Repeat...and repeat...and repeat...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Σε πολλα τραγουδια,μ'αρεσει να κανω repeat σε καποιο/καποια συγκεκριμενα σημεια,που μου προκαλουν μεγαλυτερη συναισθηματικη ενταση,ενθουσιασμο,με συγκινουν ή με ξεσηκωνουν...
Ειμαι 100% σιγουρος οτι ολοι το κανουμε... :)
Εδω μπορουμε να βαζουμε αυτες τις χαρακτηριστικες περιπτωσεις,που μας συμβαινει αυτο ισως πιο εντονα απο το συνηθισμενο.

Μπορει να συμβει και σε βιντεοκλιπ,οπου καποιο περασμα μας αρεσει σε συνδυασμο και με την εικονα...συμβαινει συχνα και αυτο :)
Επισης μπορει αυτο να μας συμβαινει και σε τραγουδια που μας αρεσουν πολυ απο την αρχη μεχρι το τελος,αλλα και σε αλλα που κατι μας χαλαει σε καποια σημεια αλλα μας αρεσει σε καποιο αλλο,για τον Α ή Β λογο (τον οποιο μπορουμε να αναφερουμε).

Η αφορμη για να σκεφτω να ξεκινησω αυτο το θεμα,ηταν το παρακατω italo disco κομματι απο τη δεκαετια του 80 που βρηκα χθες.
Γενικα σε πολλα τραγουδια του ειδους αυτου,τα αγγλικα και τα φωνητικα των Ιταλων δεν ηταν και τοσο κολακευτικα κατα τη γνωμη μου.Σε αυτο το τραγουδι,δε μου αρεσουν τοσο τα λογια,αλλα η μουσικη,απο το 0.28-1.04 και απο το 2.57-3.37...και κανω συνεχως repeat σε αυτα τα σημεια στα οποια η ηλεκτρονικη μουσικη μου αρεσει παρα πολυ,ειναι το καλο δειγμα του ρυθμικου ηλεκτρονικου ηχου των 80's...με ενεργεια και συναισθημα,με ανεβαζει,με συγκινει και με ταξιδευει...
Τα φωνητικα ομως δε μου αρεσουν τοσο.

(Ας κρατησουμε και εδω τον κανονα του ενος κομματιου την ημερα ανα μελος του φορουμ,για να ειναι πιο ευκολα παρακολουθησιμο το νημα :) )



Alex Valentini - Beautiful Life

https://www.youtube.com/watch?v=acX4lCAG1nc
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Να ένα που θα μπορούσε άνετα να σταθεί σε μια συλλογή με τα κιθαριστικά άσματα ενός περφεξιονιστη..Το μόνο που μας μένει τώρα είναι να βρούμε τον τύπο αυτόν για να του γράψουμε την συλλογή .. :)

 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Λογικά η συνέχεια των Διάφανων Κρίνων λόγω του μπασίστα και στιχουργού,Παντελή Ροδοστογλου..
Το κομμάτι θέλει πέντε έξι ακροάσεις για να...απογαλακτιστει από μια πιθανή σύγκριση με την μπάντα που μεγαλούργησε ο Παντελής..Στα τύμπανα ο Γιώργος Λιόλιος ,ένας ντράμερ που είχε παρουσιαστεί παλαιότερα (γύρω στο 2012) στο groove.gr.

 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Τι περίεργο...
Το νήμα δεν υποστηρίχθηκε ούτε από αυτόν που το άνοιξε.

Νομίζω ότι για να βρω κάτι που εμπίπτει στην λογική του νήματος, πρέπει να πάω πολύ πίσω, ίσως στα φοιτητικά μου χρόνια.

https://youtu.be/S01SuU4aiKk
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Το έδειξα σε κάτι γεροντια και ανέβασαν πίεση..Μου πέταξαν και ένα "γκροτεσκο" εκεί πέρα και ύστερα έβαλαν τις καμέλιες τους γιατί δεν τους παίρνει ούτε για καφέ..Παραμονεύουν ταχυπαλμιες..
Εγώ πολύ το χάρηκα..Όπως είχα χαρεί εκείνες τις προσπάθειες στα τέλη των '90's ,όταν έμοιαζε πως το είδος είχε κορεστεί..
Κάποια hardoce στοιχεία που αχνοφαίνονται είναι για καλό.
Στο repeat μέχρι να κυκλοφορήσει ο δίσκος μέσα στον Μάρτιο ..

Πώς το έλεγε ο frontman των Dissection.. "Η μουσική είναι το μέσον"..

ΥΓ ..Respect σε αυτόν που έχει επιμεληθεί το βίντεο.

Medico Peste-God Knows Why

 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Θα σχιζοφρενιάσω με εσας εδώ.

Ο ένας ποστάρει την απόλυτη Οργή (την απήλαυσα Σπύρο αν και με τρόμαξες λίγο:))

Ο άλλος την απόλυτη Γαλήνη (Διονύση ο Schiff είναι από τις αδυναμίες μου)

Totally disturbed..:ADFAD2:
 

epinefelos

New member
10 March 2016
56
Τραγούδι δεμένο με το μυαλό μου, διαχρονικά το ίδιο τραγούδι συνδέεται και με νέα συναισθήματα, νιάτα, ξενοιασιά, έρωτας, αγάπη, ροκ, χορός, παρέα, φιλία, γάμος, παιδιά, ευθύνες, δουλειά, επιτυχία, αποτυχία, θλίψη, απώλεια, θρήνος, ανάμνηση. Όλη μου η ζωή δεμένη με αυτό το τραγούδι. Απορώ και πως σας το λέω, το θέλω μόνο για μένα. Όποτε το ακούω μου κάνει το μυαλό σούπα.

 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,250
ΑΘΗΝΑ
Κάποτε έκανα repeet με το Threefold Law των Nemesea
ιδιαίτερα στο τμήμα του "χορού" με πορωτικές εναλλαγές.
Μία μπάντα από την Ολλανδία σκέτη κλαρινοποζεριά για τα γούστα μου,
αλλά στον πρώτο τους δίσκο (Mana του 2004), είχαν καλές στιγμές,
αργότερα το γύρισαν στο Symphonic/Alternative Rocκ.
Για του λόγου το αληθές:
Nemesea - Threefold Law απο το "Mana"
https://www.youtube.com/watch?v=4QgLN40PtDw
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,250
ΑΘΗΝΑ
Seriously...disturbing and concerned...
Κολλήματα είναι αυτά φίλε Δημήτρη...
Σε μία νότα, σε ένα ρεφρέν που μας κάνει κάτι, που ακουμπάει καποιο ψυχισμό,
και ας διαφωνούμε με την συνολική εργασία ή στάση του μουσικού...
Αλλο παράδειγμα που είχα κοντέψει να κάψω τα τweeter είναι η περίπτωση των Imperia,
στο Queen of Light.
Μία Ολλανδική μπάντα σαν τους Nemesea, με πιο σκληρό ήχο και fronted woman
μία ξανθιά Bimbo, αλλά στο συγκεκριμένο κομμάτι βγάζει μία δύναμη φωνής που σε στέλνει!
1:33- 1:44 και 2:42-3:07
Imperia - Queen Of Light
https://www.youtube.com/watch?v=cQKM_XKF3q4
:ernaehrung004:
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Κολλήματα είναι αυτά φίλε Δημήτρη...
Σε μία νότα, σε ένα ρεφρέν που μας κάνει κάτι, που ακουμπάει καποιο ψυχισμό,
και ας διαφωνούμε με την συνολική εργασία ή στάση του μουσικού...
Αλλο παράδειγμα που είχα κοντέψει να κάψω τα τweeter είναι η περίπτωση των Imperia,
στο Queen of Light.
Μία Ολλανδική μπάντα σαν τους Nemesea, με πιο σκληρό ήχο και fronted woman
μία ξανθιά Bimbo, αλλά στο συγκεκριμένο κομμάτι βγάζει μία δύναμη φωνής που σε στέλνει!
1:33- 1:44 και 2:42-3:07
Imperia - Queen Of Light
https://www.youtube.com/watch?v=cQKM_XKF3q4
:ernaehrung004:

Μωρέ μαζί σου στα κολλήματα και με τους άλλους,άλλωστε έχω και εγώ τα δικα μου απλά δεν τα ποστάρω(για προσωπικούς λόγους).Αλλωστε σε Μουσική Κατηγορία είμαστε,όλοι χωράμε.

Αλλά βρε παιδιά..πολλή οργή διακρίνω..γι αυτό και παραξενεύομαι .

Διάβολοι,τρίβολοι,μάγισσες (και σκουπόξυλα),ε όσο να ναι με κάνουν να ανησυχώ λιγουλάκι και να κοιτάζω κάθε τόσο πίσω μου..:ADFAD2: