Φακοί Macro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Γιώργο πολύ όμορφη η λιβελούλα!
Φετος ότι προσπάθεια έκανα σε stack στο είδος ήταν αποτυχία αλλα που θα μου πάει.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Αν διαθέτεις τόσα χρήματα υπάρχουν αρκετοί φακοί που θα σε καλύψουν.
Δες πρώτα από όλα τον Canon mp- e 65 για μεγεθύνσεις μέχρι 5χ (για μένα είναι Top φακος) και τον Sigma 150mm f/2.8 EX DG HSM ή Sigma 180mm f/2.8 APO Macro .
Τα λεφτά που διαθέτεις είναι αρκετά. Μπορεις να κάνεις και την δουλεια σου με πολύ λιγότερα. Καλό θα ήταν να μην δαπανήσεις τόσα πολλά για αρχή.
Πάρε κάτι οικονομικό να δεις αν σου αρέσει να ασχοληθείς με αυτό και μετά βλέπεις τι θες να πάρεις ανάλογα με τις ανάγκες που θα δημιουργηθούν στο μέλλον.
Γενικά καλό είναι να μην τα "χώνουμε" χοντρά στην αρχή.

Να σου πω σκεφτομουν για τον 100mm F2.8 L macro η τον 65mm MP-E. Το θεμα ειναι οτι ο 65mm ειναι δυσκολος φακος και επισης θελει και αλλα accessories.

βεβαια θα μου πεις οτι η macro φωτογραφια θελει, tripod καλο φωτισμο και πολυ χρονο.

Ειμαι αναμεσα στα 100mm F2.8L IS και στον 65mm MP-E. Δεν ξερω αν υπαρχει καποιος που εχει τον 100mm και μπορει να ανεβασει μια macro. Με ενδιαφερει πολυ το κομματι στα ματια των εντομων.

Εχω τρελα το ξερω, αλλα ξερω οτι και εσεις την εχετε και την μεταδιδετε επισης. Ειναι κολλητικο? χρειαζομαι γιατρο? θελω βοηθεια παιδια!
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Re: macro

Καλό φωτισμό σίγουρα τρίποδο στη φύση δύσκολο υπομονή και όρεξη εννοείται
Τι μηχανή έχεις ?
Οι δικές μου είναι με 90αρη π.χ το http://avclub.gr/forum/showthread.php/10796-macro?p=1057181705&viewfull=1#post1057181705 η λιβελούλα είναι στο 1:1 αν θυμάμαι καλά άρα σε κροπ και με τον 100αρη αυτό θα είναι το κάδρο περίπου.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Καλό φωτισμό σίγουρα τρίποδο στη φύση δύσκολο υπομονή και όρεξη εννοείται
Τι μηχανή έχεις ?
Οι δικές μου είναι με 90αρη π.χ το http://avclub.gr/forum/showthread.php/10796-macro?p=1057181705&viewfull=1#post1057181705 η λιβελούλα είναι στο 1:1 αν θυμάμαι καλά άρα σε κροπ και με τον 100αρη αυτό θα είναι το κάδρο περίπου.

εχω μια canon 6D. προς το παρον φακους για landscape 16-35 F2.8L II και τον 135mm που ειναι απιστευτος φακος. Ομως εχω τρελα με την macro και σκεφτομαι πολυ σοβαρα τον εξοπλισμο.

Δεν θελω να παρω ενα φακο που δεν θα μου κανει, για αυτο που ζηταω και ετσι θελω κατι, ουσιαστικα μια λυση που να ειναι για παραδειγμα ο 100mm 2.8 L IS με καποιο extension tube. Ειδα οτι η canon δεν παρεχει extension tube για τον 100 αρη. Μονο 135 και ανω.

Με βαζει σε σκεψεις ο 65mm γιατι ειναι δυσλολος φακος. Βεβαια ειναι αυτο που ζηταω.
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Re: macro

Οσο πιο tele είναι ενας φακός τόσο πιο πολλά extensions χρειάζεται για να πάει πέρα από 1:1 και άρα τόσο πιο δυσχρηστος γίνεται ο εξοπλισμός. Εφόσον έχεις canon και σε ενδιαφέρει το extreme macro ο 65αρης ειναι η πιο ευχρηστη λύση. Δυσκολος σε τι πιστεύεις ότι είναι?
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: macro

Με ψηνεις να παω για τον 65 αρη αν και εχω διαβασει τον ιντερεντ και εχω δει στο you tube, θελει πολυ στησιμο και φυσικα την βαση για ΧΥ μετατοπιση.

Δεν εχω χρηαιμοποιησει macro σε φακο και δεν ξερω ποσο κοντα μπορει να παει ο 100αρης. (δηλαδη ο 100αρης δεν κανει για macro στα λενς των εντομων?)

Για τον 65 καταλαβαινω οτι εχει x5 magnification.

Πρεπει να το ψαξω και πρεπει να παω να δω κιολας τον φακο και να τον τεσταρω απο κοντα αλλιως δεν γινεται.

Απλα περιμενω και τις δικες σας συμβουλες.

Ειμαι πιο κοντα στον 65 αρη αλλα θελω να δω τι μπορει να κανει ο 100αρης μιας και ειναι πιο καινουργιος φακος.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: macro

για να καταλαβετε θελω να πετυχω μια απο τις παρακατω...εννοωντας την αποσταση οχι την φωτο γιατι για να πιασω την ποιοτητα που εχουν νομιζω κατα την δικη μου λογικη απεχω παρα πολυ απο την πραγματικοτητα.

http://webdesignledger.com/wp-content/uploads/2010/01/macro_photography_35.jpg
http://www.bestfreejpg.com/wp-content/uploads/2014/07/best-macro-photography-q.jpg
http://onbeingmark.files.wordpress.com/2010/10/p1930695_markberkery.jpg

Θελω να δω αν μπορω με τον 100αρη ακομα και με τον 180αρη που εχει η canon να πιασω την αποσταση.

Ξερω οτι οσο πιο μεγαλος ειναι ο φακος τοσο καλυτερο DOF θα εχω ειδικα με τον 100αρη και τον 180αρη.

Αλλα δεν ξερω αν μπορω να παω τοσο κοντα.

Επιμενω λιγο στον 100αρη γιατι πιστευω αν και δεν τον εχω δει οτι μπορει να φερει τοσο κοντα το αντικειμενο.

Αν οχι τοτε θα πρεπει να καταληξω στον 65αρη.
 
Last edited:

gianou

AVClub Enthusiast
21 April 2008
901
Re: macro

Την απόσταση ή τη μεγέθυνση? Σε αυτά που δείχνεις δεν μπορεις να ξέρεις την ακριβή απόσταση γιατι δεν ξερεις το μέγεθος του εντόμου και τον φακο που χρησιμοποιείται.
Είναι λάθος σκεπτικό να πηγαίνεις ετσι.


Στους φακούς για μακρο δεν εχει να κανει η παλαιοτητα .Εχω δει φακους του 70 και του 80 που βγάζουν μάτια.
 
Last edited:

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Re: macro

Για να ξεμπερδευτείς εφόσον μιλάμε για οποιονδήποτε μακρο φακό (χωρίς tubes και τέτοια) το κάδρο που θα πάρεις είναι το ίδιο εφόσον μιλάμε σε 1:1.



Αυτή είναι με τον 90αρη το ίδιο θα σου δώσει και ο 100αρης το ίδιο και ένας 50αρης
Αυτό που αλλάζει είναι το πόσο κοντά θα πλησιάσεις εσύ το θέμα ωστε να πετύχεις αυτό το κάδρο γιατί ας πουμε το να βγαλεις ζωντανή σφήκα στα 5εκ δεν είναι και το πιο ευκολο πράγμα του κόσμου (και έχω βγάλει αρκετές). Για αυτό το λόγο οι πιο τελε φακοί προτιμούνται γιατί σου δίνουν την αποσταση ασφαλείας που χρειάζεσαι. Για παραπάνω μεγένθυση υπάρχει ο 65αρης της Canon. Θα βρεις στις προηγούμενες σελίδες αρκετά δείγματα από τον Send. Υπάρχουν επίσης διαφορες τεχνικές με reverse φακούς και διαφορα τέτοια που επίσης θα σου δώσουν τέτοιο αποτέλεσμα. Υπάρχει και η τεχνική στακινγκ (ο Χαρής aka gianou εχει γράψει σχετικό οδηγό) για extreme macro. Αλλά αν μιλάμε για εξω στη φύση, μιλάμε πια για πολύ κοντά στο θέμα με εξαιρετική τεχνική από τον φωτογράφο εξοπλισμο και πολλές γνωσεις φωτισμού και πολλά αλλα

Οπότε η συμβουλή είναι πάρε ενα απλό φακό (ή έναν mf για reverse) ένα φλας και πειραματίσου ώστε να δεις πως σου φαίνεται
 

gianou

AVClub Enthusiast
21 April 2008
901
Re: macro

Αυτό που λέει ο Γιώργος είναι το ποιο σωστό βήμα!
Γενικά οσο μεγαλύτερη μεγέθυνση θέλεις τόσο ποιο κοντά πρεπει να πας. Εγω που δουλευω με bellows και reverse μπορεί να χρειαστεί να πλησιάσω στα 5-6 cm από το εντομο.


Παρεμπιπτόντως πολύ καλή η λιβελούλα !
 
Last edited:

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: macro

ναι δεν το εθεσα σωστα. Συγνωμη δικο μου το λαθος. ολοι οι μακρο θα δωσουν 1:1 και ευχαριστω για την διευκρινηση.

Απο εκει και περα παιζουμε με την μεγενθυση. Αρα ο 65 αρης θα κανει την δουλεια του οπως και να εχει με μεγενθυση 5 φορες? δηλαδη 5:1.

Παει παω για τον 65αρη. Ειναι το πεπρωμενο μου.

Ακομα μια ερωτηση, προσπαθω να σωσω τον εαυτο μου, γιαυτο την κανω.....αν θελω να παω στον 100αρη που ειναι πιο επικοινωνιακος φακος, δηλαδη μπορω να τον χρησιμοποιησω και καθημερα μιας και εχει και το IS, μπορω να χρησιμοποιησω extension tubes για να παρω 2:1 η 3:1?

Σας τεντωσα το ξερω. Τελος δεν εχει αλλο.
 

gianou

AVClub Enthusiast
21 April 2008
901
Re: macro

Μπορεις να βάλεις και tubes ή raynox μπροστα και να πάρεις 2χ μεγέθυνση η και παραπάνω με πατέντα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Γενικά δεν εχεί να κάνει ο φακός μόνο. Tην διαφορά την κάνει η ματιά,το χέρι το καθενός και η εμπειρία.
Δες αυτες τις φωτο είναι με ένα παλιό takumar reverse http://betterphotography.in/features/bugs-magnified/5266/
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: macro

εντυπωσιακο, χρησιμοποιει βεβαια focus stack για να παρει το αποτελεσμα που θελει.

Εχει δουλεια δεν λεω. Φυσικα δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται. Αλλα handheld να παρεις τετοιες φωτο με 4:1 η 5:1 ειναι λιγο δυσκολο.

Εχω αποφασισει τι θα κανω, θα το ψαξω λιγο περισσοτερο και τον αλλο μηνα με βλεπω για αγορα.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: macro

τελος το αποφασισα. Παω για 65 MP-E και ο θεος βοηθος. Θα παω στην canon κατευθειαν η να προτιμησω gray market? τι λετε?
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: macro

Εάν δεν έχεις δοκιμάσει πιο πριν σε μάκρο, ΜΗΝ πας στον 65ρη. Θα απογοητευτείς. Ο Σίγμα 150/2.8 που προτάθηκε παραπάνω, είναι εξαιρετική λύση, και σου δίνει πολύ καλή απόσταση εργασίας. Και έχει και διπλή χρήση ως τηλεφακός. Βέβαια ακόμη και το 1:1 του 65ρη, είναι αλλού. Από οξύτητα, από κόντραστ που σχεδόν σου δίνει και 3η διάσταση, από μποκέ (!) ξεχωρίζει πανεύκολα από όλους τους μάκρο που έχω χρησιμοποιήσει (Sigma 105, Sigma 150, Tamron 90, Nikkor 55/3.5). Μιλώντας πάντα για φακούς του εμπορίου. Εκτός εάν πας σε πατέντες όπως κάνει ο gianou.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αλλα handheld να παρεις τετοιες φωτο με 4:1 η 5:1 ειναι λιγο δυσκολο.



Το 5:1 στο χέρι είναι ΠΑΡΑ πολύ δύσκολο. Και όταν λέμε χέρι, εννοούμε στάση πρηνηδόν με καλά στηριζόμενους αγκώνες, διαφορετικά το θεωρώ αδύνατο.

Σπανιότατα, ακόμη κι έτσι, το έχω καταφέρει το 5:1 στο χέρι, με τον 65ρη:

duotone by S_end, on Flickr
(φτερά από Polyommatus icarus)

Oleander Aphid (Aphis nerii) by S_end, on Flickr
(αφίδα -Aphis nerii- αφήνει τα αυγά της πάνω σε μεσεμβριάνθεμο).


Στο 5:1 δεν είναι βέβαια το ίδιο εντυπωσιακός ο 65ρης, χώρια που το δουλεύεις αναγκαστικά σε f/16, όσο να 'ναι πέφτει.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: macro

πολυ καλες φωτο. Αλλα νομιζω οτι ειναι αδυνατο 5:1 να βγαλεις 10 φωτο που εχουν ολες το ιδιο XYZ και να διαλεξεις 3 απο αυτες για να κανεις το stack. Δεν το λεω για σενα, το αναφερω γιατι τις περισσοτερες ομορφες φωτο που βλεπω στον ιντερνετ.

Αρα το αποτελεσμα ειναι κοψε ραψε στο PS.

Αν δεν παω στο 65αρη θα παω σοτν 100mm F2.8 L. Αλλα λεω να παω κατευθειαν στον 65αρη για να μαθω εστω και δυσκολα.

Εναν μακρο θα εχω στα λενς μου, και αργοτερα αν θελω να εχω ενα φακο πιο ευελικτο θα παω στον 100 αρη της Canon.

Το καλυτερο οπως ειπα ειναι να παω να δω και να τεσταρω απο κοντα τους φακους. Να κατσω κανα μισαωρο και περισσοτερο με καθε εναν.

Αλλιως δεν γινεται. Ευχαριστω ολους για την βοηθεια.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: macro

Δες και τον 180ρη της Ταμρον... Υπαρχουν 3 κατηγοριες μακρο, οι γυρω στα 60-70mm, οι μεσαιοι στα 90-100-105, και οι μακρεις στα 150-200, μιλωντας για τρεχοντα μοντελα. Σε aps υπαρχουν και οι πολυ κοντοι στα 35 και 40 mm. Αυτο που θα σκεφτεις ειναι η αποσταση που σε βολευει να δουλευεις απο το θεμα. Επισης οι κοντοι μπορουν να παρουν και επεκτασεις και να φτασεις και το 3:1 με καποιους απο αυτους.
 

gianou

AVClub Enthusiast
21 April 2008
901
Re: macro

Προσωπικά θα σου πρότεινα να πας στον Canon EF 100mm τον παλιό και όχι τον IS. Μπορείς να τον βρεις στο ebay αρκετα φτηνα.
Πάρε και ένα raynox που θα σου δώσει μεγέθυνση πανω από 2χ και αυτό το σετακι θα σε καλύψει κατά 80%-90%.Μετα από καιρο βλέπεις παλι τις ανάγκες που θα εχεις και αν δεν σε καλυπτει ο συγκεκριμένος πας παρακάτω.
Ο 65αρης όπως ειπε και ο Τασος είναι δυσκολος και απαιτητικός φακος και το πιθανότερο είναι να σε απογοητεύσει.
Εχω δει πολλούς ανθρώπους που παίρνουν ακριβό εξοπλισμό και τελικα μένει στο ράφι ή παει για σκότωμα.
Οσων αφορά το stack είναι θέμα συνήθειας και τεχνικής. Πρέπει μονο να μην εχεις πιεί πολλούς καφέδες ;)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,476
Εκεί ψηλά.....
Re: macro

Συμφωνω απολυτως με τον Gianou.

Ο παλιος 100αρης ειναι το απολυτο value for money σε αποδοση και αντοχη κατασκευης.

Για τον 65αρη δεν το συνιστω καθολου οταν αντιληφθεις την δυσκαμψια της χρησης του. Τουλαχιστον αν επιμεινεις για αυτον πρωτα να τον δοκιμασεις πριν τον αγορασεις.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: macro

65αρης συγουρα θελει και φωτα για να βγαλεις καλο αποτελεσμα ΙΜΗΟ
και εγω θα ελεγα να ξεκινισεις με κανενα φακο που σου δινει 1:1 πρωτα, εγω εχω τον σιγμα 105/2.8 και ειναι πολυ καλος, και εχω δουλεψει και τον ταμρον 90μμ, και αυτος ειναι πολυ καλος φακος
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: macro

Στο 1:1 όλοι θέλουν φώτα. Λόγω του bellows effect το πραγματικό διάφραγμα (όσον αφορά στην έκθεση) μικραίνει πολύ.

Τον 105 τον Σίγμα μην τον πάρεις. Για άλλες χρήσεις, η εστίασή του είναι τα ζώα μου αργά, και κάτι νομίζω έχει χαλάσει στον δικό μου (το μοτέρ δουλεύει μόνο μειώνοντας, όχι αυξάνοντας την απόσταση εστίασης), πιθανώς κάτι έπαθε από το ηλίθιο σύστημα μετάβασης από AF σε MF. Στα συγκριτικά που έχω κάνει με τον 90ρη Τάμρον, δεν απέχουν πολύ αλλά θα προτιμούσα τον Τάμρον (πιο ψυχρά χρώματα).
Εφόσον διαθέτεις τα χρήματα για να σκέφτεσαι τον 65ρη (τον βρήκες στη χώρα μας; Παντού κατόπιν παραγγελίας γράφει, άρα με πολύ αμφίβολη τιμή, στη δε Γερμανία τον βλέπω ετοιμοπαράδοτο μόνο από τα 1150 ευρώ και πάνω) θα συμφωνούσα 100% με τον gianou για τον Σίγμα 150, είτε τον παλιότερο εάν τον βρεις, είτε τον νεώτερο με τη σταθεροποίηση.

Κατ' αρχάς, μιλάμε για κροπ σώμα ή ΦΦ?