κόβεται το ιντερνετ .....

1kost12

New member
25 June 2012
74
Γεια σας! Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εδώ και 2-3 μήνες. Όταν με παίρνουν τηλέφωνο (σταθερό) κόβεται το ιντερνετ (είμαι με ενσύρματη σύνδεση) σβήνουν και αναβοσβήνουν κάποια λαμπάκια του ρουτερ και μετά από 2 λεπτά ανάβουν τα λαμπάκια του ιντερνετ και επανέρχεται η σύνδεση μου!!!!! Έχω σύνδεση wind και ρουτερ το κλασικό της wind που έδινε πριν 2-3 χρόνια (δεν έχω αλλάξει ρουτερ) τι φταίει;;;; τι να κάνω;;;;;
worthy.gif
worthy.gif
sorry.gif
hmmm.gif
frown.gif

Έχετε κάποια ιδέα;;; έχει γίνει η σύνδεση μου πάρα πολύ σπαστική αφού με το που με παίρνουν τηλέφωνο , κόβεται !!!!
@.gif

Συγκεκριμένα από το καλώδιο του ΟΤΕ υπάρχει ένας διακλαδωτης πάει στο σπλιτερ κα το άλλο στο τηλέφωνο. Στο σπλιτερ από την έσοδο που γράφει DSL πάει ένα καλώδιο στο ρουτερ και από την έσοδο PHONE μια άλλη βοηθητική παλιά συσκευή τηλέφωνου όχι ασύρματη (σταθερό τηλέφωνο)

Υπάρχει κάποιο λάθος;;;;;;
ΚΑΙ όταν παίρνω τηλέφωνο κόβεται το ιντερνετ…..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Απο οτι καταλαβα υπαρχουν 2 συσκευες τηλεφωνου στο σπιτι σου. Η μια ειναι μετα τον διακλαδωτη και η αλλη μετα το σπλιττερ. Αν ειναι ετσι, τοτε το λαθος ειναι οτι το τηλεφωνο που ειναι συνδεδεμενο πανω στον διακλαδωτη δεν εχει φιλτρακι.

Σε αυτην την περιπτωση κανε τα εξης:
στο καλωδιο του οτε συνδεσε απευθειας το σπλιττερ. Απο εξοδο dsl συνδεεις προφανως το ρουτερ. Στην εξοδο phone συνδεεις τον διακλαδωτη σου και πανω στον διακλαδωτη τα 2 τηλεφωνα. Αν τα 2 τηλεφωνα ειναι σε μακρινες τοποθεσιες και δεν γινεται να γινει η συνδεση που σου λεω, τοτε πας και αγοραζεις ενα φιλτρακι και το βαζεις πριν απο το τηλεφωνο που δεν εχει.
 

1kost12

New member
25 June 2012
74
Ευχαριστώ ΘΕΡΜΑ για την απάντηση σου φίλε…. Έκανα όλα αυτά και ….ΛΥΘΗΚΕ το πρόβλημα…ήταν λάθος η σύνδεση των καλωδίων και τώρα ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ!!!!