Audio Technica ATH-AX1iS SonicFuel Over-Ear Headphones.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ένα ζευγάρι ακουστικά που μου άφησε θετικότατες εντυπώσεις στην τελευταία Έκθεση είναι τα:
Audio Technica ATH-AX1iS SonicFuel Over-Ear Headphones.

medium_ATH_AX1iS_BK.jpg
Χαρακτηριστικά: (Από τον τιμοκατάλογο αντιπροσωπείας)
Δυναμικά Ακουστικά κλειστού τύπου με in-line volume control και μικρόφωνο για χρήση με όλα τα συμβατά smartphones, συμπεριλαμβανομένων των Android phones, iPhone, iPad και iPod
Driver Diameter: 36 mm
Απόκριση συχνότητας: 15Hz -22kHz
Maximum Ισχύς Εισόδου: 500 mW
Eυαισθησία: 100 dB/mW
Aντίσταση: 40 Ohm
Cable: 1.2 m
Connector: 3.5mm mini stereo, gold-plated, L-type
Διατίθεται στα χρώματα: Μαύρο, Κόκκινο, Λευκό, Μπλε, Γκρι 39,00

Η πρώτη εντύπωση: Πολύ όμορφα και κομψά, οπτικά. Η δεύτερη: Ξεκούραστα, δεν έδιναν αίσθηση ότι φοράς ακουστικά. Πανάλαφρα, ξεχνάς πως τα φοράς.Φτιαγμένα για το σπίτι, αλλά και για το δρόμο. Μπορούν να συνδεθούν με κάθε είδους συσκευή. Ευαίσθητα, θα αποδώσουν το ίδιο καλά με κινητό ή υπολογιστή, και ακόμα καλύτερα μ' ένα καλό DAC/Amplifier. Για επικοινωνία, για παιγνίδια, ταινίες και βεβαίως για μουσική.

Τα άκουσα με τον Meridian Explorer. Ήχος γλυκός, ζεστός, διαυγής και ισορροπημένος. Χωρίς τους ενοχλητικούς εκείνους χρωματισμούς που εντυπωσιάζουν στην αρχή και κατόπιν κουράζουν. Τα ακουστικά είναι κατάλληλα για όλα τα είδη μουσικής, κανένας δε θα μείνει παραπονεμένος. Μου άρεσαν περισσότερο από τα μεγαλύτερα μοντέλα της Εταιρείας που ήταν διαθέσιμα για ακρόαση. Οι ηχητικές διαφορές ήταν πολύ-μα πάρα πολύ μικρές, ενώ η τιμή πολλαπλάσια. Στην τιμή καταλόγου των 39 Ευρώ νομίζω αποτελούν ευκαιρία με εξαιρετικό λόγο τιμής προς απόδοση.

Τα συνιστώ ανεπιφύλσκτα για όποιον ενδιαφέρεται για ένα ζευγάρι καλά ακουστικά στην οικονομική κατηγορία τιμής που θα καλύψουν τόσο τις ανάγκες για μουσική, όσο και τις ανάγκες για επικοινωνία.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Bravo ρε Sonus... και ότι έψαχνα για φίλο ένα σετάκι ευαίσθητων, να παίζουν από όποια πηγή, κλειστού τύπου... :ernaehrung004:
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Τους αφιέρωσα και εγω λιγο χρόνο στο φεστιβάλ ακουστικων, ειναι διαμαντάκια. Με τον Meridian Explorer ειδικά δυσκολεύτηκα να πιστέψω την τιμη.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Δεν με εκπλήσσει ότι είναι ισορροπημένο σαν ακουστικό με όλα τα είδη μουσικής...
Και αυτή η εταιρία είναι χρόνια στον επαγγελματικο χώρο και κατασκευάζει και μικρόφωνα...Σημαντικό για μένα .
 

Rm.Geko

Senior Member
28 August 2009
406
Θεσσαλονίκη
Sonus Naturalis σε σχεση με τα AKG K77 που ειχες παρουσιασει παλαιοτερα πια η γνωμη σου, πια τα θετικα και πια τα αρνητικα του ενος εναντι του αλλου;Ποια θεωρεις πιο ανετα για οικιακη χρηση ταινιες μουσικη με πιο ποιοτικο ηχο σε αυτο το ευρος τιμης;Κανε αν μπορεις μια μινι συγκριση.:a0210:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Απάντηση: Audio Technica ATH-AX1iS SonicFuel Over-Ear Headphones.

Sonus Naturalis σε σχεση με τα AKG K77 που ειχες παρουσιασει παλαιοτερα πια η γνωμη σου, πια τα θετικα και πια τα αρνητικα του ενος εναντι του αλλου;Ποια θεωρεις πιο ανετα για οικιακη χρηση ταινιες μουσικη με πιο ποιοτικο ηχο σε αυτο το ευρος τιμης;Κανε αν μπορεις μια μινι συγκριση.:a0210:
Δύσκολο να απαντήσω, διότι θα έπρεπε να τα έχω και τα δύο συγχρόνως υπό τις ίδιες συνθήκες, για να κάνω τις σχετικές συγκρίσεις. Και δεν τα έχω.

Χωρίς να είμαι λοιπόν σίγουρος, να πω από μνήμης ότι τα Audio Technica μάλλον έχουν πλούσια μεσαία περιοχή κι' αυτό -ίσως- τα κάνει τόσο ελκυστικά; Πιθανόν.

Τα Audio Technica πάντως μου έκαναν αρκετά καλή εντύπωση, ώστε να τα βάλω στη λίστα μου για προσεχή αγορά. Πλεονέκτημα τους: Είναι κατάλληλα και για χρήση εκτός σπιτιού. Τα AKG δε θα μπορούσα να τα πάρω έξω, αυτά ναι.
Και είναι και πιο όμορφα! :cool:

Υ.Γ. Ότι είχα γράψει για τα AKG εξακολουθεί να ισχύει...
 

Rm.Geko

Senior Member
28 August 2009
406
Θεσσαλονίκη
Μια ερώτηση για όσους τα έχουν αγοράσει η τα έχουν δοκιμάσει γιατί τα γλυκό κοιτάζω , το αυτι χωράει μέσα στο ακουστικό η όχι?
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Over Ear σημαίνει ότι το ακουστικό περιβάλλει πλήρως το αυτί ... αντιθέτως, on ear σημαίνει ότι το ακουστικό προορίζεται για να κάθεται πάνω στο αυτί (όντας σαφώς μικρότερο) ... οπότε, εάν κάποιος δεν έχει ''μάτια πλάνα & αυτιά αεροπλάνα'' η απάντηση είναι : ''ναι, χωράει'' ...
 

Rm.Geko

Senior Member
28 August 2009
406
Θεσσαλονίκη
Over Ear σημαίνει ότι το ακουστικό περιβάλλει πλήρως το αυτί ... αντιθέτως, on ear σημαίνει ότι το ακουστικό προορίζεται για να κάθεται πάνω στο αυτί (όντας σαφώς μικρότερο) ... οπότε, εάν κάποιος δεν έχει ''μάτια πλάνα & αυτιά αεροπλάνα'' η απάντηση είναι : ''ναι, χωράει'' ...
Δε το γνώριζα ωραία ευχαριστώ!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τελικά τα πήρα και βρίσκονται πλέον στη συλλογή μου και σε καθημερινή χρήση! :a0210:

Η αρχική θετική μου γνώμη γι' αυτά που διατύπωσα πιο πάνω δεν άλλαξε, αντίθετα επαληθεύεται πλήρως.
Τα ακουστικά είναι όντως ένα μικρό διαμαντάκι, όπως γράφει και ο γιατρός μας πιο πάνω.

Πάντως τώρα μπορώ να απαντήσω και στις άλλες απορίες κι' ερωτήματα που υφίστανται.
Θα επανέλθω λοιπόν με αναλυτικότερες εντυπώσεις και συμπεράσματα.
Αναμείνατε στα ακουστικά σας! :eek:perator:
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Θα τολμήσω μία..."αιρετική" ερώτηση:

Τα συγκεκριμένα ακουστικά, θα μπορούσαν να αποδώσουν αξιοπρεπώς (δεν υπάρχει απαίτηση για κορυφαία απόδοση),
σε DJ set, ως ακουστικά ενός DJ και σε live-PA, ως ακουστικά του ηχολήπτη;

Ευχαριστώ!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Η "αιρετική" ερώτηση έχει δύο σκέλη και αναλύεται περαιτέρω! :smile:

Λοιπόν:
-Τα ακουστικά προσφέρουν καλή απομόνωση από τους ήχους του εξωτερικού περιβάλλοντος. Επομένως είναι κατάλληλα για να χρησιμοποιηθούν από ένα DJ που θέλει να ακούει τα κομμάτια που ετοιμάζει, χωρίς να ενοχλείται από εξωτερικούς θορύβους.

-Στην περίπτωση όμως του ηχολήπτη σε live-PA, τα πράγματα αλλάζουν. Και εάν μεν θέλει απλά να παρακολουθεί τη συναυλία και το όλο πρόγραμμα μέσα από τα ακουστικά, τότε ναι, μπορεί να τα χρησιμοποιήσει.

Εάν όμως πρόκειται να χρησιμοποιήσει τα ακουστικά για να κάνει ρυθμίσεις, π.χ. να προσθέτει ή να αφαιρεί EQ ή Reverb, ή να ρυθμίζει τους Compressors μ' αυτά, να παίρνει δηλαδή αποφάσεις βασιζόμενος στα ακουστικά τότε είναι εντελώς ακατάλληλα!

Ο λόγος; Πολύ απλός. Τα ακουστικά δεν είναι ουδέτερα, δεν είναι monitor. Αντίθετα είναι από κατασκευής χρωματισμένα. Εξαιρετικά χρωματισμένα, υπέροχα χρωματισμένα, μ' ένα τρόπο που σε συνεπαίρνουν με τη μουσικότητα τους, κάθε άλλο παρά ουδέτερα όμως. Και η έλλειψη χρωματισμών, η ουδετερότητα είναι απαραίτητο χαρακτηριστικό, αν θέλεις να ξέρεις τι πραγματικά γίνεται, να λάβεις αποφάσεις.

Στο σημείο αυτό πρέπει να πούμε ότι οι μηχανικοί της Audio Technica έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά. Σχεδιάζοντας ένα ζευγάρι ακουστικά κατάλληλα για το σπίτι, αλλά και για φορητές συσκευές όπου οι ηχογραφήσεις δεν έχουν πάντα την καλύτερη δυνατή ποιότητα, τα έφτιαξαν με μία καμπύλη απόκρισης που -τολμώ να πω- αναδεικνύει τη μουσική και τα καλύτερα στοιχεία της δίχως να προβάλλει ταυτόχρονα και τις τυχόν ενοχλητικές ατέλειες της ηχογράφησης.

Κυριολεκτώ. Όποιος τα δοκιμάσει θα αντιληφθεί τι εννοώ. Για το λόγο αυτό είναι ακατάλληλα ως εργαλείο ηχολήπτη.
Πάρα πολύ καλά για ν' ακούς και ν' απολαμβάνεις μουσική, όχι όμως και για να παίρνεις αποφάσεις!

Λεπτομερέστερη παρυσίαση προσεχώς! :eek:perator:
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
Τελικά τα πήρα και βρίσκονται πλέον στη συλλογή μου και σε καθημερινή χρήση! :a0210:

Η αρχική θετική μου γνώμη γι' αυτά που διατύπωσα πιο πάνω δεν άλλαξε, αντίθετα επαληθεύεται πλήρως.
Τα ακουστικά είναι όντως ένα μικρό διαμαντάκι, όπως γράφει και ο γιατρός μας πιο πάνω.

Πάντως τώρα μπορώ να απαντήσω και στις άλλες απορίες κι' ερωτήματα που υφίστανται.
Θα επανέλθω λοιπόν με αναλυτικότερες εντυπώσεις και συμπεράσματα.
Αναμείνατε στα ακουστικά σας! :eek:perator:


με κανα smartphone ή tablet δοκιμαστηκε?
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
με κανα smartphone ή tablet δοκιμαστηκε?

Τα έχω πάρει κι εγώ εδώ και κανένα μήνα. Τα χρησιμοποιώ με XIAOMI Note στις μετακινήσεις (ηλεκτρικό-περπάτημα)

Αν ρωτάς για το θέμα της έντασης, είναι μια χαρά στο κινητό μου, μόνο σε μεγάλη φασαρία το πάω πάνω από τα 3/4, αλλιώς λιγότερο.

Είναι ελαφριά, απομονώνουν, ο ήχος πολύ καλός, ειδικά για την τιμή τους. Όταν τα άκουσα συγκριτικά με τα ATH-50x βέβαια, η διαφορά ήταν εμφανής..., γενικά για μετακίνηση είναι μια χαρά.

Τώρα με τη ζέστη είναι ένα θέμα βέβαια αλλά αυτό θα ισχύει για όλα τα over-ear.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Συγκρίνοντας AKG K77 και Audio Technica ATH-AX1iS

Λοιπόν έχουμε:

  • AKG K77

  • Audio Technica ATH-AX1iS

Και τα δύο εξαιρετικές επιλογές για την οικονομική κατηγορία.

Όντας κάτοχος και των δύο, χρωστάω από καιρό μιά απάντηση για τις μεταξύ τους ομοιότητες και διαφορές. Ελπίζω οι παρακάτω παρατηρήσεις να είναι χρήσιμες στους ενδιαφερόμενους.

Ευχρησία. Και τα δύο ακουστικά είναι από τα πιο ξεκούραστα που μπορεί να δοκιμάσει κανείς, ανεξάρτητα από τιμή και κατηγορία. Πανάλαφρα, μπορείς να τα φοράς με τις ώρες χωρίς καλά-καλά να νοιώθεις πως φοράς ακουστικά.

Ειδικά τώρα καλοκαίρι κανένα αίσθημα ζέστης ή εφίδρωσης, πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου.
Ανάμεσα στα δύο τα πιο ξεκούραστα είναι τα AKG K77. Μπορείς να τα φοράς επί εξάωρο (το'χω κάνει) χωρίς να ενοχλήσουν στο παραμικρό.

Απομόνωση. Απομόνωση κάνουν πολύ καλύτερη τα Audio Technica ATH-AX1iS. Τα AKG K77 αφήνουν πολλούς εξωτερικούς ήχους να εισέρχονται κι' αυτό άλλοτε είναι πλεονέκτημα, άλλοτε μειονέκτημα. Ζήτημα προτίμησης, αλλά και ζήτημα τι χρειάζεσαι τη συγκεκριμένη στιγμή.

Ευαισθησία: Έχουν μεγαλύτερη τα AKG K77. Αν η πηγή είναι αδύναμη, τότε μπορούν να παίξουν πολύ πιο δυνατά.

Χαμηλό. Τα AKG K77 έχουν πολύ μεγαλύτερο όγκο χαμηλού, είναι όμως χαλαρό και κάπως ασαφές. Αντίθετα με τα Audio Technica ATH-AX1iS που έχουν χαμηλό πολύ πιο καθορισμένο, σφιχτό και γρήγορο. Δεν κατεβαίνει πολύ χαμηλά όμως. Η εντύπωση μου είναι πως η αίσθηση του χαμηλού τους προέρχεται πολύ περισσότερο από τις αρμονικές παρά από τις ίδιες τις θεμελιώδεις, ειδικά στις δύο κάτω οκτάβες.

Μεσαία και υψηλές. Τα AKG K77 μπορούμε να τα χαρακτηρίσουμε κάπως πιο "ουδέτερα", αν μπορεί να έχει νόημα η ουδετερότητα στη συγκεκριμένη κατηγορία. Μ' ένα πέπλο όμως που κάνει πιο θαμπή την άρθρωση σε δύσκολα φωνητικά π.χ. χορωδιακά και πιο αδύναμες τις διαφορές στις αρμονικές και στις χροιές των οργάνων στις υψηλές συχνότητες.

Αντίθετα, τα Audio Technica ATH-AX1iS χωρίς να είναι ουδέτερα, έχουν μία εξαιρετική μεσαία περιοχή (το μεγάλο τους πλεονέκτημα) που σε γοητεύει από την πρώτη στιγμή. Είναι αυτό που λέμε "μουσικότητα". Μία μικρή έμφαση στη μεσοϋψηλή περιοχή κάνει σαφή την άρθρωση σε δύσκολα φωνητικά και κάνει πιο έντονες τις διαφορές μεταξύ των οργάνων. Στις πολύ υψηλές συχνότητες μία πολύ προσεγμένη, πολύ μαλακή και ομαλή αποκοπή τα κάνει πιο κατάλληλα ν' αποδίδουν μέτριες ηχογραφήσεις ή πηγές χωρίς να ενοχλούν και χωρίς να αφαιρούν τίποτε από το μουσικό περιεχόμενο!

Στερεοφωνική Εικόνα. Εδώ τα Audio Technica ATH-AX1iS παρουσιάζουν μία σαφή υπεροχή. Αποδίδουν τους χώρους με πολύ καλό πλάτος και βάθος. Αντίθετα με τα AKG K77 που έχουν πιο στενή στερεοφωνική εικόνα με λιγότερο βάθος.

Ποιό από τα δύο λοιπόν; Δύσκολη ερώτηση. Και τα δύο αποτελούν εξαιρετικές προτάσεις στην οικονομική κατηγορία. Με ομοιότητες και επί μέρους διαφορές.

Μετά από αρκετό καιρό που βρίσκονται στην κατοχή μου καταλήγω στα εξής συμπεράσματα.
Εάν έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δύο, το αποφασιστικό στοιχείο θα ήταν η σκοπούμενη χρήση.
Τα AKG K77 είναι κατ' αρχήν πιο κατάλληλα για κινηματογραφικές ταινίες. Όντας πολύ ξεκούραστα, ελαφριά και επιτρέποντας μία επικοινωνία με το περιβάλλον είναι πιο κατάλληλα για πολύωρη κινηματογραφική χρήση. Επιπλέον μπορούν να παίξουν πιο δυνατά. Και ν' αποδώσουν με μεγαλύτερη δύναμη και όγκο κινηματογραφικά εφέ. Υπερτερούν επίσης, αν η πηγή είναι πολύ αδύναμη. Ή αν είναι κάπως απομακρυσμένη (π.χ. μία τηλεόραση). Το 2 μ. καλώδιο τους διευκολύνει και σ' αυτό.

Τα Audio Technica ATH-AX1iS πάλι είναι πιο κατάλληλα για μουσική. Παρ' όλο που δεν είναι ουδέτερα είναι κομμένα και ραμμένα για ν' απολαμβάνουμε μουσική, ειδικά από μέτριες πηγές, π.χ. κινητά, Tablets κλπ. Απολαμβάνω μ' αυτά ιντερνετικό ραδιόφωνο μέσω κινητού τελευταία κι' έχουν γίνει το συνηθισμένο μου μέσο ακρόασης. Επιπλέον είναι πιο μαζεμένα, μικρότερα σε μέγεθος και αν τα θέλουμε για χρήση με Smartphone ή φορητή χρήση είναι φτιαγμένα γι' αυτό.

Ποιό από τα δύο λοιπόν; :chinscratch:

Έχω κάνει την επιλογή μου:

Και τα δύο! :guitarist: :guitarist: :guitarist: