Popcorn Time

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Popcorn-Time.jpg


Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Είναι ιδιαιτέρως εύχρηστο, απλό και καλαίσθητο.
Αντιμετωπίζω όμως ένα προβλημα και αναρωτιόμουν αν έχει ασχοληθεί κανείς μαζί του ώστε να περάσω σε λεπτομέρειες...
 

Ultralord

Senior Member
26 April 2010
418
το ξερω μηνες τωρα αλλα δεν ασχοληθηκα παρα πολυ αν και το εψαξα.. με χαλαει το θεμα υποτιτλοι αλλα γενικα καλο ειναι..
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Ωπα. Εδώ είμαστε.
Τί θέμα παίζει με τους υπότιτλους;

Εγώ όσες προσπάθειες και αν έκανα... φορτώνει μέχρι το 99% και κολλάει γράφοντας: "Waiting for subtitles"
Πήγα και σε 2ο mac, σε άλλο σπίτι, και τα ίδια.

Συνάδελφος στην δουλειά όμως, μου λέει πως τρέχει κανονικά.


Έχουμε καμιά υποψία τί παίζει;
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Μηπως εχεις παλια εκδοση; εχει βγει η 0.3.4 και εγω δεν εχω κανενα προβλημα βλεπω κανονικα με υποτιτλους.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Θα το τσεκάρω... αλλά δεν πάει ούτε μια εβδομάδα που το κατέβασα...

Να ρωτήσω εσάς που παίζει κανονικά...
Αντιμετωπίζετε γενικά άλλα προβλήματα;
Γιατί αν κάνει αυτό που υπόσχεται απροβλημάτιστα και τόσο εύκολα... αναρωτιέμαι γιατί δεν έχει γίνει γνωστό και εχουμε "κολλήσει" στο XBMC.
Οκ, το XBMC είναι ανεξάντλητο απο θέμα δυνατοτήτων, αλλά για τον πρωτάρη είναι μπελάς να το "στήσει"... ενώ το Popcorn Time είναι γελοιοδώς εύκολο!
 

gk23

New member
29 January 2012
36
Το εγκατέστησα την Πέμπτη. Του ζήτησα να μου βρει το homeland. Δεν βρήκε τίποτα και μου είπε πως θα το ερευνήσει!!! Υπ'οψην ότι το homeland κυκλοφορεί από το ξημέρωμα της Δευτέρας! Πήγα στις ταινίες. Του ζήτησα να δω μία δοκιμαστικά σε SD με αρκετούς seeders. H αναμονή ήταν μεγάλη μέχρι την εκκίνηση και στην 1η διακοπή που έγινε το έκλεισα. Για τους υπότιτλους σου βγάζει ένα μενού στο κάτω μέρος της οθόνης και διαλέγεις ποια από τις διαθέσιμες γλώσσες θες.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Στις ρυθμισεις εχει να βαζει αυτοματα τους Ελληνικους υποτιτλους.
 

anmark88

Senior Member
1 October 2013
323
GREECE / ΕΛΛΑΔΑ
Θα ξαναρωτήσω κάτι για αυτό το πρόγραμμα μιας και την προηγούμενη φορά ίσως ζήτησα γνώμη από άλλο-λάθος ποστ ίσως. Πολύ καλό το εχω στο λαπτοπ και στο κινητό, πάει σφαίρα και στα δυό. Στο android tv box Tronsmart s89 κολλάει, δηλ. παιζει σπαστά, αργά. Ξέρει κάποιος τι παίζει με αυτό? Πάντως συμφωνώ κι εγώ ειναι πανεύκολο. Ευχαριστώ.
 

acme

New member
8 June 2010
50
εγώ το έβαλα στο laptop, βρήκε σειρά που δεν έβρισκα στο xbmc (pulsar) και το έκανε stream στο pi μέσω wifi. υπότιτλους επέλεξα από το xbmc τη πρώτη φορά. όταν δοκίμασα να δω από το laptop είχα βάλει ελληνικούς υπότιτλους defoult στα settings και έπαιξαν κανονικά με τη μια.
δεν το έχω δουλέψει πολύ αλλά ισχύει ότι είναι πολύ εύκολο στη χρήση του.
με την επιλογή VPN δε ξέρω καθόλου τι παίζει .
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Εμένα η αδερφή μου το χρησιμοποιεί από το tablet της ( Samsung P5210, 10.1" ) και βλέπει τα πάντα μια χαρά δίχως το παραμικρό πρόβλημα ( φτού μη το ματιάσω, ησύχασα καιρό τώρα! ).
Ούτε κολλήματα της κάνει, ούτε θέματα με τους υπότιτλους, τίποτα, όλα κομπλέ.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Υπάρχουν addons και για το kodi που κάνουν torrent streaming (kmediatorrent, pulsar αυτά που ξέρω).
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,750
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Το εγκατεστησα στο netbook... Τα δεδομενα που εχει ναι μεν ειναι 720p και 1080p αλλά με 800ΜΒ και 2GΒ αντιστοιχα.. και χωρις 5.1 ηχο. Εψαξα και βρηκα οτι μπορεις να κανεις drag and drop torrent file αλλά δεν γινεται... Εχω την τελευταια εκδοση... Παλιοτερα που το ειχα εγκαταστησει μου εβγαζε πολλες εκδοσεις των δεδομενων με πολλα GB.... Εχει αλλαξει κατι;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Τό χρησιμοποιώ εδώ καί 10 μέρες περίπου καί είμαι ενθουσιασμένος
Δύο -τρείς παρατηρήσεις
Τρώει πάρα πολλούς πόρους καί σίγουρα γιά νά παίξει στά 1080 θέλει πολύ καλό επεξεργαστή καί φυσικά μνήμη
Οι θερμοκρασίες σε διπύρηνο ι5 εκτοξευονται στούς 88-94 μέ αποτέλεσμα νά δουλεύει τό ανεμιστηράκι στό φούλ γιά ψύξη
Οταν τό δοκίμασα σε 4πυρηνο ι5 οι θερμοκρασίες σαφώς πολύ χαμηλότερες ,περίπου στούς 65-70 καί τό ανεμιστηράκι στίς 1500 στροφές ,ουσιαστικά αθόρυβο
Από τίς δύο εκδόσεις προτιμώ τή παλιότερη 3.5 καί όχι τή καινούργια Η καινούργια εχει περισσότερους τίτλους ,αλλά η πλειονότητα ειναι χωρίς υπότιτλους .Ο συγχρονισμός τών υποτίτλων είναι ζήτημα αυτού πού κάνει τόν υποτιτλισμο ,καί κυμαίνεται από ακριβής έως απαράδεκτος
Τό εχω δοκιμάσει καί σε windows 7 pro καί σε mac os ,η διαφορά υπέρ τού δεύτερου πολύ μεγάλη
Μού έχει μπεί η ιδέα νά φτιάξω ενα hacintoch ειδικά γιά media player πού νά μπορεί νά αντέξει τίς απαιτήσεις του καί νά μη κάνει θόρυβο
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Popcorn Time

Τό χρησιμοποιώ εδώ καί 10 μέρες περίπου καί είμαι ενθουσιασμένος
Δύο -τρείς παρατηρήσεις
Τρώει πάρα πολλούς πόρους καί σίγουρα γιά νά παίξει στά 1080 θέλει πολύ καλό επεξεργαστή καί φυσικά μνήμη
Οι θερμοκρασίες σε διπύρηνο ι5 εκτοξευονται στούς 88-94 μέ αποτέλεσμα νά δουλεύει τό ανεμιστηράκι στό φούλ γιά ψύξη
Οταν τό δοκίμασα σε 4πυρηνο ι5 οι θερμοκρασίες σαφώς πολύ χαμηλότερες ,περίπου στούς 65-70 καί τό ανεμιστηράκι στίς 1500 στροφές ,ουσιαστικά αθόρυβο
Από τίς δύο εκδόσεις προτιμώ τή παλιότερη 3.5 καί όχι τή καινούργια Η καινούργια εχει περισσότερους τίτλους ,αλλά η πλειονότητα ειναι χωρίς υπότιτλους .Ο συγχρονισμός τών υποτίτλων είναι ζήτημα αυτού πού κάνει τόν υποτιτλισμο ,καί κυμαίνεται από ακριβής έως απαράδεκτος
Τό εχω δοκιμάσει καί σε windows 7 pro καί σε mac os ,η διαφορά υπέρ τού δεύτερου πολύ μεγάλη
Μού έχει μπεί η ιδέα νά φτιάξω ενα hacintoch ειδικά γιά media player πού νά μπορεί νά αντέξει τίς απαιτήσεις του καί νά μη κάνει θόρυβο

το δοκίμασα σε laptop με i3 380m και σε 1080 η χρήση cpu ήταν 20% και κάποιες φορές έφτανε 40% αλλά προσωπικά το kodi δεν το αλλάζω με κανένα
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Popcorn Time

το δοκίμασα σε laptop με i3 380m και σε 1080 η χρήση cpu ήταν 20% και κάποιες φορές έφτανε 40% αλλά προσωπικά το kodi δεν το αλλάζω με κανένα

Θερμοκρασίες πυρήνα μέτρησες ;καί αν δέν κάνω λάθος το kodi είναι διαφορετικής φιλοσοφίας
 
Last edited: