Panasonic DMP-BD80 Blu-ray player. Αρνείται να "δει" συγκεκριμένο δίσκο!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλημέρα σε όλους.

Έχω το συγκεκριμένο player, αποδεδειγμένα εξαιρετικό για τη χρήση που είναι χρεωμένο να κάνει (αναπαραγωγή δίσκων Blu-ray και DVD σε σύνδεση με την 60άρα Kuro μου). Λειτουργεί χωρίς πρόβλημα για το χρονικό διάστημα που το έχω (περίπου 3 χρόνια, αγορασμένο καινούργιο) και παίζει όλα τα δισκάκια που του έχω βάλει μέχρι σήμερα.

Χθες βράδυ, το έβαλα να παίξει την ταινία "Ηρακλής: Η Αρχή του Θρύλου" (The Legend of Hercules), που νοίκιασα από το τοπικό video club (Videorama), και το player αρνήθηκε πεισματικά και στις τρεις προσπάθειες που έκανα (μπάσε-βγάλε) να το παίξει, βγάζοντάς μου ένα μήνυμα που έλεγε: "Cannot read. Please check the disc"

Έβαλα τον δίσκο στο παλιό καλό μου HTPC, το οποίο το είδε μέσω του PowerDVD 13 Ultra και μπόρεσε να το αναπαράγει κανονικά.

Στη συνέχεια, έβαλα κάνα-δυο δισκάκια ακόμα στο player για να βεβαιωθώ αν έχει πρόβλημα το ίδιο, τα οποία τα έπαιξε κανονικά. Σήμερα το πρωί έκανα έναν έλεγχο στο firmware του player, μέσω Internet από τη σύνδεση LAN και με πληροφόρησε ότι φοράει το πιο πρόσφατο.

Τι μπορεί να συμβαίνει; Και υπάρχει λύση, ή απλά μπορεί να φταίει η συγκεκριμένη ταινία (ο τρόπος εγγραφής, εννοώ, ώστε να υπάρχει ασυμβατότητα);

Ευχαριστώ.
-
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Panasonic DMP-BD80 Blu-ray player. Αρνείται να "δει" συγκεκριμένο δίσκο!

Το προφανες:

Μπορει να φταιει το δισκάκι (και να διαβάζεται από μερικά drives και αλλα όχι) ή να έρχει αρχίσει να τα φτύνει το drive σου (μου έχει συμβεί σε Panasonic) και να μη διαβάζει όλα τα δισκάκια (ή να κανει σπασιματα ή διαφορα κουλά γενικά)

Μονο με trial and error θα βγάλεις άκρη

ΥΓ Απωθημένο το χω να δω νέο θεμα σου που να μην περιγραφει, με αναλυση 8K, κάποιας μορφής πρόβλημα (κατά προτίμηση σε μηχανάκι >17 ετίας) :p
 
Απάντηση: Panasonic DMP-BD80 Blu-ray player. Αρνείται να "δει" συγκεκριμένο δίσκο!

Καλησπέρα

Τί εννοείς δηλαδή, ότι πρέπει να πετάξω το player, 3 χρόνων πλασματάκι, που έχει δεν έχει παίξει 100 δισκάκια όλα κι όλα?

Επειδή κάποιος m@k#@as παραγωγός μιας ταινίας (σε Blu-ray, βέβαια) φρόντισε να παίζει μόνο σε 50 είδη players και όχι στα 20.000+ που έχει η αγορά και που είναι εγκατεστημένα ήδη σε οικιακά συστήματα?

Αυτό αδυνατώ να το καταλάβω, πράγματι.
-
 
Απάντηση: Panasonic DMP-BD80 Blu-ray player. Αρνείται να "δει" συγκεκριμένο δίσκο!

Τα "νεότερα" νέα είναι:

1) Η Intertech , στην οποία έστειλα ενα email με την περιγραφή του προβλήματος, με πήρε - προς τιμήν τους - αμέσως τηλέφωνο, προκειμένου να συλλέξει περισσότερες πληροφορίες για το πρόβλημα.

2) Το δισκάκι το έβαλα στο Dune Prime 3.0 και έπαιξε αμέσως, με λίγα μικροπροβληματάκια, σε σχέση με τη διαχείριση του μενού του, αλλά τίποτα σημαντικό. Έπαιξε κανονικά.

3) Η Intertech ενημερώθηκε ακόμα και γι αυτή την εξέλιξη. Αφού το αναλύσαμε, μείναμε σύμφωνοι να το ψάξουν κι άλλο, πιθανόν με την ίδια την Panasonic, και να με ενημερώσουν.

Αυτά προς το παρόν.

Κι ένα κουλό ακόμα. Ενώ χθες φάνηκε να παίζει στο παραπάνω αναφερόμενο HTPC, σήμερα μου έκανε κι εκεί νούμερα, βγάζοντάς μου ένα μήνυμα που έλεγε ότι το player είναι Region B, και πρέπει - έλεγε το μήνυμα - να βάλω άλλο δισκάκι αυτού του Region. Κουλό, γιατί το δισκάκι είναι Region B αφ' ενός και αφ' ετέρου, μέχρι σήμερα πάντα δισκάκια Region B χρησιμοποιώ σε αυτό το PC και μέχρι τώρα δεν έχω ορίσει Region στον οπτικό οδηγό του, ένα LG GGW-H20L (δεν ζητάει άλλωστε για Blu-ray, μόνο για DVD, το οποίο το έχω αφήσει ελεύθερο-αδήλωτο). Η συνέχεια της κουλαμάρας ήταν ότι μόλις έβαλα το δισκάκι σε ένα άλλο PC με οπτικό οδηγό ένα Pioneer BDC-202 BD-ROM/DVD-R, αυτό έπαιξε κανονικά. Η διαφορά των δύο PC, εκτός από το hardware είναι ότι το 2ο φοράει Windows 8.1. Pro. Το PowerDVd είναι το ίδιο όμως (13 Ultra) και στα δύο.
-
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Re: Panasonic DMP-BD80 Blu-ray player. Αρνείται να "δει" συγκεκριμένο δίσκο!

Αν είναι το πρώτο που δεν παίζει από τα 100 περίπου που έχεις βάλει, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Κάποια δισκάκια, ένα πολύ μικρό ποσοστό, ενδέχεται να μην τα παίζει.
Το "Cannot read. Please check the disc", συνήθως το βγάζει αν το δισκάκι είναι ελαφρώς λερωμένο, ή έχει έστω και ανεπαίσθητες χαρακιές.
Είναι λίγο ευαίσθητα σε κάτι τέτοια τα Panasonic, τα LG και τα Samsung παίζουν πιο εύκολα τα δισκάκια.
Προφανώς δοκίμασες να καθαρίσεις το δισκάκι, ακόμα και αν σου φαίνεται καθαρό, δοκίμασέ το.
Χμ...4,2/10 πήρε ο Ηρακλής.:beatnik2:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Panasonic DMP-BD80 Blu-ray player. Αρνείται να "δει" συγκεκριμένο δίσκο!

Αρα, η 1η περιπτωση, που ειπα στην αρχή, μαλλον επιβεβαιωνεται.

Μη χανεις άλλο το χρονο σου, γύρνα το δισκάκι στο video club και πες να μη σε χρεωσουν.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Panasonic DMP-BD80 Blu-ray player. Αρνείται να "δει" συγκεκριμένο δίσκο!

Πιθανόν να είναι θέμα ευαισθησίας του Player σε συγκεκριμένα δισκάκια. Εχω το DMP-BD60 (προγενέστερο του δικού σου) και μου το έχει κάνει και εμένα μια φορά με Bluray δίσκο και 2-3 φορές με DVD.

Φαντάζομαι εχεις την τελευταία έκδοση firmware περασμένη στο μηχάνημα..
 
Απάντηση: Re: Panasonic DMP-BD80 Blu-ray player. Αρνείται να "δει" συγκεκριμένο δίσκο

Πιθανόν να είναι θέμα ευαισθησίας του Player σε συγκεκριμένα δισκάκια. Εχω το DMP-BD60 (προγενέστερο του δικού σου) και μου το έχει κάνει και εμένα μια φορά με Bluray δίσκο και 2-3 φορές με DVD.

Φαντάζομαι εχεις την τελευταία έκδοση firmware περασμένη στο μηχάνημα..

Ναι, Γιώργο, είναι το τελευταίο firmware, το γράφω στο πρώτο μου μήνυμα, σ' ευχαριστώ.
-
 
Απάντηση: Panasonic DMP-BD80 Blu-ray player. Αρνείται να "δει" συγκεκριμένο δίσκο!

Καλημέρα σε όλους και καλό υπόλοιπο καλοκαίρι.

Ανανεώνω το νήμα με αφορμή το εξής γεγονός:

Πριν λίγες μέρες (και μετά από μια άκρως "γεμάτη" προ διακοπών περίοδο) ήλθα στο εξοχικό μου στη Νάξο για μερικών εβδομάδων διακοπές. Μαζί μου, ως ελάχιστο εξοπλισμό διασκέδασης εν οίκω, πήρα και το εν λόγω player να το συνδέσω σε μια παλιά 38άρα τηλεόραση CRT της Sony, το μοντέλο KV-ESM91 (ένα τέρας 130 κιλών), μέσω Component - σύνδεση που ευτυχώς διαθέτει η εν λόγω TV, όχι βέβαια με σήμα σε πλήρη ανάλυση HD, αλλά σε απλό 576i, το οποίο μπορεί να το 'αναβαθμίσει" με το δικό της εσωτερικό line multiplier.

Όπως είχα γράψει και παλιότερα εδώ, στο ίδιο νήμα, χθες έβαλα το player να παίξει ένα δισκάκι BD, από τη συλλογή των 22 δίσκων Bond 50 και αρνήθηκε πεισματικά να το αναγνωρίσει, βγάζοντας πάλι το ίδιο μήνυμα στην οθόνη μου "Cannot read. Please check the disc". Όποιον δίσκο κι αν δοκίμασα από τη συγκεκριμένη συλλογή (εντάξει, δεν τους δοκίμασα κι όλους), έπαιρνα την ίδια προειδοποίηση.

Στη συνέχεια, έβαλα ένα άλλο δισκάκι μέσα (το "Back to the future [1])" και το έπαιξε κανονικά. Δοκίμασα να παίξω κάποιο δισκάκι από την παραπάνω συλλογή του Bond στον υπολογιστή που έχω φέρει μαζί μου στο εξοχικό για καθημερινή χρήση (Windows 10 64-bit, PowerDVD 14, Οπτικός Οδηγός LG GGW-H20L, Κάρτα Γραφικών Gigabyte-NVidia GeForce GV-N730D5-2GI) και πράγματι κι εκεί μου έκανε κάποια νούμερα στην αναπαραγωγή (κολλήματα, σπασίματα κλπ.).

Αναρωτιέμαι αν είναι κι αυτό θέμα των εν λόγω δίσκων ή αν μπορεί να είναι κάτι άλλο. Στα υπόψη το γεγονός ότι πρόσφατα έκανα και αναβάθμιση στο firmware και το player φοράει το τελευταίο διαθέσιμο. Να ενημερώσω ακόμη ότι τα συγκεκριμένα δισκάκια τα έχω ριπάρει όλα σε εξωτερικό σκληρό δίσκο, ώστε να μπορώ να τα παίξω με κάποιο media player, που δέχεται σύνδεση εξωτερικού δίσκου USB, ίσως γιατί να υποψιαζόμουνα για τέτοιου είδους παραξενιές.

Γνώμες;
Ευχαριστώ.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: Panasonic DMP-BD80 Blu-ray player. Αρνείται να "δει" συγκεκριμένο δίσκο!

Kαλησπερα φιλε μου για αρχη μην αγχωνεσαι επειδη το εχω παθει και εγω αρκετες φορες και η αιτια ηταν το video club! πολλα διακακια εχουν αρκετες γρατζουνιες!!δαχτυλιες οτι να ναι ! καλο ειναι οταν παιρνεις δισκακι απο video club να το καθαριζεις πρωτα! θυμαμαι και εγω ειχα παει μια ταινια και κωλαγε και στα 2 dvd που ειχα και οτα εβαζα cd λειτουργουσαν μια χαρα !:idea:
 
Μήπως υπάρχουν θέματα συμβατότητας;

Kαλησπερα φιλε μου για αρχη μην αγχωνεσαι επειδη το εχω παθει και εγω αρκετες φορες και η αιτια ηταν το video club! πολλα διακακια εχουν αρκετες γρατζουνιες!!δαχτυλιες οτι να ναι ! καλο ειναι οταν παιρνεις δισκακι απο video club να το καθαριζεις πρωτα! θυμαμαι και εγω ειχα παει μια ταινια και κωλαγε και στα 2 dvd που ειχα και οτα εβαζα cd λειτουργουσαν μια χαρα !:idea:
Καλημέρα και σ' ευχαριστώ.

Ναι, το θέμα με την κατάσταση των δίσκων, τόσο από τα video clubs, όσο και γενικότερα, το έχουμε ξανασυζητήσει εδώ (δες λίγα ποσταρίσματα παραπάνω). Όμως οι συγκεκριμένοι δίσκοι που δοκίμασα, αφενός δεν προέρχονται από video club και αφετέρου είναι σε άριστη κατάσταση, οπτικά τουλάχιστον.

Φοβάμαι ότι η συγκεκριμένη έκδοση έχει πιθανόν κάποια θέματα συμβατότητας με παλαιότερα players και γι' αυτό να μου κάνει "κόλπα". Η εν λόγω συλλογή εκδόθηκε το 2012 ή 2013 (το νωρίτερο), ενώ το δικό μου player της Panasonic είναι του 2009 ή του 2010. Να σημειώσω επίσης ότι, όσο ήμουν στο σπίτι μου στην Αθήνα, έκανα μια δοκιμή με κάποιο από τα δισκάκια της συλλογής στο Dune HD Prime 3.0 και σ' αυτό ακόμα παρατήρησα δυσκολία στην αναπαραγωγή (σπασίματα στον ήχο, κολλήματα στην εικόνα κλπ.). Ενώ όταν δοκίμασα να κάνω την αναπαραγωγή στο Dune μέσω του αρχείου δίσκου από την ίδια συλλογή, που το είχα ριπάρει σε εξωτερικό σκληρό, το αρχείο έπαιξε κανονικά, χωρίς προβλήματα.

Γι' αυτό και εκφράζω τις αμφιβολίες μου σχετικά με τη συμβατότητα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Panasonic DMP-BD80 Blu-ray player. Αρνείται να "δει" συγκεκριμένο δίσκο!

Δεν υπάρχει θέμα συμβατότητας.

Κατασκευαστικό πρόβλημα των δίσκων είναι το θέμα σε συνδυασμό με φθορά (λόγω χρόνου) των δίσκων ή / και του drive.
 
Συμβατότητα και κατάσταση δίσκων και player

Δεν υπάρχει θέμα συμβατότητας.
ΟΚ, ευχαριστώ πολύ, Σύριε.

Κατασκευαστικό πρόβλημα των δίσκων είναι το θέμα σε συνδυασμό με φθορά (λόγω χρόνου) των δίσκων ή / και του drive.
Όταν λες "Κατασκευαστικό πρόβλημα των δίσκων", εννοείς μήπως κάποια "παραξενιά" της εταιρείας που κάνει την έκδοση του δίσκου, κατά την εγγραφή του περιεχομένου των δεδομένων, ή κάτι άλλο;
Σε ότι αφορά την κατάστασή τους, είναι - όπως έγραψα - άψογη (τουλάχιστον οπτικά), σε άψογη συσκευασία, χωρίς ίχνος κακομεταχείρισης ή άλλου είδους κακής ποιότητας.

Σε ότι αφορά το drive, το player είναι μεν παλιό, αλλά πολύ λίγο χρησιμοποιημένο και πάντως σε άψογη κατάσταση.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Συμβατότητα και κατάσταση δίσκων και player

Όταν λες "Κατασκευαστικό πρόβλημα των δίσκων", εννοείς μήπως κάποια "παραξενιά" της εταιρείας που κάνει την έκδοση του δίσκου, κατά την εγγραφή του περιεχομένου των δεδομένων, ή κάτι άλλο;
Σε ότι αφορά την κατάστασή τους, είναι - όπως έγραψα - άψογη (τουλάχιστον οπτικά), σε άψογη συσκευασία, χωρίς ίχνος κακομεταχείρισης ή άλλου είδους κακής ποιότητας.

Σε ότι αφορά το drive, το player είναι μεν παλιό, αλλά πολύ λίγο χρησιμοποιημένο και πάντως σε άψογη κατάσταση.

Υπάρχουν «κακοτυπωμενα» δισκάκια (κάθε είδους) που «ταλαιπωρούν» πολλά drives (παλιά και καινούργια).

Η παλαιότητα και η χρήση του drive δεν λέει αναγκαστικά κάτι. Όπως έχω πει νομίζω και παλιότερα στο ίδιο θέμα, αντίστοιχο Panny BD player με μηδαμινή χρήση και πολύ φρέσκο έβγαλε θέμα αναγνωσιμότητας.
 
Ευχαριστίες

Υπάρχουν «κακοτυπωμενα» δισκάκια (κάθε είδους) που «ταλαιπωρούν» πολλά drives (παλιά και καινούργια).

Η παλαιότητα και η χρήση του drive δεν λέει αναγκαστικά κάτι. Όπως έχω πει νομίζω και παλιότερα στο ίδιο θέμα, αντίστοιχο Panny BD player με μηδαμινή χρήση και πολύ φρέσκο έβγαλε θέμα αναγνωσιμότητας.
Ευχαριστώ πολύ, Σύριε.
Κατανοητά όλα όσα έγραψες.