RCA to XLR

minas

New member
24 October 2007
81
ΝΕΑΠΟΛΙ-ΝΙΚΑΙΑΣ
Καλησπέρα έχω απορία να μάθω εάν είναι καλύτερη η σύνδεση σήματος RCA-RCA η RCA-XLR από AV προενισχυτή σε Multichanel Τελικό...Επειδή ο τελικός ενισχυτής έχει εισόδους και RCA και XLR...Η διάφορα είναι μόνο για την επιστροφή θορύβου για μεγάλες αποστάσεις με XLR η και ποιοτικά...??????
 

Μακης1

New member
28 September 2014
55
Καλημερα,απο την εμπειρια μου με ηχογραφησεις μουσικων οργανων,στουντιο,live κτλ.Ειναι οπως τα λες ,τα balanced xlr κανουν για μεγαλες αποστασεις και σε καταστασεις που μπορει να εχεις θορυβο απο ηλεκτρομαγνητικα κτλ.Για την ποιοτητα ηχου δεν κανει τιποτα ,μπορει και να ειναι χειροτερο καποιες φορες.
Ενα καλο rca και τοποθετημενο ΟΧΙ παραλληλα με τα καλωδια ρευματος ειναι καλυτερα.
Ο multichanel τελικος σου εχει εισοδους xlr, για μικροφωνα.
Αυτα οπως ειπα και παραπανω απο την εμπειρια μου ως μουσικος ,για hi-fi καταστασεις ελπιζω να τα επιβεβαιωσουν και οι πιο ειδικοι εδω.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
Η απάντηση είναι απλή. Η μετατροπή σήματος από RCA σε XLR απαιτεί μία ενισχυτική βαθμίδα. Για να παίξει καλύτερα το XLR πρέπει τόσο ο προενισχυτής όσο και ο τελικός να είναι σχεδιασμένοι ως balanced (δηλαδή ξεχωριστή ενίσχυση για το + και το - του σήματος). Επειδή κάτι τέτοιο είναι απίθανο να συμβαίνει σε έναν AV ενισχυτή, μείνε στα RCA βύσματα.