσεις με την υποχρέωση να την αποξηλώσει αυτός που τη θέλει.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Για τους κυματισμους δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Ουσιαστικα ειναι ενα ξεχειλωμα απο το τεντωμα του ιδιου του του βαρους σαν μαζα.
Οσον αφορα το μοτερ σιγουρα κι αυτο εχει καποιο προβλημα στον μηχανισμο. Αν δεν μπορεις να βρεις κανα μαστορα που να πιανουν τα χερια του απο αυτα και να βρει καποιο ανταλλακτικο εαν χρειαζεται....! Ισως εαν εβρισκες καποιο φιλο που να μπορει να σε βοηθησει να την ανοιξεις και να δεις που υπαρχει το προβλημα.
(ισως χαλασε ο διακοπτης stop, συνεχιζε να κανει περιελιξη και κατι εσπασε)

Καποιες φθηνες οθονες απο καποιον Αγγλο που αγοραζαν οι κατοχοι πριν απο καιρο για τον benq 1070 (με την ομαδικη αγορα που ειχαν κανει) δεν υπαρχουν πλεον. ?
Αν καποιος ξερει εαν υπαρχουν οθονες εκεινες που κοστιζαν καπου στα 100-140 ευρω (δενν θυμαμαι) ας ποσταρει καποιο λινκ.

Και αν πας σε νεα οθονη, κοιτα μηπως παρεις 16:9 και οχι 4:3 αυτη τη φορα.

Παντως να ξερεις οτι εαν υπαρχει καποιος που μπορει να ασχολειται με θεματα μοτερ/ηλεκτρολογικα κλπ θα μπορουσε να σου φτιαξει τη βλαβη. Το θεμα ειναι εαν χρειαστει καποιο ανταλλακτικο με τα εργατικα, να μην σου κοστισει οσο μια νεα φθηνη οθονη.

Και επειδη "κολπο" ισιωματος πανιου δεν υπαρχει, ισως αν οι κυματισμοι ειναι μεγαλοι να αξιζει να πας σε μια νεα οθονη. (που φυσικα και αυτη αν δεν εχει μηχανισμο τεντωματος με συρματοσχοινα με τον καιρο θα κανει κοιλιες και ζαρες)

Αν στην τελικη καποιο ποσο μεχρι τα 150 ευρω δεν ειναι πολλα για εσενα, ισως με μια νεα οθονη ξεμπερδευες.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Ξεθαβω το παρον για να μην ανοιξω νεο νημα,εχω μια ηλεκτροκινητη οθονη προβολης escreen 100" εδω καιμια 9ετια ολα μια χαρα ζαρες ελαχιστες,εδω και 3-4 χρονια οταν μαζευει η οθονη ,δεν σταματαει το μοτερ στον τερματισμο παρα μονο εαν πατησεις στοπ ,εαν ξεχαστω το πανι εχει τερματισει στον κατω μεταλικο δοκο και συνεχιζει να γυρναει με αποτελεσμα να γινεται μπαχαλο,καπου ειχα διαβασει μαλλον εδω απο συνφορουμιτη οτι θελει σφιξιμο.καποια βιδα για να πιανει το "φρενο",αλλα δεν το βρισκω...μηπως μπορει κανεις να με κατατοπισει πως διορθωνεται;
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Ξεθαβω το παρον για να μην ανοιξω νεο νημα,εχω μια ηλεκτροκινητη οθονη προβολης escreen 100" εδω καιμια 9ετια ολα μια χαρα ζαρες ελαχιστες,εδω και 3-4 χρονια οταν μαζευει η οθονη ,δεν σταματαει το μοτερ στον τερματισμο παρα μονο εαν πατησεις στοπ ,εαν ξεχαστω το πανι εχει τερματισει στον κατω μεταλικο δοκο και συνεχιζει να γυρναει με αποτελεσμα να γινεται μπαχαλο,καπου ειχα διαβασει μαλλον εδω απο συνφορουμιτη οτι θελει σφιξιμο.καποια βιδα για να πιανει το "φρενο",αλλα δεν το βρισκω...μηπως μπορει κανεις να με κατατοπισει πως διορθωνεται;

Μου το είχε κάνει και η δικιά μου οθόνη 2-3 φορές, αλλά τελευταία έχει ηρεμήσει. Το πρόβλημα βρίσκεται στο διακόπτη του stop στο ανέβασμα. Για μηχανικούς άγνωστους λόγους ξερυθμίζεται, με αποτέλεσμα να μην σταματάει το μοτέρ και να ζορίζεται μέχρι να σταματήσει τελείως την τάση η πλακέτα ελέγχου. Στην δική μου περίπτωση στην Lumene, έχει ένα ρυθμιστικό αποκλειστικά για την ρύθμιση του stop στο τύλιγμα. Είναι αρκετά κοντά στο ρυθμιστικό του stop για το ξετύλιγμα. Συνήθως το πρώτο το έχουν καλυμμένο με αυτοκόλλητη ετικέτα για να μην το σκαλίζουν. Κάτι τέτοιο πρέπει να έχει και η δική σου οθόνη.

Μια άλλη λύση που σκέφτηκα, μιας που δεν έχω χώρο να την ανοίξω κάπου ξαπλωμένη για να βρω το τι φταίει, είναι να υπάρχει στην τάση τροφοδοσίας ένα κύκλωμα ελέγχου ρεύματος και μόλις υπερβεί ένα όριο να διακόπτει την τάση για μερικά δευτερόλεπτα. Το έχω υλοποιήσει το κύκλωμα, αλλά δεν το έχω συνδέσει ακόμα μιας και μετά την τελευταία επαναρύθμιση πριν 4-5 μήνες, έχει σταματήσει να το παρουσιάζει.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
εχω μια Instaal 240c(Ηλεκτρικη).
το κατεβασα μετα απο καιρο,μιας και με την Oled,εχω παραγκωνισει λιγο το προβολι.
το κατεβασα,και κλειδωσε κανονικα στο υψος που πρεπει(οπως παντα).
πριν λιγο παταω το επανω κουμπακι να την ανεβασω και αντι να ανεβει,αρχισε να κατεβαινει...!!
την ανεβασα μεχρι επανω και την κατεβασα παλι.αυτην την φορα πηγε κανονικα.
τι εγινε..??
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
τωρα το δοκιμασα 2-3 φορες και το πανι παλι κατεβαινει πιο κατω απ`οτι σταματουσε πριν...
μοτερ?


...και το πιο περοεργο ειναι οτι με το που παταω να ανεβει ή να κατεβει το πανι,επεηρεαζεται και το σημα της εικονας.χανεται και κλειδωνει μετα απο 2-3 δευτερολεπτα..!
 

SurfDrifter

Established Member
25 July 2007
159
τωρα το δοκιμασα 2-3 φορες και το πανι παλι κατεβαινει πιο κατω απ`οτι σταματουσε πριν...
μοτερ?


...και το πιο περοεργο ειναι οτι με το που παταω να ανεβει ή να κατεβει το πανι,επεηρεαζεται και το σημα της εικονας.χανεται και κλειδωνει μετα απο 2-3 δευτερολεπτα..!

Για να μην νομίζεις -κι εσυ!- ότι υπάρχουν φαντασματα, εγω αυτο που ειχα πάθει ήταν το εξης: Ενα HDMI matrix και ένας αποκωδικοποιητης από το πλαίσιο και ο Benq w1070 είχαν ΚΟΙΝΕΣ εντολες IR! Όταν πάταγα π.χ. το UP στον PJ, άλλαζε το HDMI input και κάποιο κανάλι στον αποκωδικοποιητη. Μεχρι να καταλάβω τι συνεβαινε, είχα τρελλαθει. Κάλυψε τους sensors να δείς αν έχεις τέτοιο θέμα.