Βοήθεια για χειρισμό του xbmc μέσω Logitech harmony

drosias79

Established Member
30 October 2012
239
Καλημέρα,

Έχω εγκαταστήσει το openelec σε ένα htpc. Πως μπορώ να χειρίζομαι το πρόγραμμα μέσω ενός logitech harmony που έχω? έχει κανείς καμία ιδέα?

Ευχαριστώ.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,726
Πάτρα
Καλημέρα,

Έχω εγκαταστήσει το openelec σε ένα htpc. Πως μπορώ να χειρίζομαι το πρόγραμμα μέσω ενός logitech harmony που έχω? έχει κανείς καμία ιδέα?

Ευχαριστώ.

ποιο ir receiver έχεις?
 

emperor

Senior Member
2 February 2008
680
Main Listening Position NYC
Χρειάζεαι να αγοράζεις το FLIRC USB, http://www.amazon.com/FLIRC-Dongle-...?ie=UTF8&qid=1417789490&sr=8-1&keywords=flirk 17 δολλαριάκια.
Οταν το πάρεις το εγκαθιστάς στο pc και στη συνέχεια πας στις συσκευές στο harmony και το προσθέτεις σαν FLIRC XBMC.

Μην ξεχνάς ότι είναι ΙR , αυτό σημαίνει πρέπει να 'βλέπει' το harmony και να μην είναι κρυμμένο πουθενά από πίσω για αυτό βάλτο στη μπροστινή θύρα του HTPC.
 
Last edited:

drosias79

Established Member
30 October 2012
239
ποιο ir receiver έχεις?

Το κουτί μου είναι το http://www.origenae.co.kr/en/htpc_m10.htm και το remote είναι αυτό: http://www.origenae.co.kr/en/accessory_ir310.htm

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να "μάθω" τις εντολές του original τηλεχηρηστηρίου σε ένα universal remote που έχω. Δεν μπορεί να μάθει όμως τις εντολές up, down, right, left που είναι μέσω του joystick του original control.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,726
Πάτρα
Το κουτί μου είναι το http://www.origenae.co.kr/en/htpc_m10.htm και το remote είναι αυτό: http://www.origenae.co.kr/en/accessory_ir310.htm

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να "μάθω" τις εντολές του original τηλεχηρηστηρίου σε ένα universal remote που έχω. Δεν μπορεί να μάθει όμως τις εντολές up, down, right, left που είναι μέσω του joystick του original control.

μπορείς να προσθέσεις στο harmony είτε soundgraph/imon είτε origenae/m10
 

Attachments

  • ΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓΕ’Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ ΓŽΒΏΓŽΒΈΓΕ’ΓŽΒ½ΓŽΒ·Γβ€š (4).jpg
    ΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓΕ’Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ ΓŽΒΏΓŽΒΈΓΕ’ΓŽΒ½ΓŽΒ·Γβ€š (4).jpg
    70.1 KB · Views: 143

drosias79

Established Member
30 October 2012
239
Το έχω βάλει στο logitech το origen AE αλλά δεν μου δουλεύει στο xbmc. Μήπως θέλει και καμία ρύθμιση στο xbmc?
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Oι ρυθμίσεις στο xbmc αφορούν το χειρισμό από εφαρμογές (κινητά, ταμπλέτες, κλπ).
Στο Harmony βάλε Computer – Media Center PC – Microsoft – “MCE Keyboard” και πες μας...
 

drosias79

Established Member
30 October 2012
239
Στο harmony έχω ήδη βάλει Computer – Media Center PC – Microsoft – “MCE Keyboard. αλλά δεν γίνεται τίποτα. Μήπως φταίει ότι ο φακελος keymap.xml στο openelec είναι κενος?


Oι ρυθμίσεις στο xbmc αφορούν το χειρισμό από εφαρμογές (κινητά, ταμπλέτες, κλπ).
Στο Harmony βάλε Computer – Media Center PC – Microsoft – “MCE Keyboard” και πες μας...
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,726
Πάτρα
Στο harmony έχω ήδη βάλει Computer – Media Center PC – Microsoft – β€œMCE Keyboard. αλλά δεν γίνεται τίποτα. Μήπως φταίει ότι ο φακελος keymap.xml στο openelec είναι κενος?
ο receiver που έχεις δεν έχει καμία σχέση με microsoft mce keyboard,δεν πρέπει να λειτουργεί καμία εντολή
με soundgraph/imon δοκίμασες?
 

drosias79

Established Member
30 October 2012
239
Re: Απάντηση: Βοήθεια για χειρισμό του xbmc μέσω Logitech harmony

ναι με το ir310 δουλευει μια χαρα
 

drosias79

Established Member
30 October 2012
239
Re: Απάντηση: Βοήθεια για χειρισμό του xbmc μέσω Logitech harmony

Ευχαριστώ όλους τους συμφορίτες για τα πολύ χρήσιμα σχόλια τους και ειδικά τον leo06 για τις άμεσες και πολύ σωστές τοποθετήσεις του. Μόλις δοκίμασα με soundgraph/imon το harmony δούλεψε τέλεια και στη συνέχεια μέσω αυτού "έμαθα" τις εντολές του xbmc στο universal τηλεκοντρόλ που έχω για όλες τις συσκευές. Όλα πλέον δουλεούν με ένα remote αψογα. Ευχαριστώ και πάλι.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Χρειάζεαι να αγοράζεις το FLIRC USB, http://www.amazon.com/FLIRC-Dongle-...?ie=UTF8&qid=1417789490&sr=8-1&keywords=flirk 17 δολλαριάκια.
Οταν το πάρεις το εγκαθιστάς στο pc και στη συνέχεια πας στις συσκευές στο harmony και το προσθέτεις σαν FLIRC XBMC.

Μην ξεχνάς ότι είναι ΙR , αυτό σημαίνει πρέπει να 'βλέπει' το harmony και να μην είναι κρυμμένο πουθενά από πίσω για αυτό βάλτο στη μπροστινή θύρα του HTPC.

Εψαξα να το αγορασω και το αμερικανικο αμαζον δεν στελνει ελλαδα, στο γερμανικο που δοκιμασα αν και εκανα παραγγελια μετα μου την ακυρωσαν :( .. καμμια αλλη ιδεα; Στο αγγλικο βγαινει με μεταφορικα περιπου 40 ευρω.. ξεφτιλα... εχει αγορασει κανενας απο ελλαδα;
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,726
Πάτρα
Εψαξα να το αγορασω και το αμερικανικο αμαζον δεν στελνει ελλαδα, στο γερμανικο που δοκιμασα αν και εκανα παραγγελια μετα μου την ακυρωσαν :( .. καμμια αλλη ιδεα; Στο αγγλικο βγαινει με μεταφορικα περιπου 40 ευρω.. ξεφτιλα... εχει αγορασει κανενας απο ελλαδα;

γιατί θέλεις το συγκεκριμένο?αυτό δεν σου κάνει?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Αφού είναι δοκιμασμενο με harmony μια χαρά μου κάνει!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τα hama παιζουν με harmony?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,726
Πάτρα
Αφού είναι δοκιμασμενο με harmony μια χαρά μου κάνει!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τα hama παιζουν με harmony?

το είδα το hama αλλά δεν ξέρω αν παίζει,αυτό που έβαλα είναι rc6 και παίζει μια χαρά,αν το hama είναι rc6 compatible κάνει αν το βλέπει σαν hid keyboard θα σε παιδέψει
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Re: Απάντηση: Βοήθεια για χειρισμό του xbmc μέσω Logitech harmony

...βάλε το δεύτερο. Έχει κάποιες ιδιοτροπίες το hama, αν λέμε γι'αυτό.

Ναι, αυτο ειναι το χαμα που εννοω. Ρωτησα για το χαμα γιατι ειναι αρκετα φτηνο και το φερνουν που και που ελλαδα. Πετυχα καπου σε amazon review οτι εχει βγει harmony profile για vrc 1100 (που ειναι το χαμα, αν θυμαστε απο την wiki του xbmc)

host505 ποιο ειναι το δευτερο που λες;

Επισης διαβασα οτι τα "μικρα" (δεν ξερω ποια μοντελα εννοουν με αυτον τον ορο) εχουν lag με τους ehome receivers (o hp ανηκει σε αυτους). Το εχει παρατηρησει κανενας σας αυτο;
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Σε αυτό που είπε ο Leo εννοούσα το δεύτερο, το βλέπει σαν hid keyboard.
Κοίτα το vrc-1100 το έχω, με windows δουλεύει μια χαρά χάρη σε κάποια σκριπτάκια που είχα βρει γι'αυτό όμως, που διόρθωναν κάποιες ιδιοτροπίες του. Σε άλλο λειτουργικό όμως δεν ξέρω πως θα διορθωθούν.