Nexus Player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά


Nexus Player Logo.jpg


Nexus Player


Μια συσκευή streaming που σας επιτρέπει να στείλετε πολυμέσα από την Android συσκευή
σας στην τηλεόραση, ενώ παράλληλα σας επιτρέπει να παίζετε και Android παιχνίδια.

Η συσκευή κοστίζει $99 (77€) ενώ για Ευρώπη και Ελλάδα δεν υπάρχει ενημέρωση.





Specification

Chipset
- 1.8GHz Quad Core, Intel Atom™
- Imagination PowerVR Series 6 Graphics 2D/3D Engine

Memory
- 1GB RAM
- 8GB storage

Ports
- 18W DC power
- HDMI out (1920x1080 @60Hz)
- Micro-USB 2.0

Wireless
- 802.11ac 2x2 (MIMO)
- Bluetooth 4

Remote
- 2 AAA batteries (included in box)
- Bluetooth Smart
- 40gr (excluding batteries)
- 37mm x 140mm x 16mm

Requirements
- TV with HDMI input
- HDMI cable
- Internet connectivity (Wi-Fi only)

In-box
- Nexus Player
- Remote with voice search
- Power adapter
- 2 AAA batteries
- Quick-start guide
- Warranty, Safety and Regulatory booklet

Weight
- 235gr

Dimensions
- 120 x 120 x 20 mm






player_overview.jpg





. .

. . .





 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Το χειριστήριο - gamepad κοστίζει άλλα $39 :(

Αρχικά είχε μπερδευτεί το μάτι μου και νόμιζα ότι ο Player θα έχει 39, και θα ήταν πραγματικά πολύ καλή τιμή :D

Με τον atom quad core θα ήταν ιδανικό και για γενικότερης χρήσης υπολογιστής, ακόμα και win7 θα μπορούσε να έχει , όπως και linux+xbmc etc.

Έστω στα 100 λοιπών, αν δεν ήταν κλειδωμένο σε android , σίγουρα θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον
Από την άλλη σε σχέση με τα media players του ανταγωνισμού και των κινέζικων πολυκαταστημάτων δε ξέρω κατά πόσο είναι προσφορά, μπορεί και να είναι.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Nexus Player

Το χειριστήριο - gamepad κοστίζει άλλα $39 :(

Αρχικά είχε μπερδευτεί το μάτι μου και νόμιζα ότι ο Player θα έχει 39, και θα ήταν πραγματικά πολύ καλή τιμή :D

Με τον atom quad core θα ήταν ιδανικό και για γενικότερης χρήσης υπολογιστής, ακόμα και win7 θα μπορούσε να έχει , όπως και linux+xbmc etc.

Έστω στα 100 λοιπών, αν δεν ήταν κλειδωμένο σε android , σίγουρα θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον
Από την άλλη σε σχέση με τα media players του ανταγωνισμού και των κινέζικων πολυκαταστημάτων δε ξέρω κατά πόσο είναι προσφορά, μπορεί και να είναι.

με 1GB ram? Μόνο με κάνα Openelec... windows γιοκ...
κατα τα άλλα συμφωνώ ότι ναι θα ήταν ενδιαφέρον αν ήταν ξεκλείδωτο (και αν είχε και ethernet)
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
ανησυχείτε μηπως δεν το rootάρουν και αυτο? :p το μόνο μειονέκτημα ειναι το wifi only :(