Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 1 απο 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 25
    Supreme Member

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα, Ηλιούπολη

Audio Technica ATH-AX1iS SonicFuel Over-Ear Headphones.

Ένα ζευγάρι ακουστικά που μου άφησε θετικότατες εντυπώσεις στην τελευταία Έκθεση είναι τα:
    Audio Technica ATH-AX1iS SonicFuel Over-Ear Headphones.

Χαρακτηριστικά: (Από τον τιμοκατάλογο αντιπροσωπείας)
    Δυναμικά Ακουστικά κλειστού τύπου με in-line volume control και μικρόφωνο για χρήση με όλα τα συμβατά smartphones, συμπεριλαμβανομένων των Android phones, iPhone, iPad και iPod
    Driver Diameter: 36 mm
    Απόκριση συχνότητας: 15Hz -22kHz
    Maximum Ισχύς Εισόδου: 500 mW
    Eυαισθησία: 100 dB/mW
    Aντίσταση: 40 Ohm
    Cable: 1.2 m
    Connector: 3.5mm mini stereo, gold-plated, L-type
    Διατίθεται στα χρώματα: Μαύρο, Κόκκινο, Λευκό, Μπλε, Γκρι € 39,00

Η πρώτη εντύπωση: Πολύ όμορφα και κομψά, οπτικά. Η δεύτερη: Ξεκούραστα, δεν έδιναν αίσθηση ότι φοράς ακουστικά. Πανάλαφρα, ξεχνάς πως τα φοράς.Φτιαγμένα για το σπίτι, αλλά και για το δρόμο. Μπορούν να συνδεθούν με κάθε είδους συσκευή. Ευαίσθητα, θα αποδώσουν το ίδιο καλά με κινητό ή υπολογιστή, και ακόμα καλύτερα μ' ένα καλό DAC/Amplifier. Για επικοινωνία, για παιγνίδια, ταινίες και βεβαίως για μουσική.

Τα άκουσα με τον Meridian Explorer. Ήχος γλυκός, ζεστός, διαυγής και ισορροπημένος. Χωρίς τους ενοχλητικούς εκείνους χρωματισμούς που εντυπωσιάζουν στην αρχή και κατόπιν κουράζουν. Τα ακουστικά είναι κατάλληλα για όλα τα είδη μουσικής, κανένας δε θα μείνει παραπονεμένος. Μου άρεσαν περισσότερο από τα μεγαλύτερα μοντέλα της Εταιρείας που ήταν διαθέσιμα για ακρόαση. Οι ηχητικές διαφορές ήταν πολύ-μα πάρα πολύ μικρές, ενώ η τιμή πολλαπλάσια. Στην τιμή καταλόγου των 39 Ευρώ νομίζω αποτελούν ευκαιρία με εξαιρετικό λόγο τιμής προς απόδοση.

Τα συνιστώ ανεπιφύλσκτα για όποιον ενδιαφέρεται για ένα ζευγάρι καλά ακουστικά στην οικονομική κατηγορία τιμής που θα καλύψουν τόσο τις ανάγκες για μουσική, όσο και τις ανάγκες για επικοινωνία.
    Studio
    Sonus Naturalis
    Ηχοληψία
    Επεξεγασία & Μίξη Ήχου
    Μουσικές Παραγωγές
    Hi-End Ψηφιοποίηση Βινυλίων

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009

Re: Audio Technica ATH-AX1iS SonicFuel Over-Ear Headphones.

Bravo ρε Sonus... και ότι έψαχνα για φίλο ένα σετάκι ευαίσθητων, να παίζουν από όποια πηγή, κλειστού τύπου...
    Lunatics Unite!

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2010

Τους αφιέρωσα και εγω λιγο χρόνο στο φεστιβάλ ακουστικων, ειναι διαμαντάκια. Με τον Meridian Explorer ειδικά δυσκολεύτηκα να πιστέψω την τιμη.
    Παναγιώτης

Supreme Member

Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009

Δεν με εκπλήσσει ότι είναι ισορροπημένο σαν ακουστικό με όλα τα είδη μουσικής...
    Και αυτή η εταιρία είναι χρόνια στον επαγγελματικο χώρο και κατασκευάζει και μικρόφωνα...Σημαντικό για μένα .

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Απάντηση: Audio Technica ATH-AX1iS SonicFuel Over-Ear Headphones.

Sonus Naturalis σε σχεση με τα AKG K77 που ειχες παρουσιασει παλαιοτερα πια η γνωμη σου, πια τα θετικα και πια τα αρνητικα του ενος εναντι του αλλου;Ποια θεωρεις πιο ανετα για οικιακη χρηση ταινιες μουσικη με πιο ποιοτικο ηχο σε αυτο το ευρος τιμης;Κανε αν μπορεις μια μινι συγκριση.

Supreme Member

Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα, Ηλιούπολη

Re: Απάντηση: Audio Technica ATH-AX1iS SonicFuel Over-Ear Headphones.

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Rm.Geko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sonus Naturalis σε σχεση με τα AKG K77 που ειχες παρουσιασει παλαιοτερα πια η γνωμη σου, πια τα θετικα και πια τα αρνητικα του ενος εναντι του αλλου;Ποια θεωρεις πιο ανετα για οικιακη χρηση ταινιες μουσικη με πιο ποιοτικο ηχο σε αυτο το ευρος τιμης;Κανε αν μπορεις μια μινι συγκριση.
    Δύσκολο να απαντήσω, διότι θα έπρεπε να τα έχω και τα δύο συγχρόνως υπό τις ίδιες συνθήκες, για να κάνω τις σχετικές συγκρίσεις. Και δεν τα έχω.

Χωρίς να είμαι λοιπόν σίγουρος, να πω από μνήμης ότι τα Audio Technica μάλλον έχουν πλούσια μεσαία περιοχή κι' αυτό -ίσως- τα κάνει τόσο ελκυστικά; Πιθανόν.

Τα Audio Technica πάντως μου έκαναν αρκετά καλή εντύπωση, ώστε να τα βάλω στη λίστα μου για προσεχή αγορά. Πλεονέκτημα τους: Είναι κατάλληλα και για χρήση εκτός σπιτιού. Τα AKG δε θα μπορούσα να τα πάρω έξω, αυτά ναι.
    Και είναι και πιο όμορφα!

Υ.Γ. Ότι είχα γράψει για τα AKG εξακολουθεί να ισχύει...
    Studio
    Sonus Naturalis
    Ηχοληψία
    Επεξεγασία & Μίξη Ήχου
    Μουσικές Παραγωγές
    Hi-End Ψηφιοποίηση Βινυλίων

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Μια ερώτηση για όσους τα έχουν αγοράσει η τα έχουν δοκιμάσει γιατί τα γλυκό κοιτάζω , το αυτι χωράει μέσα στο ακουστικό η όχι?

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Κάνεις?

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Over Ear σημαίνει ότι το ακουστικό περιβάλλει πλήρως το αυτί ... αντιθέτως, on ear σημαίνει ότι το ακουστικό προορίζεται για να κάθεται πάνω στο αυτί (όντας σαφώς μικρότερο) ... οπότε, εάν κάποιος δεν έχει ''μάτια πλάνα & αυτιά αεροπλάνα'' η απάντηση είναι : ''ναι, χωράει'' ...
    “We are who we are, having secretly decided who we’d like to be.”

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Δημοκηδής Εμφάνιση μηνυμάτων
    Over Ear σημαίνει ότι το ακουστικό περιβάλλει πλήρως το αυτί ... αντιθέτως, on ear σημαίνει ότι το ακουστικό προορίζεται για να κάθεται πάνω στο αυτί (όντας σαφώς μικρότερο) ... οπότε, εάν κάποιος δεν έχει ''μάτια πλάνα & αυτιά αεροπλάνα'' η απάντηση είναι : ''ναι, χωράει'' ...
    Δε το γνώριζα ωραία ευχαριστώ!

Σελίδα 1 απο 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης