Ηλεκτρική Μουσική για το Μυαλό και το Σώμα [Country Joe & The Fish]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Να και κάτι, που το κλισέ, για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι, αποκτά νόημα. Είχε γραφτεί κάποτε, ότι δεν έχει λογική να αγνοούνται δίσκοι σαν το After Bathing at Baxter's, καθώς και το υπό παρουσίαση άλμπουμ και να αναζητούνται ντέμο άσημων γκρουπ που σαν πεφταστέρια, πέρασαν και χάθηκαν...

Η διεύρυνση του νου/mind expansion ήταν κυρίαρχη έννοια εκείνους τους καιρούς και υπήρχε έντονη πειραματική διάθεση για την επίτευξή της. Βέβαια, ένας δημοφιλής τρόπος ήταν οι ψυχοτρόπες ουσίες, ακριβώς όμως με την παραπάνω διάθεση και σκοπιμότητα και όχι σαν διαφυγή της πραγματικότητας και ανακούφισης του ψυχικού πόνου. Η ψυχαγωγική διάσταση και η εξερεύνηση των άγνωστων δυνάμεων του μυαλού απελευθέρωσε τη φαντασία και την δημιουργικότητα σε σημείο να παρουσιαστούν πληθώρα αριστουργημάτων σε όλες της εκφάνσεις της τέχνης. Βέβαια μέσα στην αφέλεια, την ανωριμότητα έλεγχου των δυνάμεων που αναδύθηκαν και τις χαλαρές άμυνες, το σύστημα με το συνήθη τρόπο της εμπορευματοποίησης, εκφύλισε το φαινόμενο, ξεθώριασε το όνειρο και το μετέτρεψε σε εφιάλτη.

Η επελθούσα παρακμή, που έχει και αυτή τους ήρωές της και τα δύσοσμα αριστουργήματά της, θα μας απασχολήσει μια επόμενη φορά, αλλά προς το παρόν ας μείνουμε στο λουλουδιασμένο Σαν Φρανσίσκο, έξι εβδομάδες πριν από το καλοκαίρι της αγάπης και στους θρυλικούς Country Joe and the Fish.

CJ&TF.gif
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα

Πετώντας ψηλά​

Country Joe & The Fish - Electric Music For The Mind And Body (Μάιος 1967, Vanguard)

ElectricMusicForTheMindAndBody.jpg

Τραγούδια: A1 Flying High - 2:37, A2 Not So Sweet Martha Lorraine - 4:18, A3 Death Sound (Blues) - 4:21, A4 Porpoise Mouth - 2:47, A5 Section 43 - 7:23, B1 Super Bird - 2:01, B2 Sad And Lonely Times - 2:21, B3 Love - 2:20, B4 Bass Strings - 4:58, B5 The Masked Marauder - 3:07, B6 Grace - 7:03
Μουσικοί: Country Joe McDonald: (στίχοι, μουσική, φωνητικά, κιθάρα, ντέφι), Barry Melton (κιθάρα, φωνητικά), David Cohen (κιθάρα, όργανο), Bruce Barthol (μπάσο, φυσαρμόνικα), Gary "Chicken" Hirsh (τύμπανα)
Παραγωγή / Μηχανικός: Samuel Charters / Bob DeSousa

Ηχογραφήθηκε κατά την πρώτη εβδομάδα του Φεβρουαρίου του 1967 στα Sierra Sound Laboratories, Μπέρκλεϋ, Καλιφόρνια

ChickenDavidBruceBarryJoe.jpg

Ο Vernon Joynson γράφει στο βιβλίο του, Fuzz Acid & Flowers, ...ήταν η πιο πνευματώδης, πολιτικοποιημένη και με τα περισσότερα αντανακλαστικά από τις ασιντ ροκ μπάντες του κόλπου του Σαν Φρανσίσκο. Ο ριζοσπαστισμός τους προερχόταν κυρίως από τον Country Joe McDonald, ο οποίος γεννήθηκε από αριστερούς γονείς στο El Monte της Καλιφόρνια το 1942. Το όνομά του, Joe, ήταν εμπνευσμένο από τον Ιωσήφ Στάλιν. Το γκρουπ, με βάση το Μπέρκλεϊ, τελικά ηχογράφησε το υπέροχο ντεμπούτο άλμπουμ τους Electric Music For The Mind And Body, ένα από τα κλασικά άλμπουμ της περιόδου που περιείχε ένα ευρύ φάσμα υλικού.

«Από πολλές πλευρές, το Electric Music δεν είναι αρκετά αντιπροσωπευτικό, στο πως τελικά ακουγόταν η μπάντα στις συναυλίες», λέει ο Barry Melton. «Όταν παίζαμε ζωντανά, οι ενισχυτές είχαν ένα τυπικό υπεροδηγημένο ήχο που ήταν πολύ πιο ροκ εντ ρολλ. Αλλά ο μηχανικός Bob DeSousa επέμενε να χαμηλώσουμε τους ενισχυτές ώστε να διατηρήσει τον διαχωρισμό των οργάνων και την ισορροπία τους». Το αποτέλεσμα ήταν πολύ πιο ραφιναρισμένο και προετοιμασμένο από αυτό που οι Fish επιθυμούσαν, αλλά την άνοιξη του 1967 το Electric Music - ντυμένο σε ένα από τα πιο ενθυμητικά εξώφυλλα της εποχής - ήταν ακόμα πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό.

Είχα κολλήσει σε έναν αυτοκινητόδρομο στο Ελ Έι
Οι μπότες μου είχαν πάρει νερό
Τα χέρια μου παγωμένα και μουδιασμένα τα δάκτυλα των ποδιών μου
Ήμουν διψασμένος
Οι ρόδες πέταγαν νερά γύρω μου
Μέχρι που εμφανίστηκαν δύο τύποι σε μια Κάντιλακ
Και μου λένε, δεν μπαίνεις μέσα, άνθρωπε

Πέταξα "ψηλά"
Πέρα για πέρα
Πέρα για πέρα
...​

Έτσι ξεκινά η πρώτη πλευρά με το "Flying High", μπαίνοντας κατευθείαν σε ένα από τα τρία θέματα που τους απασχολούσαν. Τραγούδι για ουσίες ήταν και το "Section 43", που έκλεινε τη πλευρά, ένα οργανικό ψυχεδελικό αριστούργημα που προσομοίωνε το "χημικό" ταξίδι. Το παραλήρημα συνεχίζεται στο "Bass Strings"...

...
θα βγω έξω στην παραλία, αφήστε τα κύματα να πλημμυρίσουν το μυαλό μου,
Ανοίξτε το κεφάλι μου, για να δω τι μπορώ να βρω,
Ακόμα ένα ταξίδι, ξέρετε, θα παραμείνω "ανεβασμένος"
Όλο το χρόνο, όλη την ώρα

Ναι, θα πάω στην έρημο μόνο για να βρω το παρελθόν μου.
Η αλήθεια ζει γύρω μου, αλλά αυτό είναι απλά πέρα από τον έλεγχό μου.
Ω, ναι, ξέρετε ότι είναι ακριβώς πέρα από τον έλεγχό μου.
Θα αφήσω την άμμο και τα αστέρια και τον άνεμο
Φέρτε με πίσω, ω, φέρτε με πίσω

Ελ Ες Ντι, Ελ Ες Ντι, Ελ Ες Ντι

- Bass Strings
Οι λευκές πάπιες πετούν δίπλα στον ήλιο,
Τα φτερά τους αναβοσβήνουν ασημένια στο φεγγάρι
Ενώ τα νερά ορμούν κάτω από τη γλώσσα του βουνού
Τα όργανά μου παίζουν μια μελωδία τσίρκου
Χορεύω στο θαύμα των ποδιών σου
Και τραγουδώ στη χαρά των γονάτων σου
Το κρύο λευκό φόρεμα στο βουνίσιο στήθος
Ζωγραφίζει τα παγωμένα δέντρα

Ο σφένδαμος φυτεύει μοτίβα στον ουρανό
Με τα φύλλα του να φιλούν τον άνεμο
Ενώ πληθώρα από αστραφτερά ζωύφια και μύγες
Χορεύουν πόλκες στα άκρα της
...
Πεινάω για το κητώδες στόμα σου
Και στέκομαι 'υψωμένος' από αγάπη
...
- Porpoise Mouth

Οι εκκενώσεις της φαρφίσας του Cohen και η παραμορφωτική ράγκα κιθάρα του Melton, δείχνουν πόσο "ανυψωτική" μπορεί να γίνει για τους ακροατές η μουσική, χωρίς την ανάγκη ουσιών με τα απρόβλεπτα και οδυνηρά συνεπακόλουθά τους. Αλλά στον δίσκο, θέση έχουν και οι άσιντ ορμώμενες λυρικές ατμοσφαιρικές στιγμές με την ονειρώδη φύση του απόλυτα ερωτικού "Porpoise Mouth".

CJ&TF_Marshall67.jpeg
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα

Όχι και τόσο γλυκιά Μάρθα Λωρραίνη​

NotSoSweetMarthaLorraine.jpg

Η δεύτερη θεματολογία τους, εξίσου σημαντική και ενδιαφέρουσα, ήταν η πολιτική (μην ξεχνάμε τις, τότε, αντιπολεμικές διαδηλώσεις για το Βιετνάμ) και ο κοινωνικός προβληματισμός με πρωτοστάτη πάντα τον πολιτικοποιημένο Country Joe McDonald. Η στιχουργική του, με τις απαραίτητες ποιητικές νότες τον κατατάσσει στους εκλεκτούς και αινιγματικούς τραγουδοποιούς της γενιάς του. Αυτά αποτυπώνονται ιδιαίτερα, με την σουρεαλιστική αφήγηση του "Not So Sweet Martha Lorraine", ένα από τα συναρπαστικότερα κομμάτια,

Κρυμμένη σε μια σοφίτα, σε ένα ράφι
πίσω από βιβλία βασισμένα στον εαυτό της
τρέχει στις σελίδες σαν μικρό ξωτικό
γνωρίζοντας ότι είναι δύσκολο να βρει
τα πράγματα πίσω στο μυαλό της,
ξοδεύει όλο το χρόνο της
προσπαθώντας να απομνημονεύσει κάθε γραμμή
Γλυκιά Λωρραίνη, αχ, γλυκιά Λωρραίνη
...​

...το απειλητικά μοιρολατρικό κοσμικό μπλουζ, "Death Sound" και στο τολμηρό πολιτικό σκετς, "Superbird" με την περιπαικτική διάθεση και το καυστικό χιούμορ για το πρόεδρο Λίντον Τζόνσον. Μ' αυτά και μ' αυτά, λοιπόν, κέρδισαν και την προσοχή υπηρεσιών, σαν τις FBI και CIA.

Ο τρίτος πόλος του άλμπουμ, ο έρωτας, εκπροσωπείται με την απίστευτη επτάλεπτη μπαλάντα, "Grace" (προφανώς για χάρη της Grace Slick) και τους "φευγάτους" στίχους.

Ένα, δύο, τρία, τέσσερα
Κρύα βροχή καταβρέχει τα πράσινα διαμάντια του νερού και
λάμπει ο ήλιος για να βάψει πράσινα τα μαλλιά της
...
Ζεστός άνεμος αγγίξει τα μπλε δέντρα και
λάμπει το φεγγάρι για να βάψει μπλε τη καρδιά μου
...
Μαλακό δέρμα για να περάσετε την κάθε χρυσαφένια μέρα και
λάμπει η θάλασσα για να ζωγραφίσει χρυσή την αγάπη μας
...
Σ' αγαπώ, Σ' αγαπώ, Σ' αγαπώ

Μαγεία!
Η μουσική τους εξαιρετικά ποικιλόμορφη, με μπλουζ δομές, φολκ/ροκ μεταμορφώσεις, μπαρόκ αυτοσχεδιασμούς και τζαζ/έθνικ υπομνήσεις. Ένα ανεπανάληπτο και αξέχαστο έργο με πολυεπίπεδη ανάγνωση και διαχρονική σημασία.
Α, και όλοι αυτοί, που μεγάλωσαν, ωρίμασαν και βρίσκουν πλέον ανόητα τέτοια έργα, ας αναρωτηθούν τι πραγματικά συνέβηκε στη ζωή τους και στόχευσαν την "επιτυχία" και την τεχνολογική τους ευμάρεια, ξεχνώντας την ψυχή τους...

(*****, εξώφυλλο, wikipedia.org, σημειώσεις επανέκδοσης)

FillmoreCaliforniaHallPosters.jpg
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα

Από συνέντευξη​

...του Country Joe McDonald με τον Klemen Breznikar, στο σλοβένικο διαδικτυακό μουσικό περιοδικό, It's Psychedelic Baby! Magazine τον Φεβρουάριο του 2015:

Θα μοιραστείτε τη γνώμη σας για τα κομμάτια του άλμπουμ;
-- A1 Flying High
Μια αληθινή ιστορία ενός ωτοστόπ από το Λος Άντζελες στο Σαν Φρανσίσκο.
-- A2 Not So Sweet Martha Lorraine
Παράξενο μπλουζ τραγούδι για τις γυναίκες στη ζωή μου
-- A3 Death Sound Blues
Χμμμ δεν ξέρω, απλά ένα μπλουζ. Μάλλον ένιωθα κατάθλιψη.
-- A4 Porpoise Mouth
Σχετικά με την πρώτη μου LSD εμπειρία.
-- A5 Section 43
Έγινε μετά από ακρόαση του John Fahey σε μόνταλ κούρδισμα ρε μπάσο με φυσαρμόνικα σολ μείζονα.
-- B1 Super Bird
Απλά ένα αστείο τραγούδι για τον πρόεδρο.
-- B2 Sad And Lonely Times
Κατάλοιπο από τις μέρες του φολκ τραγουδιού στο Λος Άντζελες.
-- B3 Love
Λένε ότι ήταν ένα τραγούδι που συνήθιζε να τραγουδάει ο John Francis (σ.σ. John Francis Gunning, πρώιμος ντράμερ των CJ&tF).
-- B4 Bass Strings
Απλά μου καρφώθηκε στο μυαλό μια μέρα.
-- B5 The Masked Marauder
Εφευρέθηκε ενώ ήμασταν στο The Barn (σ.σ. χώρος για παραστάσεις στη Santa Cruz) κάνοντας πρόβες για τις ηχογραφήσεις. Πολύ παράξενο κομμάτι. Σύνθεση στην κιθάρα όπως τα υπόλοιπα.
-- B6 Grace
Αφού είδα τη Grace Slick να τραγουδάει με το παλιό της γκρουπ. Ήθελα να γράψω γι' αυτήν κάτι πιο περίπλοκο για να τραγουδήσω. Δεν της είπα ποτέ ότι θα το παίξουμε.

Οι παραισθησιογόνες ουσίες έπαιξαν μεγάλο ρόλο στη σύνθεση των τραγουδιών, στην ερμηνεία ή ακόμα και στην ηχογράφηση;
Οι παραισθησιογόνες ουσίες δεν έπαιξαν ρόλο στο γράψιμό μου, αλλά μου έδωσαν θέμα. Όπως το τραγούδι "Porpoise Mouth", που είναι για το πρώτο μου ταξίδι με LSD.

Πώς νιώθεις για το γεγονός ότι ηχογράφησες ένα από τα πιο πρωτότυπα ψυχεδελικά ροκ άλμπουμ;
Λοιπόν, ευχαριστώ για το κομπλιμέντο και συμφωνώ μαζί σου. Αλλά απλώς αποδείχθηκε έτσι. Η μουσική μας και τα τραγούδια μου δεν ήταν πραγματικά του κυρίαρχου ρεύματος, οπότε η επιτυχία μας ήταν κάπως περιορισμένη σε σύγκριση με τα άλλα γκρουπ που είχαν έναν ήχο που έμοιαζε περισσότερο με ποπ μουσική και πολύ πιο προσιτός για το κοινό.

- Country Joe & The Fish · Electric Music For The Mind And Body [Playlist] -
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
PeteFrame΀ree.jpg

Κατά την γνώμη του γενεαλόγου, Pete Frame, στο οικογενειακό δέντρο του γκρουπ, το θεαματικό ντεμπούτο άλμπουμ τους, Electric Music For The Mind And Body, ήταν το μεγαλύτερο επίτευγμα των Country Joe & the Fish - και σαν τέτοιο, σίγουρα δικαιολογεί μια πιο προσεκτική εξέταση, σε σχέση με τα άλλα ηχογραφημένα ορόσημά τους. Ο ίδιος ο Joe McDonald, όχι αναπάντεχα, φαίνεται να συμφωνεί:

«Νομίζω ότι ήμασταν η καλύτερη ψυχεδελική μπάντα όλων των εποχών και αυτό το άλμπουμ ήταν ο καλύτερος ψυχεδελικός ροκ δίσκος που έγινε ποτέ από κανέναν.

Βασικά, το άλμπουμ ηχογραφήθηκε ζωντανά στο στούντιο. Τα φωνητικά, φυσικά, έχουν προστεθεί στη συνέχεια, καθώς και οι ψίθυροι, το φλάουτο, τα κουδούνια, το νερό που στάζει και τα περίεργα εφέ. Προσπαθήσαμε να κάνουμε ένα άλμπουμ χωρίς άσκοπα 'ταξίδια' - και εκατομμύρια άνθρωποι ταξίδεψαν και θα συνεχίζουν να ταξιδεύουν με αυτό...
»

CountryJoeMcDonald67.jpg

Κάθε κομμάτι είναι κλασικό, όπως ο Joe εξηγεί: «'Flying High' ήταν το πρώτο τραγούδι που συνδέει τις ουσίες και το ωτοστόπ - ήταν μια αληθινή ιστορία: Έκανα ωτοστόπ με την κιθάρα μου στη βροχή - Δύο τύποι σε μια Κάντιλακ με πήραν, ακριβώς όπως λέει το τραγούδι. Το 'Superbird' ήταν το πρώτο ροκ τραγούδι που κορόιδευε τον πρόεδρο. Το 'Bass Strings' ήταν το πρώτο τραγούδι για τσιγαριλίκι, της γενιάς μας - η πρώτη ξεκάθαρη αναφορά για ουσία. Το 'Section 43' ήταν η πρώτη συμφωνική ροκ μουσική - μια κλασική προσέγγιση στο ροκ. Το 'Grace' γράφτηκε αρχικά για την Grace Slick, όταν ήταν στους Great Society. Δεν γνωρίζω άλλο τραγούδι σαν το 'Grace', ή άλλο ινστρουμένταλ σαν το 'The Masked Marauder', το οποίο δουλέψαμε περίπου 2 εβδομάδες πριν από την ηχογράφηση, ή πάρα πολλά πράγματα τα οποία διαχειρίζονται βαλς τέμπο, χωρίς να γίνουν σιροπιαστά... το κάναμε στο 'Porpoise Mouth', ένα τραγούδι για το πρώτο μου τριπάρισμα (με τον Melton στην κιθάρα, παρά την αναφορά στο εξώφυλλο).»

Τα 'Love', 'Sad and lonely times' και 'Death Sound' είναι όλα υπέροχα τραγούδια για το είδος τους, αλλά αποκορύφωμα του άλμπουμ είναι, φυσικά, το 'Not So Sweet Martha Lorraine'.

«Αν και δύο στίχοι ήρθαν αμέσως, χρειάστηκαν περίπου τέσσερις εβδομάδες για να γραφτεί το 'Lorraine...'. Είχα μπερδέματα με τρεις διαφορετικές γυναίκες εκείνο το καιρό - και το τραγούδι άρχισε να βγαίνει αλλά εγώ προσπάθησα να το δουλέψω σε ένα ασυνήθιστο πλαίσιο. Είναι βασικά μια μπλουζ δομή, αλλά έχει ένα μοτίβο ABABC, το οποίο ήταν αρκετά περίεργο - στη συνέχεια, σπάσαμε το ρυθμό στα ψηλά και χρησιμοποιήσαμε το μπάσο ως μελωδικό όργανο.

Στιχουργικά, το τραγούδι περιέγραφε μια πνευματική σχέση... χωρίς την αποδοχή του ενός από τους συμμετέχοντες. Αρχικά, ονομαζόταν απλά 'Sweet Lorraine' - αλλά στη συνέχεια το άλλαξα σε 'Not so Suite Lorraine', επειδή ήταν κλασικότροπο και μου άρεσε να παίζω με τις λέξεις. Μετά, περπατούσα φτιαγμένος στην πανεπιστημιούπολη του Μπέρκλεϋ και τα μάτια μου έπεσαν σ' ένα στυλό στο έδαφος... το μάζεψα και είχε ένα όνομα γραμμένο πάνω του... Martha Lorraine. Σκέφτηκα ότι ήταν εκεί μόνο για να το δω εγώ. Φυσικά, άλλαξα τον τίτλο του τραγουδιού σε 'Not So Sweet Martha Lorraine'.
»

Για τον Sam Charters αναφέρει: «Ήταν για μας, ένας εξαιρετικός παραγωγός, αν και ο ίδιος δεν είχε επιτελέσει κανένα A&R ρόλο. Διόρθωση, μίξη, προσθήκες και ηχητικά εφέ, ως επί το πλείστον ξεκινούσαν από εμένα. Ο Sam είχε ένα εξαιρετικό υπόβαθρο σε ηχογραφήσεις, φολκ, μπλουζ και ντοκιμαντέρ και έβαλε πραγματικά το ενδιαφέρον του στο συγκρότημα.»

CountryJoeMcDonald.jpg
Country Joe McDonald
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα

Νιώθω σαν να ετοιμάζομαι να πεθάνω!​

Country Joe And The Fish - I-Feel-Like-I'm-Fixin'-To-Die (Νοέμβριος 1967, Vanguard)

IFeelLikeImFixinToDie.jpg

Τραγούδια: A1 The Fish Cheer & I-Feel-Like-I'm-Fixin'-To-Die Rag - 3:39, A2 Who Am I - 4:05, A3 Pat's Song - 5:22, A4 Rock Coast Blues - 3:42, A5 Magoo - 4:56, B1 Janis - 2:34, B2 Thought Dream - 6:11, B3 Thursday - 3:45, B4 Eastern Jam - 4:23, B5 Colors For Susan - 5:57
Μουσικοί: Country Joe McDonald: (στίχοι, μουσική, φωνητικά, ακουστική κιθάρα, ρυθμική κιθάρα, όργανο), Barry Melton (δωδεκάχορδη κιθάρα, ρυθμική κιθάρα, ληντ κιθάρα, καζού, φωνητικά), David Cohen (όργανο, calliope, αρπίχορδο, ληντ κιθάρα, ρυθμική κιθάρα, ακουστική κιθάρα, καμπανάκια, φωνητικά), Bruce Barthol (μπάσο, φυσαρμόνικα, φωνητικά), Gary "Chicken" Hirsh (τύμπανα, κόνγκα, καμπανάκια)
Παραγωγή / Μηχανικός: Samuel Charters / Ed Friedner

Ηχογραφήθηκε τον Ιούλιο μέχρι τον Σεπτέμβριο του 1967 στα Vanguard Studios, Νέα Υόρκη

SinglesGameInsert.jpg
σινγκλ και το ένθετο παιχνίδι στις πρώτες εκδόσεις του βινυλίου​

Αυτός είναι ο ήχος του πολλαπλού κόσμου των Fish. Μερικές φορές είναι απλώς ο Country Joe - μερικές φορές είναι μόνο οι Fish - ο καθένας στο δικό του πράγμα - παίρνοντας το χρόνο που χρειάζονται για να μπουν σε ό,τι προσπαθούν να κάνουν - αλλά ως επί το πλείστον είναι οι Country Joe and The Fish μαζί στο δικό τους κόσμο, τον δικό τους ήχο και τη δική τους μουσική

Το δεύτερο άλμπουμ των Country Joe And The Fish ξεκινά, παράξενα, με μια φτιαγμένη, ανατρεπτική, τρελή παρωδία από μαζορέτες γυμνασίου. Παρά αυτή την εφήμερη αλλά εύλογη για την εποχή, επιλογή, στην πραγματικότητα είχαν τις ρίζες τους στις παραδοσιακές αμερικάνικες μπάντες με αυτοσχέδια μουσικά όργανα και στη φολκ σκηνή, πριν αναπτύξουν τον ήχο τους για να γίνουν οι πιο γνωστοί ψυχεδελικοί εξερευνητές της περιοχής του κόλπου του Σαν Φρανσίσκο, ανακατεύοντας άσιντ ροκ, σάτιρα, επαναστατική πολιτική και σκανταλιά.

Το θορυβώδες τραγούδι του τίτλου, ένα σατιρικό, αντιπολεμικό αριστούργημα, γράφτηκε καθώς η εμπλοκή της Αμερικής στο Βιετνάμ βάθαινε καταστροφικά. Το «Γίνετε πρώτοι στο τετράγωνό σας που θα 'χετε το αγόρι σας να έρθετε σπίτι σ' ένα φέρετρο» είναι χαρακτηριστικό των στίχων, τραγουδιέται σε ένα ανήσυχο παιχνιδιάρικο κομμάτι, ενώ το γκρουπ επαναλαμβάνει κεφάτα στο παρασκήνιο, «Ψυχεδελικό, ψυχεδελικό!». Το τραγούδι παραμένει προσωπικό αγαπημένο του ακτιβιστή Country Joe McDonald. «Επηρέασε τη ζωή πολλών ανθρώπων και την ιστορία. Δεν ξέρω αν μπορώ να ισχυριστώ ότι το έγραψα επειδή απλώς ξέφυγε μια μέρα από το κεφάλι μου, αλλά είμαι πολύ περήφανος που το διευκόλυνα».

Στη ζωή μου ήρθε πάνω σε κύματα ηλεκτρικού ήχου
Και παλλόμενου φωτός
Στη ζωή μου με την περιστροφή ενός καντράν
Το γνέψιμο του χεριού της, η ζεστασιά του χαμόγελου της

Και παρόλο που ξέρω ότι εσύ και εγώ
Δεν θα μπορούσαμε ποτέ να βρούμε το είδος της αγάπης που θα θέλαμε μαζί
Πιάvω τov εαυτό μoυ να μου λείπεις,
Εσύ και εγώ

Δεν συμβαίνει πολύ συχνά κάτι ιδιαίτερο
Και τυχαίνει να είσαι κάτι ξεχωριστό για μένα
Και περπατώντας στο γρασίδι όπου κυλήσαμε και γελάσαμε στο φως του φεγγαριού
Πιάvω τov εαυτό μoυ vα σε σκέφτεται,
Εσύ και εγώ

Στο μάτι μου έρχονται οράματα μοτίβων
Σκίτσα της εικόνα της που βλέπω
Στο μυαλό μου η μυρωδιά των μαλλιών της
Ο ήχος της φωνής της, κάποτε ήμασταν εκεί

...​

Το "Janis" είναι ένα τρυφερό τραγούδι αγάπης για την πρώην φίλη του Joe, Janis Joplin, ενώ ανάμεσα στον πολιτικό σχολιασμό του εξάλεπτου σουρεαλιστικού "Thought Dream", που ενσωματώνει το "Bomb Song", με τον αντιπυρηνικό στίχο και τη φολκ ροκ μπαλάντα καλοκαιρινής αγάπης "Thursday" υπάρχει το "The Acid Commercial", χωρίς να αναφέρεται πουθενά στον δίσκο, ένα διασκεδαστικό διαφημιστικό τραγουδάκι για τις λυσεργικές αναζητήσεις: «Αν είσαι κουρασμένος ή λίγο εξαντλημένος / Δεν μπορείς να πάρεις τα πόδια σου από το έδαφος / Ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις λίγο Ελ Ες Ντι!». Η εξωφρενικότητα του "The Acid Commercial" εξακολουθεί να ξαφνιάζει. «Το κατεστημένο δεν έδινε προσοχή σε αυτό που κάναμε, έτσι μπορούσαμε να κάνουμε ό,τι θέλαμε», εξηγεί ο McDonald. «Ήμασταν το καλύτερο ψυχεδελικό συγκρότημα ποτέ».

CJ&TFVanguard.jpg
οι Country Joe and the Fish το 1967 - Δεξιόστροφα, από αριστερά: ο ντράμερ Gary "Chicken" Hirsh, ο κιθαρίστας Barry "the Fish" Melton (κορυφή), ο κιθαρίστας-μπασίστας Bruce Barthol, ο κιθαρίστας Joe McDonald (φορώντας κολιέ) και ο κιθαρίστας-οργανίστας-πιανίστας David Cohen (κάτω αριστερά)​

Και φυσικά η παραπάνω δήλωση υποστηρίζεται από το υλικό του άλμπουμ που η ποικιλομορφία του, για άλλη μια φορά, εντυπωσιάζει και κάνει την ακρόαση απολαυστική. Όλα βρίσκονται εδώ, ο στοχασμός της απαλής μπαλάντας "Who Am I" με την ηλεκτροακουστική κιθάρα, το όμορφο "Pat's Song" με τις απαλές ψυχεδελικές γραμμές, τις έξοχες φράσεις των πλήκτρων, το ξυλόφωνο και την παραμορφωμένη κιθάρα και το "γλίστρημα" σαν συγκοπτόμενο μπλουζ του "Rock Coast Blues", με την εξαιρετική και ευχάριστη ρυθμική γραμμή των τύμπανων και του μπάσου.

Ακόμη, το ονειρικό "Magoo" ξεκινά θορυβώντας, με τις ακουστικές και ηλεκτρικές κιθάρες και την φωνή του Joe να οδηγούν αμέσως σ' ένα εξαιρετικό άσιντ ροκ κλίμα, που στο τελευταίο μέρος ενισχύεται σε καθαρή ψυχεδέλεια. Το σπουδαίο οργανικό "Eastern Jam", χωρίς εδώ την παρουσία του Joe, ένα τραχύ ροκ κομμάτι που υπογραμμίζεται από μπάσο, ντραμς και κόνγκας, γεμίσματα από ηλεκτρικές κιθάρες και τμήματα στη μελωδία του, που θυμίζουν το "East-West" του Paul Butterfield. Το ακουστικό οργανικό "Colors for Susan" κλείνει το άλμπουμ, ένα εξάλεπτο απαλό φολκ τραγούδι με εξαιρετικά αρπέτζιο και σοφή χρήση πιατινιών και ξυλόφωνου.

Φυσικά και πήραν σοβαρά τον ρόλο τους σαν άσιντ πρωτοπόροι, αλλά ήταν καλοί μουσικοί αν και κάπως τρελαμένοι. Σίγουρα, το καλύτερο, μεταφυσικό ψυχεδελικό ντεμπούτο Electric Music For The Mind And Body ήταν ενδεδειγμένο για την εποχή, αλλά το δεύτερο άλμπουμ τους, η επιστροφή στις ρίζες, η φολκ και η σατυρική επιθεώρηση, έδειξαν ότι ο Joe McDonald κοιτούσε έναν διαφορετικό δρόμο, ας πούμε, από τους Barry Melton και David Cohen, πράγμα που φάνηκε και στους προσωπικούς του δίσκους. Και τα δύο άλμπουμ των Country Joe & The Fish του 1967, παρότι είναι μάρτυρες και μνημεία μιας περασμένης εποχής, συνεχίζουν να ακούγονται φρέσκα καθώς και να συναρπάζουν και να συγκινούν με τη μουσική τους ευφυΐα, τουλάχιστον κάποιους από μας και βέβαια είμαστε χαρούμενοι γι' αυτό...

(****1/2, πηγές: εξώφυλλο, recordcollectormag.com, Alec Palao - σημειώσεις της επανέκδοσης της Ace Records, 2013)

CountryJoeAndTheFishByJoelBrodsky.jpg
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Ένα εξαιρετικό πρώτο άλμπουμ που μαζί με το (της ίδιας χρονιάς) επίσης εξαίσιο I-feel-like-I'm-fixin'-to-die αποτελούν ένα μαγικό δίδυμο, πειστήριο της εποχής, καθρέπτης της τότε ''αφέλειας'' και των φρούδων προσδοκιών για έναν καλύτερο κόσμο ... δεν πειράζει όμως, έμειναν οι μουσικές, τόσο θεραπευτικές, τόσο αγώγιμες για να κοινωνήσουν τα μέσα μας με μια 'μονήρη' γλυκύτητα, καθώς στην εποχή μας δεν μπορούν να ακούγονται συλλογικά, αλλά σε μοναχικές νηφάλιες ακροάσεις, που αφορούν τον καθένα προσωπικά, αλλά αποτελούν και συνισταμένη για να κλείνουμε συνομωτικά, νοερά, το μάτι ο ένας στον άλλο 'συμπάσχοντα' απόμαχο συμπολεμιστή και να κερδίζουμε εν τέλει, από σπόντα, την πολύτιμη αίσθηση κοινότητας ...
 
Last edited by a moderator:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Κι είναι γεγονός ότι σε μένα, από όλα αυτά τα γκρουπ της εποχής έμειναν οι Country Joe and the Fish μαζί με 2-3 όλους και όλους άλλους... άρα αναγνωρίζω σε αυτούς το κατάλληλο άγγιγμα, την διαχρονικότητα της γλυκόπικρης αίσθησης που οι μαλακά σπαρακτικές μπαλάντες τους μπολιάζουν στα μέσα μου ...
 
Last edited by a moderator:

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Αρχειακό και προωθητικό υλικό από την Vanguard Records, στην οποία είχαν υπογράψει σαν αναβιωτική φολκ-τζαγκ μπάντα. Στη συνέχεια βέβαια βούτηξαν στη ψυχεδέλεια, αλλά ο συγγραφέας και ιστορικός Samuel Charters ανέλαβε πρόθυμα τις παραγωγές τους στην ετικέτα.

Vanguard.jpg

Οι Άγγλοι της Ace Records το 2013, επανεξέδωσαν το Electric Music For The Mind And Body σε δύο δίσκους, την μονοφωνική και τη στέρεο μίξη. Την επιμέλεια ανέλαβε ο γνωστός '60ς εμπειρογνώμονας και παραγωγός, Alec Palao, ο οποίος στο μπούκλετ μας πληροφορεί ότι, "σ' αυτή τη πολυτελή έκδοση είναι η πρώτη φορά που επανεκδίδεται σε CD η αρχική στερεοφωνική μίξη του παραγωγού Sam Charter. Στη δεκαετία μετά την αρχική κυκλοφορία του άλμπουμ, η δικάναλη μάστερ ταινία υπέστη ανεπανόρθωτη ζημιά και απώλεια επίστρωσης οξειδίου. Στις αρχές της δεκαετίας του 1980, η Vanguard αποφάσισε να ρεμιξάρει το δίσκο και έτσι τον παρουσίασε στις επόμενες κυκλοφορίες του. Η μονοφωνική μίξη, η οποία έχει αξιοσημείωτες διαφορές από την στερεοφωνική, δεν ήταν διαθέσιμη από τα τέλη της δεκαετίας του 1960".

Πληροφοριακά αναφέρω ότι και ο δεύτερος δίσκος τους, I-feel-like-i'm-fixin'-to-die, έτυχε τη ίδιας "μεταχείρισης" από την εγγλέζικη ετικέτα.

CJ&TFMontereyFestival1967.jpg
...παίζοντας το "I-Feel-Like-I'm-Fixin-to-die-Rag" στο Monterey International Pop Festival, 1967​
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
... αλλά αποτελούν και συνισταμένη για να κλείνουμε συνομωτικά, νοερά, το μάτι ο ένας στον άλλο 'συμπάσχοντα' απόμαχο συμπολεμιστή και να κερδίζουμε εν τέλει, από σπόντα, την πολύτιμη αίσθηση κοινότητας ...
Σπυράκο, σε ευχαριστώ για την "ενθάρρυνση". Το πολυεπίπεδο που προανέφερα, αφορά και την επικοινωνία μεταξύ μας. Ενίοτε, είναι απαραίτητη η "ζωντανή" επαφή, μερικές φορές ένα μήνυμα, άλλοτε μια ματιά και κάποτε κάποτε μια ...ίδια σκέψη σε απόλυτο χρόνο...
:ernaehrung004:
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Γρηγόρη, κρατάς τη φλόγα ζωντανή, κατι φορές σε ζηλεύω κιόλας. Υπέροχη παρουσίαση ως συνήθως.

Σπύρο, πάντα γλαφυρά ακριβολόγος με απευθείας σύνδεση με την καρδιά. Τα γλυκόπικρα σου με στέλνουν και το ξέρεις.
Ευτυχής που είμαι εδώ μαζί σας

Σας ευχαριστώ παίδες μου :ernaehrung004:
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ηλεκτρική Μουσική για το Μυαλό και το Σώμα

Γρηγόρη, κρατάς τη φλόγα ζωντανή, κατι φορές σε ζηλεύω κιόλας. Υπέροχη παρουσίαση ως συνήθως.
...
Γιώργη, σε ευχαριστώ. Έτυχε να είμαι στην ομάδα και πήρα τη σκυτάλη. Πρέπει να κάνω ότι μπορώ καλύτερο και να την παραδώσω με την σειρά μου. Βέβαια οι επιδόσεις των προηγούμενων ήταν εκπληκτικές και δίνουν περιθώριο σε κάποια χαλαρότητα χωρίς συνέπειες. Εκείνο που με ανησυχεί είναι το πεπερασμένο της υπόθεσης...
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηλεκτρική Μουσική για το Μυαλό και το Σώμα

... Εκείνο που με ανησυχεί είναι το πεπερασμένο της υπόθεσης...

Δεν υπαρχει πεπερασμενο ωρε....:grandpa:

Τo infinity and beyond...:music-smiley-005:
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Χαιρετω σας φιλοι μου. Ειμαι ενθουσιασμενος με τις ενημερωμενες παρουσιασεις που διαβαζω (τι λεω... που μελεταω) εδω και 3-4 μερες απο τοτε που ανακαλυψα το φορουμ ! Γριο εξαιρετικη παρουσιαση ενος δισκου που για μενα ειναι μνημειο δης εξελιξης της ακουστικης αισθητικης της εποχης μας, κοινως αυτο που λεμε Rock. Επρεπε αυτο ο ηχος του 20 αι. που θα συνεχισει οσο υπαρχει κοσμος, το Ροκ, να περασει μεσα απο αυτα τα καλντεριμια αναμεσα απο τους Country & the Fish, Jefferson, Doors, Quicksilver & Love. Παραδοξως θεωρω σαν το κομματι τους το ποιο μετριο και με το λιγοτερο ενδιαφερον ακριβως αυτο που ειναι και το ποιο γνωστο τους (και λογω Woodstock) το I feel like i'm fixin to die... μουσικα τουλαχιστον θυμηζει λιγο ριτονδελα τσιρκου και νομιςω οτι δεν αντιπροσωπευει το γκρουπ...για αυτους που δεν το ξερουν παρα μονο απο αυτο το τραγουδι. Σ'αυτο το 1ο αλμπουμ πως νοιωθουμε την αναγκη αναζητησης εμπειριων για το μυαλο και πψς αισθανομαστε διαχυτο τον ερωτα. Πρεπει να υπαρχει μεσα σε μια εντιμη δισκοθηκη :2thumb22sup::a0210:
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
...Παραδοξως θεωρω σαν το κομματι τους το ποιο μετριο και με το λιγοτερο ενδιαφερον ακριβως αυτο που ειναι και το ποιο γνωστο τους (και λογω Woodstock) το I feel like i'm fixin to die... μουσικα τουλαχιστον θυμηζει λιγο ριτονδελα τσιρκου και νομιςω οτι δεν αντιπροσωπευει το γκρουπ...
Φίλε, κομάντο, τα 2 πρώτα τους είναι απαραίτητα. Οι επευφημίες και ζητωκραυγές (cheers) είναι προσφιλείς στους Αμερικανούς και οπωσδήποτε δεν είναι μουσικό κριτήριο αξιολόγησης. Άλλωστε ο δεύτερος δίσκος περιέχει εκπληκτικά κομμάτια, που όποιο και να ξεχωρίσεις αδικείς τα υπόλοιπα.



CJFishJachariah.jpg
Country Joe And The Fish - C.J. Fish (1970, Vanguard)
Country Joe McDonald - Hold On, It's Coming (1971, Vanguard)
Zachariah (1971, φιλμ)​

Τώρα, για τους μελετητές της σκηνής και για ολοκλήρωση της εικόνας τους, συστήνεται και ο πέμπτος δίσκος τους, C.J. Fish, με τους εναπομείναντες από την αρχική σύνθεση, "Country Joe" McDonald και Barry "The Fish" Melton. Ο δίσκος έχει εξαιρετικά κομμάτια όπως τα She's a Bird, Mara, Hang On, Hey Bobby, προετοιμάζοντάς μας για την μετέπειτα σόλο πορεία του Country Joe McDonald, από την οποία ξεχωρίζει το Hold On It's Coming με τις εκλεκτές συμμετοχές του.

Και κάτι για τους σινεφίλ (Στέλιο, που είσαι ; ). Πρόκειται για το Zachariah, ένα άσιντ γουέστερν με σουρεαλ διάθεση, βασισμένο χαλαρά στο μυθιστόρημα Σιντάρτα του Hermann Hesse. Οι Country Joe and the Fish εμφανίζονται σαν ληστοσυμμορία και ο Don Johnson (του μετέπειτα τηλεοπτικού Vice Miami!) σε ρόλο έκπληξη...

Αυτά!
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηλεκτρική Μουσική για το Μυαλό και το Σώμα

Εγω εχω αυτο
51A3PBS8HPL._PJautoripBadge,BottomRight,4,-40_OU11__.jpg
(1994)
Το αγορασα στο ιντερνετ απο περιεργεια οταν ειδα το εξωφυλλο και δεν ηταν ακριβο...ειπα δεν μπορει...ξεφυγε τελειως, για να δουμε ομως τι λεει ακομα. Τελικα ειναι ενδιαφερον.