Ποιον Βιντεοπροβολεα θα επιλεγατε μεχρι τις 3000 Ε ?

31 March 2007
42
Παιδια καλησπερα.Βοηθω τον αδελφο μου για αγορα Βιντεοπροβολεα,διοτι αυτος δεν ειναι και πολυ σχετικος.Οι περιορισμοι μας ειναι α) Budget εως το πολυ 3000 Ε , β) οχι DLP λογω rainbow, και γ) βαρους οχι μεγαλυτερου απο 8-10 κιλα,για να μεταφερεται ευκολα το καλοκαιρι σε εξοχικο(ο λογος που πουλησα εγω τον Χ-35 των 15 κιλων). Εχω σκεφθει τους Epson 9200 , Panasonic PT-AT6000E , και στο βαθος τον Sony 55.Ειδα εχθες τον Epson 9200 και μου αρεσε αρκετα.Παρακαλω λοιπον τους φιλους του Club,αν εχουν δει καποιους απο τους αλλους δυο,να γραψουν εντυπωσεις,παρατηρησεις, ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ,και οτι αλλο νομιζουν οτι θα βοηθουσε . Ευχαριστω.
 

elgriego

Senior Member
1 September 2010
426
Εγω θα προτεινα τους Sony VPL-HW55ES, Sony VPL-HW40ES, Epson TW9200 με την σειρα που τους εχω βαλει. Ο 55 ειναι στην ουσια ο 40 αλλα με ιριδα και στην Ελλαδα κανει 3050 ευρω αρα πολυ κοντα στο οριο που εχεις θεσει. Ενα πολυ καλο συγκριτικο μεταξυ του Sony HW40es και του Epson TW9200 μπορεις να δεις εδω. Επισης εαν ο παραγοντας gaming μπαινει στην εξισωση τοτε ο Sony κερδιζει καποιους ποντους λογο χαμηλοτερου lag. Αν οχι, τοτε ο Epson θα βγαλει λιγο καλυτερο μαυρο σε πολυ σκοτεινες σκηνες απο τον 40 αλλα οχι και απο τον 55. Μου φαινεται ομως οτι και οι τρεις ειναι στο ιδιο περιπου μεγεθος και ειναι σχετικα μεγαλοι.

Πιστευω πως ο Sony 55 θα ηταν η καλυτερη επιλογη αλλα οι αλλοι δυο ειναι περιπου ενα χιλιαρικο πιο φθηνοι και θα ειναι δυσκολη η επιλογη μεταξυ τους.
 
Last edited:
31 March 2007
42
Re: Απάντηση: Ποιον Βιντεοπροβολεα θα επιλεγατε μεχρι τις 3000 Ε ?

Δες και τον VIEWSONIC PRO9000. Χωρις θεματα rainbow.
Η ελλειψη lens shift , και το 4000 / 1 στην αντιθεση με χαλασαν...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τον Panasonic PT-6000E τον εχει δει κανενας? Διαβαζω πολυ καλα σχολια στο διαδικτυο.
 

Shortneck

New member
29 October 2007
26
Athens
Καλημέρα Κώστα!
Τον Epson TW9200 τον έχω δει και έχει πάρα πολύ καλή εικόνα (χρώμα, μαύρο, κίνηση, κλπ).
Μάλιστα από ότι διαβάζω, με το καινούριο firmware που έβγαλε πρόσφατα η Epson γίνεται ακόμα καλύτερος.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: Ποιον Βιντεοπροβολεα θα επιλεγατε μεχρι τις 3000 Ε ?

Καλημέρα Κώστα!
Τον Epson TW9200 τον έχω δει και έχει πάρα πολύ καλή εικόνα (χρώμα, μαύρο, κίνηση, κλπ).
Μάλιστα από ότι διαβάζω, με το καινούριο firmware που έβγαλε πρόσφατα η Epson γίνεται ακόμα καλύτερος.

Εχεις καποιο λινκ να το δουμε κι εμεις ? :ernaehrung004:
 

Shortneck

New member
29 October 2007
26
Athens
Απο links να φάνε και οι κότες! :)

Το αντίστοιχο μοντέλο με τον Epson TW9200 στην Αμερική είναι το Epson 5030UB/6030UB http://www.projectorcentral.com/projector_news.cfm?entry_id=663&em

Βίντεο με διαφορές πριν και μετά το update: http://www.projectorreviews.com/detail-enhancement-upgrade-for-epson-5030ub-6030ub-5030ube-4030

Επίσης εδώ λέει ότι μετά την αναβάθμιση σου δίνει την εντύπωση πως βλέπεις προβολέα υψηλότερης ανάλυσης!
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: Ποιον Βιντεοπροβολεα θα επιλεγατε μεχρι τις 3000 Ε ?

Απο links να φάνε και οι κότες! :)

Το αντίστοιχο μοντέλο με τον Epson TW9200 στην Αμερική είναι το Epson 5030UB/6030UB http://www.projectorcentral.com/projector_news.cfm?entry_id=663&em

Βίντεο με διαφορές πριν και μετά το update: http://www.projectorreviews.com/detail-enhancement-upgrade-for-epson-5030ub-6030ub-5030ube-4030

Επίσης εδώ λέει ότι μετά την αναβάθμιση σου δίνει την εντύπωση πως βλέπεις προβολέα υψηλότερης ανάλυσης!


Σε ευχαριστω πολυ!

Στο πνευμα της εποχης η "αναβαθμιση", the sharper, the better :ernaehrung004:


Epson_Super-res-upgrade_Cina_side-by-side_4-4.jpg



Epson_Super-res-upgrade_Cina_Off.jpg


Epson_Super-res-upgrade_Cina_4-new.jpg
 
31 March 2007
42
Εντυπωσιακο το αποτελεσμα !!! Αραγε η Ελληνικη Αντιπροσωπεια της EPSON κανει την αναβαθμηση αν το ζητησει ο πελατης , κατα την αγορα ? Παντως τι να σας πω ρε παιδια,πηγα και ειδα σημερα στη SONY Γλυφαδας τον 55 και μου αρεσε παρα πολυ.Και λεγαμε ρε γμτ να μην αγγιξουμε το τριχιλιαρο.....
 
3 July 2006
206
Αθήνα
Κώστα είναι πολύ ωραίο μηχάνημα ο 55. Δυστυχώς εγώ την έχω πατήσει μιά φορά με τον 10άρη, τον πρώτο SXRD αυτής της σειράς και δεν ξαναεμπιστεύομαι την Sony. Και προτού με κατηγορίσει κανείς για αντι-σονάκια, δηλώνω πως είχα και 2ο Sony προβολέα, τον LCD VPL-VW10HT. Στον SXRD τώρα, μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα: μετά από μερικές εκατοντάδες ώρες, άρχισε να "ξεπλένεται" η εικόνα, και να αλλάζει το gamma και να γκριζάρει το μαύρο. Το θέμα έχει συζητηθεί αρκετά και στο παρελθόν. Δεν μπορώ να γνωρίζω αν είχαν φθαρεί τα πολωτικά φίλτρα, όπως είχε αναφερθεί από διάφορα site (διεθνή και εγχώρια), ή αν έφταιγε κάτι άλλο. Παρόμοιο πρόβλημα έχουν αντιμετωπίσει και άλλα μέλη του φόρουμ, και δεν είναι ξεκάθαρο αν έχει εξαλειφθεί ή όχι το πρόβλημα μετά από κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο.
Όσον αφορά τον 9200 είναι εξίσου καλός με αδιανόητα καλό κοντράστ για LCD προβολέα. Σε αυτά τα χρήματα θα πήγαινα κατευθείαν στον 9200.
 
31 March 2007
42
Νικολα, καλησπερα. Ειμαι και εγω ''παθων''κατα καποιο τροπο,σε εναν SXRD 80 που απεκτησα εδω και 5 χρονια (οταν απεβιωσε ο CRT μου) , και ακομα τον εχω , με περιπου 5500 ωρες,και 3 λαμπες αλλαγμενες.Σε μενα το προβλημα παρουσιαστηκε εντονα τον 3ο χρονο,δηλ.ξεπλυμα εικονας,και πτωση φωτεινοτητας. Νομιζοντας πως ειναι αστοχια λαμπας, την αλλαξα,αλλα το προβλημα παρεμενε. Τοτε πληροφορηθηκα για το ''γνωστο'' προβλημα και απευθυνθηκα σε εναν γνωστο τεχνικο,ο οποιος τον ανοιξε, και τον καθαρισε διοτι ειχε μαζεψει πολυ σκονη,και του αλλαξε το 1 απο τα 4 πολωτικα φιλτρα που ηταν προσεγκισημο,καθ'οτι τα αλλα 3 ειναι φιξαρισμενα μεσα στο οπτικο συστημα του προβολεα , και δεν αλλαζουν. Το αποτελεσμα λοιπον Νικολα, ηταν πολυ ικανοποιητικο για τα χρηματα που εδωσα.Ο προβολεας ζωντανεψε,αλλα βεβαιως ποτε δεν εγινε οπως ηταν .Ομως παιζει αξιοπρεπως, και τον κραταω για back up του JVC. Παντως,για τα τελευταια μοντελα της ΣΟΝΥ,δεν εχω ακουσει τιποτα...
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Να καταθέσω και εγώ την άποψη μου .

Δυστυχώς αυτό το φαινόμενο δεν αφορά μόνο για τους SXRD...Αφορά όλους τους τριτσιπους .

Τα ξεσφραγιστα πάνελ μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας μαζεύουν σκόνη ας υπάρχει και φίλτρο δημιουργούν το εξής φαινόμενο,ξέπλυμα εικόνας και βέβαια καταστροφή πολωτικών φίλτρον που μπορεί να γίνει και από τις θερμοκρασίες...

Για πια εικόνα μιλάμε μετά για πιο μαύρο και για πιο λόγο αντίθεσης.

Αν και παλιός κατoxos LCD όχι sony ...Δεν ξαναπάω στην συγκεκριμένη τεχνολογία.

Έχω επιλέξει τα απλά πράγματα...DLP ,ένας χρωματικός τροχός ,χωρίς πρόβλημα σύγκλισης,σε ορισμένα μοντέλα σφραγισμένος ο τροχός...Και το κυριότερο ΑΞΙΟΠΙΣΤΊΑ σε βάθος χρόνου.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Συγνώμη ξέχασα να το γράψω,μειονέκτημα ...Το φαινόμενο rainbow αλλού περισσότερο αλλού λιγότερο,ανάλογα με το μοντέλο...
 

ichaltou

AVClub Enthusiast
Κώστα, πάντως έχοντας τον sony 55 το καλοκαίρι για κάνα μήνα, δεν μου άρεσε καθόλου σε κάτι που θεωρώ σημαντικό. Η εικόνα του ήταν πολύ ψηφιακή ( σε όποια ρύθμιση του reality creation και να τον δοκίμασα).
Ίσως να φταίει και ότι βλέπω από 3,3μ 106 ίντσες.
Η κίνηση του είναι τέλεια βέβαια και το Mode του είναι σχεδόν τέλεια χωρίς καλιμπραρισμα.
 
31 March 2007
42
Να καταθέσω και εγώ την άποψη μου .

Δυστυχώς αυτό το φαινόμενο δεν αφορά μόνο για τους SXRD...Αφορά όλους τους τριτσιπους .

Τα ξεσφραγιστα πάνελ μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας μαζεύουν σκόνη ας υπάρχει και φίλτρο δημιουργούν το εξής φαινόμενο,ξέπλυμα εικόνας και βέβαια καταστροφή πολωτικών φίλτρον που μπορεί να γίνει και από τις θερμοκρασίες...

Για πια εικόνα μιλάμε μετά για πιο μαύρο και για πιο λόγο αντίθεσης.

Αν και παλιός κατoxos LCD όχι sony ...Δεν ξαναπάω στην συγκεκριμένη τεχνολογία.

Έχω επιλέξει τα απλά πράγματα...DLP ,ένας χρωματικός τροχός ,χωρίς πρόβλημα σύγκλισης,σε ορισμένα μοντέλα σφραγισμένος ο τροχός...Και το κυριότερο ΑΞΙΟΠΙΣΤΊΑ σε βάθος χρόνου.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Συγνώμη ξέχασα να το γράψω,μειονέκτημα ...Το φαινόμενο rainbow αλλού περισσότερο αλλού λιγότερο,ανάλογα με το μοντέλο...
MakisM , τα ξεσφραγιστα πανελ στους LCD ,αποτελουν παρελθον πλεον,απ'οτι διαβαζω τουλαχιστον.Ειναι πλεον σφραγισμενα,ακριβως για τους λογους που περιγραφεις.Οσον αφορα τα φιλτρα, ειναι και αυτα σφραγισμενα,μαζι με τα πανελ,για τους ιδιους λογους.Απ'οτι φαινεται ,λογω θερμοκρασιας ,φθειρονται πρωτα τα φιλτρα , τα οποια δεν αντικαθιστανται , λογω του οτι ειναι σφραγισμενα. Οσον αφορα τη σκονη,αυτη μπαινει σε ολα τα μηχανηματα,ειτε ειναι DLP ειτε LCD,και νομιζω οτι ενα καθαρισμα στα προσεγγισημα μερη του προβολεα,ειναι καλο.Βεβαιως οι DLP ειναι πιο ανθεκτικοι στο χρονο,αλλα το Rainbow ,για οσους το αντιλαμβανονται,ειναι απαγορευτικο.....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ichaltou τον Σονυ 55 τον ειδα σε συνθηκες επιδειξης Demo,και δεν μπορεσα να κανω επι μερους παρατηρησεις.Παντως , και εμενα κατι με ενοχλουσε, στην εικονα ,το οποιον εκεινη τη στιγμη δεν μπορεσα να προσδιορισω.Τωρα που το λες.........Ομως overall, τα συμπερασματα μου ηταν θετικα.
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Ειχα τον 55 αρι για λιγο και ημουν πολυ ευχαριστημενος απο την εικονα .
Η κλιμακα του γκριζου και τα χρωματα ερχοντουσαν ευκολα με μερικα κλικ .
Ο προβολεας ατρωτος και δεν χρειαζοταν καλιμπραρισμα .
Το θεμα με τα πολωτικα ειναι ενας μονιμος φοβος σε ολους τους lcd το ιδιο και το προβλημα με τις πλακετες στους dlp
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Κώστα για αυτό γίνεται η όλη συζήτηση για να μπορέσουμε όλοι μας να αντιληφθούμε τα πλεονεκτηματα άλλα και τα μειονεκτηματα της κάθε τεχνολογίας.

Με τους dlp ...Θα ασχοληθείς μόνο με ένα χρωματικό τροχό και ξεμπέρδεψες...Αντιθέτως με τους LCD θα πρέπει να καθαρίσεις τα πολωτικά φίλτρα να τα ευθυγραμμισεις...Το ίδιο θα πρέπει να κάνεις και με τα πάνελ και άντε μετά φερε την σύγκληση. Εδώ ακόμη και από το εργοστάσιο ,είναι αλλού για αλλού...Είναι και θέμα τύχης...

Όντως το φαινόμενο Rainbow είναι απαγορευτικό...Προσωπικά όσο και να έχω προσπαθήσει να το δω,(υπάρχει τρόπος)δεν το έχω καταφέρει ...Είμαι από τους τυχερούς.

Εδώ θα βάλω και μια άλλη παράμετρο στην συζήτηση ...Το 3D σε όσους αρέσκονται να το βλέπουν...Υπερέχουν καθαρά οι dlp λόγω τεχνολογίας.