Το Φωτογραφικό chat

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,779
Αθήνα με απόσπαση.
Χρόνια Πολλά παίδες!

Σκοπός του νήματος είναι να συζητάμε εδώ θέματα που δεν εμπίπτουν αλλού, να γίνεται κουβέντα δηλαδή πχ τι μας έτυχε σε μια φωτογράφιση, ένας φακός/μηχανή που έπεσε στα χέρια μας, τι ακούσαμε κ.ο.κ
Φτάχνουμε έναν καφέ δηλ. και παίρνουμε το φτυάρι!:flipout:
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,779
Αθήνα με απόσπαση.
Άντε να κάνω την αρχή μιάς και σας έπεσαν βαριά τα μελομακάρονα.

Ήρθε στα χέρια μου μια Nikon F50 (φιλμάτη) αδούλευτη,σφραγισμένη.
Συνοδεύεται απο δυο ζούμ, 35-80 f/4-5,6D (εντελώς της πλάκας) και έναν 80-200 f/ 4,5-5,6D η χαρά του πλαστικού.
Διαβάζοντας στο ιντερνέ, είδα ότι κάθε άλλο παρά άχρηστος είναι (ο 80-200)
Oξύτατος!!! με καλό κοντράστ και χρώματα, τον έχει πάντα μαζί του ο Galen Rowell!
Aκόμη και ο αχώνευτος ξερόλας Ken Rockwell τον εκθειάζει κυρίως λόγω σχέσης όγκου τιμής και απόδοσης.
Δυστυχώς δεν έχω ακόμη σώμα Nikon FF (μόνο Canon) για να τον δοκιμάσω, πάντως στις Nikon D70 και Fuji S2Pro κεντάει.
Απ ότι βλέπω η τιμή του παίζει στα 40-50

Είναι αυτός
D3S_6711-1200.jpg


Πλαστικά όλα και η μοντούρα, πανάλαφρος όμως ότι πρέπει για βόλτα.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ε βάλε κανέναν αντάπτορα για την Canon, δεν έχεις; Γενικά οι αργοί 80-200/70-200/210 των Canon/Nikon είναι κάπως παραμελημένοι, ενώ μάλλον είναι μια χαρά φακοί. Κάτι το συμβατικό AF, κάτι τα μη εξωτικά διαφράγματα, κάτι η έλλειψη σταθεροποίησης, τους έχει ρίξει στην αφάνεια. Και φτάνουν να είναι ακριβότεροι κάτι μετριότατοι χειροκίνητοι που δεν τους θυμάται ούτε η μάνα τους, επειδή είναι ..."primes".
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,225
Αθήνα
Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και άλλες ιστορίες...

Μεγάλη "ζημιά" η μικρή... :flipout:
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,880
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και άλλες ιστορίες...

Μεγάλη "ζημιά" η μικρή... :flipout:

θα ανεβάσω με την πρωτη ευκαιρία και φωτο απο Κωνςταντινουπολη με την μικρή απο νεόκοπο φωτογράφο (την γυναίκα μου) για να δουμε ποςο βοηθαει ή οχι :HTEHEH56:

μια χαρά τις ειδα φυςικα και του Νίκου και περίμενα να ακούσω την γνωμη του για τον Πανυ 14-42 HD σε σχέση με τον μικρούλη 12-32 που επιςης εχει.
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Απάντηση: Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και άλλες ιστορίε

Κώστα τον έδωσα τον 12-32 γιατί δεν μου κάθεται καλά το powerzoom!
O 14-42 II είναι στα μάτια μου αντάξιος, ίσως και καλύτερος, του σημείου αναφοράς στην κατηγορία 14-45
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,880
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και άλλ

Νίκο δεν λέω για τον ΖUIKO 14-42 powerzoom αλλα για τον μικρο τον Πανυ τον 12-32, αυτός δεν εχει powerzoom
 
Last edited:

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και

Νίκο δεν λέω για τον ΖUIKO 14-42 powerzoom αλλα για τον μικρο τον Πανυ τον 12-32, αυτός δεν εχει powerzoom

Άντε γεια!! Αλλού γι αλλού με τους κιτ φακούς....
Tον 14-42 τον εδωσα για το PZ και τον 12-32 γιατί αποφάσισα να τραβάω και βίντεο, όπου ο 14-42 ΙΙ ενδείκνυται πολύ περισσότερο
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και άλλες ιστορίες...

Συνέχεια δειγμάτων της μικρής, αυτή τη φορά στη Βουδαπέστη. Το 90% των φωτο είναι μέσα από αυτοκίνητο, από τη θέση του συνοδηγού. Φακός σταθερά ο Pana 14-42ΙΙ
https://plus.google.com/u/0/photos/+nikosvitsilakis/albums/6095783235351887345
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,880
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και άλλες ιστορίες...

Καλυτερες απο το πρωτο σετ, βοηθησε σιγουρα ο καιρος αλλα και η πολη που ειναι πανεμορφη.

με την μικρή προσοχή μόνο σε καποιες καταστασεις που συνοψιζονται εδώ : http://m43photo.blogspot.de/2014/03/gm1-shutters.html
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και άλλες ιστορίες...

Τρίτο και τελευταίο σετ δειγμάτων με τον 14-42II, από τη μουντή Πράγα. Αργότερα θα ανεβάσω και ένα σετάκι που τράβηξα με τη GX7 και τον Pleica 25/1.4
https://plus.google.com/u/0/photos/+nikosvitsilakis/albums/6096068817865553665
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και άλλες ιστορίες...

όμορφα κάδρα μα άχρωμες φωτογραφίες δεν με ενθουσίασε η κάμερα.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και άλλες ιστορίες...

όμορφα κάδρα μα άχρωμες φωτογραφίες δεν με ενθουσίασε η κάμερα.

το άχρωμο δεν οφείλεται στη μηχανή ή έστω μόνο σε αυτή. Είναι ο καιρός των κεντρικών Βαλκανίων και της Κεντρικής Ευρώπης. Αυτά τα χρώματα ή μάλλον αυτή την έλλειψη χρωμάτων έχουμε με το αυξημένο ποσοστό υγρασίας και τη μόνιμη συννεφιά. Όσοι κατοικείτε στην Αθήνα ή κάτω από τον Όλυμπο δεν μπορείτε να καταλάβετε το εγγενές χρώμα του προχωρημένου φθινοπώρου και της αρχής του χειμώνα. Ο παρτιζάνος γνωρίζει καλά και γι αυτό έχει αναπτύξει τεχνικές για να μασκάρει την έλλειψη χρώματος.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και άλλες ιστορίες...

Αυτό που έγραψε ο Βασίλης το σκέφτηκα και εγω αλλά ο Βλάσης μου έδωσε μια πολύ πειστική εξηγηση.
Εγώ εδώ έχω πήξει στο μπλε και δεν μπορω να σκεφτώ αυτή τη μουντίλα που λέτε.
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και άλλες ιστορίες...

το άχρωμο δεν οφείλεται στη μηχανή ή έστω μόνο σε αυτή. Είναι ο καιρός των κεντρικών Βαλκανίων και της Κεντρικής Ευρώπης. Αυτά τα χρώματα ή μάλλον αυτή την έλλειψη χρωμάτων έχουμε με το αυξημένο ποσοστό υγρασίας και τη μόνιμη συννεφιά. Όσοι κατοικείτε στην Αθήνα ή κάτω από τον Όλυμπο δεν μπορείτε να καταλάβετε το εγγενές χρώμα του προχωρημένου φθινοπώρου και της αρχής του χειμώνα. Ο παρτιζάνος γνωρίζει καλά και γι αυτό έχει αναπτύξει τεχνικές για να μασκάρει την έλλειψη χρώματος.

ακριβος ετσι ειναι οπως τα λεει ο Βλασης, 15 χρονια στην γερμανια και αλλα 10 στα γιαννενα εχω κανει θεο τον... βαρδαρη!
https://www.youtube.com/watch?v=bfhpbjvFoL4
στα γιαννενα αν δεν περασει 12 η ωρα δεν βλεπουμε ουρανο
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και άλλες ιστορίες...

έχω μερικές χιλιάδες λήψεις σε διάφορες χώρες των Βαλκανίων και στη Θεσσαλονίκη με τέτοια χρώματα και με όλες τις μηχανές. Ποιά πόλη θέλετε να σας δείξω; Σόφια, Βελιγράδι, Σκόπια, Πρίστινα, Νόβισαντ, Ιάσιο; Βουδαπέστη Αύγουστο μήνα;

Μην πάτε μακριά. Θυμηθείτε την προπροηγούμενη εβδομάδα με τη συνεχόμενη βροχή στην Αθήνα. Στο ενδιάμεσο των βροχών τα χρώματα της ατμόσφαιρας ήταν χάλια. Μόνο το Σάββατο το πρωί βγήκε ο ήλιος με το εκτυφλωτικό του φως και μας έστειλε αδιάβαστους όσους ερχόμαστε από τις ασπρίλες.
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,907
Θεσσαλονίκη
Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και άλλες ιστορίες...

Χαχαχα :) σα την θεία μου που δεν είχε καταλάβει ότι είχε κουφαθεί και κατηγορούσε την "ακουστική" στο "Μέγαρο" ...:flipout:

Θυμάμαι παλιά ιστορία εποχής φιλμ, με φίλο που είχε πάει σε μια κολεκτοβοκουλτουροκατάσταση στη Γερμανία και όταν εκτύπωσε της φώτο ήταν όλες γκρι.
Λέει: "κάτι δεν έκανα καλά" αλλά μετά ρώτησε 5-6 από εδώ ή άλλες χώρες που ήταν εκεί και αυτοί είχαν όλοι γκρι φώτο.
Να σημειωθεί πως ο συγκεκριμένος και βόρειος είναι και μεγάλωσε μέχρι μια ηλικία στη Γερμανία...

Αλλά έτσι ήταν τα πράγματα σε επίπεδο χόμπι τουλάχιστον εκείνη την εποχή και ούτε Internet υπήρχε να διαβάζεις και κάτι.
Πως άλλαξαν οι καιροί? αυτό ήταν "μόλις" 15 χρόνια πριν.
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Re: Panasonic GM1 - new (baby m4/3) kid on the block? Και άλλες ιστορίες...

Είχα τραβήξει με την Sony a100 κάποτε δυστυχώς χάθηκαν τα αρχεία .. κτύπησε σκληρός .. ίσως μη θυμάμαι καλά .....

Βλάση σχολίασε μου τη παρακάτω φωτογραφία σε παρακαλώ .. το ζητώ καλοπροαίρετα να έχω ολοκληρωμένη άποψη για τη κάμερα.

52.jpg


το άχρωμο δεν οφείλεται στη μηχανή ή έστω μόνο σε αυτή. Είναι ο καιρός των κεντρικών Βαλκανίων και της Κεντρικής Ευρώπης. Αυτά τα χρώματα ή μάλλον αυτή την έλλειψη χρωμάτων έχουμε με το αυξημένο ποσοστό υγρασίας και τη μόνιμη συννεφιά. Όσοι κατοικείτε στην Αθήνα ή κάτω από τον Όλυμπο δεν μπορείτε να καταλάβετε το εγγενές χρώμα του προχωρημένου φθινοπώρου και της αρχής του χειμώνα. Ο παρτιζάνος γνωρίζει καλά και γι αυτό έχει αναπτύξει τεχνικές για να μασκάρει την έλλειψη χρώματος.