Ερωτήσεις για spotify connect

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Γεια σε όλους!
Έχω μερικές απορίες για το spotify connect, δηλαδή τη λειτουργία που απ' όσο κατάλαβα επιτρέπει να αναπαράγω την μουσική που επιλέγω από το κινητό και την εφαρμογή spotify σε ξεχωριστά ηχεία ή ηχοσυστήματα.
Αν πάρω πχ ένα zeppelin air θα μπορώ να το κάνω αυτό; Επιτρέπει το spotify απευθειας συνδεση bluetooth με ηχεία bt ή πρέπει αναγκαστικά να πάρει το σήμα από συσκευή συμβατή με το connect , δηλαδη μεσω wifi όπως το airplay;
Υπάρχει κάποιο σύστημα αντίστοιχο του zeppelin (ίσως το philips soundsphere?) που να προτείνετε για αναπαραγωγή μεσω spotify?
Ενδιαφέρομαι να κάνω premium account για τον λόγο αυτόν, εκτός αν γίνεται να κάνω streaming σε άλλη συσκευή χωρίς premium. Επειδή δεν διαθέτω δισκοθήκη και δεν με ενδιαφέρει να κατεβάζω μουσική στον NAS σκέφτομαι να πάρω ένα συμβατό συστηματάκι και εύκολα να βάζω πχ μια playlist να παίζει στο σαλονι και να χρησιμοποιώ το κινητό ως remote. Τί λέτε;
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Πρέπει να επιλέξεις συσκευή που να υποστηρίζει Spotify Connect, ώστε να χρησιμοποιείς την εφαρμογή Spotify στο κινητό, χωρίς να γίνεται streaming από το κινητό σου προς τη συσκευή αναπαραγωγής.

Το Zeppelin Air δεν υποστηρίζει Spotify Connect. Θα πρέπει να βάζεις το κινητό σου στο dock για να χρησιμοποιείς την εφαρμογή Spotify στο κινητό, ή αν θες από απόσταση αναγκαστικά θα κάνεις streaming από το κινητό προς το Zeppelin.

Το "Connect" βγήκε ακριβώς γι' αυτό, για να μην αναγκάζεσαι να κάνεις streaming από το κινητό προς τη συσκευή αναπαραγωγής και να χρησιμοποιείς το κινητό απλά για χειρισμό της εφαρμογής.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
OK, ευχαριστώ πολύ για την εξηγηση. Να σε κουράσω λίγο ακόμη;

Ας πούμε έχω ένα galaxy s5 με spotify premium και ένα zeppelin air. Μπορώ να κάνω απευθείας streaming Μεσω bluetooth ή μόνο με airplay γίνεται; Αν μπορώ, τί κουμπί πατάω; Μόνο την επιλογή για το connect βλέπω στα settings.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Ψαχνοντας ειδα κατι κουφο. Αν εχεις συσκευη ios μπορεις να στριμαρεις με το airplay τα τραγουδια του spotify σε συμβατες συσκευες χωρις να χρειαζεσαι premium συνδρομη;! Καταλαβα σωστά;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,087
Αθήνα, Ηλιούπολη
Γνωρίζει κανείς, αν η εφαρμογή των περιορισμών κεφαλαίου (capital controls) έχει επηρρεάσει τις συνδρομές ή τις εγγραφές μέσω της σχετικής προσφοράς της Cosmote στην υπηρεσία του Spotify Premium;
Θα μ' ενδιέφερε να εγγγραφώ αυτές τις μέρες ...
 

madbass

Senior Member
21 July 2013
396
Μεσω της cosmote δεν γνωριζω. Εγω που εχω premium λογαριασμο δεν μπορουσε να τραβηξει τα χρηματα
 

pankar0

Senior Member
4 February 2011
403
Νεα Φιλαδελφεια
Αγαπητοί φίλοι. .σε συνομιλία που είχα χθες με εκπρόσωπο της cosmote μου επιβεβαίωσε ότι αν γραφτώ στο πρόγραμμα ίντερνετ on the go που με ενδιέφερε (ήθελα το ίντερνετ αλλά και το spotify premium που δίνει δωρεάν στην προσφορά) δεν υπάρχει πρόβλημα δουλεύει κανονικά καθώς την πληρωμή του την κανονίζει η cosmote.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Σε εμένα που δεν έχω κοσμοτε δεν μπόρεσε να πάρει χρήματα και πλέον δεν έχω πριμιουμ.... Να πω την αλήθεια το σκεφτόμουν έτσι κ αλλιώς να το καταργήσω!

και για να κάνουμε το ερώτημα σχετικό και με τον τίτλο του νήματος:

Το S/fy connect λειτουργεί μόνο σε πριμιουμ σύνδεση; Ξέρουμε;
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Γνωρίζει κανείς, αν η εφαρμογή των περιορισμών κεφαλαίου (capital controls) έχει επηρρεάσει τις συνδρομές ή τις εγγραφές μέσω της σχετικής προσφοράς της Cosmote στην υπηρεσία του Spotify Premium;
Θα μ' ενδιέφερε να εγγγραφώ αυτές τις μέρες ...

Ειμαι συνδρομητης premium απο καρτοκινητο whats up της cosmote και το μονο προαπαιτουμενο ειναι να υπαρχει υπολοιπο χρονου ομιλιας πανω απο 5ευρω στο τελος καθε μηνα για να γινεται αυτοματα η ανανεωση της συνδρομης. Οποτε καμια αναμειξη με καρτες και συναλλαγες με εξωτερικο.