Triax 1,10 για 4 θέσεις με Triax Multiblock.

jbousounis

Established Member
5 September 2009
296
Καλησπέρα.
Έχω μια εγκατάσταση με ένα Triax 1,10 για Astra (c) & hotbird. Δυστυχώς πριν λίγους μήνες γύρισε το diseq (spaun 2X1) που ήταν δεμένο πάνω στην στήριξη του πιάτου και με μια βροχή έγινε του βραχυκυκλώματος (πάει και ο commander 5000)!!!. Τώρα είμαι στο ψάξιμο και αποφάσισα να πάω σε εγκατάσταση για 4 θέσεις (9,13,19.2 & 23.5) με το ίδιο πιάτο , lnb smart ts και μάλλον ένα edision apache (???) . Έχω προσέξει ότι η triax έχει βγάλει ένα Multiblock για 4 lnb. Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτό το multiblock δεν υπάρχει κεντρικό lnb αλλά όλα είναι παράκεντρα.
Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς να μου πει εντυπώσεις??
Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να πάω με 2 λαμάκια στηριγμένα στο κεντρικό για να τοποθετησω τα άλλα 3 Lnb.
Όπως και να έχει το κεντράρισμα πιστεύω ότι πρέπει να γίνει προς τον Astra (19,2).

Ευχαριστώ
 

jbousounis

Established Member
5 September 2009
296
Καλησπέρα και καλά χριστούγεννα.
Τελικά το αγόρασα το multifeed της Triax. Τώρα είναι στην φάση τοποθέτησης και θα ήθελα να μια γνώμη σε κάτι.
Το σκεπτικό μου είναι να τοποθετηθούν 4 lnb για 4 θέσεις (9Ε,13Ε,19.2Ε & 23.5Ε) με κέντρο στις 16Ε.
Υπάρχει και μια δεύτερη περίπτωση να πάω για 13Ε, 19.2Ε, 23.5Ε και 28Ε με κέντρο κάπου κοντά στα 20-21Ε λόγω μην δυνατότητας κεντρικού Lnb για να κολλήσω δίπλα το lnb για τις 19.2Ε.
ΟΚ θα έχω ένα μικρό θεματάκι για τον 23.5 με το lnb του 19.2 (πολύ κοντά το ένα στο άλλο και δεν είναι slim) αλλά αν ανξίζει το προσπαθώ.
Επομένως , αξίζει να δοκιμάσω την δεύτερη περίπτωση ??
1. Θα βγαίνει κάτι από τον 28 ??
2. Και να βγαίνουν αξίζουν περισσότερο οι 28Ε από την 9Ε?? (σε κανάλια)

Ευχαριστώ
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Δεν έγραψες που είναι η εγκατάσταση αυτή...
Σε κάθε περίπτωση που δοκιμάζεις στο τέλος αξίζει γιατί θα έχεις μια πιο καθαρή εικόνα από ότι σου πούμε εμείς εδώ.
Εγώ θα σου πρότεινα τα εξής:
α) μία μέρα κεντράρισμα το πιάτο στους 28.2Ε.
β) την άλλη στις 9Ε

Βλέποντας τα κανάλια, σε πιά θέση από τις 2 θα μπορούσες να μείνεις?

Μετά φτιάξε το τόξο σου όπως σου αρέσει και δες τα θετικά και τα αρνητικά. (Αναφέρομαι σε απώλειες καναλιών)

Να έχεις το νου σου όμως εδώ

Τέλος στο 1.10 πιστεύω πως δε θα έχεις πρόβλημα με 19.2 & 23.5 από λνβ.


Χρόνια πολλά!
 

jbousounis

Established Member
5 September 2009
296
Η εγκατάταση είναι Αττική , συγκεκριμένα Ραφήνα.
Κεντράρισμα (με κεντρικό lnb) με την συγκεκριμένη βάση δεν μπορούμε να κάνουμε , θα το κοιτάξω για τις δοκιμές (αρκεί να βρω και τον χρόνο , απο Κυριακή σε Κυριακή θα το πηγαίνω).
Απλά ρωτάω για να δω απο την εμπειρία που έχουν παιδιά στο φόρουμ σε παρόμοιες εγκαταστάσεις, τι μπορεί να συμφέρει τελικά.
 

anastazio

Established Member
5 November 2009
133
Ιωάννινα
Το κάτοπτρο είναι πολύ καλό και οι δορυφόροι που σε ενδιαφέρουν (9Ε,13Ε,16Ε,19.2Ε,23.5Ε) πανίσχυροι οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα οποιο συνδυασμό κεντρικού-παράκεντρου κάνεις τελικά.
Η Τροχιακή Θέση 28.2Ε (αν αποφασίσεις οτι σε ενδιαφέρει το περιεχόμενο του δορυφόρου) είναι 'δύσκολη' και πρέπει οπωσδήποτε να είναι με κεντρική λήψη πράγμα που σου περιορίζει το ευρος του παράκεντρου μέχρι τις 19.2Ε
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Στην Αττική δεν θα τον περιορίσει η παράκεντρη.

Σε ίδιο κάτοπτρο υπάρχει setup με 28,2 κέντρο και 23,5-19,2-16-13 παράκεντρα...
 

jbousounis

Established Member
5 September 2009
296
Afam , από ότι βλέπω έχεις ¨τσεκάρει¨ τέτοια εγκατάσταση. Επομένως με λίγο κόπο ίσως θα μπορέσω, να βγάλω τουλάχιστον τους τρεις. Σε περίπτωση που δεν θα καταφέρω να βγάλω τον Hotbird υπάρχει εναλλακτική.
Το ερώτημα που έχω είναι , αν αξίζει να στοχεύσω την 28.2Ε . Εννοώ αν αξίζουν τα ελεύθερα σε αυτή την θέση. Αλήθεια με το συγκεκριμένο κάτοπτρο , ποιους θα πιάνω σε αυτή την θέση??? Γιατί από ότι έχω διαβάσει BBC κτλ τα ξεχνάμε και Sky δεν έχω σκοπό να βάλω.
Ελπίζω να καταφέρω να τα παντρέψω με τον VU+ zero . Έχουμε επικοινωνήσει και με email. Περιμένω διαθεσιμότητα.
Ευχαριστώ.
 

anastazio

Established Member
5 November 2009
133
Ιωάννινα
Aν δεν σκοπεύεις να βάλεις SKY δεν υπάρχει λόγος να κεντράρεις 28.2 Ε.
Τα μόνα ελεύθερα που αξίζουν (για μένα) είναι κάποια μουσικά κανάλια και τα true movies που παίζουν ταινίες "δεύτερης" διαλογής.
Εγώ θα έβαζα 26Ε κέντρο για να βλέπω ταινίες (Α προβολής και blockbuster) απο τα ελεύθερα MBC και παράκεντρα οποιες σε ενδιαφέρουν μέχρι και τις 13Ε .
Το κάτοπτρο σου είναι 1,10m Χ 1,00m ή 1,20m Χ 1,10m ?
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Το θέμα είναι ότι στη βάση της triax δεν μπορείς να έχεις κεντρικό lnb. Θα πρότεινα, όπως έγραψα στο φίλο και στο sdtv forum, τη χρήση universal βάσης.
 

jbousounis

Established Member
5 September 2009
296
Σεραφείμ , τα λέμε και σε αυτό τo φορουμ , αν τελικά πάω για τον Astra στις 28.2 συμφωνώ μαζί σου θα πρέπει να πάω σε universal. Αν τελικά επιλέξω την άλλη τετράδα , θα χρησιμοποιήσω την βάση της Triax και θα τους βγάλω όλους παράκεντρα.
Anastazio το κάτοπτρο είναι 1,10 Χ 1,00 και σε ευχαριστώ για την απαντησή σου.
 

jbousounis

Established Member
5 September 2009
296
Τελικά σήμερα κατάφερα να ολοκληρώσω την εγκατάσταση. Έμεινα με τα 3 lnb (Smart titanium) που είχα αγοράσει μετά την ζημιά του προηγούμενου συστήματος αφού και τα 2 lnb είχαν καεί (σήμερα το κατάλαβα !!!).
Αποφάσισα να πάω στο κλασσικό 9, 13, 19.2 και 23.5 . Απλά έλειπε το lnb στις 9.
Αυτό που είδα είναι ότι η μπάρα που στηρίζει τα lnb (4) περιορίζει λίγο την ποιότητα σήματος για κάθε Lnb ξεχωριστά.
Τοποθετώντας τις 4 βάσεις και θέλοντας να πετύχω την μέγιστη ποιότητα στο σήμα "χαμηλωνα¨ λίγο τα lnb των 19.2 & 23 πετυχαίνωντας πολύ καλά νούμερα (άνω του 90%) αλλά χάλαγα τα αντίστοιχα της 13.
Τελικά το βέλτιστο που πέτυχα ήταν να φτάσω και τα 3 κοντά στα 80% (με δέκτη τον VU+ Zero) με μικρό κατέβασμα προς τα lnb των Astra.
Όπως και να έχει είναι μια καλή περίπτωση για να τοποθετηθούν 4 lnb και να δείχνει ωραία και στιβαρή εγκατάσταση αλλά τα "μανταλάκια" προσφέρουν καλύτερη ευελιξία στην προσπάθεια για καλύτερη ποιότητα σήματος.
Ανάλογα την όρεξη θα ψάξω για κάτι καλύτερο και για άλλες τροχιακές θέσεις !!!
Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.