AUDIO SPECTRUM S37ii με καινούργια woofer SEAS ή μεταχειρισμένα Β&W 685?

George Karydis

New member
14 October 2014
3
Εδώ και 5 χρόνια χρησιμοποιώ τα AUDIO SPECTRUM S37ii.Τα ηχεία αγοράστικαν στις αρχές του 90 και ουσιαστικά είναι τα ηχεία με τα οποία μεγάλωσα και έμαθα να ακούω μουσική.
Πρίν έρθουν στην κατοχή μου, ο πατέρας μου αντικατέστησε τα λιωμένα SEAS WOOFER πολυπροπυλενίου με κάποια πίο φτηνά του εμπορίου.
Αποφάσισα ότι πρέπει αλλάξω αυτά τα άθλια woofer, μιάς και σε πιό δυνατές εντάσεις υπάρχουν παραμορφώσεις στο μπάσο.Νομίζω ότι μπορούν να δώσουν πολύ καλύτερη απόδοση στο μπάσο, μιάς και στα ψηλά και τα μεσαία είμαι πολύ ικανοποιημένος σε σχέση με καινούργια ηχεία των 400 ευρω που έχω ακούσει σε γνωστούς μου.
Το κόστος για να αλλάξω μόνος μου τα woofer σε SEAS ειναι περίπου στα 200 ευρώ.
Αξίζει το upgrade των woofer ή μηπως να αφήσω τα γερασμένα S37ii και να τσιμπίσω μεταχειρισμένα Β&W 685?
Ακούω κυρίως Contemporary Jazz - Classical, blues, παλιά rock και progressive rock.
Ενισχυτής: Yamaha R-S500 (μόνιμα σε Pure Direct)
Πικάπ:Audio Technica AT-LP120
Flac αρχεία απο PC με Pro-ject DAC BOX USB.

Mε ενδιαφέρει αν κάποιος έχει κάνει παρόμοια αναβάθμιση η έχει πείρα πάνω σε αυτό το θέμα.

--
 

astyl

Senior Member
4 June 2007
578
Αθήνα
Έχω κάνει την αλλαγή των γούφερ πριν αρκετά χρόνια, με το νεότερο μοντέλο της SEAS στο οποίο δεν πολυμερίζεται η ανάρτηση όπως γινόταν στα αρχικά μεγάφωνα. Εξαιτίας του διαφορετικού μοντέλου μεγαφώνων το μπάσο έγινε πιο σφιχτό και περισσότερο ελεγχόμενο. Μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα και εξακολουθώ και τα έχω στημένα και οδηγούμενα από ένα Yamaha A1. Η τελευταία επισκευή έγινε πριν 2 μήνες όπου αλλάχτηκε το ύφασμα στη πρόσοψη (είχε γίνει σαν πουλόβερ από τη γάτα).
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: AUDIO SPECTRUM S37ii με καινούργια woofer SEAS ή μεταχειρισμένα Β&W 685?

...Το κόστος για να αλλάξω μόνος μου τα woofer σε SEAS είναι περίπου στα 200 ευρώ.
Αξίζει το upgrade των woofer ή μήπως να αφήσω τα γερασμένα S37ii και να τσιμπήσω μεταχειρισμένα Β&W 685?...
Έχω τα Audio Spectrum S20 (τα μικρότερα "αδερφάκια" των S37).
Τα κρατώ, διότι είναι καλά ηχεία, ισορροπημένα και αρκετά..."monitor", χωρίς να είναι επ' ουδενί κουραστικά...
Έχω και τα B&W DM303. Είναι ελαφρώς πιο "monitor", με λίγο πιο "τσιμπημένες" υψηλές.

Σε τι κόστος βρίσκεις τα 685;
Δε θα προσφέρουν τον όγκο και την έκταση των χαμηλών συχνοτήτων που αποδίδουν τα S37.
Επίσης, οι υψηλές των 685, μπορεί να σου φανούν έντονες - ίσως και ενοχλητικές.
Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι. Απλά, εάν έχεις συνηθίσει τα S37, έτσι θα σου φανούν.

Θεωρώ πως τα 685 είναι πιο "σωστά" (με την έννοια της ακρίβειας και της πιστότητας) ηχεία.
Ωστόσο, χρειάζονται περισσότερη προσοχή στα υπόλοιπα συνοδά και το χώρο, για να αποδώσουν κατάλληλα.
Αν μπορείς, άκουσέ τα...και πες μας! ;)
 

tetris

New member
29 October 2014
46
Φτιάξε τα audio spectrum, για να έχεις σεβαστή διαφορά πρέπει να πας σε καλύτερα από τα 685.
 

George Karydis

New member
14 October 2014
3
Εννοείς τα προηγούμενα 685, όχι αυτά που κυκλοφόρησαν αρχές του χρόνου.

Ξέρω ότι πέρασε καιρός απο τότε που έκανα το post αλλά μεσα στη δουλειά και στο τρέξιμο κατάφερα να κάνω κάποιες ακροάσεις ηχείων.Tελικά απέκλεισα το σενάριο αγοράς νέων ηχείων βάσης.
Σε μαγαζιά της Αθήνας άκουσα τα εξής:

Monitor Audio BX2
Monitor Audio MR4
Monitor Audio MR6
b&w 685 s2
Chario Silverette 200T

Θα ήθελα να ακούσω και τα dali ikon 2mkii και τα Audio Spectrum Sirene αλλά κανένας δεν τα έχει για ακρόαση.Εδικα ηχεία audio spectum δεν μπόρεσα να βρώ πουθενά και το site η εταιρεία το έχει κλέισει!!Θέλω να στηρίξω την Ελληνική εταιρεία, μιάς και με ηχεία της μεγάλωσα αλλά το marketing της ειναι ανύπαρκτο!
Όσο για τα ηχεία που ανέφερα παραπάνω, με εξαίρεση τα Chario τα υπόλοιπα ήταν για φάπες, ανύπαρκτο μπάσο ενοχλητικές ψηλές.
Σαν ήχο και ποιότητα κατασκευής με κέρδισαν τα Chario Silverette 200T.Φοβερό μπάσο και λεπτομερές mid αλλα χάνει στις ψηλες αρκετή ανάλυση(20kHz).Πολύ καλά για rock αλλα σε jazz και classical ακούγονται υπερβολικά μελό, σαν να υπάρχει μία κουρτινα μπροστά τους και να εμποδίζει το tweeter να βγάλει τις ψηλές...Γενικά με εξαίρεση τις ψηλές έβγαλε περισότερη λεπτομέρεια απο τα S37ii

Επίσης στο http://www.europe-audio.com/ βρήκα σε καλές τιμές όλες τις καινούριες μονάδες της SEAS για να φτίαξω τα s37ii.
Aπο τα data sheets βρήκα τις μονάδες που έχουν σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά με τα γνήσια των AS.Το μόνο που με φοβίζει ειναι το crossover αν θέλει αλλαγή...
 
Last edited:

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Αν ψαχνεις για seas ριξε και ενα τηλ εδω: diyaudio.gr
Χρονια φερνει seas, εχω παρει πολλες φορες σε λογικες τιμες. Θα σου δωσει και μια γνωμη για το crossover κτλ.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Εδικα ηχεία audio spectum δεν μπόρεσα να βρώ πουθενά και το site η εταιρεία το έχει κλέισει!!Θέλω να στηρίξω την Ελληνική εταιρεία, μιάς και με ηχεία της μεγάλωσα αλλά το marketing της ειναι ανύπαρκτο!
Δεν έχει κλείσει μόνο το site, δυστυχώς η εταιρία έκλεισε...
 

atalanth77

New member
21 January 2015
44
πολύ καλά τα s 37, μην φοβάσαι το κρο/βερ αν είχε πρόβλημα θα το άκουγες. Άκου τα Αθηνά που είναι σαν το serene αλλά δαπέδου.
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
πως εκλεισε η audio spectrum;ξερει κανεις λεπτομερειες;κριμα,μεγαλωσαμε με τα Αρτεμις
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: AUDIO SPECTRUM S37ii με καινούργια woofer SEAS ή μεταχειρισμένα Β&W 685?

Οικονομικοί λόγοι....περνούν και τα χρόνια,μεγάλωσε ο ιδρυτής της!!!
 

George Karydis

New member
14 October 2014
3
Re: Απάντηση: AUDIO SPECTRUM S37ii με καινούργια woofer SEAS ή μεταχειρισμένα Β&W 685

Οικονομικοί λόγοι....περνούν και τα χρόνια,μεγάλωσε ο ιδρυτής της!!!

Kρίμα για την AS.Στους καιρούς που ζούμε έχουμε ανάγκη απο τέτοιες εταιρείες.Η Ελληνική αγορά τα αγκάλιασε όσο έπρεπε.
Νομίζω ότι απέτυχαν στις Εξαγωγές λόγω έλλειψης μάρκετινγ και των πιο συντηρητικών σχεδίων τους.
Εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι ακόμα κάποια μάγαζιά τα έχουν στον κατάλογο τους κατόπιν παραγγελίας.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Απάντηση: AUDIO SPECTRUM S37ii με καινούργια woofer SEAS ή μεταχειρισμένα Β&W 685

Εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι ακόμα κάποια μάγαζιά τα έχουν στον κατάλογο τους κατόπιν παραγγελίας.

είναι από εκείνα τα μαγαζια που θα κλείσουν επίσης, οσονούπω....
(για άλλους λόγους)....
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: AUDIO SPECTRUM S37ii με καινούργια woofer SEAS ή μεταχειρισμέ

Kρίμα για την AS.Στους καιρούς που ζούμε έχουμε ανάγκη απο τέτοιες εταιρείες.Η Ελληνική αγορά τα αγκάλιασε όσο έπρεπε.
Νομίζω ότι απέτυχαν στις Εξαγωγές λόγω έλλειψης μάρκετινγ και των πιο συντηρητικών σχεδίων τους.
Εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι ακόμα κάποια μάγαζιά τα έχουν στον κατάλογο τους κατόπιν παραγγελίας.

Είχε υποστεί κλοπή η εταιρία.......μιλάνε για χιλ.ευρά
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AUDIO SPECTRUM S37ii με καινούργια woofer SEAS ή μεταχειρ

Είχε υποστεί κλοπή η εταιρία.......μιλάνε για χιλ.ευρά
επειδή τον γνώριζα τον Πετρόπουλο μπορούμε να μάθουμε κάτι παραπάνω έστω με ΠΜ?
 

madbass

Senior Member
21 July 2013
396
Μου έχει αφήσει πολύ άσχημη εντύπωση όλο αυτό.
Και μονο το γεγονος οτι άφησαν τις φήμες έτσι να αιωρούνται αποτελεί τραγικό ατόπημα και δείγμα του χειριστου marketing που είχαν. ΟΦΕΙΛΑΝ μια ανακοίνωση στον ειδικό τυπο ή στα φορουμ. Μια ανακοίνωση που θα ευχαριστούσαν όσους τους προτίμησαν και υποστήριξαν αλλα κυρίως στο αν θα υπάρχει κάποια υποστήριξη σε όσους καταναλωτές του προτίμησαν. Απαράδεκτοι!
Υ.Γ Μεγάλωσα με ηχεία τους και δεν έχω ουτε είχα ποτε εμπάθεια με την εν λόγω εταιρία. Πικρία όμως έχω και μάλιστα μεγάλη.