Ψηφιοποίηση βινυλίων (Νο. 2) και αναπαραγωγή αρχείων

Καλησπέρα σε όλους

Πριν κάμποσο καιρό είχε δημιουργηθεί ένα νήμα με τίτλο "Ψηφιοποίηση Βινυλίων...με...?", στο οποίο συζητήθηκαν κυρίως το απαιτούμενο hardware και οι συνδεσμολογίες για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο.

Εγώ θέλω να βάλω κάποιες νέες παραμέτρους σε παρόμοιο θέμα:

1) Πρώτο δεδομένο: Θα υπάρξουν στα χέρια μου τα αρχεία που έχουν προέλθει από την ψηφιοποίηση βινυλίων, τα οποία είναι ανάλυσης 24/192 (με bitrate 9.216 kbps), μορφής WAV ή FLAC (αφήνω το είδος της μορφής ανοιχτό και υπό συζήτηση, γιατί - όπως θα εξηγήσω πιο κάτω - είναι ζήτημα που μπορώ να επιλέξω)
2) Δεύτερο δεδομένο: Αυτά τα αρχεία θα είναι αποθηκευμένα σε σκληρό δίσκο, δικό μου
3) Τρίτο δεδομένο: Η ψηφιοποίηση θα πραγματοποιηθεί με ένα εξαιρετικά Hi-End σύστημα, τόσο στο αναλογικό του όσο και στο ψηφιακό του στάδιο (λεπτομέρειες θα έχω σύντομα)

Πριν ρωτήσω τα πώς και τα γιατί, πρέπει επίσης να παραθέσω τα εξής:

Α. Σκοπεύω να αναπαράγω τα αρχεία μέσω υπολογιστή, πρόσφατα στημένου και αποτελούμενου περιληπτικά από τα εξής:
- Κουτί: Corsair Carbide Series 400R Mid-Tower
- Τροφοδοτικό: Etasis ET-750 Gaming, 750W
- Μητρική: Gigabyte GA-Z87-D3HP, rev. 1.0
- CPU: Intel Haswell i3-4330, 3.50 GHz
- RAM Memory: 16GB (2 x 8GB) DDR3 G.Skill Aegis, PC3-12800, 1600 MHz DIMMs, F3-1600C11D-16GIS
- System Disc: SanDisk Ultra Plus SSD, SATA 3-256 GB, SDSSDHP-256G-G25
- Άλλοι αποθηκευτικοί δισκοι: 6 δίσκοι τουλάχιστον 6,5 TB ονομαστικής χωρητικότητας (με δυνατότητα να μπορώ να προσθαφαιρέσω κάποιον ή κάποιους)
- GPU: Sapphire-AMD Radeon R7 260X-1GB GDDR5, OC Version
- Οπτικοί Οδηγοί:
(a) LG GGW-H20L, Super Multi Blue BD-R/RW HD-DVD ROM DVD-R/RW CD-R Drive Black
(b) Lite On iHAS124-4-WU, DVD-R/RW/ROM CD Drive Black
Expansion Cards:
- PCI SATA Controller DIGITUS PCI, 4-channel, SATA 1 Controller
- SUNIX UFC PCI-E FireWire 1394a/b & USB Combo Controller , 2-channel 1394b + 2-channel USB 2.0
- TV Card AverMedia Aver3D CaptureHD H727 hybrid, PCI-E

Λειτουργικό: MS Windows 8.1 Pro, 64-bit
Άλλα προγράμματα: J.River Media Julebox 14, Foobar, TC Near Control Panel, Cyberlink Media Suite 11 + PowerDVD 13 Ultra, κ.α. που δεν έχουν σημασία για τον συγκεκριμένο σκοπό για να τα αναφέρω

Β. Έξω από το κουτί υπάρχει γι αυτό τον σκοπό μια Impact Twin της TC Electronics, που αποκτήθηκε πριν το καλοκαίρι, αλλά προς το παρόν μένει αναξιοποίητη, περιμένοντας τα ψηφιακά αρχεία.

Γ. Όπως είπα παραπάνω, η ψηφιοποίηση θα γίνει με ένα εξαιρετικά Hi-End σύστημα, από φίλο. Σε πρόσφατη συζήτηση με το φίλο, ελέχθη ότι τα αρχεία θα είναι τύπου WAV, αλλά φαντάζομαι ότι μπορούμε να έχουμε και αρχεία τύπου FLAC, ή οπουδήποτε άλλου τύπου με βολεύει, αρκεί να μπορούν να αναπαραχθούν σωστά από υπολογιστή (ή άλλη αντίστοιχη συσκευή, π.χ. Media Player).

Πάμε τώρα στα πώς και γιατί:

(1) Να υποθέσω ότι από την Impact Twin θα μπορέσω να πάρω απ' ευθείας το ποιοτικό αναλογικό σήμα, με το οποίο θα τροφοδοτηθεί το ηχητικό μου σύστημα, ή χρειάζομαι κάτι άλλο?
(2) Τί είδους αρχεία να ζητήσω να δημιουργηθούν κατά την ψηφιοποίηση, ώστε να μπορώ να εκμεταλλευτώ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις συσκευές μου?
(3) Πέραν των παραπάνω αναφερομένων προγραμμάτων, υπάρχει κάποιο - ελεύθερο ή επί πληρωμή - πρόγραμμα, που θα ήταν απαραίτητο για να συμπληρωθεί το παζλ της σωστής αναπαραγωγής?

Ευχαριστώ

(Η υπόθεση "μουσικό PC" με έχει απασχολήσει και στο παρελθόν, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να την υλοποιήσω, για διάφορους λόγους. Τώρα που νομίζω πως βρήκα την άκρη για τη ψηφιοποίηση των δίσκων μου - και όχι μόνο - ξαναπιάνω το θέμα από την αρχή. Επομένως συγχωρείστε μου τις όποιες απλοϊκές ερωτήσεις)
-
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Αν εχεις καποιο dac ικανο για Flac 24/192 νομιζω πως θα εισαι καλα απο θεμα αναπαραγωγης.

Βεβαια το αν αξιζει τον κοπο να ψηφιοποιησεις τα βινυλια ειναι αλλο θεμα. Αν ειναι δυσεύρετα σε ψηφιακά φορμα ισως να αξιζει τον κοπο. Γιατι κατα την διάρκεια της διαδικασίας υπάρχουν μια σειρα τεχνικών θεματων που δεν ειναι και ασημαντα οπως παραμορφωση της κεφαλης + παραμορφωση γεωμετριας βραχιονα + wow/ flutter + παραμόρφωση phono stage + απώλειες απο επαφές-καλωδια + ΕΜΙ/RFI + φθορά βινυλιου + ολα τα προβλήματα του ψηφιακού (jitter, παραμόρφωση, χώρισμα των κομματιων κτλ)


Φανταζομαι θα σε βοηθήσει και ο Sonus Naturalis που το ξέρει καλα το θεμα.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Εγώ πάντως θα περιοριζόμουν σε FLAC 24/96. Ο μισός χώρος στον δίσκο και καμμία απώλεια στην ποιότητα. Άσε που παίζει σε όλα τα USB DAC χωρίς ανάγκη από driver.
 
Αρχεία και σύστημα....

Σας ευχαριστώ και τους δύο για την παρέμβαση

Αν εχεις καποιο dac ικανο για Flac 24/192 νομιζω πως θα εισαι καλα απο θεμα αναπαραγωγης.

Το έγραψα. Είναι η Impact Twin, με σύνδεση Firewire (όχι USB - η Firewire προτιμάται λόγω μεγαλύτερης αξιοπιστίας στον επαγγελματικό κόσμο της μουσικής). Για την Impact Twin έχει υπάρξει εδώ ένα αρκετά μεγάλο νήμα, το οποίο ήταν και ένας από τους λόγους που με οδήγησε να την αποκτήσω. Ο άλλος λόγος ήταν τα επαινετικά λόγια δυο φίλων του χώρου. Από ότι καταλαβαίνω πάντως, προτείνεις αρχεία τύπου FLAC και όχι WAV, σωστά?

Βεβαια το αν αξιζει τον κοπο να ψηφιοποιησεις τα βινυλια ειναι αλλο θεμα. Αν ειναι δυσεύρετα σε ψηφιακά φορμα ισως να αξιζει τον κοπο. Γιατι κατα την διάρκεια της διαδικασίας υπάρχουν μια σειρα τεχνικών θεματων που δεν ειναι και ασημαντα οπως παραμορφωση της κεφαλης + παραμορφωση γεωμετριας βραχιονα + wow/ flutter + παραμόρφωση phono stage + απώλειες απο επαφές-καλωδια + ΕΜΙ/RFI + φθορά βινυλιου + ολα τα προβλήματα του ψηφιακού (jitter, παραμόρφωση, χώρισμα των κομματιων κτλ)

Φανταζομαι θα σε βοηθήσει και ο Sonus Naturalis που το ξέρει καλα το θεμα.

Είναι όπως το έθεσες. Κάποια από αυτά είναι και συλλεκτικά και δυσεύρετα και μόνο με την ιδέα να μου καταστραφούν από τη συνεχή χρήση, με πιάνει ανατριχίλα. Από την άλλη, θα ξεκινήσω με τον φίλο που θα αναλάβει την ψηφιοποίηση δοκιμαστικά, για να δω και τα αποτελέσματα.

Επί τη ευκαιρία, και αφού το υποσχέθηκα, το σύστημα που θα αναλάβει την ψηφιοποίηση αποτελείται περιληπτικά από τα εξής:

Α. Αναλογικό στάδιο αναπαραγωγής
- Πικάπ: Kuzma Stabi XL-4 motors
- Βραχίονας: Air Line
- Κεφαλή: Dynavector DRT XV 1T
- Phono stage: Conrad Johnson TEA 1
- Προενισχυτής: Conrad Johnson Art S 3

Δίπλα σε αυτές τις συσκευές, υπάρχουν φυσικά τα ενισχυτικά και τα ηχεία, τα οποία δεν υπεισέρχονται στην διαδικασία της ψηφιοποίησης, αλλά χρησιμεύουν βέβαια για τη ζωντανή ακρόαση, τόσο για την αναλογική αναπαραγωγή, όσο και για την ψηφιακή. Αυτά είναι:
- Ενισχυτές: Conrad Johnson Premier 8 A
- Ηχεία: Focal Grande Utopia Be

Β. Στάδιο ψηφιοποίησης
- Recording sound card: Lynx L22
- Recording software: Sound Forge Pro 11

Μάλιστα, από ότι με πληροφόρησε ο φίλος, πρόκειται να αντικαταστήσει στο αναλογικό στάδιο τα προενισχυτικά στάδια (δεν μου το ξεκαθάρισε, αλλά υποθέτω ότι αναφέρεται στο phono stage και στον προενισχυτή της Conrad Johnson) με μια ακριβή κάρτα, που έχει πολύ μεγάλες δυνατότητες παραμετροποίησης, την Metric Halo Lio 8.

Εδώ πρέπει να δηλώσω ότι πέραν του πικάπ, του βραχίονα και της κεφαλής, άντε και των προενισχυτικών της Conrad Johnson, δεν γνωρίζω καθόλου τί ψάρια πιάνουν τόσο η κάρτα όσο και το πρόγραμμα εγγραφής και ψηφιοποίησης. Υποθέτω όμως ότι πρέπει να βρίσκονται στα υψηλά επίπεδα ποιότητας, αν σκεφτεί κανένας ότι στο υπόλοιπο σύστημα δεν υπάρχουν τσιγγουνιές.

Σε επόμενό μου μήνυμα, θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες για το σύστημα του φίλου, που τον ανακάλυψα τυχαία.

Με τον Μιχάλη (Sonus Naturalis) έχω μιλήσει στο παρελθόν και αναμφισβήτητα είναι ένας από τους γκουρού του είδους, του οποίου τη γνώμη εκτιμώ αφάνταστα. Μάλιστα, θα περίμενα να έβαζε και εδώ τη νότα του, αλλά ακόμα είναι νωρίς ίσως.

Εγώ πάντως θα περιοριζόμουν σε FLAC 24/96. Ο μισός χώρος στον δίσκο και καμμία απώλεια στην ποιότητα. Άσε που παίζει σε όλα τα USB DAC χωρίς ανάγκη από driver.

Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν έχω λόγο να το κάνω, αποθηκευτικός χώρος υπάρχει άφθονος και το κόστος είναι το ίδιο. Αλλά, από ότι βλέπω, κι εσύ προτείνεις FLAC έναντι του WAV, σωστά?
-
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Το σύστημα είναι πολύ καλό, οι προσθήκες που θα γίνουν εξαιρετικές και για το φορμά θεωρώ το 24/192 ιδανική περίπτωση. Καλές ψηφιοποιησεις!
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Η metric ειναι απο τις ελάχιστες κάρτες που το adc της μπορεί να υποστηρίξει 24/192 που θα εχει διαφορα απο το 24/96.
Αν η κάρτα εχει προενισχυτες μικροφώνου βγάλτε το phono απο την μέση και γράφετε με ψηφιακη riaa που εχει η μετρικ ενσωματωμένη. Revelation!!!
Το Impact twin καλυτερα να το συνδέσεις σε προ, καθώς το ποτενσιομετρο του υπολείπεται σε σχέση με τις άλλες δυνατότητες της κάρτας.
 
Συνδεσμολογίες...

Η metric ειναι απο τις ελάχιστες κάρτες που το adc της μπορεί να υποστηρίξει 24/192 που θα εχει διαφορα απο το 24/96.
Αν η κάρτα εχει προενισχυτες μικροφώνου βγάλτε το phono απο την μέση και γράφετε με ψηφιακη riaa που εχει η μετρικ ενσωματωμένη. Revelation!!!
Το Impact twin καλυτερα να το συνδέσεις σε προ, καθώς το ποτενσιομετρο του υπολείπεται σε σχέση με τις άλλες δυνατότητες της κάρτας.

Καλησπέρα κι ευχαριστώ

Την όλη διαδικασία της ψηφιοποίησης θα την κάνει ο φίλος, που ανέφερα, απλά εγώ μόνο μπορώ να του μεταφέρω τη συμβουλή σου.

Όσο για τη συνδεσμολογία της Impact Twin, προφανώς θα εννοείς να πάρω το αναλογικό της σήμα από το Line Out, χωρίς την παρέμβαση του ποτενσιόμετρού της και να το διοχετεύσω σε κάποια είσοδο του προενισχυτή μου. Τα λέω σωστά?
Και αν ναι, πώς παρακάμπτεται η επίδραση του ποτενσιόμετρου της Impact Twin? Μήπως αν απλά το βάλω στο μάξιμουμ ή κάτι άλλο?
-
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
η inpact twin εχει fixed εξοδο που παρακαμπτει το ποτενσιομετρο, ΑΛΛΑ η fixed ειχε πρόβλημα με αρχεια πανω από 24/96. τα 24/96 τα επαιζε αλλα με τα 24/192 ειχε πρόβλημα. δεν ξερω αν το ελυσαν.παρολα αυτά από την κανονικη εξοδο με το ποτενσιομετρο στο μαξ βγαζει 24/192.
 
Οι fixed και οι variable έξοδοι της Impact Twin...

Καλησπέρα, Νίκο, καλησπέρα σε όλους ξανά

Αυτό είναι το πίσω μέρος της Impact Twin, στο οποίο φαίνονται οι διάφορες συνδέσεις:

impact-twin-rear.png


Από την παραπάνω εικόνα, το προτελευταίο από δεξιά τμήμα δείχνει τις αναλογικές συνδέσεις εξόδου. Σε αυτές διακρίνονται (α) αριστερά, πάνω και κάτω, το ζευγάρι CH3(L) + CH4(R) και (β) δεξιά, το ζευγάρι CH1(MAIN L) + CH2(MAIN R). Το manual δεν ξεκαθαρίζει ποιές από αυτές είναι οι fixed και ποιές είναι οι variable, απλά αναφέρει ότι αυτές λειτουργούν τόσο ως balanced, όσο και ως unblanced, εξαρτάται τί είδους καρφί 1/4 (και καλωδίωση φυσικά) χρησιμοποιεί ο χρήστης.

Να υποθέσω ότι οι fixed είναι το ζευγάρι των Main?

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.:
Όσο για το αν μπορεί ή όχι να περάσει το σήμα των 24/192 από αυτές, δεν το έχω ακόμα ερευνήσει, αλλά μπορώ να ρωτήσω τον κατασκευαστή. Απλά να αναφέρω ότι άλλαξε το λογισμικό TC Near με νεότερης έκδοσης τέτοιο, και βέβαια δεν ξέρω κατά πόσον το καινούργιο διόρθωσε ή όχι τέτοιου είδους θέματα.
-
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Απο οτι θυμάμαι οι 1-2 main ειναι στο ποτενσιομετρο.
Δοκίμασε το, ευκολο στην πράξη...
Πρόσεχε μην κάψεις κανα ηχειο...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Παναγιώτη, μόλις τώρα είδα το νήμα.
Μας ενδιαφέρει περισσότερο το στάδιο ψηφιοποίησης.
Το στάδιο της αναπαραγωγής, αν υστερεί και λιγάκι, δε χάλασε ο κόσμος. Το θέμα είναι να έχεις τα βινύλια σου ψηφιοποιημένα στην καλύτερη ποιότητα.

Με μιά ματιά που έριξα (έχω έλλειψη χρόνου).
Το σύστημα αναπαραγωγής εξαιρετικό.
Η Lynx L22 κορυφαία. Όμως αν μπορείς να κάνεις την ψηφιοποίηση με τη Metric προτίμησε τη με κλειστά τα μάτια.

Wav ή Flac αδιάφορο για τα τελικά αρχεία. Σε Wav θα παραχθούν και κατόπιν θα μετατραπούν σε Flac.

96/24 ή παραπάνω;
Έχω πολλές, πάρα πολλές αμφιβολίες, ότι θα βρεις ακουστές διαφορές, βάζω και στοίχημα γι' αυτό.
Εύκολα μπορείς να το διαπιστώσεις. Ψηφιοποιείς τον ίδιο δίσκο δύο φορές κρατώντας όλα τα άλλα ίδια (και τις ρυθμίσεις) και αλλάζοντας μόνο το format. Αν βρεις διαφορά, αποφασίζεις.

Πιο σημαντική από το format είναι μία ήπια αποθορυβοποίηση, αν γίνεται, με καλό επαγγελματικό Software, έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό. Αν γίνει σωστά το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να προκύψει πολύ καλύτερο, παρά αν άκουγες το βινύλιο απ' ευθείας από το πικ-άπ, χωρίς να μεσολαβήσει ψηφιοποίηση!

Προς ενημέρωση σου διάβασε δύο δικά μου άρθρα (θα βρεις και ηχητικά παραδείγματα):

Vinyl, CD & Hi-Rez

Vinyl Hi-End Digitizing

Καλή επιτυχία! :music-smiley-005:

Υ.Γ. Η ψηφιοποίηση βινυλίου, αν γίνει σωστά, με Hi-End διαδικασία, είναι επίπονη και πολύωρη.
Με τη δικιά μου εμπειρία 4-6 ώρες ανά βινύλιο. Πρέπει λοιπόν να λογαριάσεις κι' αυτό τον παράγοντα. Σπάνιοι δίσκοι, δυσεύρετοι, δίσκοι αναφοράς, άμεσης κοπής, μόνο αυτοί αξίζουν να μεταφερθούν. Ο παράγων χρόνος ψηφιοποίησης λαμβάνεται πάντα υπ' όψη.

Αν πάλι είναι να γίνει στα γρήγορα, όμως για ποιό λόγο; Τα ήδη κυκλοφορούντα εμπορικά CD που κυκλοφορούν μας καλύπτουν ικανοποιητικά συνήθως...
 
Ευχαριστίες....

Καλημέρα, Μιχάλη (είναι ήδη περασμένα μεσάνυχτα) και σ' ευχαριστώ για την παρέμβαση

Όπως είπα και στο πρώτο μήνυμα, την ψηφιοποίηση δεν θα την κάνω εγώ αλλά φίλος, του οποίου το τωρινό και το άμεσα μελλοντικό σύστημα (αυτό που θα προκύψει από την αντικατάσταση των αναλογικών προενισχυτικών με την κάρτα της Metric) έχω ήδη δημοσιεύσει.

Εν τούτοις, λαμβάνω σοβαρά υπ' όψη μου τις πολύτιμες συμβουλές σου και θα τις μεταφέρω, με το αίτημα να γίνουν αποδεκτές, αν και εφ´όσον ο φίλος δεν τις έχει ήδη υπ' όψη του.

Να είσαι καλά και καλό ξημέρωμα.
-
 

gdourm

New member
10 December 2010
15
ΑΘΗΝΑ, ΠΕΝΤΕΛΗ
Καλημέρα Παναγιώτη, καλημέρα σε όλους, και ευχαριστώ για τα καλά λόγια που ειπώθηκαν για το σύστημά μου. Ήθελα να πω κάτι για το θέμα της αποθορυβοποίησης το οποίο συζητήθηκε παραπάνω.

Εάν ήθελα να κάνω αποθορυβοποίηση στο αρχείο που έχω γράψει από το βινύλιο, εγώ τί θα έκανα: μαζί με το αποθορυβοποιημένο αρχείο, θα κράταγα και την εγγραφή προ της αποθορυβοποίησης οπωσδήποτε κάπου να την έχω θεωρώντας την ως την ‘original’. Αν σε μία αναβάθμιση του συστήματος μου στο μέλλον παρατηρήσω στη σύγκριση των δύο αρχείων ότι κάτι τρέχει, δεν θα χρειαστεί να ξανακάνω την εγγραφή (μπορώ ενδεχομένως να ξανακάνω την αποθορυβοποίηση, και μάλιστα ίσως με καλύτερα εργαλεία που μπορεί να έχουν βγει μέχρι τότε). Βέβαια αυτό συνεπάγεται διπλάσιο αποθηκευτικό χώρο και με το κάθε ένα κομμάτι στην ανάλυση 24.192 να είναι 250-350 MB (κάθε ολόκληρος δίσκος γύρω στα 3 GB), έάν έχω ψηφιοποιήσει 500 δίσκους η ανάγκη για διπλάσιο storage αρχίζει και γίνεται λίγο πρόβλημα.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,619
Πιθανως να ειμαι off topic μα, λογω αγνοιας συγχωρεστε με: αρχεια wav (ψηφιοποιηθεντα βεβαια απο βινυλιο) μπορουμε να τα κανουμε 24/96/192;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πιθανως να ειμαι off topic μα, λογω αγνοιας συγχωρεστε με: αρχεια wav (ψηφιοποιηθεντα βεβαια απο βινυλιο) μπορουμε να τα κανουμε 24/96/192;

Ναι.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Nαι λοιπον!
Αξιζει τον "κοπο";
Τινι τω τροπω; αρκει το Foobar2000;

Α μισό γιατί εσύ εννοείς άλλο πράγμα...
Εννοείς αρχεία που υπάρχουν ήδη σε άλλη δειγματοληψία;
Ποιος ο λόγος;

Αυτά ότι είναι,είναι.
Η υπερδειγματοληψία δεν πρόκειται να προσθέσει τίποτα παραπάνω.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Καποιοι λενε οτι τα WAV ακουγονται καλυτερα απο τα FLAC. Απλα στο αναφερω (εγω με φλακ την βγαζω)
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ειναι ηδη σε wav. Αρα πλεον της οικονομιας χωρου, ουδεν τι αλλο;

Ότι έχεις άστο όπως είναι.
Ότι άλλο φτιάξεις από CD όμως,κάντο flac με το Eac.

(Βινύλια προφανώς δεν φτιάχνεις μόνος σου )