Ποιό κομμάτι όταν το πρωτοακούσατε, σας "άρπαξε" από το λαιμό.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Status
Not open for further replies.

Iron_Mask

Established Member
1 June 2010
132
Ότι λέει ο τίτλος . ποστάρουμε κομμάτια που όταν τα ακούσαμε ανυποψίαστοι και αδαείς για πρώτη φορά, μας έριξαν στο καναβάτσο.

Για αρχή...

Απίστευτη κομματάρα!!!

 
Last edited:

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
υπάρχουν κι'άλλα, αλλά τώρα τελευταία ήταν αυτό


 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Πρεπει να ηταν γυμνάσιο , σχολική εκδρομη , και στο πούλμαν τα αλάνια του σχολειου να δινουν την κασέτα στον οδηγο με το ντεμπούτο των RATM ...

Μας πήρε και μας σήκωσε ...

 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Πρεπει να ηταν γυμνάσιο , σχολική εκδρομη , και στο πούλμαν τα αλάνια του σχολειου να δινουν την κασέτα στον οδηγο με το ντεμπούτο των RATM ...

Μας πήρε και μας σήκωσε ...




++++++++++++++++++++++++
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Πριν 15 χρονια,οταν πηγαινα β' λυκειου,ενα πρωι ξυπνησα λιγο νωρις για το σχολειο,και ενα μουσικο καναλι στην τηλεοραση εβαλε το βιντεοκλιπ απο το Ma Baker - Boney M ,sash remix. Κατι επαθα μολις ακουσα τη μουσικη του κομματιου αυτου στο 0.05 στο βιντεο παρακατω,μου ανεβαζε την αδρεναλινη και με ειχε πορωσει απιστευτα.
Ετσι,το πρωτο cd που αγορασα ηταν αυτο το single.
Αυτο το τραγουδι,ηταν και η αιτια για την μετεπειτα ενασχοληση μου και τη συλλογη cd,τα επομενα χρονια,με ξενη μουσικη κυριως απο τα 70's 80's κτλ σχεδον ολων των ειδων (pop,rock,disco,electro,ballads κτλ),καθως μετα εβαζα σταθμους με ξενη μουσικη,και ετυχε να πεσω σε 2 συγκεκριμενους εδω στη πολη μου που επαιζαν παλιοτερα ξενα hits.
Πριν απο το παραπανω συμβαν,ακουγα κυριως ελληνικα ελαφρολαικα και ποπ hits της εποχης,και απο ξενα μονο prodigy,ενω ημουν εντελως ασχετος με αυτα τα ξενα oldies,δεν ηξερα καν τα τραγουδια του Michael Jackson και της Madonna...

https://www.youtube.com/watch?v=b4om_GJ-2gw
 

Iron_Mask

Established Member
1 June 2010
132
Από τα τελευταία, ήταν και το A Lannister Always Pays His Debts που ακούστηκε στο τέλος του τρομερού
εκείνου επεισοδίου του τελευταίου κύκλου το Game of Thrones. Κάτι η ατμόσφαιρα, κάτι η ένταση, κάτι ..."η εκκλησία και τα λόγια του Παπα"
με πέταξε στα σχοινιά και το άκουγα και 30 φορές στη σειρά !!!

 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Είναι αρκετά τα κομμάτια παίδες,αλλά ας βάλω κάτι για την συμετοχή....

Το άκουσα για πρώτη φορά το 1998-99 όταν είχε πέσει στα χέρια μου το άλμπουμ που είχε βγεί εκείνη την χρονιά,με τίτλο ''30 Very Best Of''.
Μεγάλο κόλλημα,ούτε θυμάμαι πόσες φορές το είχα ακούσει!!

http://www.youtube.com/watch?v=Wr9ie2J2690




Και η άτυπη δεύτερη θέση πάει στους Queen.....Δυνατό κομμάτι,και όπως είναι φυσικό,με είχε κερδίσει η κιθάρα!!!

 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Πρώτη η Δευτέρα Γυμνασίου, δε θυμάμαι ακριβώς, έχω πάει για ιδιαίτερο Μαθηματικών στο σπίτι καθηγητή/φίλου και βλέπω στο γραφείο του το The Bends των Radiohead. Τον ρωτάω αν είναι καλό, μου το δανείζει για να βγάλω μόνος μου συμπέρασμα, πάω σπίτι, ακούω αυτό:

https://www.youtube.com/watch?v=N7cbmHGnzP4


και μου κόπηκαν τα πόδια. Έκτοτε οι Radiohead αποτελούν ίσως την αγαπημένη μου μπάντα.
 

Iron_Mask

Established Member
1 June 2010
132
To Street Spirit είναι ο ορισμός των κομματιών που ψάχνουμε σε αυτό το νήμα :music-smiley-004:
 
Status
Not open for further replies.