DIY R-2R DAC (dam1021) : πειρασμός, όχι αστεία...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ήταν θέμα χρόνου να "σκάσει" και ένας τέτοιος πειρασμός..

Ο λόγος για την ύπαρξη πλακέτας με discreet αντιστάσεις που υλοποιεί πραγματικό ladder DAC: http://www.diyaudio.com/forums/vend...crete-r-2r-sign-magnitude-24-bit-384-khz.html

r2r28_top-001.jpg

Ο φίλος μας έχει φροντίσει για τα πάντα:

- ακρίβεια 28 πραγματικών bits
- ενσωματωμένο reclocking με FIFO (κάτι σαν του Ian αλλά σε πιο lite μορφή)
- είσοδο έως 24bit / 384khz μέσω s/pdif ή I2S (με isolation στο I2S)
- digital volume control
- σειριακή είσοδο για ανέβασμα custom filter parameters και έλεγχο γενικότερα
- έξοδο 1.4V και επίσης buffer για balanced συνδεσμολογία
- ενσωματωμένη τροφοδοσία (θέλει μόνο έναν μετ/τη για να παίξει)
- κτλ κτλ κτλ

Στόχος του φαίνεται να είναι όλοι οι DIYers που θα ήθελαν να φτιάξουν DAC με PCM1704 αλλά δεν το κάνουν για διάφορους λόγους (διαθεσιμότητα εξαρτημάτων, δυσκολία, κόστος, παρωχημένα specs, κτλ κτλ).

Δεν έχω διαβάσει ακόμα όλο το σχετικό νήμα, αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, και είναι και σε σχετικά λογική τιμή:

0.05% resistor version USD 170 / EUR 127
0.02% resistor version USD 240 / EUR 179
0.01% resistor version USD 350 / EUR 261

Απ' ότι κατάλαβα δεν είναι ακόμα shipping, αλλά θα ξεκινήσει σύντομα..

Αν δεν είχα ακόμα ανοιχτά πολλά άλλα projects θα το ξεκίναγα.. ίσως το κάνω με το νέο έτος.
 
Last edited by a moderator:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: DIY R-2R DAC: πειρασμός, όχι αστεία...

Εξαιρετικο!

Υπαρχει το εμπορικό TotalDAC που ειναι κατασκευασμένο κατα αυτο τον τροπο και ο ηχος του ειναι πραγματικά το κατι αλλο.

Τοσο καλο δειχνει που σχεδον το σκεφτομαι. Και η τιμη πολυ λογικη..
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: DIY R-2R DAC: πειρασμός, όχι αστεία...

Τι μας κάνεις....
 

Nikosokey

Senior Member
23 September 2010
559
ΑΡΤΑ
Re: DIY R-2R DAC: πειρασμός, όχι αστεία...

Του εχω στειλει email απο το Ιουνιο -Ιουλιο αν θυμαμαι καλα και μου απαντησε οτι θα ειναι ετοιμο στα μεσα Οκτωβριου αλλα δυσκολα το βλεπω ,εφοσον υπαρχει ζητηση μου ειπε.
 
Last edited:
26 June 2006
14,830
Athens
Re: DIY R-2R DAC: πειρασμός, όχι αστεία...

Μόλις είδα ότι το εμπορικό TotalDac χρησιμοποιεί μόνο γυμνές Vishay αντιστάσεις στο εσωτερικό του!!:p
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: DIY R-2R DAC: πειρασμός, όχι αστεία...

To Totaldac ειναι ενα απίθανο μηχανημα. Ο δημιουργός του (ενας Γαλλος με τον οποιο δεν ειχα ευκολη συνεννόηση γιατι τα Αγγλικά του ειναι...) εχει κανει εξαιρετική δουλεια αλλα η τιμη ειναι αρκετα τσουχτερή (μιλαμε για 8Κ στην βασικη του μορφη. Το πλήρες πακετο με streamer κτλ παει πανω απο 20Κ)
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: DIY R-2R DAC: πειρασμός, όχι αστεία...

Είχα ξεκινήσει να διαβάζω το νήμα από την πρώτη σελίδα του, μόλις το είχε δημιουργήσει ο Δανός.
Στην πορεία άρχιζα να χάνομαι και κάπου το άφησα.
Για το μπάφερ εξόδου, δεν το θυμόμουν γιατί θυμάμαι κάποιες ενστάσεις για την αντίσταση εξόδου από κάποια μέλη.

Αυτό που με είχε εξιτάρει, εξ' αρχής ήταν το true 28bit και η ακριβής μεταφορά του πάνω στο digital volume...είχα σκεφτεί "εδώ είμαστε ένα dac, ένας τελικός και φύγαμε"!
 
26 June 2006
14,830
Athens
Re: DIY R-2R DAC: πειρασμός, όχι αστεία...

Λογικό είναι να κοστίζει τόσο το εμπορικό Totaldac. Ξέρετε πόσο έχουν οι αντιστάσεις που χρησιμοποιεί (και έχει ένα σωρό)?

Ελπίζω η diy υλοποίηση να προσφέρει ανάλογες ηχητικές επιδόσεις...
 

Attachments

  • images.jpg
    images.jpg
    10.1 KB · Views: 498

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Re: DIY R-2R DAC: πειρασμός, όχι αστεία...

και απο ήχο και απο specs ,

τι βάζει ο νορβηγός δεν ξέρω , αλλώστε ποιος θα το πάρει και θα πάιξει με τόσες αντιστάσεις ?

γ
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: DIY R-2R DAC: πειρασμός, όχι αστεία...

και απο ήχο και απο specs ,

τι βάζει ο νορβηγός δεν ξέρω , αλλώστε ποιος θα το πάρει και θα πάιξει με τόσες αντιστάσεις ?

γ

βάζει μέχρι και 0.01%




Γενικότερα πάντως
Α. τον κώδικα του δεν τον δίνει – έχω βαρεθεί να βλέπω fpga και άλλα ηλεκτρονικά στο diyaudio και σχετικά diy sites που δεν δίνουν κώδικα
Β. σίγουρα η πρώτη φουρνιά έχει ρίσκο για όποιον τολμηρό , είναι περίπλοκο εγχείρημα και χωρίς τριτο τεταρτο ματι που να τσεκάρει τα πάντα από κώδικα σε layout, δεν είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Re: DIY R-2R DAC: πειρασμός, όχι αστεία...

δεν ξέρω ... αλλα δεν νομίζω ότι μπορεις να χτυπήσεις σε επιδόσεις την λιθογραφία , ιδίως σε θέματα snr κτλ ,,

back to the future ,, μου κάνει το όλον ,

και ναι έχεις δικιο με τα fpga , μην σου πώ ότι πλέον είναι συνήθης κατάσταση σε κάθε dac ,,
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Απάντηση: Re: DIY R-2R DAC: πειρασμός, όχι αστεία...

δεν ξέρω ... αλλα δεν νομίζω ότι μπορεις να χτυπήσεις σε επιδόσεις την λιθογραφία , ιδίως σε θέματα snr κτλ ,,

back to the future ,, μου κάνει το όλον ,

και ναι έχεις δικιο με τα fpga , μην σου πώ ότι πλέον είναι συνήθης κατάσταση σε κάθε dac ,,

+1
SNR, linearity etc etc.....
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: DIY R-2R DAC: πειρασμός, όχι αστεία...

Για SMD vs Foil πάντως σε αυτές τις σχεδιάσεις, δε ξέρω
Θεωρητικά οι smd ίδιου επιπέδου (0.01%) μιας και μας γλιτώνουν πίστες και αποστάσεις και χοντροκομμένες κολλήσεις, θα πρέπει να έχουν κάποιο μικρό προβάδισμα

Για τα 28 του bit πάλι πάω πάσο (24 στο totaldac)
Γιατί όχι 32, του τελείωσαν τα Pins ?

Αν και γενικά το να μακρύνουν οι πιστές και οι αποστάσεις (για μεγαλύτερες ή περισσότερες αντιστάσεις) σίγουρα θα είχε και κάποιες αρνητικές επιπτώσεις.
 
Re: DIY R-2R DAC: πειρασμός, όχι αστεία...

Ακριβώς, όλα έχουν το tradeoff τους, και τα diminishing returns τους.

Το καλό είναι ότι δεν ζητάει τη μάνα του και τον πατέρα του για την πλακέτα. Η "βασική έκδοση" κάνει όσο θα έκαναν 2 x PCM1704.. τα τσιπάκια σκέτα πάντα..